1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Baret kalitesiz,iş ayakkabısı vermediler ve kalıp iskelesi dengesiz dedik dinlemediler...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 6 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    4 kişinin öldüğü faciadan kurtulan işçi: Uyarılarımız dikkate alınmadı

CİHANDHA - İZMIR
    6 Ağustos 2015, Perşembe

İzmir'de 4 işçiye mezar olan viyadük faciasının ardından ihmaller zinciri çıktı. İşçiler, kaliteli olmayıp çalıştıkları sırada düştüğü gerekçesiyle baret kullanmıyordu.

İddiaya göre özel inşaat ayakkabıları bulunmadığı için işçiler terlikle çalışıyordu. Faciadan önce 400 ton beton ve demiri tutan iskelenin krikolarının ayarlı olmadığı ve yıkılabileceği uyarısına rağmen beton dökme işlemine geçildi.

Menemen ilçesinde yapımı devam eden İzmir-Çanakkale Otoyolu projesinin viyadük inşaatında, beton dökülmesi sırasında önceki gün öğle saatlerinde çelik konstrüksiyon iskele yıkıldı. İskelenin çökmesiyle birlikte, viyadük üzerinde bulunan 4 işçi yaklaşık 150 ton harcın ve demirin altında kaldı. Beton ve demirin altında can veren beton pompası operatörü İbrahim Yurt (43) ile işçiler Mehmet Reşit Işık (40), Hakan Bilmez (22) ve Sefer Aslan'ın (22) cesetleri yaklaşık 12 saat süren çalışma sonrasında çıkartıldı. Ölenlerden İbrahim Yurt'un cenazesi Manisa Akhisar'a, diğer 3'ü ise Van'ın Erciş ilçesine gönderildi.

Faciadan geriye işçilerin acı hikâyeleri kaldı. 10 gün önce çalıştığı hazır beton firmasından ayrılıp, şartları daha iyi olduğu için yeni firmasında işe başladığı öğrenilen İbrahim Yurt'un, kalp rahatsızlığı bulunduğu belirtildi. Oğlu İsmet Yurt, babasının, kazadan önce, doktor kontrolünden geçtikten sonra işe gittiğini anlattı. İki çocuk babası Yurt'un, otomobil kredisi borcu ödediği için ekonomik güçlük çektiği öğrenildi. Yurt'un, kazadan bir saat önce olay yerinde çektiği selfie'sini sosyal paylaşım sitesine koyduğu ortaya çıktı. Sefer Aslan'ın ise kısa süre önce askerden gelip nişanlandığı, para biriktirdiği ve Kurban Bayramı'ndan sonra evlenmeyi planladığı öğrenildi.

Kazadan kurtulan işçilerden Mehmet Gürkan, olaya ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Baretlerin kalitesiz olduğu ve başlarından sürekli düştüğü için şantiye binasında bıraktıklarını anlatan Gürkan, inşaat alanında giymeleri gereken özel ayakkabıları şirketin almadığını, bunun yerine terliklerle çalıştıklarını ileri sürdü. Ayrıca viyadük altına yaklaşık 400 ton harç ve demiri tutması için kurdukları iskelenin hatalı olduğunu öne sürüp "İskelenin üzerinde olan krikolar vardı. Bunlar kalıpları tutuyordu. Bunların normalde 30 santim olması gerekiyordu. Ama 10 santim yapılmıştı. İskelede dengesizlik vardı. Bizler de bunu şantiye şeflerine söyledik, onlar da bize 'mühendislerden iyi mi bileceksiniz' dedi ve harcı dökmemizi istedi. Saat 07.00'de çalışmaya başladık. Artık harç dökülmesinin bitimine 5 dakika vardı. İşimiz bitecek ve aşağıya inecektik. O sırada iskele ağırlığa dayanamayınca yıkıldı." dedi. Olayla ilgili, şantiye şefi ile yardımcısı gözaltına alındı.

kaynak
  2. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maalesef hep sorumlular isg uzmanı mağdur işçiler. İşverenler hem gerekli önlemleri almazlar iş güvenliğini önemsemezler ama onlara da bir şey olmaz. En son onaylanan madenlerle ilgili yasa 2019 a kadar gerekli önlemleri almaları için süre tanıdındı. Ne güzel
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    konu yine isgciye patlayacak oysa garibanın pek de suçu var gibi görünmüyor. öncelikle bu açıklamayı yapan işçide bir art niyet görüyorum. söyledikleri gün içinde uyarı verirken de duydulğumuz kendini kurtarma bahanelerine benzer.böyle durumlarda işçi sırf saldırmak için bile spekülatif açıklamalar verebiliyor.

öncelikle şu baret kalitesiz cümlesi beni işkillendiriyor.
    ne kadar iyisini veririrsen ver, canları takmak istemediği için hep bu bahaneyi kullanıyorlar. baretleri takmıyorlarsa tamamen kendileri kabahatli, barete suç atmasınlar. terlesen de takacaksın, boynundan bağlamazsan kafanda iyi sıkmazsan da bal givi düşer. en pahalısı da düşer.

ayakkabı mevzusunu bir de iş güvenliği uzmanı kısmından dinlemek lazım.ama vermedilerse yesinler cezasını

"biz demiştik" kısmını da geçelim. kaza olduktan sonra hep "biz demiştik" cümlesi duyuluyor. ama bize gelen giden olmuyor. orası da karışık

ben inşaat mühendisi değilim kalıptan anlamam ama işçinin gözüyle gördüğü bir şeyi proje mühendisleri nasıl görmemiş nasıl bu kadar umursamaz olurlar anlamıyorum. bir isg uzmanı da bundan %100 anlamaz. normal bir inşaat mühendisi bile muhtemelen alamaz bu konunun uzmanı olmak lazım. viyadük yapımı karışık bir şey. ama şantiye şefi bilmeliydi.

mühendislerden iyi mi biliyorsunuz denmemeli, bazen iyi tespitler yapabiliyorlar. Ama bana da gelip çok iyi bildiğim işte sırf kendi konforları için aksini idda ettiklerinde sinirleniyorum ve bunu söylüyorum.

sonuç olarak haberler genelde yanıltıcı oluyor. özellikle de ister işçi ister işveren olsun yapılan açıklamalar hep çarpıtılmış oluyor. gerçeğini raporlardan görmek lazım
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Birisi de çıkıp demiyor ki arkadaş sizin çalışmaktan kaçınma hakkınız var niye önlem alınmadığı halde çalışmaya devam ettiniz diye. Herkes uzmanı suçluyor...
  5. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her işin vasat ve gale alınmadığı bir ülkede isg nin tüm mevzuatını isg uzmanına yıkmak ve uygulanmasını beklemek mesleki sorumluluk adina insan hakları acisindan aykırı geliyor bana. Herkes güle oynaya yalan yanlış işler yaparken bu tur insanlara hizmet vermek gerçekten sıkıntılı bir durum. 20 TL karşılığında patronun ortağı oluyorsunuz insafsızca. İş kazası uzmanınin da sonu olmamalı. Bizim insanımız da maalesef biraz vurdum duymaz. Patronu işçisi hepsi ayni
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Ağustos 2015 ---
    Dava sürecinde zayıf halka isg uzmanı gibi görülüyor. Ülkede birde durust avukat sorunu var. "Yasakları cignenirken hep altında birileri kalir" vecizemle bitirmek istiyorum