1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Baret kullanımı ve risk değerlendirmedeki yeri hakkında

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Hasan ÇELİK tarafından 3 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,

İşletmelerdeki baret kullanımıyla iligli soru soracağım.
    1. Her türlü sektörde baret zorunlumu ?
    2 . Yoksa sadece tavandan bir şey düşecek durumda isemi kullanılır ?
    3 . Şapka tipi baretleri önermek sakıncalımı ? Kullanılabilirmi ?

Teşekkürler
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1-Yapılacak risk analizinden sonra karar verilmeli
    2-Tavandan bir şey düşme, başını bir yere çarpma durumlarının olduğu yerlerde kullanılmalıdır.
    3-Tavandan düşen orta ağırlıktaki cisimler için şapkalar uygun değil. Ancak sadece işçinin başını bir yere çarpma riski varsa ben şapka kullandırtıyorum. çünkü şapka baretten daha kullanışlı. Şapkaların hemen hemen tümünce CE belgesi ve ilgili standartlar mevcut. Ancak ne kadar gerçek bilemiyorum.
  3. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Baret bence vinç (tavan vinci, pergel vinç vs.) bulunan ya da yüksekte çalışmaların olduğu her yerde zorunlu olmalı. Çünkü hem cisim düşmesi hem de taşınan malzemenin çarpması risklerini ciddi derecede azaltıyor. Benim çalıştığım şirkette 1 senede büyük faydalarını gördüm. Şapka tipi baretler genelde dar alanlarda çalışırken başınıza tel vs. sürtünmesin ya da kafanıza çapak gibi küçük boyutta cisimler zarar vermesin diye kullanılıyor. Zaten numune alıp incelerseniz yüksekten cisim düşmesini engelleme konusunda yetersiz olduğunu göreceksiniz.
    Baretsiz çalışma riskini risk analizinde de muhakkak vinçle çalışma kısmında (malzeme yükleme, indirme) dikkate alın. Ben Fine - Kinney Methodu'nu kullanarak yaptığım risk analizinde malzeme yükleme esnasında baretsiz çalışma risk derecesini 60 olarak hesaplamışım. Yoğun vinç kullanımı yoksa bu puan düşer.

Baret kullanımına geçme süreci sancılı olsa da, ben tamamı tavan vinçlerinin altında kalan bir fabrikada çok faydasını gördüğümü tekrardan belirtmek isterim. Baret ile birlikte barete takılan kulaklıklar, yüz koruma siperi, vizör gibi diğer KKD'lerin de kullanımı kolaylaşıyor.
  4. YUSUF ÇALIŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda baret kullanımını zorunlu kılan bir yönetmelik var mı ? Şapka tip baretlerin KKD olarak kabul edilmediği söyleniyor.
  5. Tekin Çoban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    CE ve EN 397 Standartlarına sahip olmaları gerekiyor.
  6. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Ynt. -02.07.2013
    Ek'te tek tek kullanılacak asgari KKD'ler belirtilmiş.