1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Baret ve darbe emici kep arasındaki, koruyucu özellik farkları nelerdir?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Serkan UÇAR tarafından 25 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Serkan UÇAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar herkese merhaba, aranıza yeni katıldım.
  EN 397 standardındaki Baret ile EN 812 standardında üretilen Darbe Emici kep arasındaki koruyucu özellik farkları nelerdir? Risk analizinde darbeye maruziyet riski Düşük/Orta seviyedeyse baret yerine kep kullanılabilir mi?

  Teşekkürler,
  Saygılar,

  Serkan UÇAR
  İş Güvenliği Uzmanı (C Sınıfı )
 2. Serkan UÇAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben her zaman baret kullanmadan yanayım. Çalışanlar arasında kep ve baretin birarada kullanımı bence de uygun olmaz. Bu husus kontrol mekanizmasını olumsuz etkileyebilektir. İşçilere kalsa her zaman kepi tercih edecekledir tabiki. Risk analizi verisini örnekleme olsun diye vermiştim.

  Baret/Kep tercih ayrımının net ortaya konulabilmesi için hangi iş kriterlerinde ve darbe etkisinin hesaplamasın nasıl yapılacağını netleştirilmeye çalışıyorum. Maruz kalınabilecek mekanik yanal düşey kuvvet darbelerinin hesaplamasını mı yapmak gerekiyor.

  Sonu mekanik çta baretin de kepin de şok emicilik, etki ve penetrasyon dayanım limitleri söz konusu.