1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Basınçlı hava ile elbise ve beden temizliği yapmak tehlikeli ve yasaktır!

Konusu 'Etiket ve Posterler' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 25 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Afiyet Olsun ;)
    Basınçlı-Hava-İle-temizlenme.jpg
  2. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Evet güzel bir güvenlik işareti olmuş. Bu konuda şaka mahiyetinde!??? yapılan bir davranış sonucu bir kişinin bağırsakları patlayarak ölümüne sebep olmuştu geçmişte.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Güzel bir çalışma daha Talha beyden,hemen çıktı alıp uygulamaya koyuyorum..
  4. safety İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48565
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben bir konuda yardım alabilir miyim acaba?bizim gıda imalat bölümünde tozlu ortam söz konusu ve genel havalandırma yok. Böceklenme olduğu için sökülmüş!! Çalışanlar üstleri çok tozlandığı için basınçlı hava ile elbise temizliği yapıyorlar üstlerine bi güzel hava tutuyorlar. Yasak diyorum ama alternatif bişey diyemiyorum. Yardımcı olur musunuz lütfen bu konuda
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ortamda oluşan tozu bertaraf etmek için havalandırma sistemi yapılması sorunu kökten çözecektir, ama işverenin yatırım yapması gerekir ki işiniz zor.
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Sürekli hava sirkülasyonu sağlanırsa böcek giremez diye düşünüyorum. Ara ara çalıştırıldığı için böcekler taarruz etmiş olabilir.

Bu durumda tozu kaynağında çözmeniz gerekebilir. Çözülemiyorsa KKD kullandırın.
  7. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Osha ya göre aslında 2.1 bar'ın altına izin veriliyor rakamı yanlış hatırlamıyorsam. Geçen gün aynı konu üstüne araştırmıştım. 2.1 'in üstüne izin verilmeme sebebi ise yüksek basınç ile temizlemeye çalıştığın tozların, vücudundaki gözeneklere işleyip gözenekleri tıkama ihtimaliymiş. O yüzden 2.1'e kadar temizlik amacıyla kullanılacağını söylüyordu.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Burada tozlu ortamda havalandırma olmaması zaten çalışanların üstlerine hava tutarak temizlenmesinden çok daha ciddi bir durum.
    Sizin öncelikle bu sorunu çözmeniz gerekmektedir.
    Bunun ile ilgili olarak da işvereninize tavsiye olarak sunacağınız yasal dayanaklar aşağıda belirttiğim gibidir;

***İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik

Madde 5 -- (1) ç) İşyeri bina ve eklentileri ile ekipmanlarının, araç ve gereçlerinin, özellikle havalandırma sistemlerinin uygun hijyen şartlarını sağlayacak şekilde düzenli olarak temizliğini yapar ve gerekli kayıtları tutar.
    e) İşyeri bina ve eklentilerinde yeterli aydınlatma, havalandırma ve termal konfor şartlarını sağlar.
    (2) İşveren birinci fıkrada belirtilen hükümleri yerine getirmek üzere, ihtiyaç duyduğu hallerde, temizlik, periyodik bakım ve kontroller için, yapılacak işe uygun kişi, kurum ve kuruluşlardan destek alabilir.

Aynı yönetmelik EK-I'inde Kapalı işyerlerinin havalandırılması başlığı altındaki 15,16,17 ve 18. maddeler de önem arz etmektedir.

Gerçi bu konu ile ilgili başlı başına bir Tozla Mücadele Yönetmeliği de bulunmaktadır.

Asıl konu da gıda üretiminde böcek oluşumu ve bununla mücadele yöntemleridir. Bununla ilgili ayrıntılı bir çalışma yapıp sunmanızı öneriyorum. Ama şu anda havalandırma sistemi yokluğu başlı başına bir ciddi sorun teşkil etmektedir ki birçok yan sorunun da sebebi olacağını düşünüyorum. Bu konu üzerinde acilen harekete geçmenizi öneririm.

Saygılarımla.
  9. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben de onu merak ediyorum bu şakalaşma dışında falan ne gibi bir riski olur ki kulağının içine falan sokmazsan veya uygun bir geniş, lastik gibi bir başlık takarsan ? veya basit bir tetik mekanizmasıyla kontrolünü sağlarsan ? Araç yıkamaya gittiğimizde kullandığımız basınçlı su fıskiyeleri çok daha fazla risklidir bence havaya göre. Bence de düşük basınçlarda kullanımının zararı olmaz gibi geliyor çoğu yer için bence büyük ihtiyaç basınçlı hava temizlik amaçlı olarak.
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    az da olsa sorunuzun cevabı olabilir

Ekli Dosyalar:

11. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynı sorun bizim fabrikada da var ki metal sektörü. Uyarı yazı asmak ile keşke problemler çözülse. İşçiler birer yaramaz çocuk gibiler. Yap dediğini yapmaz, yapma dediğini yapar.