1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Basınçlı kaplar

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve gizemce tarafından 17 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. gizemce İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Arkadaşlar basınçlar kapların periyodik bakım süreleri tam olara ne kadardır elimdeki sorularda cevaplar bazen değişebilmekte yardımcı olursanız sevinirim ayrıca risk değerlendirmeler tehlike sınıflarına göre 2 4 6 yıl (tehlike sıfına göre tersı olacak) da bir yapılacaktır değil mi
  yardımlarınızı bekliyorum
 2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  basınçlı kapların periyodik muayeneleri yılda bir defa,
  hidrostatik basınç testleri, her 5 yılda bir defa yapılır
  Basınçlı kapların kontrol ve deneyleri, ehliyeti Hükümet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik elemanlar tarafından, imalinin bitiminden sonra ve monte edilip kullanılmaya başlanmadan önce, veya yapılan değişiklik ve büyük onarımlar dan sonra, en az üç ay kullanılmayıp yeniden servise girmeleri halinde ise tekrar kullanmaya başlanmadan önce ve herhalde periyodik olarak yılda bir yapılır. Kontrol ve deney sonuçları, düzenlenecek bir raporda belirtilir ve bu raporlar işyerlerinde saklanır. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:223)
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  iş ekipmanları ile ilgili yönetmelik ;2.1.1. Basınçlı kaplarda temel prensip olarak hidrostatik test yapılması esastır. Bu testler, standartlarda aksi belirtilmediği sürece işletme basıncının 1,5 katı ile ve bir yılı aşmayan sürelerle yapılır. Ancak iş ekipmanının özelliği ve işletmeden kaynaklanan zorunlu şartlar gereğince hidrostatik test yapma imkânı olmayan basınçlı kaplarda hidrostatik test yerine standartlarda belirtilen tahribatsız muayene yöntemleri de uygulanabilir. Bu durumda, düzenlenecek periyodik kontrol raporlarında bu husus gerekçesi ile birlikte belirtilir.

  2.1.4. Madde 2.1.1.’de belirtilen kriterler saklı kalmak kaydı ile bir kısım basınçlı kap ve tesisatın periyodik kontrol süreleri ile kontrol kriterleri Tablo: 1’de belirtilmiştir. 4. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93869
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İSG UZMANI
  basınçlı kapların hidrostatik testleri de yılda 1 kez dir.. sürçme olmuş sanırım..
 5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sayın hocam yorumunuz için tşk.ler bu yorum bir farkındalık yarattı bende nedenmi.öncelikle şunu belirtmeliyim bize kursta ve kursun kitabında bu şekilde öğretilmişti.yani hidrostatik testler 5 yıl diye geçiyordu her yerde ve sınava hazırlanırkende her 5 diye cevap verişimizde soru doğru oluyordu ee durum böyle olunca bende bilgim acaba doğrumu şüphesi uyandırmadı.ta ki siz bir yıl diyene kadar yorumunuz bende bu şüphe ile beraber bu konuyu araştırmaya itti.
  isg tüzüğüne göre deniyorki
  Basınçlı kapların hidrolik basınç deneyleri, en yüksek çalışma basıncının 1,5 katı ile yapılacaktır.
  Kontrol ve deney sonucu kullanılması sakıncalı görülen, güvenlikle çalışmayı sağlayacak teçhizatı eksik olan ve bağlantı parçaları uygun bir şekilde bağlanmamış bulunan basınçlı kaplar, eksikleri tamamlanıncaya ve arızalar giderilinceye kadar kullanılmayacaktır.
  (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:227)
  yani bir tarihten bahsediliyor ve başınçlı kaplar yönetmeliğine göre de periyodik kontroller ve hidrostatik testler her yıl tekrarlanır deniyor.amma ve lakin bu bilginin dışında özellikle dalış ile ilgili sitelerde 5 yıl diye geçiyor.bizim kitabı açıp tekrar baktım ordada 5 yıl deniliyor.bu konuda sanırım bir şaibe var bilemedimki şimdi ben onu:)
 6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  5 yıl olan basınçlı tüplerle ilgili o da dikişli ,dikişsiz tüp tipine içindeki gaz cinsine göre değişebiliyor

  Ekli Dosyalar:

 7. Canan Soylu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba,
  Yürürlükten kaldırılan Işçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre bu bilgiler doğru mudur? Yani Basınçlı Kaplar Yön. ve Basit Basınçlı Kaplar Yön. baz almamız gerekmez mi?
 8. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93869
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İSG UZMANI
  arkadaşlar İşçi sağ. ve iş güv. tüzüğü baz alınacak bir tüzüktür, her ne kadar dayanak noktası kalkmış dahi olsa müfettişler bu tüzüğün bazı noktalarda referans alınması gerektiğini söylüyorlar.. bu konuda benzer nitelik taşıyor..
 9. Canan Soylu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Basınçlı kaplara çalışıyorum ve ISG Tüzüğünde bulunan bilgilerin çoğu bahsettiğim yönetmeliklerde yok. O zaman bir bilgi karmaşasıyla birlikte bilgi eksikliği de söz konusu. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. ISG Tüzüğüne de çalışırız:)
 10. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93869
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İSG UZMANI
  TÜZÜK ciddi bir bilgi topluluğu kesinlikle es geçmeyin :)