1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Basınçlı kroyejenik ( sıvılaştırılmış ) gaz tankları ile ilgili olarak periyodik kontrolleri

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Zafer Kocabaş tarafından 7 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Zafer Kocabaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Basınçlı kroyejenik ( sıvılaştırılmış ) gaz tankları ile ilgili olarak nasıl bir test periyodik kontrol uygulaması var ?

  Bildiğinizi gibi cift cidarlı, iki cidar arasındaki perlitle izolasyon sağlayan ve böylece düşük sıcaklıklarda tutabildiği NŞA gaz formundaki maddeyi sıvı olarak depolayabilen tanklar . Bildiğim kadarı işe bu tankları boşaltıp da test yapma şansızınız yok. Bu konu ile ilgili çalışmış arkadaşlarımız tecrübelerini paylaşabilirler mi? Yanlış bilgilerim olabilir

  İyi çalışmalar
 2. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93869
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İSG UZMANI
  BİLDİĞİM KADARIYLA 10 YILDA BİR hidrostatik testi yetkili firma tarafından yapılıyor.. içindeki sıvı başka bir tanka alınıp boş haldeyken testi gerçekleştirilebiliyor..
  her sene ise emniyet ventilleri ile ilgili çalışma yapmanız tankın belirli bölgelerinden sac kalınlık ölçümleri yaptırmanız ise zaman içinde korozyon bazlı incelmeyi ölçmeniz açısından faydalı olacaktır...
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  kontrol periyodu(azami süre) periyodik kontrol kriterleri
  kriyojenik tanklar
  TS EN:13458 – 3 standardında belirtilen sürelerde.
  TS EN 1251-3, TS EN:13458 – 3, TS EN 13530-3 ve TS EN 14197-3, standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
  AYRINTILAR İÇİN İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

  sıvılaştırılmış gaz tankları (LPG, ve benzeri) (yerüstü) (1)
  10 Yıl
  TS 55, TS 1445, TS 1446, TS EN 12817 ve TS EN 12819 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.