1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Basinçli gaz tüplerinin tehlikeleri, taşinmasi ve depolanmasi

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kolay gelsin...

  Ekli Dosyalar:

 2. Yasal dayanağıyla ilgili bilgiye nereden ulaşabiliriz Erkan Bey.
  Teşekkür ederim.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Parlayıcı, Patlayıcı, Tehlikeli Ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İş yerlerinde Ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük (İlgili Konu)
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Temmuz 2013 ---
  Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (2010/35/AB) Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
  22.1.2013 17:02:28​
  Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (2010/35/AB) 1 Ocak 2013 tarihi itibarı ile yürürlüğe girmiştir.​
  Avrupa Birliğinin 2010/35/EU Sayılı Transportable Pressure Equipment Directive (TPED) mevzuatı, Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (2010/35/AB) olarak uyumlaştırılarak 31.12.2012 tarihli ve 285014 sayılı 4. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. ADR Sınıf 2 kapsamına giren tehlikeli gazların taşınması, depolanması ve tüketiminde kullanılan tüp, tank gibi taşınabilir basınçlı ekipmanların güvenliğini arttırmak, piyasada serbest dolaşımını sağlamak ve bu hususlarda ekonomik tarafların sorumluluklarını belirleyen söz konusu yönetmelik 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile beraber daha önce Bakanlığımızca uygulamaya konulan Dikişsiz, Çelikten Mamul Basınçlı Gaz Tüplerine Dair Yönetmelik (84/525/AT), Dikişsiz, Alaşımsız Alüminyum ve Alüminyum Alaşımlı Basınçlı Gaz Tüplerine Dair Yönetmelik (84/526/AT), Dikişli, Alaşımsız Çelik Basınçlı Gaz Tüplerine Dair Yönetmelik (84/527/AT), Basınçlı Kaplar ve Bu Kapların Muayene Yöntemlerinin Ortak Hükümlerine Dair Yönetmelik (76/767/AT) ve 5/6/2002 tarihli ve 24776 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (99/36/AT) yürürlükten kaldırılmıştır.​
  Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği (2010/35/AB)’ne ulaşmak için Tıklayınız.
  İlgili Diğer Duyurular
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 5. Broşür çok faydalı Erkan Bey, ilk mesajınızdan almıştım.
  Cevap için teşekkür ederim.
 6. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48011
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu konuda bir fikir almak istiyorum. Dalış yaparken teknelerde hava tüplerimizi (200 bar civarında basınçlı hava oluyor içinde) tekne hareket halinde olduğu için yatık vaziyette bırakırız eğer sabitleyemiyorsak . O zmn bu yanlış bir uygulama mı?

  Bir de yangın söndürücüler de basınçlı kap. Fakat taşınmaları sırasında bir çok kez şahit oldum hep yatık taşıyor yangın söndürücü firmaları.

  Basınçlı kapların dik olarak taşınmaları sadece kimyasallar için mi geçerli. Tüpler küçük olunca kapsam dışı mı kalıyorlar :D