1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Basinçli kaplar periyodik kontrol talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  BASINÇLI KAPLAR PERİYODİK KONTROL TALİMATI

  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimatın amacı Basınçlı kapların periyodik kontrolünü yapabilmek amacıyla sistem tanımlamaktır. Bu talimat merkez ve şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından ŞYSS, merkezde İdari Amir sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Kompresör ve Hava Tankı Periyodik kontrol Talimatı
  4.2. TEKNİK ÖZELLİKLERİN KONTROLÜ
  4.2.1. Bir önceki periyodik kontrol raporunu inceleyerek varsa eksikliklerin giderildiğini kontrol et.
  4.2.2. Kompresörün sicil kartı ve bakım defterinin olduğunu kontrol et.
  4.2.3. Hava tankının, kompresörün ve elektrik motorunun (imalatçı firma adı, tipi, seri no.su, en yüksek işletme basıncı, hava tankının hacmi, kompresörün debisi, elektrik motorunun gücü gerilimi v.s.) üzerindeki etiket değerlerini rapora aktar.

  4.3. KOMPRESÖRÜN YER DURUMU KONTROLÜ
  4.3.1. Sabit kompresörlerin depoları patlamaya karşı dayanıklı bir bölmede olup olmadığını kontrol et.
  4.3.2. Seyyar kompresörlerin çalışanlardan en az 10 metre uzakta ayrı bir yerde olduğunu kontrol et.  4.4. KOMRESÖRÜN GENEL GÖRÜNÜŞ VE YAN DONANIMLARININ TESPİTİ

  4.4.1. Kompresör titreşimi önlenmiş mi? Kompresörün tabana temas eden kısımlarına lastik veya ahşap pabuçlar konulduğunu kontrol et.
  4.4.2. Kompresörün dış görünüşünü gözle kontrol et.
  · Kompresör, hava tankı ve elektrik motorunda hasar veya deformasyon olup olmadığını kontrol et.
  · Kompresör karterinde yağ sızıntısı olup olmadığını kontrol et.
  · Kompresör hava emişinde filtre olup olmadığını kontrol et. Ve temiz hava emmesinin sağlanıp sağlanmadığını kontrol et.
  · Kompresör hava emiş kanallarının mümkün olduğu ölçüde düz ve dirseksiz olduğunu kontrol et.
  · Hava emiş boru ve kanallarının, duvar ve tavan bağlantılarının mümkün olduğu ölçüde sağlam ve titreşiminin önlenmiş olduğunu kontrol et.
   • Hava tankında paslanma olup olmadığını ve boya durumunun uygun olup olmadığını kontrol et.
   • Kompresörün hava tankına bağlı olarak bir manometre, bir emniyet ventili, bir otomatik basınç ayarlayıcı, bir blöf vanası ve bir çek valfinin olup olmadığını kontrol et.
   • Kompresörün tahrik kayışları ve gerginliğinin uygun olup olmadığını ve muhafaza kafesi ya da sacı olup olmadığını kontrol et.
   • Kompreslerle çek valf arasındaki boru hattında bulunan basınçlı havayı elektrik motoru durduğunda tahliye eden sistemin olup olmadığını kontorl et.
   • Kompresörün donmaya, güneş radyasyonuna, aşırı sıcağa, yağmur ve rutubete karşı korunup korunmadığını kontrol et.
   • Kompresör dairesinin havalandırılmasının iyi olduğunu kontrol et.
  4.5. KOMPRESÖR VE YAN DONANIMLARIN KONTROLÜ
  4.5.1. Otomatik kontrol; Kompresör basıncı işletmenin gereksinimi olan ayarlanmış basınca ulaştığında otomatiğin (presostat) elektrik motorunun durmasını sağlayıp stop-boşa alma işlevini yerine getirip getirmediğini kontrol et. Elektrik motorunun ayarlanan basınçta durmaması halinde havayı boşa verecek otomatiğe bağlı bir güvenlik tertibatının olup olmadığını kontrol et. Stop-boşa geçme işlevini yerine getirip elektrik motorunu durduran sistemin hava boşaltıldığında start yüke geçme işlevini yerine getirip otomatik olarak elektrik motorunu tekrar devreye alarak komresörün hava üretimine geçtiğini kontrol et.
  4.5.2. Manometre Kontrolü: Manometrenin okunabilecek büyüklükte rakamları olup olmadığına taksimatının ve camının kirli ve yağlı olmamasına dikkat et. Manometrenin kompresörün en yüksek çalışma basıncının olduğu yeri belirten kırmızı çizginin olup olmadığını kontrol et.
  4.5.3. Seperatör Kontrolü: Kompresörle hava tankı arasındaki seperatörün olup olmadığını ve görevini yapıp yapmadığını kontrol et.
  4.5.4. Blöf Vanası Kontrolü: Hava tankı içinde yoğunlaşan hava içindeki suyun günlük olarak dışarı alınmasını sağlayan vanayı (musluğu) açarak kontrol et.


  4.6. HAVA TANKI ÜRETİM TEKNİĞİ KONTROLÜ
  4.6.1. Kaynak Dikişleri Kontrolü: Tank kaynak dikişlerinin tekniğe uygun olup olmadığı , tank üzerinde bir noktada ikiden fazla kesişen kaynak dikişi olup olmadığını kontrol et.
  4.6.2. Hava Tankı Malzemesi Kontrolü: Tank malzemesinde çapak, katmer ve tufel gibi malzeme kusurları olup olmadığını kontrol et.
  4.6.3. Hava Tankı Deformasyon Kontrolü: Tank üzerinde yama kaynağı ve tank yüzeylerinde eziklik çarpıklık ve eğri kaynak dikişi olup olmadığını, tankın üzerinde kontrol ve temizlik deliklerinin olup olmadığını kontrol et. Tank sac kalınlığının hiçbir yerde 3.2 mm’den az olmaması gereklidir.


  4.7. F. HİDROLİK BASINÇ TESTİ YAPILMASI
  4.7.1. Hava Tankını Teste Hazırlama
  · Hava tankının soğuk su ile hidrolik basınç testi için kompresör tankı içindeki tüm havayı boşalt.
  · Hava tankının seperatörle ( seperatör yoksa kompresöre bağlı demektir) bağlantı kısmını sök. (Elektrik motoru ve kompresörü hava tankının üzerine monte edilmiş kompresörlerde çek valf bu kısımda bulunur. Büyük hacimli ve hava tankı ayrı sistemlerde ise çek valf sökülmez. Çünkü basınç testinde su kaçırıp kaçırmadığı kontrol edilecektir.)
  · Emniyet ventilini sök.
  · Hava tankından tesisata bağlantı kısımlarındaki vanaları tamamen kapat. Hava tankının çıkışını kör flanşla kapat.
  · Hava tankının bütün çıkışlarını kör tapa veya kör flanşla kapat.
  · Bütün boruların akış istikametine doğru eğimli olduğunu ve su, yağ gibi birikimlerin bir blöf vanasından dışarı atılıp atılmadığını kontrol et.
  · İki veya daha fazla hava kompresörü aynı çıkış borusuna bağlı ise her kompresörden gelen çıkış borusu üzerinde çek valf olup olmadığını kontrol et.
  · Kompresör çıkış boruları çevresinde yanıcı, parlayıcı maddelerin olmadığını kontrol et.
  · Hava tankının içine ne üst seviyeden içeride hiç hava kalmayacak şekilde su doldur.
  · Bütün çıkışların eğer varsa vananın iyice kapalı olduğunu kontrol et.
  · Kompresörün tehlike anında uzak bir yerden durdurulmasını sağlayacak elektrik tesisatının olup olmadığını kontrol et.

  4.7.2. Hidrolik Basınç Testinin Uygulanması

  · El pompası ile bağlantısı yapılan hava tankının içine su basılarak işletmenin çalıştığı basıncın 1.5 katı basınç uygula (hava tankı, 10 bar basınca kadar yavaş yavaş çıkartılır ve daha sonraki basınç yükselmesi 1-2 bar/dk olarak yapılır.)
  · Hava tankı ve üzerindeki manometre ile el pompası üzerindeki manometreyi karşılaştırarak doğru gösterip göstermediğini kontrol et.
  4.7.3. Hidrolik Basınç Testinin Uygulanması Esnasındaki Kontroller

  · Çek valf Kontrolü: Kompresörün çalışması esnasında hava tankı içerisinde oluşan basınçlı havanın geri dönmesini engelleyen çek valfin sağlam olup olmadığını kontrol et.
  · Hava Tankı Sızıntı Kontrolü: Hava tankının kaynak yerleri bağlantı kısımlarında su sızıntısı olup olmadığını kontrol et.
  · Otomatiğin Kontrolü: Eğer kompresörün otomatiği çalışma anında kontrol edilmemişse hava tankına su basıncı uygulaması sırasında işletmenin çalışma basıncına ulaştığı anda otomatikte hafif bir ses duyulur.
  · Hidrolik Su Basıncının Düşürülmesi: Bütün kontroller yapıldıktan sonra el pompasının musluğunu açıp hava tankı içerisindeki su basıncını sıfıra düşür.
  · Emniyet Ventili Kontrolü: Basıncı sıfıra düşürdükten sonra emniyet ventili yerine takılan kör tapayı söküp yerine emniyet ventilini tak. Emniyet ventilinin işletmenin çalıştığı basıncın biraz üstünde basınçta açıp açmadığı el pompası ile hidrolik basınç uygulanarak manometreden gözlenir. Şayet açmıyorsa emniyet ventilinin ayarlanması yapılır. ( Bu ayar emniyet ventili içerisindeki yay sisteminden meydana geldiği için yayın içerisinden geçen pasallı bir çubuk ile önü dış gövdesine bağlayan bir somundan ya gevşetilerek basınç düşürülür veya yay sıkıştırılarak basınç yükseltilir)

  4.7.4. Hidrolik Basınç Testi Sonrası Yapılan İşlemler
  · Hidrolik basınç testi uygulaması esnasında yapılan tüm kontroller bittikten sonra yine el pompası musluğunu açarak basıncı sıfıra düşür.
  · El pompasını hava tankına bağlayan boru ve rakorları sök.
  · Hava tankındaki kör tapa ve kör flanşla kapatılan tüm çıkışları sök.
  · Hava tankı içerisine basılan suyu boşalt.
  · Seperatör ve tesisat boru bağlantılarını yap.
  · Otomatiğin emniyet ventilinin, çekvalfin ve manometrenin son bağlantı kontrollerini yapılır.
  · Kompresörü işletmeye hazır hale getir.
  4.8. Kalorifer Kazanı Periyodik kontrol Talimatı

  Ø Kazan döşeme neminden ve çevre yıkama sularından korunmak üzere 10-15 cm. yüksekliğinde kaide üzerine oturtulup oturtulmadığını kontrol et.
  Ø Brülörün en alt noktası yerden en az 20 cm yukarıda olup olmadığını kontrol et.
  Ø Çevre sularını toplayan büyük boy döşeme süzgecinin olup olmadığını kontrol et.
  Ø Çatıya kadar çıkan havalandırma bacasının olup olmadığını kontrol et.
  Ø Pis hava baca kesitinin, kalorifer bacası kesitinin en az yarısı kadar olup olmadığını kontrol et.
  Ø Vantilatörle havalandırma yapılıyorsa vantilatör kapasitesi (debisi) kw kazan başına 0.5 m³/h olup olmadığını kontrol et.
  Ø Bina dışında yapılan kazan dairelerinde kalorifer kazanlarının üstünde havalandırma için boşluk bırakılıp bırakılmadığını kontrol et.
  Ø Kalorifer kazanlarının etrafında oluşacak ısının dışarıya atılması için havalandırma menfezinin kazan sonuna yakın yerde olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesinin kapısının yangına karşı dayanıklı olup olmadığını kontrol et. Kapıların dışarıya doğru açılıp açılmadığını kontrol et.
  Ø Kazanların bacaya en yakın yoldan bağlanıp bağlanmadığını kontrol et.
  Ø Kazan kenarlarının duvardan veya duvara monte edilmiş cihazlardan uzaklığının en az 70 cm olup olmadığını kontrol et.
  Ø İki kazan arası uzaklığın en az 50 cm olup olmadığını kontrol et.
  Ø İkiden fazla kazan olması durumunda bunların ikişerli olarak gruplanıp gruplanmadığını kontrol et. (Gruplar arası 50 cm iki kazan arası 10 cm)
  Ø Kazan dairesinin yüksekliği (tavanı) kazan üzerinde yer alan düzenlerin gerektirdiğinde tamir ve bakımının yapılması için en yüksek kazan aksesuarı seviyesinin üzerinde en az 1 m. Serbest mesafe kalacak şekilde düzenlenip düzenlenmediğini kontrol et.
  Ø Kazan dairesinde yeteri kadar yangın söndürme cihazı olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesinde patlayıcı-yanıcı ve parlayıcı malzeme bulunup bulunmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesi aydınlatmasının yeterli lup olmadığını kontrol et. Kazan ölçü ve kontrol cihazlarının kolayca görünüp okunabilirliğini kontrol et.
  Ø Ana yakıt deposu ile kazanın bulunduğu bölüm yanmaz bir malzemeden ayrılıp ayrılmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt deposu havalandırmalarını kazan dairesi dışında olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kömür ile kazanın bulunduğu bölümün birbirinden bir bölme ile ayrılıp ayrılmadığını kontrol et.
  Ø Kazan bacasının 3 ayda bir temizlenip temizlenmediğini kontrol et. Kayıtların tutulup tutulmadığını kontrol et.
  Ø Kalorifer kazanında sert su kullanılıp kullanılmadığını kontrol et. Besi suyunun filtre edilip edilmediğini kontrol et.
  Ø Besi suyunun tamamen berrak ve renksiz olup olmadığını kontrol et. İçerisinde mekanik pislik olup olmadığını kontrol et.
  Ø Su yumuşatma tesisatından otomatik kontrol vanasına giren ve çıkan bütün boruların otomatik kontrol vanasına yük getirmeyecek şekilde olup olmadığını kontrol et.
  Ø Su tesisatında sistemde (su yumuşatma) herhangi bir arıza çıktığında su kesintisinin olmaması için by-pass vanalarının kullanılıp kullanılmadığını kontrol et.Drenaj hattının olup olmadığını kontrol et. Sistemin otomatik olup olmadığını kontrol et.
  Ø Brülör kapasitesi ile kazana kapasitesini uygun olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yer üstü sıvı yakıt depoları kazan dairesinden ayrı bir hacimde olup olmadığını kontrol et.
  Ø Sıvı yakıt deposu havalandırmasının tam olup olmadığını kontrol et. Deponun en az 25 cm yükseklikte bir kaide üzerine oturtulup oturtulmadığını kontrol et.
  Ø Günlük depodaki yakıt seviyesinin brülörün altına düşüp düşmediğini kontrol et.
  Ø Yakıt borularında kaçak olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıtın depodan akması durumunda pis su kanalına, yer altı sularına ateşle ilgili yerlere iletiminin kesinlikle önlenip önlenmediğini kontrol et.
  Ø Oturulan bina altındaki akaryakıt deposunun en çok 1 ton olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt depolarının statik elektriğe karşı topraklanıp topraklanmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt tankının eğimli olarak yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol et. Eğimli tarafta boşaltma vanası olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt depolarının korozyona ve dış etkilere karşı korunup korunmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt depolarına ateşle yaklaşılmasını önleyecek uyarı levhalarını olup olmadığını kontrol et.
  Ø Brülörün kazan termostat ayarına uygun çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt ön ısıtma sisteminin mevcut olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt sisteminde filtre kullanılıp kullanılmadığını kontrol et.
  Ø Pompa filtresinin temiz olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt deposu seviye göstergesinin çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Kömür analiz raporunu mevcut olup olmadığını kontrol et. Rapordaki değerlerin izin verilen sınırlar içinde olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kömür yığma yüksekliğinin normal olup olmadığını kontrol et. (1.5-2 m) Kömür yayılma alanının uygun olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kömür içerisinde yabancı maddelerin olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazancının kömür tekniğini bilip bilmediğini kontrol et. Kazancının el aletlerinin tam ve sağlam olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt deposu (gaz) kazan dairesinin dışında olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt ( gaz) deposunun çevresinin tel örgülerle çevrilip çevrilmediğini kontrol et. Gerekli uyarı levhalarının konulup konulmadığını kontrol et.
  Ø Kazan işleticisinin ateşçi belgesinin olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan işletme ve bakım talimatının olup olmadığını kontrol et.
  Ø Bütün cihazların, vanaların temiz ve boyalı olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan ısıtma yüzeylerinin temiz olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kalorifer kazanı sıcak su gidiş-dönüş boruları ve vanaları, genleşme deposu, boyler vs. izolasyonlarının sağlam olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazana yanma hücresinde ve külhandaki bütün ateş tuğlalarının sağlam olup olmadığını kontrol et.
  Ø Ön duman sandığı kapak contalarının sağlam olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan hidrometresinin çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Kazan termometresinin çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Kazan termostatının (sıvı yakıt) çalışıp çalışmadığını kontrol et. Brülöre kumanda edilip edilmediğini kontrol et.
  Ø Emniyet borularının uygun olup olmadığını ve doğrudan genleşme deposuna bağlı olup olmadığını kontrol et.
  Ø Emniyet borularının üzerinde hiçbir şekilde bir vananın olup olmadığını kontrol et.
  Ø Haberci borularının kazan üzerinde kolayca görülebilecek bir yerde olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kalorifer tesisatının tekniğine uygun olup olmadığını kontrol et.
  Ø Flanş ve vanalarda sızıntı ve kaçakların mevcut olup olmadığını kontrol et.
  Ø Boylar izolasyonunun sağlam olup olmadığını kontrol et.
  Ø Çelik kazanlarda alçak sıcaklık korozyonunu önlemek için kazan çıkışında 3 veya 4 yollu vana olup olmadığını kontrol et.
  Ø Güvenlik depolarının gerekli eğim verilerek genleşme deposuna bağlanıp bağlanmadığını kontrol et.
  Ø Basınç tabi tutulan kazanın soğuk olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan ısıtma yüzeylerini temizlet.
  Ø Kazan üzerindeki bütün kaçakların önlenmesini sağla.
  Ø Kazanın bütün vanalarının kör flanş ile körletilmesini sağla.
  Ø Kazanı tamamen su ile doldur ( suda kaba kirleticiler yok ve su sıcaklığı 20-50 º C arasında)
  Ø Kazana test pompası için ½ bağlantı ağzı bırakılmasını sağla ve test pompasının bağlantısının yapılıp yapılmadığını kontrol et.
  Ø Kazanın sıcaklığının 10 bar basınca çıkarılmasını sağla.
  Ø 10 bar basınç yükselmesi 1-2 bar/dak olarak çıkarılmasını sağla.
  Ø Kazanı test basıncına çıkart.
  Ø Kazan manometresi ile test manometresinin aynı olup olmadığını kontrol et, 30 dakika içinde arka ve ön duman sandığı alev duman boruları, ayna kaynak ve makinenin boru kaynaklarından sızıntı ve kaçakların olup olmadığını kontrol et.
  Ø 30 dakika içinde kazan külhan ve cehennemliğinden sızıntı, terleme ve kaçak olup olmadığını kontrol et.
  Ø 30 dakika içinde kazan üzerinde bulunan bütün kapama elemanlarından sızıntı, terleme ve kaçak gelip gelmediğini kontrol et.
  Ø 30 dakika içinde kazanın bütün bağlantı ve flanş yerlerinden sızıntı, terleme ve kaçak olup olmadığını kontrol et.
  Ø 30 dakika içinde kazanın özelliğine göre sızıntı ve kaçak yapma olasılığı olan diğer yerlerden kaçak olup olmadığını kontrol et.
  Ø 30 dakika için su borulu kazanda boru demetleri ve boru dış yüzeylerini kontrol et.
  Ø Genel olarak 30 dakika içinde kontrol edilen tüm yerlerden sızıntı ve kaçakların olup olmadığını kontrol et.
  Ø Hidrostatik test basıncı sonunda kazan basıncını yavaş yavaş düşür.
  Ø Kalorifer kazanını eski durumuna getirerek kontrolü tamamla.
  Ø Kazan işleticisinin belgesini kontrol et.
  Ø Kazan dairesinde yapılan tüm bakım ve onarımların sicil defterine işlenip işlenmediğini kontrol et.

  4.9. BUHAR KAZANI PERİYODİK KONTROLÜ
  4.9.1. KAZAN DAİRESİ KONTROLÜ
  Ø Buhar kazanı konut hacimlerinin içine, altına ,üstüne veya bitişiğine kurulamazlar maddesine uyulup uyulmadığını kontrol et.
  Ø Buhar kazanı üstünde en az 2 metre boşluk olup olmadığını kontrol et.
  Ø Buhar kazanları arasında veya yan duvarlardan 1 m boşluk olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesinin biri dışa açılan en az 2 karşılıklı kapısının olup olmadığını kontrol et. ( Bu kapılar 2m yükseklik ve 0.8 m genişlikte olması gerekir)
  Ø Bakım ve servis için silindirik kazan gövdesi çevresinde en az 0.5 m boşluk olup olmadığının kontrol et.
  Ø Baca üzerinde yağmur girişini önleyecek bir şapka, paratoner ve gerekli hallerde ikaz ışığının olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesi patlamaya ve yangına karşı dayanıklı ayrı bir bölmede veya tek katlı binadan mı ibaret olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesinin kapı ve pencerelerinin yanmaz malzemeden mi olduğunu ve diğer atölyelere açılıp açılmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesinde uygun havalandırmanın olup olmadığını kontrol et.
  Ø Havalandırma bacasının olup olmadığını kontrol et.
  Ø Havalandırmanın yetersiz olması durumunda aspirasyon sisteminin uygulanıp uygulanmadığını kontrol et.
  Ø Kazan Dairesinin içinin temiz olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan Dairesinde yeterli miktar ve cinste yangın söndürme cihazının olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesinde yanıcı , patlayıcı ve parlayıcı malzemenin olup olmadığının kontrol et.
  Ø Kazan Dairesinde kazan blöfü, su seviyesi göstergesi blöfü , besi suyu otomatiği blöfü , su ve buhar kaçakları v.s gibi nedenlerle meydana gelebilecek su kaçaklarının uygun bir şekilde kanala verilmesini sağlayan yer süzgeçlerinin olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan Dairesi kazanın bütün ölçüm ve kontrol cihazlarının kolayca görülüp okunacağı şekilde aydınlatılıp aydınlatılmadığı kontrol et.
  Ø Kazan dairesinde bulunan tüm tank cihaz ve vanalar işletmenin renklerine uygun olarak boyanıp boyanmadığını kontrol et.
  Ø Kazan döşeme neminden, yıkama sularından korunmak üzere 10-15 cm yüksekliğinde kaide üzerine oturtulup oturtulmadığını kontrol et.
  Ø Brülörün en alt noktasının yerden en az 20 cm yukarda olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazanların bacaya en yakın noktadan bağlanıp bağlanmadığını kontrol et.
  Ø Duman bacası temizleme kapağının olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesinde ana yakıt deposu ile kazanın bulunduğu bölüm yanmaz bir malzemeden ayrılıp ayrılmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt deposu havalandırmalarının kazan dairesi dışında olup olmadığın ı kontrol et.
  Ø Kazan bacasının 3 ayda bir temizlenip temizlenmediğini kontrol et.
  Ø Kazan besi suyunun hazırlanmasında kimyasal maddelerin kullanılıp kullanılmadığını kontrol et.
  Ø Buhar kazanında yumuşak su kullanılıp kullanılmadığının kontrol et.
  Ø Kazan besi suyu ve kazan suyunda yağ ve organik maddelerin olup olmadığını kontrol et.
  Ø Besi suyunun tamamen berrak ve renksiz olup olmadığını kontrol et. İçinde pislik olup olmadığını ve filtre edilip edilmediğinin kontrol et
  Ø Besi suyunun sertlik pit değeri , Hidrazin miktarı ,sodyum sülfit fazlalığı ve sodyum sülfit fazlalığının sınır değerler içinde olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazandaki çek valfin geriye su kaçırıp kaçırmadığını kontrol et.
  Ø Kazanın 2 adet besi suyu pompası ile beslenip beslenmediğini kontrol et.sistemşn otomatik olup olmadığını kontrol et
  Ø Sistemdeki pompaların sesli çalışıp çalışmadığını kontrol et6
  Ø sistemdeki pompa salmastırasının dakikada 5-10 damladan fazla su akıtıp akıtmadığını kontrol et.
  Ø Kazan kapasitesi (sıvı yakıt ) ile brülör kapasitelerinin uygunluk gösterip göstermediğini kontrol et.
  Ø Brülör , yakıt deposu , ön ısıtıcı ve yakıt boruları bağlantı yerlerinde yakıt sızıntısı olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt hattında filtre kullanılıp kullanılmadığını kontrol et.
  Ø Pompa filtresinin temiz olup olmadığını kontrol et.
  Ø Türbülatör ve fan kanatlarının temiz olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt deposu yakıt seviye göstergesinin çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt deposunun havalandırmasının mevcut olup olmadığını kontrol et. Havalandırmanın dışarı verilip verilmediğini kontrol et.
  Ø Şayet yakıt buharla çalıştırılıyorsa kondensin açığa akılıp akıtılmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt depolarının statik elektriğe karşı topraklanıp topraklanmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt tankının eğimli olarak yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol et. Eğimli tarafa boşaltma vanası olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıtın depodan akması durumunda pis su kanalına, yer altı sularına, ateşle ilgili yerlere iletiminin önlenip önlenmediğini kontrol et.
  Ø Günlük depodaki yakıt seviyesinin brülörün altına düşüp düşmediğini kontrol et.
  Ø Yakıt deposunun en az 25 cm. yükseklikte bir kaide üzerine oturtulup oturtulmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt depolarının korozyona ve dış etkilere karşı korunup korunmadığını kontorl et.
  Ø Yakıt depolarına ateşle yaklaşılmasını önleyecek uyarı levhalarının konulup konulmadığını kontrol et.
  Ø Brülörün kazan termostat ayarına uygun çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt ön ısıtma sisteminin mevcut olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kömür analiz raporunun mevcut olup olmadığını ve rapordaki değerlerin izin verilen sınırlar içerisinde olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kömür yığma yüksekliğinin normal olup olmadığını kontrol et. (1.5-2 m) ve kömür yayılma alanının uygun olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kömür içinde yabancı maddelerin olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazancının kömür yakma tekniğini bilip bilmediğini kontrol et. Kazancının el aletlerinin tam ve sağlam olup olmadığını kontrol et.
  Ø gaz yakıtlı depolarda yakıt deposunun kazan dairesi dışında olup olmadığını kontrol et.
  Ø Yakıt ( gaz ) deposunun çevresinin tel örgülerle çevrilip çevrilmediğini kontrol et. Gerekli uyarı levhalarının olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan dairesinde gaz kaçaklarını haber veren sistemlerin mevcut olup olmadığını ve bunların çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Kazan işleticisinin ehliyetinin olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan işletme ve bakım talimatının olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan ısıtma yüzeylerinin temiz olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan çıkışındaki duman gazı sıcaklığının ölçülebilirliğini kontrol et.
  Ø Kazana ait bir önceki kontrol raporunun olup olmadığını kontrol et.
  Ø Buhar kazanı, buhar gidiş dönüş boruları ve vanaları, boyler, kondens tankı, degazör, vs. izolasyonlarının sağlam olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazanda bulunan bütün cihaz ve vanaların temiz ve boyalı olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan yanma hücresinde ve külhandaki bütün ateş TUĞLALARININ SAĞLAM VE DÖKÜLMEMİŞ OLUP OLMADIĞINI KONTROL ET.
  Ø Ön duman sandığı kapak contalarının sağlam olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazan patlama kapaklarının çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Manometrenin çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Manometre taksimatının, kazana en yüksek çalışma basıncının en az iki katı olup olmadığını kontrol et.
  Ø Manometrede en yüksek çalışma basıncının kırmızı çizgi ile işaretlenip işaretlenmediğini kontrol et.
  Ø Kazanda birbirinden ayrı iki adet su seviye göstergesinin olup olmadığını kontrol et.
  Ø Su seviye göstergelerinin kırılmamaları için muhafaza altına alınıp alınmadığını kontrol et.
  Ø Su seviye göstergesinde en az ve en çok su seviyesinin işaretlenip işaretlenmediğini kontrol et.
  Ø 25 m² ısıtma yüzeyine sahip kazanlar için su seviye göstergesi bağlantı borusu iç çapı 25 mm. Olup olmadığını kontrol et. 25 m² den büyük kazanalar için bağlantı borusu iç çapının 45 mm olup olmadığını kontrol et.
  Ø Su seviye göstergelerinin giriş ve çıkışlarında kazan basıncına uygun birer adet vana olup olmadığını kontrol et.
  Ø Su seviye göstergelerinin kazanın önünden ve yanından normal çalışma durumunda görülüp görülmediğini kontrol et.
  Ø Su seviye göstergelerinin talimatlara uygun olarak blöf yapınca çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Kazanda ani su seviye düşmesini ve basınç yükselmelerini haber veren sistemin ( sesli ve ışıklı alarm cihazı) olup olmadığını kontrol et.
  Ø Buhar kazanında iki adet emniyet ventilinin olup olmadığını kontrol et.
  Ø Emniyet ventillerinin kolay açılıp açılmadığını kontrol et.
  Ø Emniyet ventillerinin doğrudan kazanla bağlantılı olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kazanla emniyet ventili arasında hiçbir şekilde buharın geçmesini engelleyecek valf veya başka bir engel olup olmadığını kontrol et.
  Ø Emniyet ventilinde ayar bozulmasına karşı önlem alınıp alınmadığını kontrol et.
  Ø Emniyet ventilinden fazla basınçtan dolayı çıkan basıncı dışarı atarken çalışmaların zarar görüp görmediğini kontrol et.
  Ø Emniyet ventili tahliye borusu içinde su kalmayacak ve almayacak şekilde mi kontrol et.
  Ø Besi suyu otomatiği veya su seviye limitörünün olup olmadığını kontrol et.
  Ø Besi suyu otomatiğinin çalışıp çalışmadığını kontrol et.( Talimatlara uygun olarak blöf yap.)
  Ø Ana buhar vanası, blöf vanası vs. vana ve muslukların kolay açılıp kapanıp kapanmadığını kontrol et.
  Ø Bir önceki periyodik kontrol raporundaki varsa belirtilmiş olan eksikliklerin giderilip giderilmediğini kontrol et.
  Ø Kazan içinde korozyon ve kireçtaşı vs. oluşumların olup olmadığını kontrol et.
  Ø Basınç testi ön hazırlıklarının firma tarafından yapılmasını sağla. (Kazan test sırasında soğuk olmalıdır.)
  Ø Kazan ısınma yüzeylerini temizle.
  Ø Kazan üzerindeki kaçakları önle.
  Ø Kazanın bütün vanalarını ( emniyet ventilleri, ana buhar çıkış vanası, blöf vanası presostatlar) kör flanş ile körlet.
  Ø Kazanı tamamen su ile doldur. ( su kirletici içermemeli ve 20-50 ºC arasında olmalı)
  Ø Kazan ½ ‘lik bağlantı ağzı bırakılarak bu ağza test pompası bağla.
  Ø Kazan basıncını yavaş yavaş 10 bar basınca çıkar ve daha sonra basınç yükselmesini dakikada 1-2 bar olarak yap.
  Ø Kazanı test basıncına çıkar.
  Ø Kazan manometresi ile test manometresinin aynı olup olmadığını kontrol et 30 dakika içinde arka ve ön duman sandığı, alev duman boruları, ayna kaynak makinenin boru kaynak bağlantılarının sızıntı, terleme ve kaçağın olup olmadığını kontrol et.
  Ø 30 dakika içinde kazan külhan ve cehennemliğinden sızıntı, terleme ve kaçağın olup olmadığını kontrol et.
  Ø 30 dakika içinde kazan üzerinde bulunan bütün kapama elemanlarından sızıntı, terleme ve kaçağın olup olmadığını kontrol et.
  Ø 30 dakika içinde dış yalıtım birleşme yerlerinden sızıntı, terleme ve kaçak olup olmadığını kontrol et
  Ø 30 dakika içinde bütün bağlantı ve flanş yerlerinden sızıntı, terleme ve kaçak olup olmadığını kontrol et.
  Ø 30 dakika içinde (kazanın özelliğine göre) sızıntı ve kaçak yapma olasılığı olan diğer yerlerden sızıntı ve kaçağın olup olmadığını kontrol et.
  Ø 30 dakika içinde boru demetleri ve boru dış yüzeylerinden ( su borulu kazan) sızıntı ve kaçağın olup olmadığını kontrol et.
  Ø Kontrol edilen tüm yerlerden 30 dk. İçinde sızıntı, terleme ve kaçak olup olmadığını kontrol et.
  Ø Hidrostatik test basıncı sonunda kazan basıncını yavaş yavaş düşür.
  Ø Emniyet ventillerinin test düzeneği ve kazan üzerinde yerine montajını yap. (Not: Emniyet ventilinin kontrolü kazan üzerinden yapılıyorsa hiçbir zaman kazan yeniden test basıncına çıkarılamaz )
  Ø Emniyet ventillerinin montajından sonra ayar basıncında çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  Ø Kazanı eski durumuna getirerek periyodik kontrol işlemini tamamla.
  Ø Kazan işleticisinin belgesinin uygunluğunu kontrol et.
  Ø Kazan dairesinde yapılan tüm bakım ve onarımların kazan sicil defterine işlenip işlenmediğini kontrol et.

  5. İLGİLİ DOKÜMANLAR
  --

  Ekli Dosyalar:

 2. okco İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman