1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bel fıtığı meslek hastalığımıdır?

Konusu 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' forumundadır ve engin demir tarafından 6 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  Yük indirme,kaldırma ve taşıma işi yapan bir işçi de bel fıtığı teşhisi konulmuş işe, bu tanı meslek hastalığı tanımına girer mi?
 2. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  SOSYAL SİGORTA SAĞLIK İŞLEMLERİ TÜZÜĞÜ'nde meslek hastalıklarının sınıflandırılması yapılmış yükümlülük süreleri ve bağlılığı olan iş kolları yazılmıştır.

  Bir hastalığın meslek hastalığı olması için, hastalığın yapılan iş ile illiyeti olması gerekir. Bunun kararını verecek kişi ise öncelikle işyerinde görevli işyeri hekimidir. Hekim, yapılan işle ilgili olarak kişinin bel fıtığı olduğunun kararını vermek için gerekli yasal tetkik ve tahlillerin yapılmasını sağlayacaktır.
 3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Mantıken evet
 4. Baris1453 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Meslek hastalığı diyebilmemiz için bel fıtığının oluşum nedeninin sadece aşırı yük kaldırma olması gerekmektedir. Ancak hekimin yaptığı kontrol ve istediği raporlar sonucu kişinin geçmişinde bel açıklığı, fıtık başlangıcı, aşırı kilo vb hastalıklar varsa meslek o kişi için meslek hastalığı diyemeyiz. Yaptığı iş rahatsızlığını ilerletebilir; buna önlem almak gerekir. ( çalışma şekli veya iş değişikliği gerekebilir)
 5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ona doktorların karar vermesi gerekir. Hiç yük kaldırmayan kişilerde de fıtık olabiliyor. O işçinin fıtık sebebi yük müdür? yoksa başka nedenleri var mıdır? ona bakmak lazım.
 6. Evren TUTUK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İş yerinde kalp krizi geçiren iş kazası oluyorsa mantık olarak yük indirme,kaldırma ve taşıma işi yapan bir işçi de bel fıtığı teşhisi konulmuş ise % 99 meslek hastalığıdır.
 7. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bir hatırlatma yapayım. konuyla tam alakalı değil ama aklınızda bulunsun. kalp krizi ile ölüm iş kazası sayılmıyor.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Şubat 2014 ---
  bir hatırlatma yapayım. konuyla tam alakalı değil ama aklınızda bulunsun. kalp krizi ile ölüm iş kazası sayılmıyor.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Şubat 2014 ---
  kalp krizi istisnai durum.
 8. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10359
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar.Kalp krizi iş kazası sayılmıyor demeyelim.Bir örnekle daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

  Yargıtay başka bir Kararı'nda işyerinde tartışma sonucu kalp durmasından ötürü ölüm olayını da iş kazası olarak nitelendirmiştir.
  Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun Esas No: 2004/21-529, Karar No: 2004/527 sayılı kararında; Özetle: Sigortalının, iş yerinde çalışmakla iken kalp krizi geçirerek ölümü, 506 sayılı Yasanın 11. maddesinde gösterilen "sigortalının işyerinde bulunduğu sırada meydana gelme" haline uygun bir olay olduğu gibi; aynı maddede düzenlenen "işveren tarafından yürütülmekte olan is dolayısıyla meydana gelme" haline de uygun olup; is kazası sayılması gerekir.

  Kararın detayında ise; ..bir elektrik işçisinin, görev yerinde kalp krizi geçirerek ölmesini "iş kazası" olarak değerlendirdi. İçtihat niteliğindeki karar, benzer davalarda emsal olacak. Davaya konu olan işyerinde kalp kriziyle gerçekleşen ölümün iş kazası olduğuna dikkat çekilen kararın gerekçesinde şu değerlendirme yapılıyor: "Daha açık ifadeyle, sigortalının işyerinde çalışmakta iken kalp krizi geçirerek ölümü 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 11. maddesinin (A) fıkrasının (a) bendinde gösterilen "sigortalının işyerinde bulunduğu sırada meydana gelme" haline uygun bir olay olduğu gibi, aynı maddenin (b) bendinde yer alan "işveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla meydana gelme" haline de uygun olup iş kazası sayılması gerekir. Maddede başkaca bir şart ve kısıtlamaya yer verilmemiş olduğundan Yasa'da olmayan bir kısıtlamanın yorum yoluyla getirilmesine de olanak yoktur."

  "Kararda olayın iş kazası sayılması gerekirken, aksi yöndeki bilirkişi raporu uyarınca davanın reddedilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğu vurgulanıyor."
  Karara konu olan olay yazıda şöyle anlatılmaktadır: Ankara'da bir işyerinde sigortalı işçi olarak çalışan Yusuf Ş., arkadaşıyla birlikte atölyedeki lokalin elektrik arızasını gidermekle görevlendirildi. Yusuf Ş., arızayı gidermeye çalışırken, diğer işçinin malzeme alımı için ayrıldığı bir sırada bayılarak yere düştü. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan işçi, ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Yargıtay Genel Kurulu olayı iş kazası olarak değerlendirirken olayın mülga 506 sayılı Yasa'nın 11. maddesinde (5510 sayılı Yasa'da ise 13. maddesinde) belirtilen "sigortalının işyerinde bulunduğu sırada meydana gelme" ve "işveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla meydana gelme" hallerine uygun olması ve Kanun'da belirtilenler haller dışında başkaca bir şartın ve kısıtlamanın yorum yoluyla getirilemeyeceğinden bahisle hüküm vermiştir.
  Bu hüküm içtihat niteliğinde olması dolayısıyla sonraki davalara emsal teşkil edecek olması nedeniyle ayrıca önem arz etmektedir.

  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun vermiş olduğu bu karar iş kazası tanımını hayli genişletmektedir. Zira kararın gerekçesine bakıldığında "illiyet bağı"nın varlığının aranmadığı görülmektedir. Halbuki "illiyet bağı" iş kazasının en önemli unsurlarındandır. Öğretideki iş kazası tanımına göre bir olayın iş kazası olarak nitelenebilmesi için dıştan gelen bir etki veya darbenin bulunması gerekir. Yani işyerinde bir tartışma, iş ile ilgili aşırı heyecanlanma veya işi esnasında krizi tetikleyecek bir darbe alınması gibi hallerle ortaya çıkan kalp krizi iş kazası olarak kabul edilebilir.

  Sonuç olarak; "Kalp kriziyle ölüm iş kazasıdır ya da değildir" şeklinde bir genelleme yapmak mümkün değildir. Dolayısıyla her somut olay kendi koşulları içinde değerlendirilmeli ve bu tür olaylarda Kanun'da belirtilen hallerin varlığı yanında bilhassa "illiyet bağı"nın varlığı iyi araştırılmalıdır.

  Öte yandan Yargıtay Genel Kurulunun vermiş olduğu içtihat niteliğindeki kararın iş kazası tanımını genişlettiğini, bu nedenle de iş yerinde kalp krizi geçirilmesinin iş kazası olarak kabul edilmesi gerektiğini vurgulamamız gerekir. Bu kararın 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce olmasının da durumu kurtarmayacağını düşünüyoruz. 506 sayılı Kanunun 11 inci maddesinde yer alan iş kazası tanımı ile 5510 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinde yer alan iş kazası tanımı arasında içerik olarak ciddi bir farklılık yoktur. Bu nedenle iş yerinde kalp krizi sonucu ölüm için iş kazası diyebiliriz ve iş kazasının bütün sonuçları geçerli olacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki SGK yine bu durumu iş kazası olarak değerlendirmeyecektir.


  www.sgkrehberi.com 'dan alınmıştır.
 9. xekeru İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşe giriş saplık raporu diye bir uygulama söz konusu, eğer ki işe giriş sağlık raporunu hazırlayan hekim önceden bel fıtığı teşhişi koymamış ise ve çalıştığı iş bunun oluşumuna neden olan bir işse buna meslek hastalığı denir. Ama işe girişte sağlık raporu alınırken bu teşhiş konmuş ve buna rağmen bu tarz işte çalıştırılmaya devam ettirilmişse işveren yine sorumludur. Yani buradan anlayacağımız bel fıtığı meslek hastalığımı demeden önce olayın evveliyatına bakmak lazım ki meslek hastalığı statusune girip giremeyeceğini bu bulgulardan çıkartabilelim.
 10. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93835
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bel fıtığı meslek hastalığı olarak kabul edilmediğini duymuştum. bakanlık bu konunun istismara açık olduğunu, belfıtığına sebep olacak eylemin çalışanın evde eşya malzeme vs. taşırken de olabileceğinden kabul etmediğini bilgisini aldım