1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bel rahatsızlığı riski olan personeli işe başlatma

Konusu 'Ergonomi ve İlkeleri' forumundadır ve kadir serkan tarafından 2 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar
    Doğru yerdemi konu açtım emin değilim fakat ergonomiyle alakalı olduğu için burada açtım

İşe başlayacak personel bel mr ında disklerde zayıflık tespit edilmiş.
    Ağır kaldırdığında bel rahatsızlığı yaşama riski var. İşi gereği gün içinde bazen ağır kaldırması gerekiyor.
    Dışardan bakıldığında herhangi bir sorun görünmüyor yani herhangi bir doktordan ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu alabilir.

Personel uzun yıllar bu işi yapıyor , işin içeriği ve riskleri konusunda bilgili

riskleri bildiği ve kabul ettiğine dair bir tutanak imzlatsam

Personele ergonomi eğitimi versem personeli işe başlatmamda bir sakınca olurmu?

ileride bir sıkıntı yaşarmıyım?
  2. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Kadir Bey hekiminiz el atsın.
  3. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    İş yeri hekimi çalışır raporu verirse sıkıntı olmaz.bu olay hekimlik bir konu.buna uzman karar veremez. hekim onay verirse uzmanın görevi başlar,siz ondan sonra eğitimlerini verir üzerinize düşeni yapmış olursunuz
  4. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bildigine ve kabul ettigine dair tutanak kabul gorurmu peki?
  5. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Şöyle düşünün,

Bu kişi iş yerinde bir kaza geçirse, sizde incelemeye gelen "bilir kişi" olsanız, nelere bakarsınız, kimleri sorumlu tutarsınız ?
  6. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Simdi bir mufettisin denetimdeki mantifi nedir bilemedigim icin soruyorum. Sonucta genel olarak risk soz konusu suan caliamasinda cok buyuk bir sakinca yok belki, riskler konusunda ve davrnis bicimlari konusunda bilgilendirip , bunlari uygulayacagina dair teminat alirsam sahsen benim icin yeterli ama karsi taraf icin gecerlimidir onu bilmiyorum bu nedenle soruyorum. Karsı taraf derken denetime gelenler :)
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kişinin böyle bir rahatsızlığı varsa sizin herhangi bir şey imzalatmanız hiç bir anlam ifade etmez. nihai kararı işyeri hekiminizin vermesi gerekiyor. eğer o çalışmamalı diye karar verirse siz isterseniz noterden muafakatname alın yine de suçlu duruma düşerseniz. işyeri hekiminizin çalışamaz dediği kişi çalıştırmak kasta girer.
  8. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu konu tamamen iş yeri hekiminin raporunda çalışır yada çalışamaz demesine bağlı bir durum. sizin herhangi bir riskiniz söz konusu değil. demişsiniz ki herhangi bir doktordan ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu alabilir diye. ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir değil sağlık raporu. diğer bir kısımsa herhangi bir doktordan rapor alamaz ki sizin iş yeri hekiminizden sağlık raporu olması gerekir. doktorda tahlilleri inceleyip çalışır yada çalışamaz diye kararını verecektir.
  9. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence "bir olay olursa sorumluluk bana kalır mı?" düşüncesinden ziyade; çalışırsa hayatının geri kalanında sağlığı nasıl etkilenir ve çalışmasını sağlıklı şekilde nasıl yürütebilir konularına ağırlık vermelisiniz. İşin sağlıkla ilgili kısmı doktorun işi ancak biraz da kanunları kenara bırakıp insancıl bakın. Sizin işte illaki çalışması gerekiyorsa gerekli önlemleri doktorunuzla birlikte alın.
  10. Zafer AKAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24691
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kaptan Demir Çelik
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Nisan 2014 ---
    Buna iş yeri hekimi ile birlikte karar vermelisiniz.