1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Beleşe çalışan dandik osgb lerin ve igu ların cani çok yanacak.

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  BU RAPORU DİKKATLE İNCELEYİNİZ.

  İGU lar, OSGB PATRON ları ve OSGB SORUMLU MÜDÜRLERİ ,Beleşe çalışan Dandik OSGB lerin ve İGU ların CANI ÇOK YANACAK.

  İGU 2. DERECE ASLİ KUSURLU. İşverene bilgi vermediği, işçilerin tehlikeli çalışmalarına göz yumduğu, tehlikeli durumları ilgililere haber vermediği, saha denetimi yapmadığı, rapor vermediği için.

  OSGB YETKİLİSİ İGU 2 DERECE ASLİ KUSURLU. İşyerine sözleşme gereği mevzuat hususlarını yerine getirmediği, ehil ve yeterli bilgiye sahip uzman göndermediği için.
 2. Ya arkadaş mühendis ve ustabaşının yaptırım yetkisi nasıl yokmuş. Süs olsun diyemi dikmişler o kişileri işçinin başına. Kabul edilemez bir durum. Ustabaşı demeyeceksin o zaman ona Usta diyeceksin. Mühendis değil işçi diyeceksin. Firma bir kişiye unvan verdiyse bu unvanı yetkili olduğu için veriyor. Ustabaşı veya muhendisin işçiye söz geçirememesi yetkisiz değil etkisiz olduğu anlamına gelir.
 3. ALİ GÜLDES İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yetersiz bu işi sadece ticaret olarak gören önemsemeyen OSGB'ler için çok geç kalmış kararlar iş güvenliği uzmanı hakkında bu yorumları yapamayacağım. Sistemin temeli yanlış. Parasını iş güvenliği yaptığı yerden alan İGU ve İH lerin yaptırımı ne olabilir ? sadece rapor hazırlamaktan öteye geçemez hazırladığımız raporları da imzalatıp; imzalı bir nüshasını da dosyamızda saklarsak bi nebze hukuki süreçte ( ki İGU günah keçisi kabul edildiği hukuk anlayışında ) fayda sağlar..
 4. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  OSGB YETKİLİSİ İGU 2 DERECE ASLİ KUSURLU. İşyerine sözleşme gereği mevzuat hususlarını yerine getirmediği, ehil ve yeterli bilgiye sahip uzman göndermediği için.

  Adam demez mi Bakanlık Yetkindir demiş sertifika vermiş tescillemiş bi de ben mi sınav yapayım ?diye...
 5. Kaza nasıl olursa olsun iş güvenliği uzmanları kusurlu bulunmamalıdır. İş güvenliği uzmanı işin, işçinin, işyerinin güvenliğini sağlamaktan sorumlu olamamlıdır. Bunları yapacak ve sağlayacak kişiler hiyerarşik sıra ile postabaşı/ustabaşı, şef/amir/sorumlu, müdür, genel müdür, patron olmalıdır. İş güvenliği uzmanı işverenin sorumluluğunu üzerinden alan kişi değil sorumluluğunu yerine getirmesi için yardımcı olan yol gösteren kişi olmalıdır. İş güvenliği uzmanı şuralara şu şu önlemleri alman gerekiyor diye işverene yalvarır duruma getirilmiştir. Aslında tersi olmalı bahsettiğiniz tehlikelere nasıl önlem alacağız yol göster diye işverenin uzmandan yardım istemesi gerekir. Tedbir almak uzmanın işi değildir. Uzman istihtam etmiş ve istihtam ettiği uzmandan faydalanmıyorsa bu sorun işverenindir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ekim 2014 ---
  Bence iş kazası konusunda bilir kişilik yapanlarında yeterliliği sorgulanmalıdır. Bu kişiler sanki süpermen miş te işçileri kazadan korumamışçasına igu larını suçluyorlar.
  eskiden işverenin yüzünden iş kazası geçirenin ocağı sönüyordu. Şimdi işkazası geçiren+iş güvenliği uzmanının ocağı söner hale geldi. Ne değişti kazalar azaldı mı?
 6. özgür turan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  iş kazaları olmadıkça hiç bir işveren iş güvenliği yasası ile ilgilenmez.osgb bunu kullanır.Ankarada buna örnek birçok osgb var.Bir tanesinde gördüm hiçbir işletmenin risk analizi acileylem planı gibi temel yapması gereken hiç bir şeyi yapmamış.iş verenleri bir iki denetim ders sertifika gibi şeylerle kandırıp paraları alıyorlar.ama sonunda böyle firmalar patlıyor.bu firmada bir iş kazası sonucu müfettiş denetimi ile 6 ay askıya alındı.buda sorunu çözmüyor,yeni bir firma kurarak yola devam ediyorlar.ücretlere gelince c sınıfları 1200,b sınıfları 2500 a sııfları 3500-4500 civarında.
 7. ozgurtirink İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1735
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
  Acaba bu rapor bilirkişi ön raporumu yoksa nihai rapormudur?
 8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  eren beye aynen katılıyorum.işveren birinci dereceden sorumludur. bitti. neyiz kardeşim rehber mi günah keçisimi.kafama göre elemanı işten atabilirmiyim? hayır! kafama göre işe alabilirmiyim? hayır! işi durdurablirmiyim? hayır! eeee bu neyin sorumluluğu hem yetkisiz el kol bağlayacaksın hemde sorumlu sensin diyeceksin....habere bak güya iyi bişiy ölemi şimdi bu sevinmem mi gerekiyor? benim gözümde 1000 tl ye çalışan uzman arkadaşımda 5000 e çalışanda birdir aynı sorumluluğu alıyomu kardeşim ?
 9. Gökhan Öncü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ege üniversitesi
  Herşey iyi güzel, ancak igu lar arasíndaki dandik uzman,dandik osgb gibi söylemler,yaklaşımlar bu meslek grubunu bir yere taşımaz.Şu ego şişkinliklerimizi bir kenara bırakalım.Gün BİRLiK olma günüdür.Uzman uzmandır,tecrübesi ölçüsünde piyasada değer bulur.Biri 2ye diğeri 7 ye çalışabilir.Piyasamızı ve kalitemizi birbirimize vereceğimiz saygı,destek,anlayışla belirleyeceğiz.Elele ve gönulgönüle.Saygılarımla
 10. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Uzmanın uzmana yaptığı zulmü kimse birbirine yapmıyor bu piyasa da.
 11. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Alacaksın yanına bir doktor, OSGB'den daha iyi fiyat ve hizmet verirsin diye düşünüyorum.