1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Beleşe çalışan uzman furyası

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 13 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  2500 TL'ya en az 30 tane çok tehlikeli firmaya bakan ve 1200 TL'ya 40 tane iş yerine bakan(Firmalara ışınlanıyor olmamalılar yoksa o kadar firmayı nasıl idare edecekler diye düşündüğüm aptal sürüsü) iş güvenliği uzmanı furyası başladı. Gözlerimle görmeden inanmam diyordum ve son zamanlar da bunlarla çok fazla karşılaşmaya başladım. Durumun ciddiyetini bu aptallara dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. İnş işe yaramıştır. Eskiler bu işi iyi paralara yapardı en azından adam en kötü evinden birini satar öderdi acaba bunlar o tazminatları nasıl ödeyecekler! Hiç bir özelliği olmayan, hiç bir sorumluk almayan binlerce meslekten kat kat daha az maaş aldığınızın farkında mısınız? OSGB'ler bile ne yapacağını şaşırdı bugün işe aldığı adam 3500 tl maaş alıyorsa ertesi gün gelen 1000 tl istiyor. (İkisi de aynı işi yapıyor) sorumluluğun değişmedi birader diyip suratına yapıştırası geliyor insanın.(Özür dilerim çok sinirliyim:)) Etrafınız da böyle işe yaramazlar var ise bunlara durumu anlatalım arkadaşlar. Sıkıntı büyük:) Not: Kimse yanlış anlamasın paraya değer veren biri değilim sadece emeğinin ve sorumluluğumuzun karşılığı bu fiyatlar olmamalı.
 2. Serkancan UÇAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  ben daha iş güvenliği uzmanı olmadım ama piyasada söylenen bu paralara bu sorumlulukları almam
 3. Tuncay YILDIZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92008
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kurumsal OSBG
  A Sınıfı Uzmanıyım.Part time çalışıyorum.Tam zamanlı çalışmak istiyorum fakat piyasa çok düşmüş.Adamlar o sorumluluğa 3000TL diyorlar.Birde boş zamanlarında OSGB DE oturursun diyorlar.Kendilerine çay söyletecekler her halde.
 4. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sektör isg
  İyi oldu. Özellikle 750 gün prim tebliği/yönetmelik ek maddesi çıktığında ortalığı yakan A sınıfı amcalara iyi oldu. Osgb açan müfettişler de yakında rekabet diye promosyana da başlarlar. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamadım ki, altı üstü 12.000 personel (memur) alacaktı devlet bünyesine 2.000 3.500 4.500 maaşla işe başlatıp işverenden parasını alacaktı. Hekime gelince aile sağlığı merkezi olmayan köy yok. Ama 3-5 tane ensesi kalın istedi diye osgb belasını getirdiler, bu rantı kontrol edemiyorlar şimdi. Demek ki 3-5 ensesi kalın ucuz insan bile koca devlete hakim olabiliyor.
 5. binnur miniç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu duruma direnmek zorundayız, kısır döngüyü kırmak bize düşüyor ,ben de A sınıfı uzman ve mimarım, elbet bu akılsız arkadaşların saatleri dolacak ve saat ücretleri yükselecek ,başka türlü bu sorumluluğun altına girilmez ,adam inşaat mühendisi ,C sınıfı uzman olmuş ,ayda 1500tl. ye köle gibi çalışıyor ,limon satsa daha fazla kazanır ,delilik emaresi bence...
 6. o sınıf farkı olayını çıkaran beyni varya ...
  tekstil mühendisiysen tekstile bakarsın gidip inşaata bakarsan alırlar içeri
  bu şekilde olmasını isteyen bi bakanlığımız var
  birileri kazansın birileri kaybetsin işçiler gebersin isteyen bi bakanlığımız var ondandır
 7. Okan Şahin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91544
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sınıf uygulaması deneyim, bilgi ve olgunlaşma açısından yararlı bir uygulamadır.
  Ucret konusundada neticede serbest piyasa karşılıklı anlaşma sonucu isteyen istediği fiyata çalışır, "Ücreti devlet belirlesin, maaşı devlet versin"anlayışı sakat bi anlayış sscb biteli çok oldu....bu anlayıştakilerin amacı isg değil kpss olmalı....
 8. Hasan Yalçın İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  65930
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hayatında 7-8 bin lirayı bir arada görmemiş vasıfsız yada işsiz birçok kişiye sertifika verilerek bu sisteme neden sokuldu sanıyorsunuz ki, ama bu sistem çok yakında çöker görürsünüz. Devletin bilinçsiz ve çıkar ilişkisine dayalı sistemlerinin bir örneğidir bu da.
 9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  ***Büyük damping ***
  A plus
  ( pek yakında diğer sınıflar için ekonomik uzman modellerimiz gelecektir) uzman seçenekleri :
  A+ =4500 TL
  A++ = 3000 TL
  A+++ = 2000 TL

  :))
 10. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52675
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Daha güzel günler bizleri bekliyor, bu kafa yapısıyla bu bakanlıkla bu kadarına bile şükretsin herkes.
  Adam 13 yıl önce bir teknik öğretmenlikten mezun. Okulu 6-7 senede bitirmiş zaten olayla alakası yok. Kendini bildiğiden bu yana asgari ücretle çalışıyor. sonra bu arkadaş sınava 1 hafta çalışıp C sınıfı uzman, 1 ay çalışıp A sınıfı uzman oluyor. Bu adam 3000 TL'ye takla atar arkadaşlar. Siz olsanız belki 2500'e takla atarsınız. Ki görüşmeye gittiği osgb sahipleri adamı inceden işliyorlar, bu iş sahada öğrenilir, şu an sizin sadece belgeniz işe yarar vs vs. Kimse kimseyi kandırmasın. Başımızda bu bakanlık varken olayın daha vahim noktalara gideceğini şimdiden görebiliyoruz. Bunlar iyi günleriniz. imkanı olan arkadaşlara yurt dışında çalışmayı tavsiye ederim.
 11. Okan Şahin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91544
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  A + ingilizce Nebosh=A plus
  Gençler her lafa cevap üretmeye çalışacağınıza biraz kendinizi geliştirmeye çalışsanız...
 12. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52675
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Gerçekten bu yorumunuzla Türkiye'de isg faaliyetlerini muasır medeniyetler seviyesine çıkardınız. Tebrik ederiz.
 13. oğuz han yüce İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22612
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ANFA GÜVENLİK HİZMETLERİ VE SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ
  Yani Teknik Öğretmenlerden ne istiyorsunuz arkadaşalar anlam veremedim. Birde 25 yıl önce mühendislikten mezun olanlar da var bunlardan neden bahsetmiyorsunuz?
  ben birde şu açıdan bakıyorum olaya 1 hafta çalışmayla geçmiş ise takdir ediyorum. Bir çok mühendislerimiz büyük insanlar defalarca girip geçemiyorlar....
 14. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  kimsenin bir şey istediği yok. Arkadaşlar teknik öğretmenlerin öğretmenlik yapamadıkları yada buna muadil başka bir iş yapma olasılıklarının daha düşük olduğu ve rakam olarak karşılığının da az olduğunu belirtmek için konuşmuşlardır bence de doğruluk payı vardır. benim de gittiğim kursta bir çok kimya fizik bölüm okumuş arkadaşlarım vardı iş olanağı olmadığı için İGU olan.
  yoksa kimsenin kimseyi küçümsediği yok bence.
 15. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52675
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Sakın yanlış anlaşılma olmasın lütfen. Teknik öğretmenler örnekti. Bakanlıktan emekli olup 15 yıl keyif yaptıktan sonra bu işin parası güzel diye sektöre giren müfettişlerde buna dahildir. Adam gelmiş 80 yaşına kulaklar duymuyor hala para peşinde koşuyor. E devlet şifresinden bakarsan üzerine tapulu 12 dairesi var hala meslekte. Yaptığı işin hakkını verse, elini öperim onun ancak noluyor. Anlaşıyor bir şantiyeyle 20 Bin TL'ye. koyuyor oraya 2 tane C sınıfı genç 2 Bin lira maaşla. Onlar çalışıyor bizim yaşlı kurt ayda 1 kez uğrayıp imzaları tamamlıyor. Düzen bozuk yani. Neresinden tutarsan elinde kalıyor.

  Burada bazı arkadaşlar düşük ücretle çalışanları eleştiriyorlar..Benim bir diğer tepkim onlara aslında ..Yukarıda da belirttiğim gibi 10 yıl asgari ücretle köle gibi çalışan biri; A sınıfı uzman bile olsa 3.000 TL onu tatmin edecek bir rakam. Onların yaşadığı hayatı yaşamadan, onların durumunun ne olduğunu bilmeden kimse gelip burada ahkam kesmesin ucuza çalışıyor diye. Adam üniversiteden yeni mezun, hiç yoksa 15.000 ögrenim kredisi borcu var, kişisel masrafı var , var da var. Bu adam kalkıp bireysel çalışma yoluna gidemiyorsa ve devlet desteğiyle bir iş bulamıyorsa kimse bunu yargılayamaz. Evli olan arkadaşların durumu daha vahim. 1 ay işsiz kalan vatandaş, iş bulduktan sonra bile 1 yıl kendini toparlayamıyor.

  Bizler isg sisteminin ülkemizde tam manasıyla oturduğunu göremeyecek kadar şanssızız. Umarım torunlarımız bu sistemin oturduğunu görür.
 16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Örneğiniz parası olmayıp da kötü yola düşen insanların bahanesini benziyor. Mecbur kaldım yaptım mecbur olmasam yapmazdım veya sokakta dilenen genç insanlar görüyorsun kardeşim git çalış niye dileniyorsun baya sağlıklı görünüyorsun aslan gibisin maşallah:) Dilenci ve ezik uzman istemiyoruz. Herkes hakkını alacak. Kötü bir şey söylemiyoruz işverenlerin ekmeğine bal sürmeyin diyoruz . Sonra ağızlarına sakız olmayın diyoruz aynen şöyle konuşuyorlar geçen geldi bir keriz, itelim 1500 tl ya 40 tane firma. Keriz olmayın hakkınızı isteyin çizginizi bozmazsanız emeğinizin karşılığını alırsınız. Burada yazıları okuyup maaşını 1 000 tl artırıp biri işe girerse ne mutlu bize. En azından bir yerden başlamış oluruz hep böyle geriye giderek olmaz.
 17. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52675
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Oğuzhan Torun Bey ; saçma sapan benzetmeler yapmışsınız, zaten sizden daha mantıklı bir şey beklemiyordum. Zira ilk mesajınızda insanların ne aptallığını bırakmışsınız ne mallığını. Bu tartışmayı devam ettirip, dediğiniz gibi belki okuyanlara bir faydası olur diye yazmayı çok isterdim. Ama mizacınız bana uygun değil. Sokak ağzıyla konuştuğunuz, hayat kadınlarından örnek verdiğiniz bu site İsg anlamında Türkiye'nin en iyi sitesi. O yüzden size hayırlı günler.
 18. Okan Şahin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91544
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Neticede hickimse igu ların temsilcisi yada sözcüsü değil, müfettişte degilsiniz,isteyen istediği şekilde istediği fiyata çalışır
 19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Son yazdığım mesajı kaç kişi anlamsız bulacak:) Bu kişiler lütfen kendine çeki düzen versin çünkü
  Neden hayat kadınlarından örnek vermek ayıp mı? Geç bunları. Konuyu farklı yerlere çekme. Sizinle tartışmayacağım. yazdığım her şeyi belli ki üstünüze almışsınız size sadece şunu söyleyebilirim BELEŞE ÇALIŞAN UZMAN İSTEMİYORUZ....
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Temmuz 2014 ---
  Siz benim ne yapmaya çalıştığımı anlamayacak kadar cahilsiniz. Çıkaralım öyle bir temsilci kurum sözcü her neyse peşinden ilk ben giderim. Bunlar olsaydı ben bu konuyu açmazdım sizler de olmazdınız.
 20. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52675
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Yazdığınız şeyler saçma ve kırıcı olduğu için cevap verdim. Ankara ilinde Osgb sahibi ve sorumlu müdürüm. Yanımda 1 tane C sınıfı uzman çalışıyor. Burası ilk işi ve hiç iş tecrübesi yok. 1750 tl maaş istedi. 2000 liradan başlattık. Bilgilerin doğruluğunu teyit etmek isterseniz çay içmeye beklerim. Ama üslubunuz ve bakış açınızı değiştirin gelirken. İnsanların yaşadığı zorlukları bilmeden ahkam kesmeye hakkınız yok.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.