1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Beleşe çalışan uzman furyası

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 13 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Inanın isteklerinizi çok umursuyoruz
    :)
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizinle çay içersek o masada ikimizden biri öteki dünyaya gider bence:) davetiniz için teşekkür ederim. 2000 tl maaş verecektiniz neden o zaman ona sordunuz kaç para istediğini? Zaten sizin düşüncenize göre çok para isteyemez piyasa belli dimi. Sigortasını tam mı yatırıyorsunuz? Kaç firmaya bakıyor arkadaş? Tek c sınıfı olduğu için bütün firmaları almıştır sırtına. Baya da firması vardır.
  3. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52675
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Madem sordun anlatayım . sigortası tam. yemekte bize ait. şu anda tek firmaya bakıyor. 80 işçi var. 3 ay önce açtık firmayı işler beklediğimiz gibi olmadı, cebten yiyoruz 3 ayda 40 bin TL içerdeyiz. Ama uzmanla ilgili bir sıkıntımız yok. Batsak bile tüm özlük hakları tam anlamıyla sağlanıyor.
    inanıp inanmamakta özgürsün tabi. Ama benim sana öğretmek istediğim şeyi sen yine öğrenememişsin. Kafana göre yazmışsın bütün firmaları almış da yok baya firması varda.
    Sen ve senin gibiler ne zaman insanları yargılamamayı; konuşmadan, yazmadan önce düşünmeyi öğrenirse ; o zaman piyasada 1200 TL'ye çalışan uzman kalmaz herkes hakkını alır.
    Ben senin gibi konuşan çok arkadaşla çay içtim, çok şükür bir sıkıntı çıkmadı, 27 yaşında isg uzmanı medeni iki insanız sonuçta :) Yeri geliyor işçilere psikolojik risk etmenlerini anlatırken, sakin olmalarını, öfkelerini kontrol etmelerini söylüyoruz. Elbet bizde sakin oluruz. Yok ben gerginim diyorsan İşyeri Hekimimiz anti-depresan yazar sana kuş gibi hafiflersin.
  4. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    52675
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ankara- istanbul arası 4 saat. Atla gel misafir edeyim. Atıyorsun dedin ya. Evragiyla belgesiyle ispat edeyim. Tek kelime eksik varsa masraflarin bana ait. Arabanin deposunu doldurayim git. Bu teklife de Hayır diyorsan git ötede oyna hocam. Burası çocuk parkı değil.
  5. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Piyasa öyle bir hale gelmiş ki şöyle anlatayım:

Sadece risk değerlendirmesi, adp, gerekliyse patlamadan korunma dökümanı hazırlıyorum, 6 ay önce 300 liraya küçük işletmelere rd yapıyordum, 4 ay önce daha zorlu işyerlerine 250 liraya inmek zorunda kaldım. 3 ay önce buna acil durum planlarını da eklemek, 2 ay önce 150 liraya son bir aydır 100 liraya müşteri bulunmuyor. Neden mi? Osgb ler piyasayı mahvetmiş durumda, kime gitsem 70 liraya hepsini ve üstüne eğitimi belgesi vereceğiz diye iş toplamışlar. Sonuç? Sonucu biliyorsunuz zaten, neler hazırladıklarını. Ben 200 sayfanın çıktı maliyeti, o işyerine gidip gelmek üstüne 2-3 gün o değerlendirmeyle, planlarla uğraşıp dürüst iş yapacağım diye kendimi paralayıp 100 lira alsam ayda ancak 15 iş alıp yetiştirsem ve üstüne bunun kdv si gelir vergisi muhasebe masrafı uğraşsam ayda 700 lira ancak kalıyor bana. Üstüne bir de risk alarak eğitim belgesi düzenleyip işyeri başına 2-3 saat eğitim veriyorum, hepsi 100 lira. Değer mi? Dalga mı geçiyorlar bilmiyorum ama 100 liraya tesisatçı su saati takmıyor. Ben 6 sene, 4 sene o işyerinin sorumluluğunu bir şekilde alacağım. Her şeyi yazmakla bitse, ütü paket atölyesine araba girmiş yoldan hem de ne girmiş, kazana kadar girmiş gidip ifade verdim üstüne. Adam doğalgazı kaçak bağlamış, analize igdaş iç tesisler yönetmeliği yazmasam igdaş bana dava açacaktı ben bunu nereden tahmin edeyim? Aldığım risk, vediğim emek yaptığım işe değmiyor. Osgb ile çalışsam kim bana adam gibi maaş verecek? Kusura bakmayın " 2000 lira veriyorum, dürüst osgbyim" demek komedi. 10.000 lira dan aşağı kazanmıyorsunuz bir uzmanın sırtından, hekim ile uzman 200 saat çalışsa hekim 8000 alıyor uzman 2000 anca, iş yapan kim? Hekim mi? Yardımcı sağlık personeli bile 2500 den aşağıya başlamıyor, birileri bizi neyse
  6. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  7. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kamusal alandaki işleri devlet eliyle serbest piyasanın vahşiliğine bırakırsan bu sonuçlar kaçınılmazdır. İş cinayetleri durmaz, sektörümüzdeki bazı sefil zavallılar asgari ücretle çalışır, forma katılan bazı işbirlikçi liboşlar da " serbest piyasa canım, ne olur ki, isteyen istediği ücretle çalışır, kime ne?" diye yazarak algı operasyonu yaparlar. Hiç birisi demez ki; uzman sayısı 130.000 leri geçti, bu ülkenin bu kadar uzmana ihtiyacı var mı? ve hala da yeni sınav açmaya devam ediyorlar. Böyle bir ülke var mı? ; uzman sayısını arttır, çalışma süresini düşür. Bu ne yaman çelişki. Amaç, işverenler en az maliyetle bu işten nasıl yırtar anlayışı. Bu nedenle olayı kişiselleştirmeden, birbirimizi kırmadan top yekün bu sistemi yaratanlara karşı mücadele etmeliyiz. Somut taleplerimizi belirlemeliyiz: 1- Yeni sınav açılmamalıdır 2- Çalışma süreleri en az 4 kat arttırılmalı 3- İş güvenliği iş yeri hekimliğinden ayrılmalı gibi......
  8. Murat AKAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Değerli arkadaşlarım....
    İçerisinde bulunduğumuz iş grubunun belirli meslek etikleri , meslek odası ya da birlikleri , asgari müşterek kuralları olması gerektiğini düşünüyorum. Herkesin geçindirmek zorunda olduğu aileleri var. Bu yadsınamaz bir gerçek ancak aldığınız sorumluluk sonrası ödemek zorunda kalabileceğiz bedelleri de düşünmek gerekir.

Zira size bir şey olursa geçindirmek zorunda olduğunuz aileye geçim değil dert kaynağı olmuş olacaksınız. Siz hapiste olursanız bir de size bakmaları gerekecek.
    Bence bu tür gruplarda birbirimize sonradan pişman olabileceğimiz hakarete varan cümleler kurmak yerine etik kurallar asgari fiyatlar gibi ortak paydaları oluşturmak çok daha yararlı olacaktır. Saygılarımla...
    Murat AKAR
    Makine Mühendisi ( 30 yıldır)
    A sınıfı iş Güvenliği Uzmanı (3 aydır)
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Murat bey kısa, öz ve yerinde tespitleriniz için teşekkür ederiz.
  10. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP
    Ağzına Sağlık.. Teknik Öğretmenler mühendislere hep alt sınıf gibi gelmiştir. Ama değiliz !
  11. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    1750 tl istedi 2000 tl verdik diye ovunuyorsunuz. Peki onun belgesi size kac para kazandiriyor? Yeni eleman olunca kanuni sorumlulugu daha mi az oluyor?!
  12. bana hala sınıf farkını öven vatandaş
    ülke genelinde işlerin yürüyüşünü anlatayımda neyin destekçisi olduğunun farkına var
    vatandaş a sınıfı uzmanım diye ilçe ilçe gezerek iş kazası olmayan isin yapmış şirketleri buluyor isg katipten sözleşmesini yapıyor birdaha uğramıyor onun yapacağı işkleri ya bir işçiye yada c sınıfı bir uzmana veriyorlar köle gibi kullanıyorlar
    şimdi bu c sınıfı uzman zaten bu işi yapabiliyorsa bu a sınıfı adam ne diye para yiyor
    bana bu sistemin reklamını yapan fındık beyinler sayesinde bu haldeyiz
  13. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sınıf farkı uzmanın çok para kazanması veya rahat etmesi için değil. yüksek tehlikeye sahip işyerlerinin tecrübeli uzmanlar tarafından kontrol edilmesi ve tecrübesi az olan kişilerin göremeyecekleri veya farkedemeyecekleri tehlikelerin fark edilmesi amacıyla çıkarılan bir sistem. İnsanların bunu kötüye kullanması bu sistemin yanlış olduğunu göstermez. Hayatında hiç maden görmeyen adamı madene soktuğunuzda veya 1.000 kişinin çalıştığı bir ağır sanayi işyerine soktuğunuzda ne yapmasını bekliyorsunuz? Bu iş sadece yönetmelik, ve tüzükleri uygulamakla olmuyor. Öyle olsa kimse burda soru sorup tecrübeli kişilerden destek istemez herkes Google yazar bulurdu.
  14. yav he he
    alışmış kudurmuştan beterdir ne diyim
  15. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sistem çökmüştür arkadaşlar bizler hala saf saf tartışalım buralarda.. Sistemi ben koyacak, düzeltecek değilim; devletin amacı yoğurdun kaymağını toplamaktı bunu da yaptı.. çok afedersiniz ama hala burada saf saf konuşan arkadaşlar var, yok fiyatınızı yüksek tutun, yok 2000 liraya 30 firmanın sorumluluğunu almayın..bu arkadaşlar türkiye gerçeklerinden çok uzakta yaşıyorlar.. hepimiz burada birer figuranız fakat bunu hala anlayamayanlar var...
  16. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oğuzhan Bey,

Burda tartıştığınız kişiler iş veren kategorisinde insanlar. muhatabımız onlar değil. uzman arkadaşlarla fikir alış verişinde bulunmak, birlik oluşturmak için buradayız. tabi ki buraya gelip "gidin kendinizi geliştirin" şunu yapın bunu yapın diycekler. anca atıp tutarlar. sanki kendimi geliştirsem bana 5000 lira maaş verecek gibi. gidip 1000 liraya bu işi yapacak bir sürü adam var çalıştıracak. amaç kaliteli hizmet değil çünkü, ucuza adam çalıştırıp 3 kuruşa risk değerlendirmesi yapmak, akbil verip 30 firma dolaştırmak -30 firmada nasıl bir verim bekliyorlarsa, bildiniz, bir verim beklemiyorlar- cebe daha fazla para indirmek, osgb'lerin çoğunun tek amacı bu hepimiz biliyoruz, burada çok konuştuk zaten bu konuları. bu yüzden osgb'lerin çoğunda çok fazla eleman değişimi oluyor. ha ben şanslı azınlıktan biri olarak çok iyi bir osgb ile çalışıyorum o ayrı. ama çevremdeki diğer uzman arkadaşlarım için gerçekten üzülüyorum ve çevremden gözlemlediğim şu ki mesleği bırakıp birer birer başka işlere yönelmeler başladı.

iş görüşmelerine giden arkadaşlara pazarlığınızı çok iyi yapın demekten başka elimden bir şey gelmiyor bu konuda.
  17. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uygunsuz dil kullandığımdan dolayı arkadaşlar engellendiği için yazınıza cevap veremedim kusura bakmayın. Cezamı çektim :) şuan üslubumu düzeltim ve ıslah oldum. :) Uygunsuz dilimin döndüğünce yaşadığımı ve gördüğüm tehlikeyi anlatmaya çalıştım anlayan oldu anlamayan oldu kendileri bilir . Benim için fark etmez. Ben demedim ki osgb'ler kazanmasın Herkes kazansın dedim. Hep iyi niyetli olaya yaklaştık. İşimizi yapalım koşuşturalım osgb kazandıkça bizde kazanırız dedik ama öyle olmadı. Doktor kazandı patron kazandı uzman avucunu yaladı. Herkes emeğinin karşılığını alsın dedim işveren hesap makinesini eline aldığında teklifte doktordan yüksek kaldım ama uzmandan çok şükür kazanıyoruz demesin diye bunları yazdım. Doktorlar veya işverenler kendi aralarında uzmanlarla dalga geçmesin dedim. Uzmanlar kendi kendilerini bitirmesin dedim ama nerdeee abi o yüzden boşver yapacak hiç bir şey yok. Aşağıda ki linke bakalım ve ışınlanalım:):):)
    http://www.ttb.org.tr/index.php/Katsayilar/isyeri-Hekimligi-Ucret-Tarifesi/
  18. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Mesajıma komik demişsiniz, komedi olan sizsiniz, belge numaranıza bakınca yükselmiş olduğunuz ortada, buna mütevvlit profil resminiz, yazdıklarınız saçmalık. Piyasayı bu hale getiren sizlersiniz, kaç para maaş aldığınızı işinizin hakkını nasıl yaptığınızı bilmiyorum ama "hak" denilen kavramdan bihaber olduğunuz ortada. Benim okulun üstüne, 3 sene sağlık sektöründe isg , sertifikalı olarak 7 ay deneyimim var. Netice? 750 gün primle sertifikayı almama 20 gün kala çalıştığım hastane dahil, 5 hastaneden tam zamanlı teklif almışken gelen yönetmelikle 1300 gün primle eli kolu bağlı kaldım. Dedim tecrübe var, düzgün bir osgb de çalışırız olmadı, sonra sizin gibiler "gerekirse bedavaya çalışırım"deyince 1500-2000 e 40 firmaya koşan osgb köpeği olmayalım diye bireysele döndük, üç kuruşa hizmet veriyorsunuz imza atıyorsunuz, sizin gibiler yüzüden işsiziz. Ama size sadece şunu söyleyeyim: -o işyeri herhangi bir durumda ; ceza, kaza, denetimde sıkıntı yaşadığında "o uzman artık bizimle çalışmıyor, sorumluluk onda, zaten işini düzgün yapmıyor diye çıkarttık gidin ona sorun" diyen osgblerin uzmanısınız o kadar. Allah tan dilerim ki iki yakanız bir araya gelmez. Gelmez merak etmeyin
  19. mustafa bey çook haklı osgb denen canavarların hiçbir sorumluluğu yoktur
    tüm sorumluluğu uzmanlar üstelenmekte
    bu savunduğunuz osgb zihniyetinden canımız çok yanacak sayın uzmanlar
    nitekim İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAMUSAL HİZMET OLMALIDIR
  20. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.