1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Belediyelerde risk analizi ve acil eylem planı

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Taner Yılmaz tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, Belediyelerde Risk değerlendirmesi yapan arkadaş var mı?
    Acil Durum için ekipleri için ise 3 tip çalışan var. (Başkanı da dahil edersek 4 :) )
    Memur, Kadrolu İşçi , Geçici işçi
    Burada ekipleri homojen mi oluşturmalıyız. Çok fark eder mi? Yapan arkadaş varsa paylaşabilir misiniz?
  2. nimetarar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben yapıyorum şu anda acil durum ekiplerini oluştururken ayrı ayrı hizmet binalarımız olduğu için her alanda ayrı ekipler oluşturdum. Ekiplerde 4B veya 4c ayrımı yapmadım. En başta kriz masası ekibini başkan yardımcıları ve müdürlerden oluşturdum. Geçici işçiler içinde hizmet süreleri boyunca eğitime tabiler hepsi her eğitimi alıyolar. Risk analizinde de ofisi ayrı, fen işleri, temizlik işleri vs. dışarda yapılan işleri ayrı değerlendirdim. İş makineleri genelde fen işlerinde onunla birlikte değerlendirdim. Su depoları için ayrı bir risk analizi hazırladım. Eğer hizmet alımı yapılıyosa hizmet alımı yapan firmayla birlikte çalışmanız daha doğru olacaktır. Sonra birde İSG kurulu oluştururken bizde fen işleri, temizlik ve park-bahçenin formenlerini kurula dahil ettim birde bakım onarım atölyesi içinde ayrı bir formen seçtik. İş takibini onlar yapıyor zaten çalışanlarımızda sıkıntılarını onlara bildiriyor eklemeniz faydalı olacaktır. :)
  3. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    ben de risk analiziyle meşgulüm halen, bitiminde acil durum planına başalayacağız
  4. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Nimet Hanım Teşekkür ederim, izlediğiniz yol çok isabetli geldi bana. Benim belediyelerde genelde kurul oluşturacak sayı yok ama seçimde bölümlerden ayrı ayrı almanız çok mantıklı olmuş. Sadece bir belediyede sayı memur+kadrolu işçi+geçici işçileri de dahil edersek 50 yi geçiyor. bu durumda kurul gerekecek galiba. Değil mi?
  5. kimya19 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar herkese iyi günler, iyi çalışmalar.bildiğim kadarıyla kurul oluşturmak gerekiyor ayrıca alt işverenlerden de belediye olarak sorumlusunuz koordine etmek sizin sorumluluğunuzda. ancak benimde anlamadığım nokta c sınıfı isg uzmanı belediyeye nasıl bakacak itfaiye var, su kanalizasyon var yalnız büro hizmetleri değil ki. bunlar çok tehlikeli ve tehlikkeli sınıfta ben sertifika adayıyım belediyede çalışıyorum ama benim alacağım sertifika yetecek mi henüz bilemiyorum. bu konuda da bi aydınlatırsanız çok sevinirim.
    teşekkürler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
    belediyelerde c sınıfı isg uzman sertifikası yeterlimi nace kodlarına katip onay veriyormu? şimdiden teşekkürler
  6. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Sayın kimya19 (isminiz olsa iyiydi ama)

Belediyeler de şu anda kamu kapsamında olduğu için sadece Risk Analizi, AE Planı ve İSG eğitimleri yeterli. Tabi sizin bildiğiniz ayrı birşey varsa bilemiyorum. Belediyeler bu kapsamda İG uzmanı alımı yaptığını duymadım. Belki taşeronlara alıp görevlendirir ama bakalığa bu durumu nasıl izah eder bilemiyorum.

Sayın nimetarar itfaiye işlerinde ehliyetli kişiler, kkd, yüksekte çalışma şartları harici bir şey belirtmemiz gerekli mi?

Teşekkür ederim.
  7. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Merhaba arkadaşlar, osgb de çalışıyorum ve belediye işlerini aldık. daha önce kanalizasyon işinde hidrojen sülfürden zehirlenerek işçi hayatını kaybetmiş ve bu işler cok tehlikeli sınıfta, dediğiniz gibi biz C sınıfı olarak risk analizi yapabiliyoruz ama bu iş beni korkutuyor, sebebi belediyeler kamuya bağlı devlete karşı yapılan bi yanlışlıksa büyük sıkıntılar doğurabilir..Belediye işleri ile ilgili analiz yapan varmı? Bu konu hakkında fikir verebilecek, yardımcı olabilecek arkadasların yardımlarını bekliyorum.
  8. nimetarar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Taner Yılmaz toplamda 50'yı geçiyorsa yine kurul oluşturmalısınız. Ayrıca kadrolu+ geçici vs. çalışanlar 50'yi geçiyorsa ayrı ayrı kurul oluşturup belediyede oluşturduğunuz kurul ile koordineli hareket etmelisiniz. İtfaiye içinde ben belirttiklerinizin dışında itfaiye araçlarının periyodik bakımlarını da ekledim. Aslında yapmış olduğum ayrı değerlendirdiğim her birim içinde onları ilgilendiren ya da onların bakması gereken her konuyuda aldım. (Periyodik bakım formları, talimatlar vs.) Sorumluluğu daha çok müdürlüklere yüklüyorum çünkü belediye olunca sorumluluk yüklemeden müdürlükler bir şey yapmak pek istemiyorlar mutlaka hazırladığınız talımat rapor herşeyde ilgili birim müdürününde imzasını alın derim.
  9. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk analizinden paylaşım yapmanız mümkün müdür?
  10. Şule-S İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar ben de bir belediyede iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. osgb den hizmet vererek. öncelikle merkez bina için risk analizi oluşturdum. temel iş sağlığı güvenliği eğitimleri tamamlandı. şimdi acil eylem planına başlayacağım. acil durum ekipleri oluşturuldu. acil durum tahliye planlarını güncelledim. daha sonra şantiyeler için ayrı risk analizi oluşturmayı planlıyorum. tehlike sınıfları farklı. fen işleri çok tehlikeli, temizlik tehlikeli vs. isg kurulu oluşturun derim. müdürlüklerin çalışan sayısı 50 nin altında ama toplamda 50 yi geçiyor. işlerin hızlanması için kurul şart.
  11. Süleyman Güneş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34575
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    işveren ve alt işveren çalışan sayısı ayrı ayrı 50 inin altında, toplamda 50 nin üstünde ise kurul beraberce oluşturulur.Yönetimi işveren yürütülür (Belediye)
  12. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Yönetim belediye tarafından yapılacak. Peki kurul beraberce kurulur demek kurul atama yazısında alt işverenin imzası mı olacak demek. Yani sadece bu yeterli midir?
  13. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    belediyede tüm birimler itfaiye hariç aynı binada diyelim.Her bölüm için ayrı ayrı mı risk analiz tablosu oluşturuyorsunuz?
  14. Şule-S İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ssk numaraları farklıysa (ki benim çalıştığım belediyede öyle) ayrı ayrı risk analizi oluşturmak gerekiyor. 17 müdürlük 17 risk analizi. işimiz uzun. hızlanmak gerek. acil eylem planı tek hazırladım merkez bina için. şantiye ve diğer birimler için de ayrı hazırlayacağım. ekipler de her bina için ayrı ayrı oluşturmak gerekiyor.
  15. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar belediyede risk analizlerini osgb üzerinden mi yapıyorsunuz yoksa bireysel çalışarak yapan var mı?
  16. Mehmet Ali Sağlam İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44846
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Belediyelerde her müdürlük için ayrı risk analizi yapılmalı. çünkü her müdürlüğün tehlike sınıfı farklı. Risk analizi yapılırken hem belediye binasının hem de belediyeye bağlı şantiyeler varsa (fen işleri, asfalt, fidanlık, kademe gibi) birimlerin de ayrı ayrı yapılmalı. İSG Kurulu tek yapılıp Başkanlığını da Belediye başkan yardımcılarından biri veya Müdürlerden biri yapmalı. Eğer alt işverenler varsa ( ihale ile iş alan firmalar) işçi çalıştırıyorsa onların da kendi yaptıkları işle ilgili risk analizleri ve İSG kurulları olmalı.
  17. Belediye ; İtfaiye ve zabıta müdürlüğü risk analizi hazırlıyorum örnek var mı ? Hangi yolları izlemeliyim ?
  18. kimya19 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ah keşke olsa yeliz hanım banada lazım...
    :)
  19. Ben Hazırlayım Gönderirim size İzmir Belediyesinde ,Uzmanların Yaptıkları işlerden destek alacağım ..
  20. kimya19 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    çok mutlu olurum yeliz hanım şimdiden teşekkürler :) belediyede bu iş çok zor... :(