1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

"belgeyle iş güvenliği uzmanı olunmuyor"

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bazı eksiklerine rağmen işletmelerde uygulanmaya başlandı. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı emekli Baş İş Müfettişi Erol Eldeş, "Birçok kurum bu hizmeti dışarıdan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) firmalarından alırken bir bölümü kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurarak çözdü. Ancak hem hizmet alanları hem de kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı barındıranları bekleyen en büyük tehlike; yetersiz iş güvenliği uzmanları." dedi.

haber.jpg
    BURSA (CİHAN)- İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bazı eksiklerine rağmen işletmelerde uygulanmaya başlandı. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı emekli Baş İş Müfettişi Erol Eldeş, "Birçok kurum bu hizmeti dışarıdan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) firmalarından alırken bir bölümü kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurarak çözdü. Ancak hem hizmet alanları hem de kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı barındıranları bekleyen en büyük tehlike; yetersiz iş güvenliği uzmanları." dedi.
    Şirketlerin OSGB firması belirlerken ya da iş güvenliği uzmanı seçerken dikkatli olması gerektiğini belirten Burtom OSGB A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Emekli Baş İş Müfettiş Erol Eldeş, "Söz konusu insan hayatı o yüzden bu konudaki karar ileride geri dönüşü olmayan sıkıntılara yol açabilir." diye konuştu. Eldeş, işçi sağlığını korumanın ciddi bir bilinç gerektirdiğinin altını çizerek şunları kaydetti: "Yeni yasa uygulanırken en önemli konu işletme sahiplerinin yasayı tüm yönleriyle özümsemesidir. Yapılan çalışmaları kurallar yığını olarak görüp, sadece yapmak için yapıyorsak, ne yasayla ulaşılması istenen hedefe ulaşılır ne de çalışmalar koruyucu bir kimlik kazanır."
    BELGEYLE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLUNMUYOR
    Burtom Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri yöneticisi Erol Eldeş, eğitim konusunda bazı eğitim firmalarının da belge vermekten öteye gitmeyen bir yaklaşımda olduklarını belirterek, iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren firmaların saha yönetimindeki yetersizliklerine vurgu yaptı. Eldeş, "İş güvenliği uzmanı olmak ciddi ve insan sağlığını doğrudan etkileyen bir alandır. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanı olduğunuzda hizmet verdiğiniz kurumlardaki herkesin canı size emanet. Oysa bugün piyasada belgesi olduğu için bu işi yapan ancak mevzuatı ve sahayı bilmeyen iş güvenliği uzmanlarımız var. İşin daha da kötü tarafı sahayı iyi bilmeyen eğitimciler de var." diye konuştu.
    Yasanın doğurduğu iş güvenliği uzmanı açığının doldurulduğuna dikkat çeken Erol Eldeş, yasayla planlanan koruma tedbirlerinin bu zafiyetten dolayı eksik kaldığını, net çözüm için özellikle eğitim veren firmaların eğitimcilerinin çıtasını yükseltmesi gerektiğini belirtti. CİHAN
  2. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
    Ne güzel açıklamışlar. Yalnız neden OSGB lerinde bir tehlike oluşturduğuna değinmemiş. OSGB hizmet verdiği yeri ne kadar tanıyor? OSGB lerinde biran önce kontrol altına alınması gerekiyor. Yeni İSG uzmanları(tabii ki tecrübesizlerdir kastımız yoksa yıllarını bu işe verenler değil) hemen görevlendirilmesin. Bir süre stajyer olarak bir uzman yanında çalıştırılsın ücretiyle beraber. Eğitüm kurulumlarında verilen stajın yetersizliğini söylemedim. O bence kabul bile görmemeli.
  3. Arkadaşlar riske atılmadan maalesef ne kariyer sahibi olabiliyorsunuz ne de deneyim kazanabiliyorsunuz?1,5 sene önce bir tane firmaya isg uzmanı olmak için başvurdum.Firma dedi tecrüben yok dedim zaten öyle tecrübeli adam bulmanız zor dedim.he he dediler.Şimdi kanun çıkınca gel etme eyleme burada başla diyorlar.Kıçına yumurta dayanınca aradılar.Yani iki tarafın riskleri göze alması lazım bu durumda.Ama işi yaparken riski göze ardı etmemek lazım.
  4. mery İSGforum Üyesi

her iş güvenliği uzmanı senin gibi,gecesini gündüzüne katıyor mu acaba?
  5. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    yani Ali Eldeş beyefendi diyor ki, en yi OSGB benim ki, benim uzmanlarım yeterli, terübeli , işinin ehli, eğitimi de en iyi ben veririm vs vs.. reklam üstüne reklam . Cihan haber ajansı da bunu yayınlamış, sanki kayda değer bir şey söylüyormuş gibi,
    Ali bey deseydi ki, emekli iş müfettişleri olarak, İş Güvenliğinin yıllardır etinden , sütünden, yününden faydalanıyoruz, ama aslında iş güvenliği bilincinin oluşmamasında, denetimlerin eksik , yetersiz olmasında, mevzuatın eksik, yetersiz ve usülüne uygun çıkmamasında , sonuçta geldiğimiz bu içler acısı rant kapma noktasında bizlerin de büyük payı vardır, bizler de bundan sorumluyuz diyebilseydi, ha o zaman alnından öperdim onu...
  6. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Öncesini bilemem ama 2013 senesinde kimler kimler osgb açıyor :) çok komikler..
  7. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bencede ama bunlara izin verenler çıkıp yeterli değiller dikkatli olan demeleri çok yanlış o zaman sen eğitim verdirdiğin kurumun yeterliliğine bak kanun çıkartıyosun 2ayda uzman yetiştiriyosun sonra sahaya salıyosun sonrada adam düştü gel hapisdesin diyosun kaç firma sen gel başka işgüvenliğinin yanında yetiş derki sana para verip artı osgb yaptı bunu diyelim bizim insanımız kendine rakip olabilecek birine bildiklerini öğretir mi acaba? bu şi ancak bakanlık eğitim kurumlarıyla işyerleri arasında bağlantılı çalışarak stajer bulundurma zorunluluğu getirerek ve tabii denetleyip arkasından sınav yaparak çözebilir diye düşünüyorum
  8. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Son zamanlarda o kadar çok OSGB kuruldu ki. Bunlar yaşayabilmeleri için etrafa tabiri caizse saldırmaktalar. Sadece Bursa'da 40'ın üzerinde OSGB oluştu. Haliyle bunlar giderlerini karşılayabilmek ve piyasada tutunabilmek için inanılmaz fiyat kırıyorlar. Benim yıllardır içinde olduğum sektördeki tanıdığım bir firmaya benim verdiğim fiyatın 4 de 1 ine teklif verebiliyorlar. Daha hayatında konveyör görmemiş torna görmemiş çocukları sen İSG uzmanısın diye bu fabrikalara 3 kuruşa gönderenler bizzatihi kendileridir. Bakın 4 tane farklı şehirde bir gruba ait liman işletmelerine verilen aylık teklif 1.500 TL'dir arkadaşlar bunu OSGB veriyor. Ki bilen bilir liman işletmeleri çok tehlikelidir. Hem beyefendi kendi reklamını yapmış hem de piyasaya çamur atmış gitmiş. Bilmiyorum çok ümitsizim bu adamların yaptıklarından.
  9. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Murat Bey kesinlikle çok güzel yazmışsınız :)
  10. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu kadar işszliğin yoğun olduğu bir ülke de yapacak bir şey yok diye düşünüp kabul ediyorsunuz çünkü siz etmezseniz başkası edecek deneyim kazanacak yer lazım eve para götürmek lazım vs gibi bir çok durum yazılabilir devlet el atmadan bu durum böle sürer bi kısım hapse bi kısımda hapse girenin yerini doldurur işte
  11. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    teşekkür ederim, maalesef çoğunluk iğneyi başkasına batırmayı pek seviyor da, çuvaldızla bi türlü tanışmak istemiyorlar ;)
  12. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    Bir çoğumuzun düşüncelerine tercüman oldunuz tebrik ederim..
  13. THaNToS İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazıyı okuyunca tam yazacakken sizin yazınızı gördüm aynen aklımdan geçenleri yazmışsınız
  14. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb denen kurumlarin içinde de serbest çalışanlar kadar hatta daha deneyimsiz olanlar var.bence her önüne gelen osgb açamamalı, en azından mesul müdürler için şartlar konulmalı.osgb 'lerin çoğu işi ticarete dökmekten başka bir işe yaramıyorlar.
  15. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakanlığın şuanki yaklaşımı sadaka verir gibi OSGB ruhsatı verip daha sonra çalışma ortamında zayıf olanları döküp kalifiye yerlerin çalışmaya devam etmesini sağlamak şeklinde... bana sorarsanız önümüzdeki 3 sene içerisinde be meslek nirvanasına ulaşıp bundan sonra güzel bir düşüşe geçicek, OSGB ler de dandik uzmanlar da sertifika kullandıran lar ağızları bir bir yanmaya başlayınca kaçıcaklar, ortalık yine bu işi kendine meslek edinmiş insanlara kalıcak ama her meslekte olduğu gibi iş güvenliği uzmanlığı da şuan yolun başında olduğundan daha göreceği çok günleri var...