1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ben iş güvenliği uzmanlığını bırakalı 1 ay olmuş firmada ölümlü kazada, tali kusurlu şüpheli oldum.

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Serkan Sü tarafından 30 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    OSGB de Nisan 2014 de göreve başladım, 18 Mayıs 2013 sınavında uzman oldum, müşterimiz Beton firmasında İsg katip te 1 hafta görev aldım. 18.11.2013 tarihinde OSGB den ve sorumlu müdürlükten ayrıldım. Ayrıldığım Beton firmasında ben görevli değilken 28.12.2013 de kaza olup işçi 31.01.2014 de vefat etmiştir. Olay dosyasını inceleyen bilirkişi, yıllık eğitim planı yapıp büyük kısmını gerçekleştirmemize rağmen, ara tarihlerde eğitim vermem dolayısıyla, kaza geçirenin eğitimi tamamlanmadığı için 24 Mart 2013 raporunda beni tali kusurlu görmüştür. Olay anında firmanın iş güvenlik uzmanı da vardır. 05.12.2013 de goreve başlamış kaza 28.12.2013 de olmuştur. İşçi 26.02.2013 de işe girdiğinde bizim OSGB den once de başka uzman görevliydi. Avukatım aracılığıyla, bilirkişi raporuna itiraz edeceğim. Olayda bir kusurumun olmadığı açıktır. Mahkemede bunu ispatlayabileceğim. Ancak yanlış bilirkişi raporu yuzunden bunlarla uğraşmak istemiyorum. Dolayısıyla bılırkısı raporuna ıtıraz ıle kendımı dosyada tali olarak bile koydurmayacağım. Başıma gelen bu konuda sizlerı de uyarmak istedim.
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Serkan bey
    bahse konu olan uzmanımız için Allah kolaylık versin ne diyeyim
    bilirkişilik belgesini de herhalde mail yoluyla yada telefon ile arayarak veriyor yetkililer ki,,,,
    bilirkişiler böyle raporlar hazırlıyor
    çalışma planı eğitim planı sunulmuş iken süreç aksamadan ilerliyor iken ve üstüne birde işten çıktıktan sonra
    işe giriş yapan ve kaza geçiren personelden dolayı böyle bir rapor düzenlenmişse
    Allah sonumuzu hayır eylesin
    işimiz öyle zor ki
  3. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Uzman benım. o beton fırmasından ayrıldım baska sehırde çalışmaya basladım. kaza oldu adam öldü 31 ocakta, bilirkişi 24 martta raporu hazırladı 30 nısanda eskı patronumdan haberım oldu. bilirkişi raporunda mevcut uzmanın adı bile geçmiyor. gerekli yerlerı karartıp raporu da yakında paylaşacağım. şok oldum. kaldı ki firmayı eğitime zorlayan 120 kişiden 106 sına eğitimi tamamlatan, tamamlatamayınca işveren desteği olmadıgı için işten ayrılan osgb yı bıle bırakan benım. Bilirkişi hakkında da dava açmayı dusunuyorum.
  4. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Bilirkişiliğin boylesıne ayaklar altına alınmasını hazmedemiyorum.Hele ki iş güvenliğinden bi haber olan bilirkişileri Allah a havale edıyorum.Ben hiçbir bilirkişinin asli kusur,tali kusurlu yazmasınıda uygun bulmuyorum.Bilirkişiler ne hakim ne de savcılar.Uygunsuzlukları yazar bilgilendirmeni yaparsın.Şu dosyayı Mehmet'e verin,şu dosyayı Ahmet'e verinlerle bilirkişilik yapılırsa olacağı bu zaten...Hazmedemiyorum suçu günahı olmayan insanlara kusur yazmalarını.Allah a havale ediyorum hepsinin kul haklarını...
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    doğru diyorsunuz Murat bey
    bilirkişi demek olayı her yönüyle araştırıp gerçekçi bir rapor hazırlamak taraflara sunmaktır
    karar mercisi hakimdir
  6. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    arkadaşlar öyle alakasız kişilere bilirkişikil veriliyorki azımızaçık kalıyor . adamaın iş güvenliği uzmanlığı yok. 380 kv tesistedi iş kazasında bilirkişi olmuş. hayatında trafo merkezinin kapısını görmemiş insanlar bilirkişi olarak rapor yazıyor. aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olmayan bilir kişiyide anlamadım. bu yasal mı?
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Her şey bir yana , 6331 saylı kanuna göre, İş Güvenliği Uzmanının eğitim verme zorunluluğu-sorumluluğu yoktur. Eğitim verilmesi sorumluluğu İşveren'indir. İş veren iş güvenliği uzmanının rızası olması şartıyla (yani karşılıklı anlaşma ile) eğitimi iş güvenliği uzmanına verdirebilir. İş güvenliği uzmanı ile eğitim hususunda anlaşmasını yaptı da iş güvenliği uzmanı eğitim görevini aksattıysa o zaman iş güvenliği uzmanı sorumlu duruma düşer. Yani İş güvenliği uzmanının sorumlu olması için ayrıca belgeler gerekir.
    6331 sayılı kanun eğitimler ile ilgili kısımda İşveren diyerek sözüne başlar. Velev siz hiç eğitim vermediniz, yıllık eğitim planıda yapmadınız 6331 e göre Serkan Bey'de sorumluluk olmaz. Yanlışım varsa düzeltiniz.
    (Bilgi paylaşımınız için teşekkür. Bu mahkeme süreçleri bizim için önemli çünkü ona göre kendimizi ayarlamamız lazım.)
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest

MADDE 17 – (1)
    İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar.
  9. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Bu dediklerinize katlıyorum. Ancak bılırkısı raporu cok abuk. daha oralara gırmeyelım, ben osgb den ve fırmadan ayrıldıktan 1 ay sonra kaza olmus, o 1 aylık surede uzmanı var baska bırısı ancak o kısı bılırkısı raporunda gecıyor, ancak suphelı yada kusurlu kısmında o uzman yok. osgb de yada bıreysel hızmet yaptıgımız fırmalarda ayrılsak aylar sonra kaza olsa bız sorumlu mu tutulacagız?
  10. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İşten ayrıldıktan sonra 5 yıl öncesinden sorumlu tutulanı duydum. Bizdeki adalet böyle kanun nezdinde uzmanlar potansiyel suçlu. Ciddi düzenlemelere ihtiyaç var. Allah yardımcımız olsun...
  11. SİBEL ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83997
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çok geçmiş olsun Serkan Bey ,bu haksız
    ve talihsiz olaya çok üzüldüm.
  12. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serkan Bey ; Burada siz işletmeyi uyarmış gerekli ikazları yapmış ve yerine gelmeyince işi bırakmışsınız fakat bura da karşımıza İSG uzmanının kurallara uymayan işvereni Bakanlığa bildirme zorunluluğu çıkıyor. Siz oradan ayrılsanız bile bu kusuru görüp Bakanlığa bildirmediğiniz için sorumlu tutulabiliyorsunuz. "az bilir kişilerin" de çoğu uzman olmadığından dolayı " nato kafa nato mermer" kimden ne duymuş , uzman mı varmış tamam yapıştır gitsin. O iş veren bile iki gün sonra kendini kurtarmak için mahkemede karşınızda pişkin pişkin uzman uyarsaydı ben yapardım diyecektir .
  13. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Serkan bey sözleşme süreniz içinde olan iş kazalarından sorumlusunuz.

Örneğin sizin hizmet verdiğiniz işyerinde bir kaza oldu ve size bildirilmedi ( çalışanın parmağı koptu ) işveren olayı işçiye el altından para vererek kapattı. Bu durumda işçi sözleşmeniz bittikten sonra bile iş kazasının sözleşme süreniz içinde olduğunu kanıtlarsa 10 yıllık zaman aşımı süresi içinde size dava açabilir.
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    serkan bey öncelikli çok çok geçmiş olsun allah yardımcınız olsun olayı buradan takip edeceğim....
    murat bey çok haklısınız yani öle uzman sorumludur demeyle uzman sorumlu olmuyor iş ayrıntıya döküldümü işin rengi değişir bu tür olaylarda neden bitek uzman sorumlu tutuluyor anlamak mümkün değil kaldıki bu işyeri hekimleri ne iş arkadaş neden onları kimse birşeyle sorumlu tutmaz veya bilirkişi efenim işte hekimde şunu yapmalıydı filan fıstık yazmaz.bu hekimin işi sadece işe giriş raporu düzenlemekmidir?merak ediyorum bu işe girişleri bitirince ne yapacaklar işyerlerine gidince, neyse konuyu dağıttım tekrar geçmiş olsun serkan bey
  15. serdar özalp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Serkan bey sizinkine benzer bir olay şu an benim başımda bende bir kömür madenini brakalı 2 ay oldu ve bir iş kazasında 1 işçi öldü bende merakla bekliyorum sonum ne olacak ayrıca şunu soruyum bilirkişi raporu kaç günde çıkıyor anladığım kadarıyla tutuksus yargılanıyorsunuz benimle görüşürseniz sevinirim
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bilirkişiler her yıl adalet komisyonlarınca tespit edilirken belli bir süre sanıyorum en az 3 yıl tecrübeyle belirleniyorlar, gördüğüm kadarıyla adalet komisyonları bilirkişi tespitinde iş güvenliği uzmanlığı ünvanının nasıl alındığını ve bu alanda nasıl tecrübe edinildiğini ve hangi belgelerin istenmesi gerektiği konusuna tam vakıf değil. örneğin başvuru yaparken uzmanlık alanlarına "iş güvenliği" yazan fakat hiçbir şekilde iş güvenliği uzmanı olmayan kişilere bu konuda davalarda bilirkişilik yaptırılabiliyor.

@Serkan Sü bilirkişi raporunu paylaşabilirseniz inceleyelim.

BAŞVURU ŞARTLARI :
    1) Gerçek Kişilerin;
    a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
    b) Başvuru tarihinde yirmi beş yaşından küçük olmaması,
    c) Bilirkişilik yapacağı alanda en az üç yıllık mesleki deneyime sahip olması,
    d) Affa uğramış ya da ertelenmiş olsalar bile Devlete karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflâs gibi bir suçtan veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma, yalan tanıklık suçlarından biriyle hükümlü bulunmaması,
    e) Disiplin yönünden meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış veya sanat icrasından geçici olarak yasaklanmamış olması,
    f) Komisyonuzun bağlı bulunduğu il çevresinde oturması veya mesleki faaliyeti icra etmesi,
    g) Başka bir komisyonun listesinde olmaması,
    2) Tüzel Kişilerin;
    a) Halen faaliyetine devam ediyor olması,
    b) Listeye kabul edilen tüzel kişiler adına incelemeyi yapacak olan gerçek kişi ya da kişilerin de listeye kabul şartlarını taşımaları gerekir.
  17. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, bu bilirkişilik olayı, güzel yurdumda her şeyde olduğu gibi tam evlere şenlik bir durumdadır. Mahkeme kaleminde tanıdığın memur veya hakim varsa istemediğin kadar dosya alırsın. Bu yüzden bazı bilirkişilere hiç dosya gelmezken bazılarına senede bir kaç bin dosya gelebilmektedir. Bu kişilere gelen dosya sayısını yıldaki gün sayısına böldüğünüzde (360 güne, hiç bayram seyran izin filan yok gibi alındığında bile ) gününe 5- 6 dosya düşmektedir. Böyle bir bilirkişi kendisine verilen dosyayı ne kadar hassas ve ciddiyetle ele alabilir ki? Bu iş artık bir amme görevi olmaktan çıkmış tamamen bir meslek ve kazanç kapısı yani rant kalemi haline gelmiştir. İşin içine para girince herşey yozlaşır. Bu yüzden bu ülkede mahkemeye düşerseniz, başınıza ne geleceğini ancak Allah bilir. Bilirkişilik için gerçek anlamda uzmanlığı belirleyen hiçbir kriter yoktur. Bu iş tamamen profesyonel bir kazanç kapısı haline gelmiştir. İçeride sağlam bağlantınız yoksa, konunuzda nobel ödülünüz bile olsa, size hiçbir dosya gelmez. Hiç kimse bir bilirkişi günde 5-6 dosyayı nasıl hakkıyla inceleyebilir diye sorgulamaz. Ama istatistiklerde adalete güven her geçen düşüyor tespitini görünce çok şaşırırlar. Oysa bizim adalet sistemimizde bilirkişilik çok önemli bir yer tutmaktadır. Zira Hakimler % 99,99 bilirkişi raporu doğrultusunda karar açıklarlar. Bu bilirkişilik konusu, Türk Hukuku sisteminin,çoğu kimsenin farkın da bile olmadığı kanayan yarasıdır. Çoktan kangren olmuştur. Ölüm yakındır. Bu yüzden de hukuka inanç ve güven hergeçen gün kötüye gitmektedir.
  18. aksan32 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93280
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  19. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serkan bey , Çok geçmiş olsun.
    Allah yardımcınız olsun.

Ülkemizde bilirkişilik müessesinin mevzuatı usul ve esasları yok diyebilirim.

Meslek Odalarına bağlı her meslek dalı diploması olan herkesi bilirkişi olarak kabul etmişlerdir.

Adliyeye her sene bilirkişi kayıt olur.Adliyelerde yemin ettirilir.

Bir bilirkişinins sadece mevzuat bilmesi işi çözmez.

Olayı analiz etme , tahlil etme becerisine sahip olmalıdır.Araştırmayı sevmelidir.

Bilirkişi ya
    • Dosya üzerinden
    yada
    • keşif mahali +dosya üzerinden inceleme yapar.

Bu arada senin itiraz edeceğin nokta şu olmalıdır.
    1) örnek Bilirkişi keşif mahalini görmemiştir Dosya üzerinden yetersiz incelemiştir.Yeni bilirkişi tayin edilmesini istiyorum.

örnek Bilirkişi Dosya üzerinden yetersiz incelemiştir.Yeni bilirkişi tayin edilmesini istiyorum.

Aslında bikirkişinin kusur oranı tesbit etmesi =KARAR gibi olmaktadır.Bana göre Yanlıştır.
    Hakimi yönlendirmektedir.

Önemli hususlar
    2)En güçlü olduğun noktada ısrarlı ol.Zayıf noktalar savunmanı güçsüzleştirir.

3) Savunmanda Süreci tarihsel (kronolojik olarak) sıralayan bir özet olsun.

4)ÇSGB / İSGGM kurumlarına resmi yazı ile soru sor.Şu tarihler arası Sorumlu İGU kimdir ?
    yazının cevabı senin adının olmadığı bir cevap geldiğinden savunmanda kullanmalısın.

5) Kendi odanla ve makina , elektrik , inşaat mühendisleri odası genel merkez avukatları ile görüşüp istişare etmeni tavsiye ederim.

6)Emsal örnek bulmaya çalış.Eski dava dosyalarından netten araştırabiliyorsun.