1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Benzin istasyonu risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 25 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Yarın benzin istasyonu için bir keşif yapacağım. Risk analizi yaparken dikkat etmem gereken hususlar konusunda yardımcı olur musunuz?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    en önemlisi benzin istsyonu için patlamadan korunma dökümanı hazırlanmalı
  3. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    lpg tank dolum sahasında biten otlar temizlenmiş olmalı, tank dolum sahasının tel çit yüksekliği en az 180 cm olmalı, tel çitin çapraz karşılıklı dışa açılır iki kapısı olmalı, tank dolum sahasında statik elektriğe karşı önlem alınmış olmalı, tanker boşaltma talimatı olmalı, dispender hortumlarında kırılmaya karşı breakaway olmalı, dispenserlerin her iki tarafında da koruganlık olmalı, lpg dispenserinde biri sabit biri seyyar olmak üzere en az iki gaz dedektörü olmalı, istasyon çevresinde gaz birikebilecek çukurlar olmamalı, tank dolum borularının ürün yazıları okunaklı olmalı, pompacıların mühendisler odasından alınması gereken belgesi olmalı, her dispenser adasına bir adet 12 kg uygun içerikli yangın söndürücü, istasyon sahasına 18 kg tekerlekli yangın söndürücü (ada sayısı altı ve katlarını geçerse bir artırılacak), tank dolum sahasının dört bir yanına 12 kg yangın söndürme tüpü (çit üzerine asılacak) ve bir adet 18 kg tekerlekli tüp, dispenser adaları için de bir adet yanmaz örtü gerekmektedir. araç yıkama servisinde çalışan eleman varsa mutlaka püskürttüğü suyu içine çekmekten koruyacak önlem alınmalı çünkü kristalize olmuş su birimleri akciğere yerleşiyor ve bir çeşit pnömokonyoz hastalığı oluşuyor. lpg pompacı personelin dizlik kullanması lazım. Yere dökülen akaryakıt da mutlaka kum veya talaşla temizlenecek, asla su kullanılmayacak.
    Ayrıca sorulması gereken sorular:
    vaziyet planı var mı?
    sorumlu müdürlük sözleşmesi tarihi güncel mi?
    tank dolum sahasında lpg akım tesisatı şeması var mı?
    tse belgesi var mı?
    bayilik sözleşmesi var mı?
    dispenserlerin kalibrasyon ölçümleri var mı?
    çalışanların işe giriş muayeneleri var mı?

aklıma geldikçe yazarım yine.
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  5. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iş sağlığı ve güvenliği konusunda en dikkatli firma opet. daha sonra shell, bp, petrol ofisi şeklinde sıralayabilirim. reklam olsun diye demiyorum, gördüklerimi söylüyorum. o yüzden opete gidecekseniz içiniz rahat olsun, adamlar alınması zorunlu olmayan önlemleri bile almışlar. bu arada aklıma gelmişken yangın alarm butonu, acil durum butonu da lazım, lpg dispenseri için ayrıca lazım.
  6. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Tankların yerleştirme mesafesine rastladım. Bunun tespitini ben nasıl yapacağım.Hani okula şu kadar metre yola şu kadar metre olmalı falan yazıyor. Bu durum beni çok zorlayacak. Bunun dışında çalışma sırasında herkes antistatik ayakkabı giymeli mi, dispenser dediğiniz şu pompanın takılı olduğu gereç mi? İlk istasyon analizi olacağı için biraz tedirginim. Bu arada yer üstünde ve yer altında ayrı ayrı tank depolaması falan varmış. Yav arkadaş teferruat çok. Nasıl çıkacağız bu işin içinden
  7. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tankların yerleştirme mesafesine falan hiç takılma, uygun olmasa zaten o istasyonu en başta kurdurmazlar, hatta işi sağlama alman için şunu söyliyim, tse belgesi var mı yok mu ona bak. varsa yüzde 60-70 yapılması gerekenler tamamlanmış demektir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Temmuz 2013 ---
    dispenser dediğim de evet o pompanın takılı olduğu düzeneğe hepsine birden dispenser veya ada diyoruz.
  8. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    exproof elemanlarının atex belgeleri bi dosyada toplanmış mı ona da bakarsın. aklıma geldikçe yazıyorum. bi de çalışanların soyunma odaları ve dinlenme yerleri var mı? kompresörün su tahliyesi hergün yapılıyor mu? elektrik pano altlarında yalıtkan paspasları var mı? kompresör ve jeneratörün muhafazaları var mı? elektrik tesisatı yılda bir kez yetkili elektrik mühendisi tarafından kontrol ediliyor mu? belgeleri var mı?
  9. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    nasıl bir kompresör var istasyonlarda, hani tekstildekini biliyorum ama istasyonda nasıl ne için kullanılır, hiçbir bilgim yok.
  10. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    benim anladığım kadarıyla burada statik elektrik çok önemli, araçlar falan yolda gelirken belli bir elektrik yüküne sahip oluyorlar, istasyona girerken statik elektriğe karşı bir topraklama bundan gerek.
  11. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tabiki, sürtünmenin olduğu her yerde statik yüklenme vardır, bu da akaryakıt ve lpg gibi parlayıcı özellikteki kimyasallar üzerinde yangın çıkarma riski oluşturuyor.
  12. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    lastik şişirmek için :)
  13. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yere dökülen akaryakıt için talaş uygun değil (o da yanıcı madde)
    çeklist hazırlamadan akaryakıt istasyonunda risk analizi yapmayım illa unutulan noktalar kalabilir çünkü
  15. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ona bakarsanız kum da uygun değil o da akaryakıtla birleşince yanıcılık tehlikesi kazanıyor, onu dökme bunu dökme ne dökcez akaryakıtın üzerine? çeklistim olmadığını kim söyledi, o an yanımda değildi, ben de arkadaşa yardımcı olmak için aklıma geleni yazdım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Temmuz 2013 ---
    istasyonda kullanılan kompresör de aynı, dispenserlerin çalışmasında kullanılıyor olması lazım, akaryakıtı veya lpgyi ittirme kuvveti temin etmek için. ayrıca araç yıkama bölümü için de yüksek bi basınç gerekebilir. makina mühendisi değilim sadece tahminde bulunuyorum.
  16. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Akaryakıt İstasyonları-Emniyet Gerekleri ile İlgili Tebliğ (TS 12820) (Tebliğ No: MSG-MS-2012/17)
    TS 11939 LPG istasyonları standardı Önemli olanlar internetten araştırıp indirebilirsin ben 12820nin son halini buldum ama 11939un güncel halini bulamadım.

Diğer ilgili standartlar içerisinden eleme yaparak inceliyebilirsin.

TS No
    TS 622​
    Yapıların yıldırımdan korunması kuralları​
    TS 712​
    Yakıt yağı tankı - Silindirik​
    TS 862-7 EN 3-7
    Seyyar yangın söndürücüler- Bölüm 7: Özellikler, performans özellikleri ve deney metotları ​
    TS EN 976-1​
    Tanklar- Cam elyaf takviyeli plastikten (GRP)- Petrol esaslı yakıtların yeraltında basınçsız depolanması için kullanılan yatay silindirik tanklar- Bölüm 1: Tek duvarlı tanklar için özellikler ve deney metotları​
    TS EN 976-2​
    Tanklar-Yatay, silindirik, cam elyaf takviyeli plastikten- Yeraltında kullanılan- Petrol ürünleri İçin-Basınçsız-Bölüm 2: Nakliye, muhafaza, yükleme-boşaltma, tesis etme kuralları​
    TS ISO 4266-4*​
    Petrol ve sıvı petrol ürünleri-Depolama tanklarındaki seviye ve sıcaklığın otomatik yöntemlerle ölçülmesi-Bölüm 4: Atmosferik tankların sıcaklığının ölçülmesi​
    TS ISO 4266-1*​
    Petrol ve sıvı petrol ürünleri-Depolama tanklarındaki seviye ve sıcaklığın otomatik yöntemlerle ölçülmesi-Bölüm 1:Atmosferik tankların seviyesinin ölçülmesi​
    TS 6769-1​
    Akaryakıt istasyonu - pompalı ve pompasız dağıtım sistemleri - Bölüm 1: Yapım kuralları​
    TS 6769-2​
    Akaryakıt istasyonu - Pompalı ve pompasız dağıtım sistemleri - Bölüm 2: Tesis etme kuralları​
    TS 6769-3​
    Akaryakıt istasyonları-Pompalı ve pompasız dağıtım sistemleri-Bölüm 3: Tesis sonrası bakım kuralları ​
    TS 8993​
    Tanklar, yatay, çelikten, çift cidarlı (1 m3-100 m3 anma hacimli, yer altında kullanılan)​
    TS 9108
    Tanklar, düşey, çelikten, çift cidarlı, kontrol sıvısız (anma hacmi 5 m3-100 m3, yer üstünde kullanılan) ​
    TS 10356
    Tanklar-Çelikten, düşey, tek cidarlı (5 m3-100 m3 anma hacimli, yer üstünde kullanılan) ​
    TS 11939​
    Sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) - İkmal istasyonu - Karayolu taşıtları için - Emniyet kuralları​
    TS 12663​
    Akaryakıt satış ve/veya akaryakıt satış ve servis yerleri - Genel kurallar​
    TS 11567 EN 1360​
    Lâstik hortumlar ve hortum takımları -Ölçülü akaryakıt dağıtımında kullanılan-Özellikler​
    TS EN 13012​
    Akaryakıt ikmal istasyonları – Yakıt dağıtım birimleri üzerindeki otomatik yakıt doldurma tabancalarının yapım ve performans gerekleri​
    TS EN 13237
    Potansiyel patlayıcı ortamlar - Potansiyel patlayıcı ortamlar içinde kullanılması amaçlanan donanımlar ve koruyucu sistemler için terimler ve tarifler​
    TS EN 12259-1
    Sabit yangın söndürme sistemleri - Sprinkler ve su püskürtme elemanları - Bölüm 1: Sprinkler ​
    TS EN 12259-2
    Sabit yangın söndürme sistemleri - Sprinkler ve su püskürtme elemanları - Bölüm 2: Islak tip alarm vana tertibatları ​
    TS EN 12259-3
    Sabit yangın söndürme sistemler i- Sprinkler ve su püskürtme sistemleri için elemanlar - Bölüm 3: Kuru tip alarm vana tertibatları ​
    TS EN 13617-1​
    Akaryakıt istasyonları – Bölüm 1: Pompalı ve pompasız dağıtım birimleri ve uzaktan pompalama birimleri – Yapım ve performans ile ilgili emniyet gerekleri​
    TS EN 13617-2​
    Akaryakıt istasyonları – Bölüm 2: Pompalı ve pompasız dağıtım birimlerinde kullanılan emniyetli ayırma tertibatları - Yapım ve performans ile ilgili emniyet gerekleri​
    TS EN 13617-3​
    Akaryakıt istasyonları – Bölüm 3: Kesme vanaları - Yapım ve performans ile ilgili emniyet gerekleri​
    TS EN 13617-4​
    Akaryakıt istasyonları – Bölüm 4: Pompalı ve pompasız dağıtım birimlerinde kullanılan döner bağlantılar – Yapım ve performans ile ilgili emniyet gerekleri​
    TS EN 60079-0
    Patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan elektrikli cihazlar – Bölüm 0: Genel özellikler ​
    TS 3491 EN 60079-10​
    Patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan elektrik aygıtları için genel kurallar - Tehlikeli bölgelerin sınıflandırılması​
    TS EN 60079-14
    Patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan elektrikli cihazlar - Bölüm 14 : Tehlikeli alanlardaki elektrik tesisatı (maden ocakları hariç)​
    TS EN 60079-17
    Patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan elektrikli cihazlar - Bölüm 17: Tehlikeli alanlardaki (maden ocakları dışında) elektrik tesislerinin muayenesi ve bakımı ​
    TS IEC 60079-19
    Patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan elektrikli cihazlar- Bölüm 19: Patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan (maden kuyuları ve patlayıcılar dışında) cihazların onarım ve büyük bakımları ​
    TS IEC 60309-3
    Fişler, prizler, ara fiş prizler- Sanayide kullanılan- Bölüm 3: Patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan fişler, prizler, ara prizler ve cihaz fişleri için özel kurallar ​
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar çok güzel paylaşımlar
    lpg sorumlu müdür var ise ondan da bilgi alabilirsin çünkü birçok konuda rutin kontrol ve denetimi yapıyor sana da risk analizinde bu kriterleri belirtmek kalır. ve tse belgesi olmayan istasyon zaten yoktur olamaz. sadece akaryakıt markasına göre biraz daha işin kolay olabilir çünkü bazı firmalar sadece satış derdi güdüyor. ama kaliteyi ön planda tutan firmalar istasyon çalışanlarının müşteriye karşı sorumlulukları için bile eğitim düzenliyorlar ki zaten yasal zorunlulukları yerine getiriliyor.
    en büyük sıkıntı var mı yok mu dan ziyade çalışıp çalışmadığı önemli
    gaz dedektörü her istasyonda var fakat gaz kaçağında sistemi kesip kesmediğini denetim anında kontrol edebilir/ettirebilirsin. var çalışıyor demektense denetim anında dedektörün çalışmadığı işlevini yerine getirmediği görüldü dersin ki ciddi bir nokta
  18. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    LPG sorumlu müdürlerin pek ilgilendiklerini sanmıyorum. Bir çok istasyon müdürü yılda bi kaç defa gelir parasını alır giderler dediler.
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    oda ONLARIN RİSKİ KENDİLERİ BİLİRLER
    bende yapıyorum o işi her ay rutin kontrolümü çeklistimi yapıyorum
    bazen çeklist bile hazırlamıyorum aynı eksiklik devam ettiği için tutanak tutup işverene imzalatıyorum
    bir ay önce tadilat vardı market ve lavabo bölümünde sonrasında denetime gittim elektrikçi sağ olsun tesisatta yanlış birşey yapmış gaz dispenseri sürekli acil stop yapıp kapatıyormuş çözüm olarak acil stop butonlarını iptal etmişler gaz satışına devam......
    ben denetim yaptım bastım acil stop çalışmıyor gaz dedektörüne çakmaz gazı tuttum ki bazı dedektörler hassastır direk devreye girer bizim dedektör devreye bile girmedi tabancadan gaz bastırdım ortama yine devreye girmedi,......
    sonra dediler şöyle oldu şunu iptal ettik yapacaktık edecektik.......
    eksikliklerin hemen giderilmesi gerekli diye yazdım tutanağı tebliğ ettim......

bu şekilde sürekli risklerin olduğu ve olacağı her kuruluş, iş güvenliği de aynı şekilde bakanlıktan sözleşmeyi yapıp her ay işverenden para almakla olmaz. yerinde kontrolünü yapacaksın ki gözün arkada başın ağrıda kalmasın
  20. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Çalışma alanını gördüm. Tecrübesizlikten fazla konulara dahil olma imkanım olmadım. Sorumlu müdürle görüşmek istedim. Adam arada bir gelip sadece parasını alıyormuş. Başkada bir şey yok. İkinci olarak Bölge o ve bölge 1 için exproof sistem olduğuna dair belgeleri sordum. ATEX belgelerini istedim. LPG bulunduğu için TS11939 sordum. Onunda ana bayi de olduğunu söylediler. Akaryakıt istasyonları için gerekli olan TS12820 yi sordum. Onu da alamadım. Tse yetrlilik belgesini aldım. Topraklama ölçüm raporlarını aldım. Sorumlu müdürün olduğuna dair bir belge verdi fakat belgenin üstündeki tarih 2012 ye ait. Kafam karıştı açıkçası. Adam bir şeyler söyledi fakat hiçbir şey anlamadım. LPG tankının olduğu bölgeye gittik. Beyaz renkte kilitli, önünde acil durum talimatı vardı. Zemin aşağıya doğru biraz eğimliydi. Hani gaz birikmesi falan olur mu bilemiyorum. LPG tankının gaz sensörü, dispenserlerin gaz sensörleri vardı. Açıkçası bunların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek hiç aklıma gelmedi. Fakat bir noktaya takıldım. Dispanserlerin yanında sağ ve sol olmak üzere iki adet yangın söndürme tüpü vardı. LPG nin yanında da bir adet vardı. Elektrik kaçak akım rölesi diye bana bir sigorta gösterdi. Resmini diğer arkadaştan alayım sizinle paylaşacağım. Bunun dışında LPG tankının bulunduğu bölgeyle alakalı tank çevresi kapalıydı fakat tek çıkış vardı bu sorun olur mu? Bir yerde çift kapılı olması gerektiğini okumuştum. İşveren bize sadece LPG tankının kapısının önünde bulunan gaz dedektörünü gösterdi. Bunun dışında seyyar dedektör göremedim. Acemilik insanı ne hale getiriyor. 50 kg lık yangın söndürme tüpü göremedim. Biraz önce de bahsettiğim gibi dispanserler ve LPG tankının çevresinde vardı. LPG tankında spring duş denen bir sistem varmış. Bunu sorduğum zaman adam şaşırdı kaldı. Hayatımda hiç duymadım dedi. Akaryakıt tankları yer altındaydı. Başka da aklıma soracak bir şey gelmedi.