1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Berber doktoru, umumi tuvalet uzmani!!!

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haber.png
    Ben Demedim Bir Şey.

Sakin Olun...

“Bunlar Emekten Yanadırlar, Öyle Ya...En Yüce Değer Emektir, Sorarsan Öyle Derler.
    Emekçinin Üç Kuruşuyla Oynamak Da Onlara Mahsustur!” Cümlesiyle Başlayan Köşe Yazarı Engin ARDIÇ’ın 9 Ekim Tarihli Yazısının Giriş Cümlesi…

Tabi Önce Yazıyı Okumanız Gerekiyor Ki Sonra Niye Bütün Bu Feryatlar, Serzenişler Diye Düşünmeyin…

Hoş Baştaki “ Sakinliğinizden Eser Kalmamış, Öfkeli” Olarak Okumaya Devam Edeceksiniz Ama Çözümü Yazının Sonunda İleteceğim.

Sayın Engin ARDIÇ’ın “Berber Doktoru” Başlıklı Yazısı;

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/ardic/2016/10/09/berber-doktoru

Dediğim Kadar Varmış Değil Mi ?…

Sizin De Kan Beyninize Sıçradı Mı ?...

Öncelikle Yazının İçeriğine Bakarsanız; Bir Tutam İşyeri Hekimi, Bir Tutam Da İş Güvenliği Uzmanı Serpiştirilmiş. Hamuru Berberlerden Hazırlanmış En Son Da “Fatih Terim Mi Arda Turan Mı?” Diyerek Fırına Verilmiş Bir Yazı!!!

Şimdi Gelelim “Berber Doktoru” Yazısının İçeriğinde Ki Lütuflara…

22/5/2003 Tarihli Ve 4857 Sayılı İş Kanununda Açıkça Belirtilmiştir Ki; Çalışan Haftalık 45 Saat Çalışabilecektir. Yazıda Denseydi Ki “Berberlere Pazar Değil De Hafta İçi Mevzuatın Belirttiği Sürede Dinlenmeleri Adına İzin Verin” Belki De Takipçi Olarak Beni De Kazanabilirdi.

Yazının Genelinde Siyasi Sataşma Hakim Fakat Arada Zarar Gören Ne Yazık kiİş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanları.

Benim De Tepkim Tamamen; Bir İş Güvenliği Uzmanı Olarak Mesleğimiz İle İlgili Kurulan Hoş Olmayan, Uygunsuz Cümleleredir.

Geriye Kalan İçerik Amacı Bizi, Daha Doğrusu Beni Hiç İlgilendirmiyor.

Yazımda Dile Getirilen Hiçbir Cümlem Siyasi Bir Duruş Sergilememektedir!!!

Bunun Altını Net Bir Şekilde Çizmek İstiyorum!!!

Peki Yazının Devamında, İşyeri Hekimleri Ve İş Güvenliği Uzmanları Kendisine Ne Yapmış Olabilir Ki Bu Kadar Alaycı, Yaptığımız Mesleği Hor Görüp Alay Edercesine Cümleler Kurdurabilecek ???

Öncelikle; “Laf Bitmedi, Bir De Ciddi Uygulamalara” Bakalım Diye Bahsedilen Kanun ; Herkesin Bildiği 20.06.2012 Tarihli 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tarafından Çıkartılan AB Uyum Yasası Gereği Ülkemizde Gerçekleştirilen (Gerçekleşmiyor, Tabiri Caizse Can Çekişiyor!!! Tam Anlamıyla Uygulama Sağlanamıyor, Çıkartılan Kanunlar Yönetmelikler Sürekli Erteleniyor, Sektör İçinde Emek Sarf Eden, Evine Ekmek Götürmeye Çalışan Alın Teri Yüzünde Kurumuş Emekçilere Sıkıntıdan, Dertten Başka Bir Şey Yaşatmıyor ) Kopyala Yapıştır Kanun Ve Yönetmelikleri Kapsamaktadır.

Sayın Engin ARDIÇ Bey;

Öncelikle Sizden Ricam İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliği Açıp Bir Okumanız.

İyi İncelerseniz Şayet; Görev, Yetki Ve Sorumlulukları Arasında Sizin Hayalinizde Canlandırdığınız Konular İle İlgili Bir Madde Göremeyeceksiniz.

Siz Neredeki Umumi Tuvaleti Kullandınız Da Üzerinize İşeyen Biri Olduğunda Veya Herhangi Bir Herif Sizinkine Baktığında İş Güvenliği Uzmanı Müdahale Ettide Bu Denli Ütopik Örnekler Sıralayabildiniz Çok Merak Ettim Doğrusu??? !!!

Oldu Olacak Umumi Tuvaletten Çıkışta Kolonya – Peçete İkram Eden Kişi De Yine İş Güvenliği Uzmanı Olsun!!! (Burada Kimseyi Hor Görmek Amacıyla Kurmadım Bu Cümleyi. Bu İşi Yapanada Saygım Sonsuzdur... Alın Teri İle Kazanılan Paranın Emeği İçin Çırpınan Herkese Büyük Saygım Var )

“Hizmette Sınır Yok” Sloganı İle Yola Çıktılar Zaten Bütün İş Güvenliği Uzmanları Değil Mi ? !!! Ya Sabır…

Sayın Engin ARDIÇ Bey;

İstemsizde Olsa Yazınızda Belirtiğiniz “Müşterinin Ayağı Çukura Girdi”Cümleniz Mantıklı Bir Yaklaşım Olmuş; Bu Hususta Teşekkürlerimi Arz Ederim.

Bilgilendirme Amaçlı Olsun Diye Söylüyorum; İş Güvenliği Uzmanları, Üzerinize İşeyenler ile Değil; Kullandığınız Umumi Tuvaletlerde Ayağınız Çukura Girmesin, Islak Zeminde Ayağınız Kayıpta Yere Kapaklanmayın Diye Mevcut Tehlike Ve Riskleri Ortaya Çıkartıp Umumi Tuvaletin Patronuna Tebliğ Etmekle Yükümlüdürler.

Aradaki Farkın Ne Kadar Fazla Olduğunu Anladığınızı Umuyorum.

Üzerine Basa Basa Tekrarlıyorum;

Hiçbir İş Güvenliği Uzmanının Umurunda Değil Üzerinize İşeyen Kişiler…

NOT : Az Tehlikeli Sınıfta Ve 10 Kişinin Altında Çalışanı Olan İş Yerlerinde Uzmanlığı İş Verenin Aldığı Kısa Bir Eğitimle Kendinin Üstlenebileceğini Bilmediğiniz İçin İş Güvenliği Uzmanlarının Nerede Oturacağı Konusunda Boşuna Endişeye Kapılmışsınız.

Bir Söz Vardı (Kalbinde Yer Yoksa Güzelim, Ben Ayakta Da Giderim) Duruma Uygun Hale Getirerek Yazmam Gerekirse;

Dükkanda Yer Yoksa Güzelim, Biz Ayakta Da Dururuz.

Yeter Ki Muhatap Olduğumuz Kişiler, Bizlerin Görevlerinin Neler OlduğununBilincine Sahip Olsunlar…

Gelelim “Berberler De "Tehlikeli Sınıfına" Giriyorlarmış...” Sözünüze.

Kullandığınız İfadeyi Kanun Diyor,

Yazınızda Neye Kime Bu Serzenişiniz Anlam Veremedim ? ? ?

Tehlike Sınıfına Yaklaşımınız Zaten Konuya Uzaktan Yakından İlgisiz Olduğunuzu Net Bir Şekilde Göstermekte.

“Öyle Ya, Ustanın Elinde Ustura, Ya Dellenir De Gırtlağımızı Keserse?
    Dolayısıyla, Her Berber Dükkânı Hem Bir Güvenlik Uzmanı Hem De Bir Doktor Bulundurmakla Yükümlüymüş!” Derken Aslında İyi Bir Konuya Değinmiş Oldunuz.

Sonuçta Her Erkeğin En Savunmasız Halde Oturduğu Yer Berber Koltuğu Değil Mi ???

Bu Konuda Hak Verdim Size… !!!

Yazınızda Sektör İçerisinde Mesleğini İcra Etmeye Çalışan Değerli İş Yeri Hekimleri Hakkındaki Düşüncelerinizde, Uzmanlara Yönelik Kullandığınız Üslup Ve İfadeleriniz Gibi Çok Yanlış.

Sizden Ricam Konularınızı Seçmeden Önce, İyi Bir Araştırma Yapıp Yazınızı Kaleme Öyle Almanız.

Peki Şimdi Bu Hususta Biz Ne İstiyoruz?

Öncelikle Sabah Gazetesi Yöneticilerinden Bu Yazının Kaldırılması, Devamında Sayın Engin ARDIÇ Bey’in Köşesinde Yazacağı; Sektörde Nice Zorluklara, Sıkıntılara Rağmen Mesleklerini İcra Etmeye Çalışan İşyeri Hekimi Ve İş Güvenliği Uzmanlarından Özür Dilemesi Olacaktır.

Bu Hususta Şahsım Olarak Gerekli Şikayet Talebimi İlettim.

Değerli Meslektaşlarım, Sizlerden De Aynı Özveride Bulunmanızı Rica Ediyorum.

Bu Doğrultuda;

Sabah Gazetesi Çağrı Merkezi: 444 88 81

editor@sabah.com.tr

http://www.sabah.com.tr/bize-ulasin

BİMER

ALO 150

Alternatiflerinden Birini Kullanarak Rahatsızlığımızı Dile Getirmeniz.

Ülkemizde Yaşanılan, Yaşattırılan İSG Kültürünün Ne Denli Kötüye Gittiğini Gösteren Başka Bir Örnek İse; Yakın Zamanda Halkbank’ın Reklam Filminde Ortaya Çıkıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=lrlj9hovxxa&feature=youtu.be

Linkinden İzleyerek Ne Demek İstediğimi Daha İyi Anlayacaksınız.

Toplum Olarak Konuya Olan Ciddiyetin, Milyonlara Ulaşan Bir Reklam Filminde Bile Önem Verilmeden Aktarılabildiğine Tanık Oluyoruz Ne Yazık Ki. Malumunuz Geçmişimizde De Buna Benzer Nice Örnekler Daha Var.

Kısacası Konuları Özetlemem Gerekirse;

Daha Önce Kaleme Aldığım ( http://www.insaport.com/yazarlar/jeo-muh-isg-uz-mehmet-aksoy/ahh-uzmanim-vahh-uzmanim/67 ) Yazımın Sonunda Da Belirttiğim Gibi:

“ Bizi “ Kim Ciddiye Alıyor…

Serzenişimin Bu Denli Can Alıcı Örnekler İle Karşılaşılması Çok Ama Çok Üzücü Bir Durum!!!

Sektör İçinde Alın Teri Döken Bütün İş Yeri Hekim Ve İş Güvenliği Uzmanı Meslektaşlarıma Saygılarımla...

Kaynak:http://www.insaport.com/yazarlar/jeo-muh-isg-uz-mehmet-aksoy/berber-doktoru-umumi-tuvalet-uzmani/126

Jeo. Müh. (İSG Uz)
    Mehmet AKSOY

BERBER DOKTORU, UMUMİ TUVALET UZMANI!!!
    10
  2. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    Görüşlerine saygı duyuyorum ama bi köşe yazısı bu kadar büyütülmemeli bence. Kısmen mizah, kısmen eleştiri içeren bir yazı.

Bu kanunu düzgün bir biçimde şekillendiremeyen yetkililer düşünsün. Dostlar alış verişte görsün mantığıyla hazırlanıp uzmanı-esnafı sıkıntıya sokan, sürekli ertelenen maddeleri olan bir kanun için birileri işi geyiğe vuruyorsa burada asıl eleştirilecek olan kanunu hazırlayandır.
  3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende bu yazıda üzerime alınacak bir konu bulamadım. Bence bize karşı hakaret değil aksine kanunun yetersizliği/çarpıklığı/uygulamadaki sıkıntısı vs. nasıl değerlendirilirse artık bu konuda bize değil devlete bir gönderme. Bizim işimizde, görevlerimizde veya uygulamalarımızda nasıl sıkıntı çektiğimizi herkes biliyor. Hatta " 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tarafından Çıkartılan AB Uyum Yasası Gereği Ülkemizde Gerçekleştirilen (Gerçekleşmiyor, Tabiri Caizse Can Çekişiyor!!! Tam Anlamıyla Uygulama Sağlanamıyor, Çıkartılan Kanunlar Yönetmelikler Sürekli Erteleniyor, Sektör İçinde Emek Sarf Eden, Evine Ekmek Götürmeye Çalışan Alın Teri Yüzünde Kurumuş Emekçilere Sıkıntıdan, Dertten Başka Bir Şey Yaşatmıyor ) Kopyala Yapıştır Kanun Ve Yönetmelikleri Kapsamaktadır." diye kendiniz söylüyorsunuz. Bu bizim suçumuz mu, bu berber,n suçu mu, kimin suçu? Bence yazı hepimizin bildiği bir konuda mizahi bir yaklaşım ve siyasi bir atışma şeklinde gönderme amacıyla yazılmış bir yazı, altında bit yeniği aramaya gerek yok.
    Bu uygulama sonucunda dua edelim de yeni mezun mühendisleri, tecrübesiz isg uzmanlarını hem İSG UZMANLIĞINI YAPTIRIP HEM TUVALET TEMİZLETMEYE VEYA SAÇI KESİME HAZIRLAMAYA çalıştırmasınlar.
  4. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127546
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ŞIRNAK OSGB
    İş kazalarında avrupa da birinci dünya üçüncü sırada olduğumuz her yerde yazılıp çiziliyor her ay ortalama 200 insan iş kazalarında can veriyor bütün bunları görmeyip iş güvenliği böyle uç noktalara bağlamak gereksiz bir uygulama gibi göstermek zor şartlarda bir şeyler yapmaya çalışan iş güvenliği uzmanlarına hakarettir
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Boş adam.