1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Berber/kuaför salonlarında sağlık güvenlik tehlike ve riskleri nelerdir?

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bunlar emekten yanadırlar, öyle ya... En yüce değer emektir, sorarsan öyle derler.
  Emekçinin üç kuruşuyla oynamak da onlara mahsustur!
  Herkes bilir: Erkekler berbere "daha ziyade" hafta sonu giderler, cumartesi ve pazar günleri. Hafta içi sinek avlayan berberde bile hafta sonu yoğundur.
  Çünkü hafta içinde müşteri kendi işinde gücündedir, ev hanımları gibi "kuaföre" hele saatler ayıracak vakti yoktur. Berbere "boşlukbulduğu" zaman gidebilmektedir.
  İmdi... Bazı CHP'li belediyeler (bu arada Kadıköy), berberlere pazar günü dükkân açmayı yasakladılar.
  Çalışana zorunlu dinlenme sağlıyorlarmış.
  Yalnız patronun kazancına, asıl iş yapacağı en yoğun gününe limon sıkmakla kalmadılar, asgari ücrete çalışan ve müşterinin bırakacağı bahşişe muhtaç, asıl gelir kapısı bu olan kalfanın, çırağın, manikürcü pedikürcü kızın ekmeğine de kan doğradılar!
  Eh, bu da çıkmaz ayın son çarşambasında gerçekleşecek bir CHP iktidarında emekçiyi nelerin beklediğine küçük bir göstergedir.
  Laf bitmedi, bir de "ciddi uygulamalara" bakalım: Her işyeri "iş güvenliği uzmanı" bulundurmak zorunda.
  İşyerleri "çok tehlikeli- az tehlikeli" gibi sınıflara ayrılmış, güvenlik uzmanı bulundurmayanlara kesilecek para cezası da ona göre değişiyor.
  Diyelim iki kişi çalıştıran az tehlikeli bir "umumi tuvalette" güvenlik uzmanının nerede oturacağını ve hangi tehlike durumunda olaya nasıl müdahale edeceğini merak ettim.
  Yandaki adam üstüme işedi, yetiş!
  Müşterinin ayağı çukura girdi, koş!
  Adam içeride kilitli kaldı, yüklen!
  Herif sapık galiba, benimkine bakıyor, geçir iki yumruk!
  Berberler de "tehlikeli sınıfına" giriyorlarmış...
  Öyle ya, ustanın elinde ustura, ya dellenir de gırtlağımızı keserse?
  Dolayısıyla, her berber dükkânı hem bir güvenlik uzmanı hem de bir doktor bulundurmakla yükümlüymüş!
  Gülmeyin, sekiz bin lira cezası var. Her ay da tekrarlanıyor. (Berberin bunu fiyatlara nasıl "yedireceği" ayrı bir eğlence konusu.) Güvenlik uzmanı herhalde parayı vermeden kaçmaya kalkan uyanığı yakalayacak ya da az bahşiş bırakan müşteriye beddua edecek (yirmi beş kuruş bırakan şerefsiz de vardır.) Bu uzman asıl "geyiğe dalıp da bir favoriyiuzun bir favoriyi kısa bırakan" dalgacı berberi uyarmalı, vicdan görevi yapmalıdır.
  Doktor da "yanak kesme, çene doğrama" gibi iş kazalarına müdahale edecek, kan çıkan yere kantaşı bastıracak... Ciddi durumlarda tentürdiyot... Enfeksiyon tehlikesi varsa antibiyotikli merhem... Bu arada açlıktan baygınlık geçiren gariban çırağa nane ruhu...
  Kulak koparsa da doğru hastaneye... Oldu olacak "ambülans zorunluluğu" da getirseydiniz!
  Bence berberlere asıl birer "futbol uzmanı" tayin edilmeli, bu uzman futbol geyiklerini yönlendirmelidir. Hem bu suretle birçok gazeteci ve televizyoncu arkadaşa da ek gelir kapısı açılmış olur.
  Böylece günlerdir kamuoyunun kafasını kurcalayan "Fatih Terim mi Arda Turanmı?" meselesine de belki bir çözüm bulunur.
  http://m.sabah.com.tr/yazarlar/ardic/2016/10/09/berber-doktoru
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2016 ---
  FB_IMG_1476083255808.jpg
 2. Seyhant İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  36882
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kuaför-berberler için hizmet alma zorunluluğu elbette olmalı.Ancak hizmet alanı cezalandırır gibi almayanları denetlemeyen bakanlık sayesinde, inandırıcılığı ve gerekliliği kaotik bir hal almıştır.Hizmet alanlar bir bir çekiliyor.
  Elektrik tehlikesi var, kimyasallarla çalışma var, biyolojik tehlike var,ergonomik tehlikeler var, kesici delici aletler var. İllaki sanayi makinası olması gerekli değil.
  Ona gerekli değil, bunu erteleyelim, şunu iptal edelim kafasıyla bu meslek zaten biter.O zaman 2012 öncesine dönülsün ne şiş yansın ne kebap diyeceğim ama yanan çalışan oluyor.Oyle ya da böyle hem işveren ,hem çalışan bu işi anlamaya başlarken bu anlayış çok sakat. Yazık,çok yazık.
  Yani Ardıç kuşu yine boşa ötmüş :)
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2016 ---
  Yeri gelmişken talimat da ekleyeyim,belki işine yarayan olur :)

  Ekli Dosyalar:

 3. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  AKAPE' nin çıkardığı tehlike sınıfı tebliğini CEHAPE'ye mal etti ya helal olsun :D