1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Berberlerde risk değerlendirmesi hkk.

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ERKANERTURK tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar mrb.

Berberlik yapan birisi yanında kimseyi çalıştırmıyorsa sadece kendisi kendi işinde çalışıyorsa burada yinede risk değerlendirmesi yapması gerekiyor mu?

6331 nolu kanun ve risk değ. yönetmeliğine baktığımda risk değerlendirmesinden muaf olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda fikirleriniz nelerdir?

Teşekkürler.
  2. kendi adına çalışan berber yanında çalışan istihdam etmiyor ise yasadan muaf
  3. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YANİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPMASINA GEREK YOK DİYORSUNUZ.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

c) Ev hizmetleri.

ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.
  5. ben demiyorum yönetmelik diyor :)) ayrıca 18 ağustos sınav sorusuydu;)
  6. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TAMAM TEŞEKKÜRLER. NE KADAR SAÇMA YANINDA BİR YADA İKİ KİŞİ ÇALIŞTIRANLAR ARTIK KİMSEYİ ÇALIŞTIRMAMA YOLUNA GİDECEK.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  8. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey,

C sınıfı uzmanım ve şu an çalıştığım tesis Çok tehlikeli olduğundan A sınıfı uzman bulundurmamız gerekiyor.

14 aralıktaki sınava girip B sınıfı uzman olursam 6331 sayılı kanunun Geçici 4. madesinin 1. fıkrasına göre Çok tehlikeli tesislerde yani şu an çalıştığım yerde Uzmanlık yapabilir miyim?
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet...
  10. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler.
  11. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım, sorunuzun cevabı ;
    1. Evet, tüm iş yerleri risk analizi yapmak zorundadır, yanında personel istihdam etmesede,
    2. Kendi namına çalışan ve yanında personel istihdam etmeyenler kanun kapsamı dışında. Ancak kişi kanun kapsamı dışında kalıyor, işyerinin risk analizi değil. Basit bir mantıkla kanun patronlar ile ilgilenmiyor.

1 ve 2 no'lu konu birbirini bağlamamaktadır. Her işyerinin risk analizi olmak zorunda. Enteresandır ki 2 konuda 18 ağustos sınavında soruldu.

Yanlışım varsa arkadaşlardan düzeltme gelebilir, ben böyle biliyorum.
  12. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
    Ayrıca C bendi de değişecek herhalde, evde temizlik hizmetleri için kısmi süreli sigorta yapılacak artık
    Dolayısıyla evlerde de risk değerlendirme ya da temizlik hizmetlerinin RD si bizi bekliyor sanırım ;)
  13. çalışan istihdam etmeyen işyerleri risk analizi yaptırmak zorunda değil
  14. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ derki
    Kapsam
    MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki işyerlerini kapsar.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına baktığımızda oda şu şekilde diyor;

Kapsam ve istisnalar
    MADDE 2 (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
    (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
    a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
    b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
    c) Ev hizmetleri.
    ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

böyle olunca bana görede sadece kendisi çalışanlar Risk değerlendirmesi yapmak zorunda değil anlıyorum.