1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bigder basın bülteni 03.05.2013

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULANIYOR “MUŞ” GİBİ YAPILIYOR

  BURSA-İş kazalarında her gün 4 kişinin hayatını kaybetmeye devam ettiğini vurgulayan Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği (BİGDER)Başkanı Mesut Toraman, işverenlere, çalışanlara ve yetkililere seslendi.

  4-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak İş Güvenliği Haftası nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen BİGDER Başkanı Mesut Toraman, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın gerçekte uygulanamadığını ifade ederek, yasadaki belirsizliklerin sürdüğünü vurguladı. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta çalışanlara mesleki eğitimin nasıl ve kimler tarafından verileceğinin hala belirsizlik içinde olduğuna dikkat çeken Toraman, “Bu alanda yaşananlar tam bir felaket. Her gün iş kazalarından 4 kişi hayatını kaybetmeye devam ediyor. 01 Temmuz itibari ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine finansman desteğinin nasıl yapılacağına ilişkin yönetmelikten de henüz haber yok. Sağlık raporlarının nasıl ve kimler tarafından verileceği konusu da belirsizliğini sürdürüyor. Belirsizliklerden istifade eden, bir kısım ortak sağlık güvenlik birimleri yetkilileri ve şahıslar 30 TL’ye kağıt üzerinde risk değerlendirmesi yapıyor. Ne yazık ki bu girişimlere bazı esnaf ve sanatkar odaları birlikleri ve küçük sanayi bölgelerinin site yönetimleri alet oluyor” dedi.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda birçok konuda belirsizlik olduğunu belirten Toraman, “Belirsizlikler yasanın yürürlüğünü tehlikeye sokuyor. İş yeri hekimi ve diğer sağlık personelinin işyerinde ne kadar süreyle ve nasıl hizmet vereceğinin yeni yönetmelik yayımlanmadığı için, işyeri hekimi ve sağlık personeli istihdamı sorun olarak devam ediyor. İşveren ne yapacağını bilmiyor. Yasal yükümlülüğünü yerine getiremiyor” şeklinde konuştu.

  Toraman, 18 Ağustos’ta yapılacak Uzmanlık ve İş Yeri Hekimliği sınavı ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Sınav sorularının hangi mevzuata göre hazırlandığının açıklanmadığını ifade eden BİGDER Başkanı “ Çıkacak soruların yeni mevzuatı mı yoksa yürürlükten kalkan eski mevzuatı mı kapsayacağı belirsiz. Yeni mevzuatta ki açıklıkları ısrarla belirtiyorum; bu konu, uzmanlık belgesi almak isteyen on binlerce kursiyer için çok sancılı bir süreci oluşturuyor” dedi.

  İş Güvenliği Haftası nedeniyle konuya dikkat çekmek istediklerini vurgulayan Toraman, can kayıplarının yaşanmaması için işverenler, çalışanlar ve devletin bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.
  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Mesut Toraman, “Belirsizlikler acilen sonlandırılmalı ve 6331 sayılı İSG Yasası ile ilgili tüm yönetmelikler bir an önce tüm tarafların özellikle alanında örgütlenmiş sivil toplum örgütlerinin görüşleri dikkate alınarak yayınlanmalıdır” ifadelerini kullandı.
  --
  Mesut TORAMAN
  Maden Mühendisi
  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı