1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Bilirkişi raporu: 'torunlar inşaat ile asansör firmasının idari ve teknik personeli kusurlu'

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 16 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Asansör faciasında bilirkişi ön raporu
  İstanbul Mecidiyeköy'de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasıyla ilgili bilirkişi ön raporu savcılığa ulaştı.

  haber.jpg

  İstanbul'da 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin hazırlanan 5 sayfalık ön rapor, 10 Eylül'de kazayla ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunuldu.

  Raporun sonuç-kanaat bölümünde, "cephe asansörünün şantiyeye montajını, bakımını yapan Geda Majör firmasının yetkilileri ve teknik personeli ile asıl işveren konumundaki Torunlar GYO, Torun Yapı, Torunlar Gıda Proje ortaklığının idari ve teknik sorumlularının kazada kusurlu oldukları kanaati oluşmuştur" denildi.


  Ayrıca kimliği bilinmeyen asansör kullanıcısının, yapı denetimi firması yetkililerinin ve iş sağlığı güvenliği firması yetkililerinin kazada kusur durumlarının nihai raporda değerlendirileceği kaydedildi.

  5 sayfalık ön rapor, İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri Cevat Erdem İmrak, Mehmet Emin Savcı, Ergun Bozdağ ve Derya Ahmet Kocabaş ile makine mühendisi Fatih Aydınlı, elektrik mühendisi Mustafa Kavukçu ve inşaat mühendisi Beste Ardıç Arslan'dan oluşan 7 kişilik bilirkişi heyetince hazırlandı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında bir süre önce 11 kişinin ifadesini alan savcılık, 6 kişiyi tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk ederken, 5 kişinin ise serbest bırakılmasına karar vermişti. Nöbetçi hakimlik, asansörden sorumlu teknik personelin de aralarında bulunduğu 4 kişinin tutuklanmasını kararlaştırmıştı.

  Şişli'de 6 Eylül'de, eski Ali Sami Yen Stadı arazisinde yapılan inşaatta malzeme ve işçi taşıyan asansörün 32. kattan zemine düşmesi sonucu 10 işçi hayatını kaybetmişti.

  KAYNAK
  ________________________
 2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bilirkişi Raporu: 'Torunlar İnşaat İle Asansör Firmasının İdari ve Teknik Personeli Kusurlu'

  Mecidiyeköy’de 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş cinayetlerine ilişkin ön bilirkişi raporunda asansör ve inşaat firması yetkililerinin kusurlu olduğu belirtildi.

  Kazanın ardından başlatılan soruşturma kapsamında asansör firması Geda Majör ve Torunlar İnşaat yetkililerinden 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Olaya ilişkin ön bilirkişi raporunun detayları ise kazadan 10 gün sonra ortaya çıktı. 3 makine mühendisi, 3 elektrik mühendisi, 1 inşaat mühendisi ve 1 iş güvenliği uzmanının imzasının bulunduğu raporda asansörün şantiyeye montajını, bakımını yapan Geda Majör firmasının yetkilileri ile Torunlar İnşaat’ın idari ve teknik ekibinin sorumlu olduğu belirtildi. Raporda düşen asansörün karşısındaki asansörde de aynı anda inceleme yapıldığı ve asansöre ait mast bölümünün incelendiği anlatıldı.

  Raporun teknik değerlendirmeler bölümünde, düşen asansörde sınır kesiciyi tetiklemesi gereken plakanın bulunduğu ancak bu plakanın tetiklemesi gereken sınır anahtarının olay yerinde bulunamadığı anlatıldı. Kaza anında sınır kesicinin devreye girmediği kaydedilen raporda, “Bu sistemin devreye girmemesinin nedeninin mevcut bilgi ve gözlemlerle tereddüte mahal bırakmayacak şekilde tespit edilemediği, ancak olasılıkların sisteme ilişkin anahtarın var olmaması, var ise çalışır halde olmaması, çalışır halde ise bilinçli olarak devre dışı bırakılmış olduğu” denildi. Asansörde mekanik durdurucu sistemin de mast üzerinde olmadığı da belirtildi.

  Raporda asansörün yetkin kişinin kontrolünde nihai sınır kesiciyi geçerek mekanik durdurucuya kadar çıkabilecek durumda olduğu anlatıldı. Ancak mekanik durdurucunun olmaması ve yetkin kişinin de bulunmaması nedeniyle nihai sınır kesicinin üzerine çıkılmaması gerektiği vurgulandı. Nihai kesici sisteminin görevini yerine getirmemesi nedeniyle kullanıcının asansörü bu durdurucu sistemin yukarısına doğru hareket ettirmeye devam ettiği belirtildi.

  Bu nedenle masttaki silindirik kılavuz raylarına tutunan patenlerin boşa düştüğü ve kabinin masttaki kılavuz ray ile bağlantısının kesildiği ifade edildi. Devamında kabinin kapı tarafına yattığı, bu hareket nedeniyle kabinin 31. ve 32. katlar arasındaki taban döşeme betonuna çarptığı belirtilen raporda, kramayer üzerinde çalışan iki adet pinyon dişlinin de masttan kurtulduğu anlatıldı. Bunun yanı sıra emniyet sistemini oluşturan 3 sıralı dişlinin de işlevsiz kaldığı vurgulanan raporda, tüm dişlilerin ve kılavuz rayların hasarsız olmasının bu tespit ile örtüştüğü aktarıldı.

  Asansör firmasından ve inşaat sahibinden bazı yazılar beklendiği ve bu yazıların gelmesinin ardından da nihai raporun hazırlanacağı belirtildi.

  Raporun sonuç ve kanaat kısmında asansör firması Geda Majör yetkilileri ile teknik personeli ile Torunlar İnşaat’ın idari ve teknik sorumlularının kazada kusuru olduğu kanaatine varıldığı belirtilirken, “Asansör kullanıcısının, yapı denetim firması yetkililerinin ve iş sağlığı ve güveliği firmasının yetkililerinin kusur durumları nihai raporda değerlendirilecektir.” denildi.

  CHP Milletvekili Mahmut Tanal olaya ilişkin şikayetinin soruşturmayla birleştirildiğini ancak tanıklarının savcı tarafından dinlenmediğini belirtti. Tanal, “Eğer bu tanıklar Torunlar’ın tanıkları olsaydı bu adliyeye geldikleri zaman kırmızı halı döşeyerek dinleyeceklerdi. Fakir fukaranın kanı emeği yerde kalmasın diye bildirdiğimiz tanıklar başsavcının kararı uyarınca savcı dinleyecek deniyordu. Savcı da ‘ben dinlemiyorum’ diyor ve polise gönderildi. Gelen bilirkişi raporu var, ön rapor. Sonuç kısmını paylaşmış olayım. Kazada işverenlerin kusurlu oldukları ayrıntılı bir vaziyette yazılmış.” dedi.

  Kaynak: Başka Haber