1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bilirkişilik bu mudur ? temizlik yapan kadın düşüp öleceğini bilecek yaştaydı ne demektir arkadaş ??

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 25 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bilirkişilik bu mudur ? Temizlik yapan kadın düşüp öleceğini bilecek yaştaydı ne demektir arkadaş ???
    http://www.milliyet.com.tr/dusup-olecegini-bilecek-yastaydi--gundem-1943608/

Düşüp öleceğini bilecek yaştaydı!
    Temizlik yaptığı evin camından düşerek hayatını kaybeden işçi Rukiye Şimşek’in (42) ölümüne ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda Şimşek ‘tamamen kusurlu’ bulundu. Bilirkişi, Şimşek’in tamemen kusurlu olmasına gerekçe olarak ise camı dışarı doğru eğilerek silmemesi gerektiğini bilecek yaşta olmasını gösterdi.
    Rukiye Şimşek, 2 yıldır her 15 günde bir temizliğe gittiği Bostancı’daki bir evde 27 Ekim günü mutfak camını silerken aşağı düşerek hayatını kaybetti. fındıklı’da ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için çalışırken hayatını kaybeden Şimşek geride gözü yaşlı eşini ve 2 çocuğunu bıraktı. Şimşek’in ölümüne ilişkin soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcısı Ahmet Atlı iddianameyi yazmadan önce bir bilirkişi raporu hazırlanmasını istedi.

Kısa bir süre sonra dosyaya ulaşan A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Tamer Metinsoy imzalı bilirkişi raporu Şimşek’in ailesini ve yakınlarını hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü raporda ev sahibinin hiç kusuru bulunmadığına dikkat çekilirken, tüm kusurun ölen işçi Rukiye Şimşek’te olduğuna vurgu yapıldı.

‘Öyle talimat verilmedi’
    Bilirkişi rapaorunda ev sahibi Merve Gürler ile ilgili, “Kazanın evdeki bir yapısal zaafiyetten, örneğin balkon korkuluğunun eskiyip kırılmasından meydana gelmediği açıktır. Bu durumda kazazedenin işini yaparken yeterli dikkat göstermeyip pencereden düştüğü, ev sahibinin kendisine bu işi yapılırken paraşüt tipi emniyet kemeri vermesinin hayatın doğal akışına uygun olmadığı” şeklinde değerlendirme yapılarak ev sahibi Gürler’in Şimşek’e pencereyi dış taraftan silmesi konusunda talimat vermediği de belirtildi.
  2. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    SAÇMALIK!

O zaman bu uzman,mühendis,bilir kişi bozuntusuna şunu sormak lazım
    Somada can veren maden emekçileri yangın dumanından zehirlenildiğinde öleceklerini bilecek yaşta diilmiydi?
    İstanbul'da Asansörde ölen 10 inşaat işçisi, asansör yere çakıldığında öleceklerini bilecek yaşta diilmiydi?
    Ya da yer altında, gökdelen inşaatında, gemi tersanesinde, kot taşlamada çalışmak ve bu işleri yaparken kullanılan ekipmanların hangi biri hayatın doğal akışına uygun?

burası ulusal ve etik değerleri olan bir site olmasa bu adama koca bir paragraf akrabalık ilişkilerimizi artıracak yazı yazardım( ki bu şuan içimden geçirmediğim anlamına gelmesin).

Allah Belasını versin!
    Bu ve bu zihniyetteki kendini üç kuruşa satan, garibin hakkına giren bu adamın ve bunun gibilerin...
  3. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadece meraktan soruyorum; bilirkişi siz olsaydınız iş sahibinin paraşüt tipi emniyet kemeri bulundurması ve takdırması gerektiği yönüylemi olaya bakardınız.
    Pencereyi dışardan sil talimatı verilmediğini doğrulatacak kimse kalmamış malesef ancak buda hayatın doğal akışına aykırı tabi.
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar , sakin olun, gazeteci bilerek tepki çeksindiye garip bir scümleyi cımbızlamış hemen onun yönlendirmesine gitmeyin
    şurayı okuyun;
    “Kazanın evdeki bir yapısal zaafiyetten, örneğin balkon korkuluğunun eskiyip kırılmasından meydana gelmediği açıktır. Bu durumda kazazedenin işini yaparken yeterli dikkat göstermeyip pencereden düştüğü, ev sahibinin kendisine bu işi yapılırken paraşüt tipi emniyet kemeri vermesinin hayatın doğal akışına uygun olmadığı"

kendinizi düşünün (gerçi genelde anne veya eşleriniz ilgilenit bu konuyla)
    evinde cam silenler için emniyet kemeri olan var mı? hayır
    ben uzun saplı silecek aldım kullanıyor mu? hayır
    sözlü olarak uyardım mı? evet

ayda hatta iki ayda bir gelen temizliğe yardım eden abla evde ben yokken çalışıyor, dişmesini engelleyecek ne yapabilirim bilmiyorum. sigorta mevzusuna illa gidip şirketlerden adam tutun diyorlar, ona da üzülüyorum. 100 lira şirkete veriyorum ellerine kim bilir kaç kuruş geçiyor öbürtürlü hepsi ona.
    bu iş cidden çok karmaşık
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Kapı Ankrajı.png
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Burada birinci dereceden kimin suçlu olduğu belli aslında;basında ,tv de ev ve işletmelerde çalışan temizlik çalışanları ve diğer yaşam güvenliği konularında vatandaşını devamlı kamu spotları verilmesini zorunlu tutmazsan güvenlik kültürünü topluma yayamazsan ne o çalışan buna dikkat eder nede ev sahibi bunu düşünebilir
  7. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hangi uzmanın akrabası herneyse pencere silerken paraşüt tipi emniyet kemeri verip daha sonra yaşam halatını eve çekiyor. Kaçınızın evinde kaçak akım rolesi var. Tüp kullandığınız yerde gaz dedektörü var mı?Prizlerde kapak var mı? Vs vs bunların çoğu bende yok. Çoğunuzda da eminim yok. İş güvenliği kültürü diye bir mevzu bu ülkede hiç yok.
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşım gösteriyorsun da var mı evinde? aldın mı? kullanıyor musun? kullanan var mı hiç?