1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bin liralık külfet kalktı!

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Nurdan Dahi tarafından 21 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, İş Güvenliği Yasası ile ilgili uygulama hazırlıklarını tamamladı. Buna göre Türkiye’deki işletmeler, az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere üçe ayrıldı. Az tehlikeli sınıfında 850 bin, tehlikeli sınıfında 311 bin, çok tehlikeli sınıfında ise 250 bin işletme bulunuyor. Az tehlikeli sınıfında yer alan işletmeler daha çok küçük esnaftan oluşuyor. Yasanın aynen uygulanması halinde, küçük işletmelere ilave yük gelmesi söz konusu olacaktı. Küçük işletmelere ilave yük getirmek istemeyen ekonomi yönetimi, bu tür işletmelerin risk değerlendirme testini, kendisinin hazırlamasını kararlaştırdı. Bu da 4.9 milyon işçi çalıştıran 850 bin işletmenin en az bin liralık mali yükten kurtulmasını sağladı. Ayrıca işletmeler, risk raporu hazırlanmaması halinde kesilecek olan 5 bin liralık cezadan da kurtulmuş oldu.
    Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfına giren işletmelerde ise bir değişiklik olmayacak. Bu tür işletmeler, yasada öngörülen sürelerde iş güvenliği risk raporunu hazırlayacak. Yine 50’nin üzerinde işçi çalıştıran ve bu sınıfa giren işletmeler, iş güvenliği uzmanı ve doktor istihdam edecek veya bu konudaki uzmanlardan hizmet satın alacak.

Son cümleye göre bundan böyle 50 altı az tehlikeli yerlerde uzman şartı kalkmış mı oluyor? Anlayan açıklaya bilir mi?

http://haber.stargazete.com/ekonomi...ci--ve-doktor-tutmaktan-kurtuldu/haber-721101
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    Risk değerlendirmesini devlet mi yapacak şimdi?
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Alınan karar doğrultusunda, az tehlikeli sınıfına giren, apartman, bakkal, berber gibi 850 bin işletme ‘risk değerlendirmesini’ kendisi yapacak. Bunun için özel bir form hazırlanacak. Bu sınıfa giren işletmeler, risk değerlendirme formları kendisi dolduracak ve formlar saklanacak. Olası bir denetim halinde ise formlar, iş müfettişleri tarafından kontrol edilecek. Eğer formda yer alan bilgiler ile alınan güvenlik tedbirleri tutmaz ise işletmeler para cezası ile karşı karşıya kalacak. Sorumluluk tamamen işletmelerde olacak.
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    ben asıl bakanımızın A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yüksek ücret istediğini biliyorum dediği konu ile ilgili nasıl bir adım atılacağını merak ediyorum
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

sözde bugün yönetmelikleri değiştireceklerdi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ocak 2013 ---
    o zaman uzmana gerek yokmu buralarda
  6. kaancan27 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence uzmana gerek karlmıyo
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    öyle görünüyor!
  8. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    o zaman benim plan suya düşüyor
  9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    :( PLAN neydi??
  10. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ince bir planım vardı B sınıfı olabilmek için
  11. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    şuan bildiğim kadarı ile B sınıfı ve C sınıfı uzman bulundurmak zorunda değil ama 6. aya kadar risk analizi ve acil eylem planını yapmış olmak zorundalar. anladığım kadarıyla açıklamada az tehlikeli yerlerin risk analizlerini kendilerinin yapacaklarından bahsediliyor.
  12. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk analizi bir form ile tamammm oohh mis :)
  13. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ya ben yarın risk analizi yapacam ve elimde düzgün bi form yok kendi formumu oluşturmaya çalışıyorum ama hala yapamadım, sende varsa önce dolu sonra boş versiyonunu paylaşırmısın mümkünse ?
  14. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her forumda söylemeye çalışıyorum.Siz isg uzmanı değil misiniz?Risk analizi için ne kadar fazla yöntem olduğunu hiç mi araştırmadın?isg eğitimindeyken risk analizi konusunu hiç mi dinlemedin?risk analizi için bi checklist hazırlamak bu kadar mı zor?
    Ben anlamıyorum kendiniz yapıp öğrenmek varken bu şekilde öğrenemessiniz.Yarın çıktı yöneticin sordu bu maddeyi neden koydun cevap veremeyince ne olacak?forumda arkadaştan almıştım mı diyicen?
    Bu kadar zor şeyler değil bunlar hadi yangın yükü örneği istersin patlamadan korunma döküman istersin anlarım bi yere kadar ama risk değerlendirme checklist i de bi zahmet hazırlayın be kardeşim..
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    :) o yalan olacaktı zaten
  16. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    burda demek istediğim risk analizi bir form üzerinden yapılacak kadar basit bir şey değil.arkadaşların da dediği gibi kontrol listeleri ortam gözlemleri çalışanların fikirleri daha önce yapılmış çalışmaların incelenmesi gibi bir çok etken var yoksa risk analiz formlarını ya da örneklerini bulursun forumda çok rahat.
  17. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu kanunu bir yerinden delecekleri belli idi zaten, böyle geniş kapsamlı tutamazlardı bunu...
  18. Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi
    MADDE 7 (1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için, Bakanlıkça aşağıdaki şartlarla destek sağlanabilir:
    a) Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilir.

b) Giderler, iş kazası ve meslek hastalığı bakımından kısa vadeli sigorta kolları için toplanan primlerden kaynak aktarılmak suretiyle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilir.
    c) Uygulamada, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları esas alınır.
    ç) Bu Kanun ve diğer mevzuat gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde; istihdam ettiği kişilerin sigortalılık bildiriminde bulunmadığı tespit edilen işverenlerden, tespit tarihine kadar yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunca tahsil edilir ve bu durumdaki işverenler, sağlanan destekten üç yıl süreyle faydalanamaz.
    d) Uygulamaya ilişkin olarak ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye, uygulamayı yönlendirmeye ve doğabilecek sorunları çözmeye Bakanlık yetkilidir.
    (2) Aşağıdaki konular ile bunlara ilişkin usul ve esaslar, Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkçaçıkarılan yönetmelikle belirlenir:
    a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için sağlanacak desteğin uygulanması.
    b) Destek sağlanacak ondan az çalışanı bulunan işyerlerinin özellikleri göz önünde bulundurularak; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedellerinin tespiti, destek olunacak kısmı ve ödenme şekli.
    c) Destekten faydalanabilecek işyerlerinin taşıması gereken şartlar.
    ç) İş sağlığı ve güvenliği hizmeti verecek kuruluşların özellikleri.
    (3) Etkinlik ve sürekliliğin sağlanması amacıyla; Bakanlık tarafından Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ilgili meslek kuruluşlarıyla iş birliği yapılabilir.

İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları
    MADDE 8 (5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığıbelgesine sahip olmaları şartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusundasektörel alanda özel düzenleme yapabilir.
    Yürürlük
    MADDE 38 (1) Bu Kanunun;
    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
    1) Kamu kurumları ile 50den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
    2) 50den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,

yasaya göre hali hazırda 2014 temmuzda yürürlüğe girecekti bizi heyecanlandırması gereken bir şey yok

ama C sınıfı olarak kalmak çok can sıkıcı o konuda hepinize katılıyorum

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2013 ---
    bir de haberi yazanlar iş güvenlikçi değil gazeteci onlara hata yapabilme payı tanıyın ufak tefek rakamlara takılmayın
    her yerde çeklist yaparak geçemeyebilirsiniz
    maden de çeklist yaparsanız iş müfettişinin dalga konusu olursunuz
  19. mahmut.mengulluoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sırf bilip bilmeden konuşuyosunuz diye açıklıyorum, kendi aile şirketimizde sabah 8 de risk analizi yapmaya gidecektim ve boş risk analizi tabom yok saate bakarsanızda saatn geç olduğunu kendim çizmeyi yetiştiremeyeceğim ve elimde örnek olsun die istedim, bilip bilmeden burdan ahkam kesmeyin, yardımcı olacaksanız olun olmıycaksanız , bilmeden nasihat yağdırmayın.
    evet ama bana boş form lazımdı çıktı almak için. tesekkür ederim.
  20. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bir örnek

Ekli Dosyalar: