1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bina şaft boşluğu

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve Abdurrahim Çiftçi tarafından 10 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar teknik bir soru sormak istiyorum bizim inşaat şantiyesinde bina içinde şaft bölgesinden 7 kat boyunca 23 metre yükseklikte dikdörtgen şeklinde boşluk vardır ve orada duvarlara sıva yapılacaktır. Bu durum için iş güvenliği önlemleri için bizden teknik destek istedi alt işveren şefi ben bu konuda kendilerine asma iskele sistemi kurulması ve dikey yaşam ile birlikte emniyet kemeri olmasını istedim sizin görüş ve önerileriniz neler olabilir fikirlerinizi merak ediyorum. NOT: resimlerde üstten görüntü çekemedim pencere gibi her katta olan boşluklardan resim çektim.

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    asma iskele bana çok ağır geldi..ve resimlerden anlamadım bişey..asma iskeleyi kuracak alan var mı ki!!
  3. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şaftın sıva işleri sonradan düşünülmüş gibi. Duvar örülmeden sıvası yapılır bu tür yerlerin. ama asma iskele ve dikey yaşam hattı mantıklı olabilir. yalnız kötü senaryo olduğunda çalışan asılı kaldığında ( inş olmaz) 20 dakika içinde müdahale edebilecek misin ?

not: fotoğrafı yanlış yorumlamış olabilirim. Duvarı örülmüş merdiven şaftı gibi geldi bana.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğer asma iskele uygun değilse önerebileceğiniz bir güvenlik sistemi ne olabilir erkan bey bir arkadaşımız bir link paylaşmış powerseat adli bir ekipman uygun olur mu.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2014 ---
    Asansör boşluğu kadar geniş değil üçte biri 1/3 gibi dikdörtgen bir kuyu gibi bi yer.
  6. red45 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valla bende yardımcı olmak istedim ama fotoğraflardan bir şey anlayamadım çok üzgünüm. Açıklamanı tekrar okudum ama ondanda net bişi anlayamadım '' bina içinde şaft bölgesinden 7 kat boyunca 23 metre yükseklikte dikdörtgen şeklinde boşluk vardır '' =s
    Bende 3 yıldan uzun zamandır şantiyelerde çalışıyorum şaftları genellikle üç cephe duvarı örüldükten sonra sıvası yapılıyor. Asansör boşluklarındada zaten tam boy iskele kurulduğundan sıkıntı yaşanmıyor. Sen şaftın daha dar olduğunu söylemişsin. Benim gözümde havalandırma boşluğu gibi bişi canlandı açıkcası ama öyle bir şeyinde neden içi sıvansın diye düşünmedende edemeyeceğim=s Ayrıca Asansör boşluğunun üçtebiri kadar bir alan ise asma iskele de çok rahat olmayacaktır. daha net görüntü alabilecğimiz bir foto eklersen belki yardımcı olabilirm. Kolay gelsin=)