1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bina içinde bulunan trafolarda yangın tertibatı nasıl olmalı ve yasal gerekliliği hakkında

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve gamzeli81 tarafından 21 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. gamzeli81 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Bina içerisinde bulunan trafo odaları için yangın söndürme sistemi olması gerektiği ile ilgili bir yasal zorunluluk var mı? (Karbondioksit, FM200 yada eşanjör tipi.Hatta trafo odası bina ile aynı duvarı paylaşsa dahi söndürme sistemi olması gerekiyormuş. Görüşlerinizi alabilir miyim?
 2. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Ne kadarlık bir alan ve trafo büyüklüğünü bilmeden bir yorum yapmak doğru değil.Ancak kişisel fikrim olarak bina içindeki trafo için söndürme sistemi olmasında yarar vardır.Yasal dayanak aramaktansa yaptırmak riski en az seviyeye indirir.Ayrıca olması geren duvar ile ilgili kısım;
  Yapı içindeki ana elektrik dağıtım odaları, trafo merkezleri, orta gerilim merkezleri, jeneratör grubu odaları ve benzeri yangın tehlikesi olan kapalı alanların duvarları ve döşemeleri kompartıman duvarı özelliğinde olur.
  Yangın kompartımanı: Bir bina içerisinde, tavan ve taban döşemesi dâhil olmak üzere, her yanı en az 60 dakika yangına karşı dayanıklı yapı elemanları ile duman ve ısı geçirmez alanlara ayrılmış bölgeyi ifade eder.