1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Binaların yangından korunması ile alakalı yönetmelik özeti

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve engin demir tarafından 8 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  nacizane çıkardığım özet.uamrım faydası olur

  Ekli Dosyalar:

 2. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  elektrikli kuvvetli akımlar yön.,elektrik iç tesisleri yön. ,topraklama ile ilgili özet çıkaran varsa paylaşırsa sevinirim
 3. dwqdwqdwqdqd İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98715
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
  öylemiiii!!!!!!!................

  Ekli Dosyalar:

 5. MehmetKara İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Binaların yangından korunması ile alakalı her soruyu sorabilirsiniz.
 6. MEvlüt Cihan Demir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhabalar Mehmet bey Kullanıcı kat yükü hesabını nasıl yapılır anlatabilirmisiniz?
 7. MEvlüt Cihan Demir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhabalar Mehmet bey Kullanıcı kat yükü hesabını nasıl yapılır anlatabilirmisiniz?
 8. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  KULLANICI YÜKÜ
  Herhangi bir anda, bir binada veya binanın esas alınan belli bir bölümünde bulunma olasılığı olan toplam insan sayısıdır. Kullanıcı yükü çıkışlara götüren en uzun kaçış uzaklıklarının, kaç adet çıkış olacağının, acil durum aydınlatılmasının, acil durum yönlendirmesinin, merdiven ve basamak boyutlarının belirlenmesinde kullanılır. Kullanıcı yükü, gerekli kaçış ve panik hesaplarında kullanılmak üzere brüt alana göre, konferans salonu, lokanta, bekleme salonları, konser salonları, topluma açık stüdyo, düğün salonu ve benzeri yerlerde 1.0 m2/kişi; dans salonları, bar, oyun salonları ve benzeri yerlerin oturulan kısımları için 1.0 m2/kisi; ayakta durulan kısımlarda 0.50 m2/kişi; büro binalarında, dernek merkezlerinde, hastane yatak odalarında 10 m2/kisi; süper marketlerde 2 m2/kişi; alışveriş merkezlerinde 7 m2/kişi ve otoparklarda 30 m2/kişi alınacaktır. Çıkış genişliği için, çıkış kapıları, kaçış merdivenleri, koridorlar ve diğer kaçış yollarının kapasiteleri 50 cm’lik genişlik birim alınarak hesaplanacaktır. Aksi belirtilmedikçe, birim genişlikten tahliye süresi, kagir yapılarda 3 dakika ve ahşap yapılarda 2 dakika alınacak, 50 cm genişlikten bir dakikada 40 kişi geçebileceği kabul edilecektir. Aksi belirtilmedikçe, 50 kişinin asıldığı her mekanda, 25 kişinin asıldığı sinema, tiyatro, bar gibi eğlence yerlerinde ve yüksek riskli mekanlarda, çıkışlara erişmek için en az iki kapı bulunacaktır. Kişi sayısı 500 kişiyi geçerse en az 3 çıkış olacaktır. Kapılar birbirinden olabildiğince uzakta olacak ve iki kapı hiç bir noktadan 45 dereceden daha dar bir açı ile görünmeyecektir.