1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Binalara ‘yangına güvenli’ raporunu itfaiye veremeyecek

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 10 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Binalara ‘yangına güvenli’ raporunu itfaiye veremeyecek
  Gülistan ALAGÖZ
  10 Ekim 2014
  Binalara yangın güvenlik raporu verme yetkisi itfaiyeden alınarak ilçe belediyelerine verildi. Nisan 2012’de alınan karar, 9 Eylül 2104’te uygulamaya konuldu. Yetki kısıtlamasının İtfaiye Daire Başkanlığı ile ilgili yolsuzluk iddilarının sonrasında gelmesi dikkat çekti.
  [​IMG]
  İtfaiyelerin güvenli yapı raporu verme hakkı iptal edildi. Binaları yapı kullanma izni aşamasında gezip inceleyen ve onay veren itfaiyelerin görevi artık ilçe belediyelerinde. Ancak alınan karara ilçe belediyeleri hazırlıksız yakalandı. Alanında uzman kadroya ihtiyaçları olduğunu belirten belediye yetkilileri şimdilerde kadro oluşturmak için kolları sıvadı. Büyükşehir Belediyesi’nden bilginin eylül ayında geldiğini belirten belediye yetkilileri kararı olumlu karşıladı. Geçtiğimiz günlerde İtfaiye Daire Başkanlığı’nda yolsuzluk yapıldığı iddiaları gündeme gelmiş ve çok sayıda itfaiyeci para karşılığı rapor vermekle suçlanarak göz altına alınmıştı.

  [​IMG]

  Nisan 2012'de alınan kararın yazısı belediyelere 9 Eylül 2014 tarihinde geldi

  [​IMG]

  İşte Nisan 2012'de resmi gazetede yer alan itfaiye düzenlemesi  [​IMG]İTFAİYEYE OPERASYON: ÇOK SAYIDA GÖZALTI

  İLK ADIM 2012’DE ATILDI

  İtfaiyelerin yetkilerini kısıtlayan düzenleme için ilk adımın 2012 yılında atıldığı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 Nisan 2012’de Resmi Gazete ’de yayınlanan kararında ‘yapı ruhsatlarında itfaiyelerden güvenli yapı ruhsatı istenmeyecek’ dedi. Ancak bu karar 2 yıl sonra itfaiye görevlilikleri ile ilgili yolsuzluk iddialarının sonrasında yürürlüğe girdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri kararın neden 2 yıl beklemeli olarak hayata geçtiği sorularına yanıt vermedi. İlçe belediyelerine 9 Eylül 2014 tarihinde yollanan kararda ise “5 Nisan 2012 tarihindne bu yana geçmiş olan süreyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir geçiş süreci olarak değerlendirip ilçe belediyelerinin çalışmalarını desteklemek, hizmetleri kesintiye uğratmamak ve vatandaşın mağdur olmamasını sağlamak gibi amaçlarla mimari, makina ve elektrik projeleri için itfaiye onayı ve yapı kullanma izni (iskan) için itfaiye görüşü düzenmele işlemlerine devam edilmiştir. 15.09.2014 tarihinden itibaren bu düzenleme işlemleri kesinlikle gerçekleştirilmeyecektir” denildi.

  [​IMG]

  YETKİ KARMAŞASI OLUR

  İtfaiye yetkisinin ilçe belediyesine geçmesinin uygulamada sorunlara yol açabileceği belirtiliyor. İtfaiye yetkilerinin kısıtlanması uygulamanın ilk kez Türkiye’de olduğunu belirten Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı Kurucusu, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, “Avrupa ve Amerika’da bu alanda itfaiye tek yetkiliyken ülkemizde bu yetkiler kaldırıldı. Şimdi ruhsat aşamasında belediye, çalışma izni aşamasında itfaiye sorumlu denilerek bir karmaşa yaratılıyor. Ruhsat alındıktan sonra itfaiye hata bulursa kim sorumlu olacak, vatandaş mı, belediye mi? Davul başkasında, tokmak başkasında bir düzenle bu işler sağlıklı yürütülemez. Bu uygulama itfaiyeleri tulumbacılık dönemine götürür“ dedi.

  SORUN DENETİMDE

  TÜRKİYE genelindeki binaların yüzde 80’inin yangına karşı güvenli olmadığını belirten Abdurrahman Kılıç, yılda ortalama 100 bin yangın çıktığını ve bunların yaklaşık 25 bininin İstanbul’da olduğunu dile getirdi. Yangın güvenliği konusunda sorunun yönetmelikte değil denetimde olduğunu savunan Kılıç, “Yangın Yönetmeliği 2002’de çıktı ama uyanların sayısı oldukça az” dedi. Yeni yapılan yüksek binaların yüzde 50’sinin riskli olduğunu belirten Kılıç, inşaat yapan firmaların fiyat avantajı nedeniyle yangına dayanıksız malzemeler seçtiklerini ileri sürdü.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27356884.asp

  [​IMG]
 2. metehan16 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91199
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ne muğlak ifadeler ya "Nisan 2012 de Resmi gazatede yayınlan itfaiye düzenlemesi " Resmi gazetenin sayısı - günü - ne olduğu belli değil.
  Lütfen bilen varsa RG sayı gün vb. Paylaşırsa daha aydınlatıcı olur.
 3. polat1980 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  40678
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  biz ruhsat için başvurduk itfaiyeye yönlendirdiler ve kontrollere onlar gelip rapor veriyorlar.nası oluyo şimdi bu ben anlamadım