1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bingöl'de silikozisten bir işçi daha yaşamını yitirdi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]


  Bingöl'ün Karlıova İlçesi'ne bağlı Taşlıçay Köyü'nde, İstanbul'da kot taşlamasında çalışırken rahatsızlanan 160 silikozis hastasından son olarak 50 yaşındaki Sait Gündoğdu hayatını kaybetti.

  Köyde Gündoğdu ile birlikte silikozis hastalığından ölenlerin sayısı 10'a yükselirken, bu ölüm diğer hastalar arasında moral bozukluğu yaratmaması için gizli tutuldu.

  İstanbul'ta çeşitli tarihlerde kot taşlama fabrikalarında çalışırken silikozis hastalığına yakalanan Taşlıçay Köyü'nde yaşayan 160 kişi, hayatta kalma mücadelesi veriyor. DHA'nın haberine göre, köyde son olarak oksijen tüpüne bağlı olarak yaşayan 6 çocuk babası Sait Gündoğdu, yaşamını yitirdi. Gündoğdu ile sadece Taşlıçay'da bu hastalıktan ölenlerin sayısı 10'a ulaştı. Köyde bulunan silikozis hastalarının bir çoğu belirli sürelerde oksijen tüpüne bağlı bir yaşam sürdürüyor. Ancak köyde elektriklerin sık sık kesilmesi nedeniyle hastalar evlerinde jeneratör bulundurmak zorunda kalıyor.

  "ÖLÜMLERİ HASTALARDAN GİZLİYORUZ"

  Taşlıçay Köyü Muhtarı Atik Oral, bugün kadar 10 kişinin silikozis hastalığından yaşamını yitirdiğini belirterek, "Yaşanan ölümlerden dolayı diğer silikozis hastaları, 'sıra bizde' diye olumsuz etkileniyor. Bu yüzden psikolojileri bozulmasın diye bu ölümleri onlardan gizliyoruz. Silikozis hastalığından dolayı ölen diğer arkadaşlarımızın ailelerine her hangi bir devlet güvencesi verilmediği için geçimlerini sağlalamıyorlar. Daha önce 2011 yılındaki torba yasasında silikozis hastalarının malulen emeklilik ve ölen hastaların ailelerine maaş bağlanıldığı açıklanmıştı. Fakat hiçbir aile bu haklardan şu an yararlanmıyor. Bu hastalar zaten maddi durumları iyi olmadığı için batıdaki şehirlerde kot taşlama atölyelerinde çalışıyordu. Şimdi ölen bu hastaların aileleri çok mağdur durumdadır. Devlet yetkililerin yardım etmesi gerekir" dedi.

  MALULEN EMEKLİ OLDU, AYLIK 100 LİRA MAAŞ ALIYOR

  Silikozis hastalığının tek bir çaresinin akciğer nakli olduğunu ifade eden silikozis hastası Ensar Köylü de herkesin uyumlu akciğer bulamadığını kaydederek, "Köyümüzde bir çok hasta nakil için sırada bekliyor. Silikozis hastalığından dolayı malulen emekli oldum ve ayda 100 lira maaş alıyorum. Bizler bu hastalıktan dolayı öleceğimizi biliyoruz. Biz öldükten sonra bari arkamızda kalan ailelerimiz güvence altında olmasını devletten bekliyoruz. Bir zamanlar kontrolsüz bir şekilde çalışmalarımıza göz yumulan kot taşlama fabrikalarında hayatımız nasıl karardıysa, bizi devletin güvence altına alınmasını da devletten bekliyoruz" diye konuştu.

  Karlıova ve köylerinde şu anda toplam 300'e yakın silikozis hastası bulunduğu, bugüne kadar aynı hastalıktan dolayı il genelinde 20 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Silikozis hastası 22 yaşındaki Bilal Bilgiç'in bir ay önce Malatya'da akciğer nakli olduğu ancak ameliyat sırasında yaşamını yitirmesi, silikozis hastalarını da akciğer nakli olma konusunda tedirginliğe sürükledi. Slikozis hastalarının, ölüm riski nedeniyle ameliyat olmaya çok sıcak bakmadıkları kaydedildi. Bu yüzden ameliyat olmaktan korkan bir çok silikozis hastası, uygun akciğer bulunmasına rağmen, ameliyat olmaktan vazgeçtiği öğrenildi.
  Kaynak: BirGün Gazetesi- 09.10.2013
  http://birgun.net/haber/silikozis-oldurmeye-devam-ediyor-5141.html

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   44,2 KB
   Görüntüleme:
   12.140
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yaşamak için çalışmakta insan,onuru için.....Ölmek için Gün saymakta güvensiz işyeri ortamlarında,geleceğe kaygıyla bakmakta.. mobing manyağı olaraktan..
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Haberlerde izledim. Çok kötü oldum.
  Aynı köyde onlarcası daha ölümü bekliyor.
  Öleceklerini de biliyorlar.
  Devletimiz malulen emekli olmaları için kanun çıkarmış ama 3 aylık bu sürede çoğunun da haberi olmadığı için faydalanamamışlar. Ne olacaktı sanki malulen emekli olsalardı? Sadece ölecekleri o ana kadar akıllarında "benden sonra aileme ne olacak" sorusu kalmayacaktı. Sonuç? Yine gencecik yaşlarında öleceklerdi.
  Allah sabırlar versin.
  Bu işin de önüne geçilsin artık ya.
 4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  2010 yılında kot taşlama işi tamamen yasaklandı. Hastalığın bilinir tek tedavisi akciğer nakli. Riskleri de olan büyük bir ameliyat. 2011 yılındaki torba yasasında silikozis hastalarının malulen emeklilik ve ölen hastaların ailelerine maaş bağlanıldı. Maaş alamıyoruz haberi doğru değil.
 5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  bu işin tek yolu reklam olacak ama jeanleri çıkarmak
  kumaş giymek olacaktır
  bizzat bu tür işlerin yapıldığı bir ortamda çalıştım bu ve buna benzer o kadar çok tehlike var ki
  tek çözüm
  arz yoksa telep te yoktur
 6. Murat Turan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  bu insanlar hayatlarını devam ettire bilmek adına bilinçsizlikten yada zaruretten bu meslekte çalışmak zorunda kalmışlar.Bu hastalığa isteyerekmi yakalandılar tabiki hayır o zaman bu ölümü bekleyen insanlara ve ailelerine yardım etmek devletimizin borcudur birileri bu insanların hayatlarını çaldı bu işin sorumlusu devletimizdir çözümünde devlette olması kanaatindeyim ALLAHcc yardımcıları olsun inş
 7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  hastaların bakımı ücretsiz SGK ca karşılanıyor. yakınlarına da emekli aylığı bağlanıyor
 8. Murat Turan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  sence bu kadarmı bu insanları bu çarasizliğe atanlar nolucak kim vericek bu yok olan genç hayatların hesabını kim bu insanların çocuklarına babalık yapıcak bu insanların bu ölenlerin evlatları baba diye kime sarılacak doğru aslında devlet ilaç veriyorya yeter nede olsa ölüm bu ha şimdi ha sonra buna vesile olan işverenlerden bunun hesabını sormalı bence
 9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Evet daha ağır hapis ve tazminat cezaları olmalı