1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bir ay sonra soma… madenciler hala diken üstünde

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 13 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  3/06/2014 15:23

  301 madencinin yaşamını yitirdiği Türkiye’nin en büyük ‘madenci katliamı’nın üzerinden tam bir ay geçti. Başta madenciler ve aileleri olmak üzere tüm Türkiye sorumluların hesap vermesini bekliyor.

  Soma, facianın birinci ayının dolması nedeniyle yarın büyük bir eyleme hazırlanırken, 13 Mayıs’tan bu yana nelerin değiştiğini ya da değişmediğini hatırlamakta fayda var.

  [​IMG]

  Dostlar ‘yargılanırken’ görsün
  - Hukukçuların ‘üstü kapatılmaya çalışılacak‘ uyarıları arasında başlayan soruşturmada sanıklar ‘olası kast’la değil ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek‘ten yargılanıyor.

  - Madenin sahibi Soma Holding’in malvarlıklarına ancak 9 Haziran’da tedbir kondu.

  [​IMG]
  Alp Gürkan

  - Facianın ardından başlatılan adli soruşturmada, aralarında şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Vardiya Amiri İsmail Adalı’nın da aralarında bulunduğu sekiz kişi tutuklandı.

  - Soma Holding Başkanı Alp Gürkan’ın olayla ‘illiyet bağı‘ kurulamadı.

  - Can Gürkan, ifadesinde “En çok biz mağduruz, çok sermaye yatırdık“dedi.

  - Soma Holding-AKP ilişkisinin kilit adamı olan Genel Müdür Ramazan Doğru tutuklandı. Ancak Doğru, yönetim kurulu raporlardaki imzanın kendisine ait olmadığını, dolayısıyla iş kazalarında sorumluluğu olmadığını iddia etti.

  - İşçilere mezar olan ocakta ‘kusur’ bulunmadığına dair tutanağın altında imzası olan müfettişler hakkında da geç de olsa adli ve idari soruşturma başlatıldı.

  [​IMG]

  Tüm raporlar ihmali gösteriyor
  - Her geçen gün felaketin ‘Geliyorum’ dediğine dair raporlar ve devletin madendeki sorunlardan haberdar olduğunu gösteren belgeler ortaya çıktı.

  Faciadan bir ay önce yaşanan ve bir kişinin ölümüne neden olan göçük sonrasında Çalışma Bakanlığı’nın kusurları sıraladığı raporu, devletin bilgisi olduğunu ortaya koydu.

  AKP Manisa milletvekili Muzaffer Yurttaş’ın başka vekillere gönderdiği ‘Soma faciası raporu’nda da trafonun çalışma sırasında patlatılan bir dinamit nedeniyle hasar gördüğü, üretim aksamasın diye gerekli önlemler alınmadığı ortaya çıktı.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasındaki yazışmalar, Soma’da facianın meydana geldiği Eynez bölgesindeki gaz sızıntısının yıllardır bilindiğini hatta madenin gaz seviyesi risk sınırını geçtiği için birçok kez üretimin durdurulduğunu ortaya koydu.

  Bir başka bilirkişi raporu da karbonmonoksitin Mart ayından beri azami sınırın hayli üstünde olduğunu gösterdi. Raporda, ocaktaki karbonmonoksit seviyesinin sensörlerin en üst sınırı olan 500 PPM’e defalarca çıktığı belirtildi.

  Devletin fedakarlığı gömlekte saklı
  - Maden sahasında iki gün üst üste aynı gömleği giymekle ‘fedakarlığını gösteren‘ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir daha bölgeye uğramadı.

  - Ancak, devlet ilçedeki varlığını hep ‘hissettirdi‘. Soma sakinleri, ilk kez TOMA ve biber gazıyla tanıştı. İlçeye polis yığıldı; gazeteciler ve Soma halkına yardım için orada bulunan avukatlar gözaltına alındı.

  [​IMG]  - Şirket yetkililerinden bakanlara kadar hiçbir sorumlu sorumluluğu üzerine almadı, ‘istifa‘ sözcüğünü pas geçti.

  - Madenlerin en büyük problemlerinden btaşeron sistemine dair herhangi bir iyileştirme yapılmadığı gibi hükümet tarafından müjde gibi sunulankanun tasarısıyla daha yaygınlaştı. Artık devlet bütün işleri taşerona devredebilecek, işçilerinin aldığı ücret daha da azalacak ve devlet garantörlüğü olmayacak.

  Komisyon 27 gün sonra geldi, 2 gün araştırdı
  - Faciayı araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri, faciadan 27 gün sonra Soma’ya ‘teşrif etti‘. Komisyon, Türkiye’nin en büyük maden faciasını araştırmak için 48 saat harcadı.

  - Facianın ardından Soma Holding’e ait diğer madenlerde üretim durdurulmuş; işçilere gerekli güvenlik önlemleri alınana dek madene inmeyecekleri ve maaşlarında da kesinti yapılmayacağı vaat edilmişti. Ancak madenciler sürekli olarak şirketin ‘Madene in‘ taciziyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Noterden ihtarname çekilerek işbaşı yapmaya zorlanan işçiler, tazminatsız işten çıkarılmakla tehdit ediliyor.

  [​IMG]

  Devlet Soma’yı unuttu
  - Bir an önce yeniden üretime geçmek isteyen şirketler bakım onarım çalışmaları için bile işçilere baskı yapıyor. Hatta, Soma Kömürleri İşletmeleri A.Ş.’ye ait Atabacası maden ocağındaki çalışmalar sırasındayangın çıktı. Dışarıya kaçan işçiler yangını ucuz atlattı.

  - Facia, ardında gözü yaşlı aileler, eşler ve tam 432 yetim çocuk bıraktı. Rakamları açıklayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “Devlet sorumluluğunu yerine getirecek” dedi. İşçilerin ailelerine ölüm aylığı bağlanırken, uzmanlara göre bunun ne kadar süreceği yasalardaki boşluklar nedeniyle belirsizliğini koruyor. Sosyal güvenlik uzmanları, maaşların ilerleyen dönemlerde kesilme tehlikesinden de bahsediyor.

  [​IMG]

  Facia ders olmadı
  - Soma faciası Türkiye’deki diğer madenlere de ders olmadı. 11 Haziran’da Şırnak’ta Cudi Dağı’nın eteklerinde bulunan özel bir şirkete ait kömür ocağında göçük meydana geldi. İşçiler Emin Baysal, kardeşi Ahmet Baysal ve Selahattin Uçar yaşamını yitirdi.

  Şırnak’ta kaçak olarak çalıştırıldığı söylenen başka bir madende 3 Haizran’da meydana gelen göçükte de İbrahim Sağanak yaşamını yitirdi.

  1 Haziran’da Kahramanmaraş’taki Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürlüğü kömür stok sahasında çalışan Ali Çankay, teknik bir arızayı gidermek için girdiği madende tambur olarak nitelenen bir mekanizmanın çarpması sonucu öldü.

  Kaynak: Diken.com.tr