1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bir fabrikada bulunması gereken asgari yangın ekipmanı nedir?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 23 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir arkadaşımızın sorusu ;

Bir fabrikada bulunması gereken asgari yangın ekipmanı nedir.
  2. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Arkadaşınız binaların yangından korunması hk. yönetmeliği okur ise kafasında bir şeyler şekillenecektir. Sornasında arkadaşınızın soracağı sorular daha özel olur cevaplamasıda kolay olur :) ...Selamlar..
  3. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yangın söndürme sistemleri duman dedektörleri vs.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Büyük bir mobilya fabrikası ile demir çelik kaynak işlerinin yapıldığı fabrika arasında bu ekipmanlar değişkenlik gösterir mi?
  5. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Erkan Bey,

Şimdi ben yangın söndürme cihazı derim ki sizinde örnek verdiğiniz üzere bina içerisindeki malzemelerin çeşidine göre de yangın söndürücü cihaz seçmek gerekir. Örneğin; bir boya deposunun önüne son zamanlarda Köpük veya KKT tip değil de Bioversal YSC ler seçiliyor.

Burada sizinde belirttiğiniz gibi bina içerisinde bulunan malzemeler tabiki önemli ancak daha önemlisi binanın yapısıdır. Yönetmelikte de binanın yapısına çok fazla değinir.
  6. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    soruya genel anlamda cevap olacaksa fabrikanın durumuna göre yangına karşı alınması gereken aktif ve pasif önlem olacaktır.Aktif ve pasif önlemlerin içeriğini BYKY göre doldurmalısınız
  7. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Bir diğer konu ise. Bizim yönetmeliğimiz ne kadar anlaşılabilir. Aslında anlaşılabilir cümlelerden kurulmuş ancak hepsini okuyunca hiç bir şey anlayamıyosun :) ... Geçenlerde benim şu an çalıştığım projenin yangın ile mücadele sistemi kurulması ile alakalı bir araştırma yaptım Türk mevzuatında yok. En son daha önce tanışma şansı bulduğum bir yangın uzmanı hocamdan yardım istedim ve bana National Fire Protection Association " http://www.nfpa.org/ " önerdi, sizlere de tavsiye ederim. Buradaki standartların paralı olduğuna bakmayın. Sadece aradığınız şeyin hangi standartta olduğunu öğrenin yeter. Sonrasında o standart nuamarasını tarayıcıdan aratıp rahatça bulabilir ve indirip okuyabilirsiniz.

Selamlar ve Saygılarımla...
  8. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

Bhahahah !!! Bu kelimeleri gördükten sonra, geri kalanını okuyamadım. Bağışlayın lütfen :D
  9. eskiden okullarda yangın yazan kovalar, balta, kürek vs vardı bunların hala bulunması gerekir mi?,
  10. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yangın söndürme ekipmanlarının sayıları ve ne yoğunlukta konulması gerektiği hakkında, patlamadan korunma dökümanındaki zone 0-1-2 derecelerine bakılarak bir fikir sahibi olunabilir. Bunun için tüpün söndürme kapasitesi ile tutuşma kaynaklarının doğuracağı sonuç arasında kıyas yapılır. Fakat bu, kimyasallar hakkında teknik bilgi gerektirmektedir. Yangın dolapları için de zaten önemli olan hortumunun ulaşabilmesi. Hortumun ulaşmadığı yer nerdeyse hiç olmaması gerekir. Yangın dolabı demişken, yangın tesisatı mutlaka jeneratöre bağlanmalıdır. Jeneratörün yakıt deposu güncel olmalıdır, kullanılıp tüketilen yakıtların yerine mutlaka her an yangın çıkabilirmiş gibi yakıt konulmalıdır. Ayrıca yine aklıma gelmişken söyliyim, yangın tüplerine azot birikmişse, ki bunu manometrenin kırmızıya dayanmasından anlarız, yangın firmasına söylüyoruz bunu boşaltması için, kendimiz boşaltmaya kalkarsak içindeki söndürücü gazı da beraberinde boşaltma riski var. Azot aldırma işlemi de yangın tüpünün patlamaması için. Son olarak, yangın dolaplarıyla elektrik panolarını birarada yaptırmıyoruz. Çok tehlikeli.
  11. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yangın yükü hesabı yapılması da iyi olur
  12. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

patlamadan korunma dökümanından daha çok binaların korunma yönetmeliğine bakmakta daha çok yarar vardir.jeneratör derkende yedek olarak dizel jeneratör destek olarak olmadır.yangın dolabının olmadığı yer olabilir.bina yapısı bakımından.Böyle bir durumda YSClerden destek alınmalıdır.Burdaki yanlış anlaşılabilecek bilgi azot gazının boşaltılması diye bir gereklilik yoktur.Manometre azotu gösterdiği için dikkat edilecek nokta ibrenin seviye olarak aşağıya düşmemesidir.İbrenin yukarda olması fazla basıncı gösterir.Bunun tehlikeli bir durum söz konusu değildir.Firmadan istenecek olan cihazın içindeki tozun değişimini sağlamaktır.Buda yeni yönetmeliğe göre 4 yılda bir olmalıdır.
  13. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Basıncın fazla olması tehlikeli bir durum değildir demek çok doğru değil, haberlerde yangın tüpünün patladığını da duyuyoruz, bunun sebebi de o biriken azot gazı. Bu bir, ikincisi binaların yangın yönetmeliği genelleme yapar, sizin binanıza özel değildir, fakat patlamadan korunma dökümanında zone'lara bakarak direkt neresi tehlikeli neresi değil hemen şak diye görmüş olursunuz. Tabiki yönetmeliklere de bakacağız, bakmayalım diye bişe asla söylenemez, ama nokta atışı yapma açısından özellikle patlamadan korunma dökümanı diyorum, vesselam.
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yangın tüpü patlar mı?Silah ile kurşun sıkılmasına rağmen patlamadığı delindiği görülmüştür sadece.
  15. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    http://www.memurlar.net/haber/305561/
    buyrun patlar mı patlamaz mı burdan görün.
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu sadece haber..bilimsel cevap istiyorum.
  17. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    samsundaki o olayın bilirkişisi ben değilim, üzgünüm :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Temmuz 2013 ---
    ama durduk yere niye yalan yazsınlar ki
  18. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ENES GÜRLER bey tartışmaya girmek değil bilgilendirmek için msj yazdım.ben yangın yönetmeliğine bakın dedim siz patlamalardan korunma yönetmeliğine bakarım diyorsunuz tercih sizin karışmam ben bana göre doğru olanı söylüyorum Takdir szin.Yangın tüpüde patlamaz Azot gazı yanıcıdır ama patlayıcılık oluşturmaz.Birde şuu bilmek lazım herkesin kendi uzmanlığına saygı göstermek
  19. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir basınçlı kabın(yangın tüpü,lpg tüpü,deodorant şişesi vb.gibi) patlar nitelikte olabilmesi için içinde barındıracağı malzeme,itici gazın cinsi,basınçlı kabın et kalınlığı ve dayanımı etkin faktördür.yangın tüplerinin içlerinde bulunan kimyasal toz,köpük,su vs malzemeler yanıcı değildir patlama esnasında katalizör etkisi yapmaz.yangın tüplerinin patlaması için tek risk içindeki itici gazdır.
  20. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yangın ile patlamadan korunmayı karıştırmayın aynı kefeye konacak konular değildir