1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bir firmada tam zamanlı isg uzmanı, başlangıç olarak ne yapmalı?

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve teddyweird tarafından 18 Şubat 2019 başlatılmıştır.

?

Yeni bir igu osgb de mi daha çabuk gelişir/geliştirir yoksa tam zamanlı bir firmada tek başına mı?

1. OSGB

60,0%
  2. Tam zamanlı bir firmada

40,0%
  1. teddyweird İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba forumdaki arkadaşlar,
    ben henüz yeni b olmuş ve osgblerin eline düşmeden önce ortalama tanıdıgım/bildiğim bir firmanın içine girip orda bir başıma b sınıfı igu olarak başlayıp biraz kavramak istedim.Ama pusulası bozuk gemi gibi rotayı kaybettim dönüp duruyorum.Bana yönerge ve şablon dosyalar lazım yada en azından örnekler.Ama önceliğim nerden başlayıp , neleri yapmalıyım görevlerim neler, yüzeysel bildigim şeylerin çok basit olduğunun farkındayım o sebeple detaylı yönerge istiyorum.Çalıştığım firmayı size anlatayım :

A firması benim çalıştığım firma diyelim.
    B,C,D gibi firmalarda iş yaptığımız firmalar.

A firması inşaat/tadilat/tamirat sıfırdan bina yapımı vb. müteahhitlik firması diyebilriz.
    iş yaptığımız diğer firmalarda organize sanayi bölgelerinde çok tehlikeli sınıftaki fabrikalar.

Bizim A firmasının kendi ana merkezi x şehrinde biz ise y şehrindeyiz bu şehirde merkez dediğimiz şantiye, malzeme işçilikleri çelik kaynaklar ve iş makineleri var.ve kücük bir ofis var.wc mutfak vb. bulunan bi yer.

Sanırım bu firmanın bulunduğu kücük ofis için risk analizi-acil durum eylem planı vb. yapmalıyım.
    Ayrıca bir çok ekipman var, uygulama var.sahalarda ayrıca tehlike etmenleri var.

Bu aşamada ben nereden girişmeliyim.ilk başta neleri kontrol edip, sınıflandırmalı ve önem sırasına göre çözmem gereken sorunlar neler?Önceden kalan risk analizi ve acil durum eylem planı dısında elimde döküman yok.Yeni igu olduğum için de şablonlarım da yok.

Siz yeni başlarken nasıl öğrendiniz, neler yaptınız bilmek isterim?

Son not olarak :

Bu taşere edilen işlerle ilgili firmalar bizden method statement ve risk analizi adı altında evraklar düzenliyoruz.Ben bu risk analizine ek olarak kendim bi daha risk analizi düzenlemelimiyim?Ana firma ayrı ben ayrımı düzenlemeliyim?ki ana firmanın yaptığı risk analizine ayrıca benim igu olarak eklemem gereken bi döküman var mı saha kontrollerini yapmam dışında?

Yardımcı olacak-olabilecek herkese çok teşekkür ederim şimdiden.Elimden tutarsanız, tavsiyelerinizle işimi hakkıyla yapmak istiyorum.Ayrıca dökümanlar için mail adreside paylaşabilirim isterseniz.
    Teşekkür ederim tekrar.
  2. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Her ne kadar sorunuz Risk Analizi odaklı gibi görünse de ben kendi bakış açımla sorunuzu cevaplamaya çalışacağım...
    Eğer sizin yerinizde olsaydım aşağıda sıraladığım şekilde hareket ederdim:
    - Öncelikle İSG-Katipten sözleşme imzaladığım personelin listesini alırdım
    - Özel politika gerektiren çalışanlarımı ayrı bir değerlendirmeye tabii tutacağım için onlar için ikinci bir liste yapardım...
    - İlk listemdeki personelin görev tanımlarına bakardım ve "işyerimde" yapılan işlere ilişkin görev tanımlarıyla ilgili bir doküman olup olmadığına odaklanırdım...(yok ise eğer mutlaka oluşturulmalı)
    - Görev tanımlarına uygun olarak ilgili personelin sahip olması gereken "mesleki belgelerin" (mezuniyet belgesi, kalfalık-ustalık belgesi yada mesleki yeterlilik belgesi vb.) özlük dosyasında olup olmadığını kontrol ederdim...Meslek Belgeleri ile görev tanımlarını ve fiilen yapılan işleri karşılaştırırdım...
    - Ayrıca yukarıda bahsettiğim meslek belgeleri ile birlikte söz konusu personel için İşyeri Hekimince (İSG-Katipten sözleşme imzalayan Hekimin de sözleşmesine bakasınız bu arada) düzenlenmiş "personelin sağlık durumunun yaptığı işe uygun olduğuna dair" formun da özlük dosyasında olup olmadığına mutlaka bakardım...
    - Hazır özlük dosyalarına bakıyorken en son yapılan "Periyodik Sağlık Tetkiklerinin" ve daha önce verilen "İSG Eğitim tarihlerini" not ediyoruz...

Buraya kadar saydığım bu konularla ilgili eksik bir dokümanın olmayışı çalıştığınız firmanın İSG konularını önemsediği fikrini oluşturur bende...

Yukarıda bahsettiğim konular öncelikle halledilmesi gereken konular...
    Her bir personelin sağlık durumunun yaptığı işe uygun olduğu ve yapılan işe uygun mesleki belgesinin var olduğu kesinleşince diğer safhaya geçiyoruz...
    Şimdiki safhamız "Saha Gözetimi":
    - Elimizde fotoğraf makinesiyle az önce listesini oluşturduğumuz her bir personelin "çalışma alanlarını" ziyaret ediyor ve yapılan işlerle ilgili fikir ediniyoruz...
    - Gerek çalışanların hal ve tavırları (KKD Kullanımı vs.) gerekse çalışma ortamındaki tertip düzenlerini (İşaretlendirme Çalışmalarını vs.) olumlu-olumsuz fotoğraflıyoruz...
    - Personelin görev tanımında yapılan işi bilmiyor olabilirsiniz ama orada oluşabilecek tehlikeli bir durumu öngörebilmek için her bir işi asgari ölçüde bizim de öğrenmemiz gerekiyor...
    - Elinizde daha önce hazırlanmış bir Risk Analizinin olması işinizi kolaylaştıracaktır...Ama ben yeterli olmadığını varsayıyorum...
    - Risk Analizi yapılırken ortam ölçümleri yapılmış mı? Edinilen bulgularla kullanılan KKD'ler uygun mu? KKD'lerin dağıtım prosedürü nedir? KKD zimmet kayıtları ve kullanma eğitimleri var mı?
    - Risk Analizi sonrasında hiç DÖF (Düzeltici-Önleyici Form) çalışması yapılmış mı?
    - İş Kazası / Ramak kala kayıtları tutuluyor mu? Gerçekleşen iş kazalarını sorgulayan ve yeniden olmaması için yapılan çalışmalar (Kaza Kök Neden Analizi) dosyalanmış mı? Böyle bir çalışma yapılmadıysa bir sonraki saha ziyaretinizde bunları sorgulayabilirsiniz?
    - Personelin kullandığı ekipmanların bir listesi var mıdır?...Varsa periyodik kontrolleri yapılıyor ve belgeleniyor mu?
    - Kullanılan kimyasalların bir listesi var mıdır? MSDS ler dosyalanmış ve gerekli olanlar ilgili yerlere asılmış mı?
    - Yapılan işlerle ilgili talimatlar çalışanlar tarafından biliniyor mu? Bu talimatlar görülebilecek yerlere asılmış mı?
    - Sizden önce tutulan "Tespit Öneri Defterine" neler yazılmış? Yazılanlarla ilgili iş yerinde yapılmış düzenlemeler var mı?
    - İSG Kurulu oluşturulmuş mu? Kurulda alınan kararlar sonrasında ne gibi iyileştirmeler yapılmış?
    - Acil Durum Personeli eğitim almış mı? Sertifikalı İlkyardımcınız varmı? Hiç tatbikat yapılmış mı?

konularını kontrol ettikten sonra benim özellikle üzerinde duracağım "İç Yönerge" mevzusuna geliyoruz...
    Bu doküman; İSG konularında firmada her bir birime görev atfeden bir dokümandır.
    İSG ile ilgili yapılacak çalışmalarda hangi birimin hangi konuları üstlendiği / yürüteceği burada belirtilir...
    İşleyiş ve prosedürler bu dokümanda bulunur...
    Çalışanların ve ziyaretçilerin uyması gereken talimatlar bu dokümanın bir parçasıdır...
    Burada hazırlanan talimatlar, çalışanlarca imzalanmış ve dosyalanmış mı?
    Böylesi bir doküman yoksa ivedi olarak hazırlamanızı tavsiye ederim...Bkz. İSG Kurulları Hakkında Yönetmelik...

Son olarak İşyeri Hekimi ile birlikte yürüteceğiniz çalışmalar var ama ben şimdilik burada bitiriyorum...

Sağlıcakla Kalın...
  3. teddyweird İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu ilgi dolu ve harika açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum.Fakat ben daha da detayına inmenizi arz ediyorum sizden.Mümkün mertebe detayına ve olayların bir çok yönden eksik olduğuna kanaat getirerek öncelik sırasına göre yapılması gerekenleri anlatmanızı istiyorum.Mümkünsede özeldende hazırlamam gereken örnek dökümanlar varsa paylaşmanızı isterim.

bir çok soru sormuşssunuz onları size cevaplandırmak isterim ki anlatımınız daha şeffaf ve anlaşılır olsun.

isg katipten sözleşme imzaladığım personel dediğinize nasıl ulaşabilirim, sadece firmanın adını görebiliyorum.Biraz karıştırdım fakat bulamadım.

Özel politika gerektiren çalışanlardan kastınız nedir?bir veya bir kaç örnekle açıklayabilir misiniz?
    ayrı bir değerlendirmeden kastımız nedir?

Personelin görev tanımlarını içeren bi liste görmedim fakat belli belirsiz sertifikalar alınmış, myk ve osgb'lerden..Nasıl oluşturabilirim?buna dair döküman var mı elinizde?
    Myk- mezuniyet-kalfalık vb. dosyalarını incelerim onlar var sanırım.ama örneğin yaptığı işten farklı bir işi kısa süreli dahi yapsa o işe özel sertifika myk mı almalıdır.

İşyeri hekimine nasıl ulaşabilirim nerden görebilirim o firmanın işyeri hekiminin kim olduğunu?işe uygunluğuna dair rapor örneği alabilirmiyim?

Periyodik sağlık tetkikleri ve isg eğitim tarihlerini özlük dosyasında bulabilir miyim? Bunları öğrendikten sonra periyodu aşan çalışanlar için en kısa zamanda sağlık tetkiklerinin yapılmasını ve eğitimlerinin yenilenmesinimi sağlamalıyım?İSG eğitiminden kastımız tipik temel isg eğitimi midir?Ben bu eğitimi verebilir miyim uzman olarak?

Bir çok döküman eksik yada tarihi geçmiş sanırım.Özellikle işyeri risk değerlendirmesi ve acil durum planı.

Saha gözetimi ile ilgili olarak söylediklerinize gelirsek :
    Fotoğraf makinesiyle işçilerin çalışma anını resimleyip fikir ediniyoruz bunları dosyalamaya gerek yok?
    Eksik işaretlemeler ve kkd problemlerini tertip düzen problemlerini fotoğraflaayıp bu konuda ne yapmalıyım?
    tutanak vb. ?

Asgari olarak tüm işleri öğrenmemiz gerekir bu çok doğru bir yaklaşım..

Elimde bulduğum risk analizi yetersiz geldi bana, ölçümlerinin olmadığını varsayarsak bu aşamada ölçüm için kimlerden destek almalıyım?örneğin gürültü-titreşim vb. gibi ölçümler için.bir osgb ile mi konuşmalıyım bu ekipmanlara sahip olan?KKD zimmet kayıtlarının oldğunu sanmıyorum ilk eldiven için ve gözlük için ben kendim zimmet klasörü açtım.
    Döf çalışması yapılmamış.bu formun örneği varsa paylaşır mısınız?

Ramak kala-iş kazası kayıtları tutulmamış.Dolayısıyla KAZA KÖK NEDEN ANALİZİ de dosyalanmamış, bunada örnek varsa elinizde alırsam iyi olur.

Personelin kullandığı ekipmanların listesi yok.
    Periyodik kontrolleri iş yapılan diğer firmalar için yaptırılıyor belgeleniyor çünkü firmalar bnlar olmadan içeri giriş izni vermiyorlar.ama tabi hangi dosyada nerde bulmak gerekiyor.
    Merkezde değil ama yapılan diğer firma işlerinde msds ler method statement istendiği için orada bulunduruluyor.

- Yapılan işlerle ilgili talimatlar mesela ne gibi talimatlar?Elektrikli testereyi kullanmadan önce şöyle yapın böyle yapın gibi yönergeler fln. ise yok öyle birşey.bunlara dair örnek dosyalarınız varsa yine almak isterim.

benden önce tutulan "Tespit Öneri Defteri" yok malesef.
    İşyerinde toplam 9 kişi var kurula gerek var mi?
    İlkyardımcılık eğitimini ben kendim alacağım.Ve bir personelinde eğitimi var sanırım.

Acil durum personeli dediğinizi açar mısınız?Arama kurtarma tahliye ekipleri gibi mi?

Tatbikat yapıldığını sanmıyorm buna dair dökümanda göremedim.

İç yönerge kısmındaki dediklerinize bakarsam eğer :

İç yönergeye dair örnek bir döküman paylaşırmısınız?
    Ne gibi görevler konular kimler tarafından üstlenilmeli.

Çalışanların ve ziyaretçilerin uyması gereken talimatlara neler dahildir? örnek bir talimat varmıdır elinizde.

Bu talimatları isg uzmanı olarak ben hazırlıyorum çalışanlara imzalatıp dosyalıyorum doğrumu anladım?

İşyeri hekimi ile ilgili çalışmalar kısımınıda yazmanızı isterim.

Şimdiden çok teşekkür ederim ilgi alakanıza.

Bu tip bir paylaşım siz ve sizin gibi paylaşımcı/yardımcı arkadaşlar ile daha yararlı olacaktır acemi/çömez kesim için.

Çok teşekkür ederim tekrar.
  4. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bilgit.com diye bir site var, üşenmeyin ve tüm yönetmelikleri okuyup, firmanızı kapsayanları not alın. Her uzmanın kendine özgü çalışma tarzı var ama yönetmelikler sabit ve net. Yönetmelikleri okurken gereklilikleri forumda aratırsanız her konuyla alakalı örnekler veya açıklamalar bulacaksınız. Kendinize göre uyarlamak, revize etmek, genişletmek size kalmış.
  5. tsunami2976 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96564
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tekrar Merhaba,
    Bana sorduğunuz sorular ve istemiş olduğunuz dokümanların türlü çeşitleri internette (forumlarda) bolca mevcut...
    Mesela sadece iç yönerge taslağı için konuşursak ben 16 adet firmanın hazırladığı taslağa ulaşabilmişim bu sitelerden...
    Ama her bir firmanın hazırladığı yönerge o iş yerine özgü olmalı...Benim işime sadece yönergelerdeki index yaradı...
    Mesela şirketinizin organizasyon şeması hazırlayacağınız İç Yönergenizde görev paylaşımı yapmak için ihtiyacınız olan bir doküman...

Bana, İSG-Katipteki personel listesini sormuşsunuz...
    Sizinle firma adına "E-Bildirge Yetkilisi" sıfatıyla kim sözleşme imzaladı?
    İşyerinizde çalışan personelin SGK girişleri kimin tarafından yapılıyor?
    Bu işlemleri yapmak için şirket adına kullanıcı adı şifresi olan birileri var kurumunuzda...
    Mesela bir iş kazası olduğunda SGK'ya kim bildirim yapıyor?

Yukarıda sorduğunuz diğer sorulara İSG Yönetmelikleri detaylı bir şekilde cevap veriyor... (Risk Değerlendirmesi, İSG Kurulları, KKD, Acil Durumlar, Kimyasallar, Periyodik Kontroller vs.)

Yine ekipmanlara ilişkin talimatlarda nette bolca mevcut ama bulamadığınız olursa orada size yardımcı olmaya çalışayım elimde var ise eğer...
    Yukarıda söylediğim ziyaretçi talimatı için de geçerli...

Personel çalışma talimatları ve personelin görev tanımları şirketinizce hazırlanmış olmalı...

Benim size verdiğim cevap aslında biraz yol tarifi gibi oldu...İçerisinde bolca "Anahtar Kelimeler" mevcut...
    Örneğin, "özel politika gerektiren çalışanlar" ifadesini "Google" yazdığınızda bile yukarıdaki sorunuzun cevaplandığını göreceksiniz...
    Ben sadece size nereden başlayacağınız ve nasıl devam edeceğiniz konusunda bilgi vermeye çalıştım...

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...