1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bir Günde 5 İş Kazası:Dinamit Yüklü Kamyon Kaza Yaptı

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bursa'nın Orhaneli ilçesinde devrilen kamyonda bulunan dinamitlerin patlaması sonucu meydana gelen orman yangını havadan ve karadan yaklaşık 8 saat süren çalışmaların ardından kontrol altına alındı.

manset.jpg
    YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde devrilen kamyonda bulunan dinamitlerin patlaması sonucu meydana gelen orman yangını havadan ve karadan yaklaşık 8 saat süren çalışmaların ardından kontrol altına alındı. Yangında kara çamdan oluşan 25 hektar alan kül olurken, Orhaneli İşletme Müdürü dumandan zehirlendi, şefi ise yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldılar.

4 BİN 750 KİLO DİNAMİT İLE YOLA ÇIKTI

Patlayıcı maddelerin, Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı İnegazi Köyü'nde bir şirketten satın alıp Kütahya'nın Baliköy'üne götürülmek istendiği öğrenildi. Aracına 4 bin 750 kilo dinamit yüklediği öne sürülen kamyon Sürücüsü Mehmet Ali Şahin'in, Ankara'da patlayıcı taşıma ile ilgili eğitim görüp belge aldığını belirten bir yetkili, "Şirket, patlayıcı madde alınması için emniyet müdürlüğünden gerekli izni aldı. Normalde kamyonlara, seyir halindeyken mıntıkalarına göre polis veya jandarma tarafından eskortluk ediliyor. Bu araç yakıttan tasarruf etmek, zamandan kazanmak için eskortsuz olarak yola çıktı. Normal güzergahını izlemedi. Daha önce bilgilendirilen Orhaneli Jandarma ekipleri Erenler Köyü girişinde aracı bekliyordu. Fakat kamyon köyün üzerindeki stablize yoldan gitmek isteyince kaza yaptı. Kaza dinamitlerin yaklaşık 500 kilosu infilak etti. Diğerleri imha edilmek üzere toplandı." dedi.

PATLAYICILAR ÖZEL ARAÇLARLA TAŞINIYOR

tmmob Maden Mühendisleri Odası Bursa İl Temsilcisi Kadir Atlıhan Öge, patlayıcı taşıyan kişilerin özel belgeli olması gerektiğine vurgu yaparak, bu araçların kasasının ağaçtan olması gerektiğini söyledi. Kapsüller ile dinamitlerin ayrı araçlarda eskort eşliğinde taşınması gerektiğini ifade eden Öge, "Maalesef bazı araçların kapsüllerle dinamitleri aynı araçta farklı bölmelerde taşıdıklarını duyuyoruz. Bunlar yasalara uymuyorlar" diye konuştu.
    Bu arada, Erenler Köyü'nde kaza yaptıktan sonra patlayan kamyonda, dinamitler ile kapsüllerin aynı araçta oldukları öne sürüldü. - Bursa / Orhaneli

Haber Tarihi: 08 Ağustos 2012 Çarşamba Saat 19:29
    Doğan Haber Ajansı

http://www.haberler.com/maden-ocagina-dinamit-goturen-kamyon-kaza-yapti-3849136-haberi/
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kamyonun altında kalan işçi öldü

Kastamonu'da, yol yapım çalışmalarında çalışan bir işçi, kamyonun altında kalarak hayatını kaybetti.
    Kaza, Kastamonu'nun Açık Maslak mevkiinde meydana geldi. Yol yapım işinde çalışan 45 yaşındaki Cengiz Toktaş, damperi boş olan bir kamyonun çarpmasıyla karın ve baş bölgesinden ağır yaralandı. Cengiz Toktaş, işçiler tarafından özel araçla Özel İsfendiyarbey Anadolu Hastanesi'ne getirildi. Burada tedavi altına alınan Cengiz Toktaş'ın vücudundaki kaburgaların büyük bir kısmının kırıldığı ve iç kanama geçirdiği belirtildi. Doktorların çabalarına rağmen Toktaş, hayatını kaybetti. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.
    http://www.haber7.com/genel-olaylar/haber/912450-kamyonun-altinda-kalan-isci-oldu
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kopuk el ile saatlerce bekletildi!

İş kazasında eli kopan Halit Karakaya'ya gittiği hastanedeki 2 doktorun ameliyatta olması nedeniyle müdahale edilemedi.

Erzurum'un Palandöken İlçesi'nde marangozluk yapan Halit Karakaya iş kazası geçirdi. Halit Karakaya'nın eli bileğinden koptu.

Vatandaşların yardımı ile Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Halit Karakaya'ya Plastik Cerrahi deki 2 doktorun ameliyatta olmaları nedeniyle müdahale edilemedi.

Halit Karakaya'nın hava ambulansla Trabzon'a gönderileceği bilgisi verilmesine rağmen 2.5 saat Araştırma Hastanesi'nde bekletildi. 2.5 saat sonra Halit Karakaya hava ambulansla değil, Jeep ambülansla karayolu ile Trabzon KTÜ Hastanesi'ne gönderildi. Gece saat 01.00 sıralarında ameliyata alınan Halit Karakaya'nın eli bileğine ameliyatla dikildi.

DİKİLEN EL TUTMADI...

Ameliyattan 4 gün sonra rahatsızlanan Halit Karakaya KTÜ hastanesine tekrar götürüldü. Doktor muayenesinin ardından Halit Karakaya'nın elinin tutmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine doktorlar Halit Karakaya'nın elini bileğinden tekrar geri almak zorunda kaldılar.

Doktorlar, Halit Karakaya'nın olayın ardından en fazla 4 saat gibi bir zaman içerisinde ameliyata alınması gerektiğini, Trabzon'a geldiklerinde ise gecikmenin söz konusu olduğunu belirttiler.

BAKAN AKDAĞ'DAN KENDİSİNE SAHİP ÇIKILMASINI İSTEDİ

Elini kaybeden 4 çocuk babası marangoz ustası Halit Karakaya Erzurum Olay Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'dan kendisine sahip çıkmasını istedi.

Kendisine önce Hava ambulansla gönderileceğinin söylendiğini fakat daha sonra hava yolu ile değil karayolu ile Trabzon'a gönderildiğini anlatan Karakaya, "Geç kalındığı için elimi kaybettim. Bunu hangi vicdan kabul eder" dedi.

Olayla ilgili polise de ifade verdiğini anlatan Karakaya, Sağlık Bakanlığı'nın imkanından kendisini yararlandırmayanlar hakkında soruşturma açılmasını da istedi.

"Neden Hava ambülansla gönderilmedim?" şeklindeki sorusuna ise yetkililerin hava muhalefeti vardı onun için gönderemedik şeklinde cevap verildiğini belirtti.

Karakaya, "Trabzon üzerinde hava muhalefeti vardıysa başka merkezlere gönderilebilirdim" dedi.
    Yarım adam olduğunu, elini kaybettiğini, hayatını ve çocuklarına bundan sonra ekmek parası nasıl kazanacağını da dile getiren Karakaya, şunları söyledi:

"İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Hele Sağlıkta yapılan bu kadar gelişme ve yatırımdan sonra bana yapılan cinayettir. Sağlık Bakanı'ndan tek isteğim bu konunun araştırılıp yetkililerin cezalandırılmalarıdır. Bana yapılan haksızlık karşılıksız kalmamalıdır."
    Kaynak: İHA

http://www.haber7.com/guncel/haber/912464-kopuk-el-ile-saatlerce-bekletildi
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İnşaat işçilerinin toz kavgası: 5 yaralı, 20 gözaltı

Olay, saat 12.00 sıralarında Meşrutiyet Mahallesi Kadırga Caddesi’ndeki 10 katlı apartman inşaatında meydana geldi. İnşaatta su tesisatçısı olarak çalışan ve önüne düşen tuğlanın kaldırdığı tozun gözüne gelmesi nedeniyle rahatsız olan Gökhan Taşdemir, tuğlayı düşüren sıvacı Yüksel Yavuz’a tepki gösterdi. Taşdemir ve Yavuz arasındaki tartışma kavgaya dönüştü. İnşaattaki diğer işçilerin de karıştığı kavgada tekme ve yumrukların yanında, keser ve malalar da kullanıldı.

SIĞINDIĞI EVDE DE KAVGA ETTİLER
    Aldığı darbelerle yaralanan Gökhan Taşdemir, inşaatın yanında bulunan 80 yaşındaki Münire Alan’ın evine sığındı. Yüksel Yavuz ve arkadaşlarının da peşinden gelmesiyle kavga evin içinde devam etti. Bu sırada olay yerine gelen Taşdemir’in kuzenleri 22 yaşındaki Erhan Taşdemir ve 41 yaşındaki Yaşar Taşdemir de kavgaya karıştı. Gelen polis ekiplerinin müdahalesiyle ayrılan kavgada ev sahibi Münire Alan ile Yüksel Yavuz, Gökhan Taşdemir, Erhan Taşdemir ve Yaşar Taşdemir hafif yaralandı.

EVİN SAHİBİNDEN TEPKİ
    Yaralılar Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, Münire Alan’ın yakınları kavga eden işçilere tepki gösterdi. İşçilerin üzerine yürüyen Alan’ın yakınlarını araya giren polisler sakinleştirmeye çalıştı. Kavgayla ilgili soruşturma başlatan polis, olaya karışan 20 kişiyi gözaltına aldı.
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21182497.asp
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kürt işçiye hastanede 'Sen Kürtsün kanın pis' dayağı!

iş kazası nedeniyle hastaneye başvuran inşaat işçisi İlyas Tekin, Kürt kimliği dolayısıyla kendisine bakılmadığını, güvenlik tarafından “Sen Kürtsün Kürt kanı pis kandır, senin kanın bozuk” denildiğini ve saldırıya uğradığını dile getirdi.
    İnşaat işçisi İlyas Tekin, yaşadığı “iş kazasının” ardından geldiği Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kürt kimliği dolayısıyla tedavi edilmeden bir saat bekletildiğini, duruma itiraz ettiği için özel güvenlik, polis ve sağlık çalışanları tarafından darp edildiğini söyledi. Tekin yaşadıklarını İHD’de düzenlenen basın toplantısında açıkladı.
    “Çok kan kaybettim ama bir saat bekletildim”
    Fatih’te inşaat işçisi olarak çalıştığını ve iş kazası sonucu kolunu oldukça derin bir biçimde kestiğini belirten Tekin, bu olayın ardından Çapa Tıp Fakültesi’ne gittiğini söyledi. Çok kan kaybettiği için başının döndüğünü ancak buna karşın bir saat bekletildiği vurgulayan Tekin, durumu anlatmak için bir doktorla konuşmaya çalıştığını ancak kendisiyle ısrarla ilgilenilmediğini söyledi.
    Doktora “başım dönüyor çok kötüyüm, kan kaybediyorum” dediğini belirten Tekin, buna karşın doktorun “merak etme ölmezsin bekle” dediğini dile getirdi.
    Bu sözün ardından doktorla aralarında münakaşa çıktığını ve doktorun kendisini ittiğini belirten Tekin, sonrasında ne olduğunu anlayamadan birçok sağlık çalışanının ve özel güvenliğin kendisine saldırdığını ifade etti.
    Kolu yaralı olan işçinin elleri kelepçelendi
    Bu durumun çok ayıp olduğuna değinen Tekin, saldırının ardından polislere güvendiğini ancak onların da kendisini kandırdığını söyledi.
    Kolundaki ağır yaraya rağmen ellerinin kelepçelendiğini belirten Tekin, kendisinin acil müdahale odasına götürüldüğünü ve elleri kelepçeliyken herkesin kendisine vurduğunu dile getirdi.

“Kürtlerin kanı pis”

Özel güvenliklerin odada polislere işaret verdiğini ve polislerin odadan çıktığını belirten Tekin, “Özel güvenliğin birisi bana elindeki telsizle vurdu ve kafamı yardı. Kafamdan kanlar akarken, sen Kürtsün Kürt kanı pis kandır, senin kanın bozuk” dedi.
    Doktordan kelepçeli tedavi
    “Daha sonra içeri gülerek bir doktor girdi ve ellerim kelepçeli haldeyken bir uyuşturucu iğne dahi yapmadan elindeki tıbbi aletle yaramı zımbaladı” diyen Tekin, kafasını da uyuşturmadan dikmek isteyen doktora izin vermediğini ancak doktorun kendisiyle dalga geçerek “ilerde çocukların babam yakışıklı değilmiş der” diyerek kendisiyle dalga geçtiğini ifade etti.

“Gazete ser, kan yapacaksın koltuğu”

Daha sonra iki polisin kendisini almaya geldiğini ancak bu kez polislere güvenmediğini belirten Tekin şöyle konuştu:
    “Çok korktuğum için polislere ‘gelmeyeceğim ben size güvenmiyorum beni kandırıp kelepçeledi arkadaşlarınız, küfür edip saldırdılar’ dedim ancak beni alıp karakola götürdüler. O sırada kanlar içindeydim. Daha sonra bir koltuğa oturdum karakolda. O sırada bir polis ‘koltuğu yeni aldık, kan yapacaksın, gazete ser altına’ dedi. Ben artık ne diyeceğimi bilemedim.”​

“Sen kimsin ki polisten şikâyetçi olacaksın”

Şehremini Karakolu'nda kendisine saldıran polislerden şikâyetçi olmak istediğini belirttiğini dile getiren Tekin, buna karşın “sen kimsin ki polislerden şikâyetçi olacaksın” cevabını aldığını söyledi.
    “Polis de döver, özel güvenlik de”
    Polislerin kendisine “polis de seni döver, özel güvenlik de seni döver, sen bir şey yapamazsın” dediğini vurgulayan Tekin, aldığı darp raporunun kendisine verilmediğini ve rapora polis zoruyla korktuğu için imza atmak zorunda kaldığını dile getirdi.

“Uyuyamıyorum”

Olayın ardından psikolojisinin bozulduğunu belirten Tekin, geceleri uyuyamadığını, sürekli insanların kendisine saldırdığını hissettiğini dile getirdi. Etnik kimliği dolayısıyla yapılan bu saldırının insanlık dışı olduğunu belirten Tekin, “umarım adalet yerini bulur” dedi.

“Suç duyurusunda bulunulacak”

Tekin’in ardından söz alan İnsan Hakları Derneği temsilcisi, konuyla ilgili TTB ile görüşeceklerini, bunun dışında etnik kimlik dolayısıyla yapılan saldırıda yer alan özel güvenlikler, doktor, polisler ve hastane yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
    (soL – İstanbul)
    http://haber.sol.org.tr/kent-gundem...ede-sen-kurtsun-kanin-pis-dayagi-haberi-58144