1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bir iş kazası hikayesi ve türkiye de iş güvenliğinin çalışanın kafasında uyanan acı gerçek

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve yaşarsalur tarafından 9 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. yaşarsalur İSGforum Üyesi

Merhaba bir iş kazası hikayesi anlatacağım ağustos ayı başlarında işlerimiz yogun olduğundan dolayı eleman yetersiz kaldı ve 5-6 tane yevmiyeci ile anlaştık geldiler ben tek tek eğitimlerimi verdim anlattım ordan bir tanesi şu kelimeyi etti ya hikaye okuma biz yıllardır bu işi yapıyoruz bişey olmadı olmazda bende öyle düşünme olabilir dedim olmaz dedi iyi peki dedim eğitim sonunda çalışmaya başladılar kontrol amaçlı gezerken bana birşey olmaz diyen şahısın taşmotorunun koruyucusunu çıkardığını ve o şekilde çalıştığını gördüm ve hemen gittim dur dedim tak o koruyucuyu öyle çalış izin veremem bu şekilde dedim ve ya ne olacak ben hep böyle çalışıyorum dedi olmaz izin vermiyorum dedim aradan günler geçti gözüm hep ütündeydi o şahısın yevmiyecilerin işleri bitiyor ve son 1-2 günü kalmışken bir telefon geldi iş kazası oldu hemen gel diye gittim ve bu şahıs iş kazası geçirmiş ufak bir parmağında kırık ama parçalı kırık olduğu için 1,5 ay rapor verdi doktor şahısın herşeyiyle ilgilendim bana sürekli allah razı olun deyip durdu bende görevim dedim şikayetçi olmadı olsada birşey olmayacaktı aradan 1 ay geçti ve beni aradı ve benden para istedi dolaylı olarak bende muhasebeyi ara dedim ve aramış istemiş sözüm ona hani sana birşey olmazdı.....
  2. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çalışanlar işe giriş muayenelerinde psikolojik testten de geçirilmeli bence... bugün 47. katta emniyet kemersiz ama BARETLİ,bir çalışan gördüm ikiz kulelerin diğerindeydim uçma yeteneğim olmadığı için müdahalede bulunamadım ama sanırım onun öyle bir yeteneği vardı ki ,adam ayaklarını aşağıya sallamış, denize nazır oturmuş elinde alet edavat bişiler yapıyodu...:(
  3. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    3 gun oncesinde 17 metreden gemının sac ambarına arkadası dusmusken kemersız ayaklarını aynı ambara sarkıtarak elındekı ıs ekıpmanını tamır eden ıscıyı guvenlık nezaretınde gemıden cıkarttırmış bir daha bu gemide görmek istemiyorum demiştim tersanede uzmanlık yaparken. ertesi gün kızıldeniz gibi açılıyordu işçiler ben geçerken.
  4. Erol SANCAK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konuyla alakalı bir olay da ben anlatayım. Bundan bir ay önce yeni sözleşme imzaladığım inşaat firmasına Uzmanlarımı yolladım. Yapılan denetlemelerde düşme tehlikesi olan yerlere korkuluk koyması konusunda uyarılarda bulundular ve Tespit defterine yazdılar. Teftişin ardından firma sahibi beni arayıp " Uzmanı değiştirmemi düşülmeyecek yerlere korkuluk istediği konusunda şikayetlerini iletti. Bende kendisine uzmanın görevini yaptığını ve alınmasını istediği tedbirleri bir an önce almasını tavsiye ettim. Kaldı ki bu tedbirler hayati önem taşımaktadır. tabi firma bu tedbirleri almadı ve bir hafta sonra uzmanımın dediği yerden bir kişi düşerek hayatını kaybetti. Şimdi Firma sahibi beni arıyor ne yapacağım diye.. Yapılacak tek şey başka kişilerin de düşmemesi konusunda bir an önce önlemlerin alınması ve ölen kişinin ailesine yüksek miktarda tazminat ödemendir dedim...
  5. syd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firmalarımdan bir tanesinde çalışanlardan biri forklift çatallarından düşerek hayatını kaybetti. Daha önce yaptığım denetimlerde forklift kabininin yanına oturan bir personeli tespit ettim ve rapor hazırlayarak işverene sundum, binmemesi gerektiğini söyledim. Fakat işveren bana, ben kendim biniyorum ki bir başkasına nasıl binme diyeyim diye cevap verdi. bende bişey diyemedim. Ve 170 kişilik firmada sadece 1 kişide forklift operatör belgesi var, bu sayıyı arttırmasını söyledim ama işveren buna da karşı çıktı bugün aldıracam yarın personel çekip gidecek dedi. Bu olaylardan 1 ay sonra arkadaşımız forkllift çatalarından düştü (3.5 metre) ve hayatını kaybetti. Şimdi dava devam ediyor. üstelikte forklifti kullanan kişinin operatör belgesi yok, forklifti kullanan kişi 1 ay içeride kaldı daha sonra serbest bırakıldı. Şu an işveren içeride temizlik amaçlı kullanılan süpürgelere bile takılıp düşme olmasın diye, asmak için süpürgelik yaptırdı. Bişeyleri yaptırmak için illa yaşanmışlık mı olması gerekiyor???