1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bir işletmede daimi sigoralı çalışılırken başka bir yerde uzmanlık yapılabilir mi?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Ahmet Yücesan tarafından 14 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Ahmet Yücesan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERCAN ŞİRKETLER TOPLULUĞU
    tam süreli olarak maden mühendisliği yapıyorum.maden mühendisliği yaptığım firmanın otelinde isg uzmanlığı yapacağım.bunun için şahış olarak muhasebeciyle anlaşıp vergilendirme açmam gerekiyormuş.ama benim burada kafamı kurcalayan daimi olarak maden mühendisliği yapmama rağmen isg hizmeti vermemde bir sakınca yok mu ?
  2. Ahmet Yücesan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERCAN ŞİRKETLER TOPLULUĞU
    Esin hanım sertifikanız olmadan imza yetkinizde olmadığından çalışabileceğiz yerlerde imza yetkisi olan kişinin ayak işlerini yapmak durumunda kalacaksınız ve maaşda ona göre düşük olacaktır.tek amacınız sınava kadar tecrübe edinmekse bu şekilde çalışacak bir yer bulun yoksa sıkıntılı bir durum.
  3. cevap çok basit

aylık çalışma saatinin üzerinde çalışamazsın

diğer şirketindeki çalışma saatini düşürmen lazım
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ahmet bey tam süreli maden mühendisliğinde teknik nezaretçilik de yapıyorsanız tam süreli sözleşmeyi feshedip yine teknik nezaretçiliğe devam edebilirisiniz bildiğiniz üzere, bunun için ayrı ayrı 2 yazılı sözleşme yeterli ama teknik nezaretçilik dışında (daimi-vardiya) şeklinde iseniz şansınız yok onlar tam süreli çalışmak zorundalar ve aynı işletme dışında İSG uzmanlığı yapamazsınız...
  5. Mustafa Sert İSGforum Üyesi

İYİ GÜNLER. BEN AHMET BEY GİBİ BİR FİRMADA TEKNİK NEZARETÇİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. İSG UZMANI OLUNCA AYNI İŞ YERİNDE HEM TEKNİK NEZARETÇİLİK HEMDE UZMANLIK YAPABİLİYORUM GALİBA. FAKAT SİGORTA SÜRELERİNDE ŞU SAAT KADAR UZMAN ŞU SAAT KADAR T.NEZARETÇİ YATIRMAK GİBİ BİŞEY SÖZ KONUSU OLUR MU???
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bir işletmede hem daimi hem teknik nezaretçi olamasken nasıl iş güvenliği uzmanlığı yapabiliyorsunuz..hem de daimi sigortalı iken..saatleriniz buna uymaz..siz haftalık 45 saati fazlasıyla ya daimi yada teknik nezaret yapmak suretiyle dolduruyorsunuz zaten..çalıştığınız iş kolu madencilik ve çok tehlikeli bu uzmanlık işi yan iş kolu gibi görünüyor işin ciddiyetine varmadınız hala..galiba.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    birde teknik nezaretçilik yaptığın yer çok tehlikeli sen C sınıfı olarak bakamıyorsun ki...çeşkede baksan dicem ama patron dicek ki hem teknik nezaretçi alacam hem uzman alacam ikiside aynı işi yapıyor ben herkese para mı dağıtacam yaw dicek..teknik nezaret ile isg uzmanlık bizde aynı arkadaşlar ama hem çok tehlikeli C sınıfları bakamıyor hemde nasıl olacak bu iş valla bilmiyorum..Zaten piyasada A yok..
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Biz yok diyoruz da bakanlığa göre 1500 tane var... :)

teknik nezaretçilik ile ISG uzmanlığı olur niye olmasın, zaten bahseden arkadaş ISG yi otelde yapıcakmış bence sıkıntı yok, madencilikte ISG yapıcam deseydi ona ben de itiraz ederdim...
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir firmada tam zamanlı isg uzmanlığı yaparkende gidin başka otelde çalışın o zaman..
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bey siz maden mühendisi olarak bilirsiniz bu işi aslında, türkiyede öyle adamlar var ki teknik nezaretçisi olduğu sahayı hiç gidip görmemiş bile...burada ben sadece ihtimallerden bahsettim eğer sadece teknik nezaretçilik yapıyorsa o işletmede sorun yok, zaten yasal olarak teknik nezaretçi en az ayda 2 defa ocağa gidicek diyor, bu işi yaparken isg uzmanlığını da 'otelde' yapmanın sıkıntısı nedir anlayamıyorum...bu arkadaş zaten daimi nezaretçi veya vardiya mühendisi ise bu iş olmaz, onlarda tam süreli çalışması şart...
  11. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    degerli arkadaslar, teknik nezaretcilik icin iki haftada bir teftis yapmasi gerekir (migem böyle kabul ediyor) saha sayisi ve siniflari vardir. durum o ki, teknik nezaretcilik icin 16 saat yeterli, daimi nezaretcilik ve teknik elemanlik (vardiye muhendisi) süreklidir. isg uzmanligi icin aylik toplam cwlisma suresi hakkindan 16 saat düsersen rahat rahat yapabilirsin. eger otel calistigin firmanin sirketler gurubunda görünüyorsa ayni sigorta catisi altinda isverenin farkli isyerlerinde gorev alabilirsin hic bi sikinti cikmaz. eger firmalar farkli gorunuyorsa otel icin max calisma suresini bul. gun hesabini yap, o kadar sure otellden kalan sureyide madenden sigortalattir.
  12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o kadar... ;)
  13. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu 45 saatlik haftalık çalışma süresi nerede uygulanıyor.Ben patagonyadan yazmıyorum.Burası Türkiye.45 saat çok çelişkili.Bence öncelikle bunun araştırılması ve sigortaprimlerinin kontrol edilmesi gerekir
  14. Aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haftalik 45 saatlik calisma 4751 sayili is kanununda calisma surelerinde yaziyor ancak. teknik nezaretcilik daimi nezaretcilik teknik elemanlik bunlarin hepsi enerji ve t. k. bakanligi maden isleri genel mudurlugu denetimi altinda. isg uzmanligi csgb isgumun denetiminde. kanunen bi sikinti cikmaz. denetimlerde her sertifika tek basina kontrol edilir. kisinin tum islerdeki calismalarina bakilmaz.