1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bir işletmede hem isg uzmanlığı hem de kendi mesleğini yapmak hakkında

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve haydsert tarafından 19 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. haydsert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar özel bir şirkette Dış Ticaret Müdürü olarak görev yapmaktayım.Şirketim onlar için iş güvenliği uzmanı da olmamı istediler ancak 170 i aradığımda ya sadece ISG uzmanı ya da sadece Dış Ticaret müdürü olarak çalışabileceğimi söylediler.Bu firmada ISG uzmanı olarak çalışacaksam tam zamanlı olmam gerektiği başka bir görev yapamayacağım ve dışarıda ise ISG uzmanı olarak farklı yerlerde sadece 36 saat çalışabileceğim söylendi. Tam zamanlı bir ISG uzmanını neler bekler iş yerinde ve yaptırımları nelerdir.Örneğin burada çalışma saatleri almış başını gidiyor ,diyelim ki ben herşeyi yaptım onlar düzeltmiyor ne yapmalıyım .Bu riske değer mi?Bilgisi olanların benimle paylaşmasını istiyorum sizce nasıl çalışmalıyım?
 2. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Normal iş yoğunluğunuz az ise yeterli vakit ayırabilecekseniz ve firmanızın risklerini halledebilirim, işçilerine söz geçirebilirim diyorsanız , maaşınızda önemli derecede bir değişiklik oluyorsa girin derim. Sizi orada dış ticaret müdürü olarak bildikleri için iş güvenliği alanında söyledikleriniz dikkate alınmayabillir.
 3. captainstrange İSGforum Üyesi

  Bu işi yapman için fedakarlık yapmanız gerekiyor.Birinden birini seçmeniz gerekiyor.Bunu bir atasözüyle pekiştirmek gerekirse''Bir koltuğa iki karpuz sığmaz'' ama yine de piyasa 3 ve 4 karpuzu bir koltuğa sığdıran arkadaşlarımız var onlarda haklı ne yapsınlar ücretler diplerde ,ülkemizin yaşam koşulları malum ,medya ne kadar güllük gülistanlık dese de .İlk tavsiyem 6331 ve''İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'''i iyice okumanız.Bir de şu önemli şirketiniz gerçekten fabrikada iyileştirici düzenlemeler yapmak için mi istiyor,yoksa dostlar alışverişte görsünler diye sadece bakanlık geldiğinde almadığı önlemler için bizim uzmanız var diyerek topu size atarak işin içinden sıyrılma güdüsü ile mi yaklaşıyor? Bu görevde sorumluluk büyük, çünkü olası bir ölümlü kazada savcı(kanun ve yönetmelik okumadan direkt önyargıya başvurup polise yetki verip sizi içeri alan olayın başında kanuna uymayan kişi) geldiğinde içeri alınacak muhtemel kişi siz olacaksınız.O yüzden bu durumları göz önünde bulundurarak bu işe girin ve firma ile yapacağınız işleri sözleşmeye dökün :söz uçar yazı kalır. Unutmayın, olası ölümlükaza davasında mahkemede herkes birbirini satar. Her zaman bir B planınız olsun.Mesala bir uzmanın bulundurması gereken 3 şey denildiği zaman:para,iyi bir avukat,kalacak yer(ölümlü kazalarda 1-2 gün ortam yatışıncaya kadar bir yer)
 4. haydsert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  teşekkür ederim arkadaşlar ben şimdiye kadar bilir kişi olarak görev yaptım :) inanın ilk harcanacak insanı biliyorum bu eğer olursa benim ilk işim olacak ama tereddüt ve korkularım var . iş veren için kolay tabii sen peki ISG uzmanı ol ama burada durduğun sürece diğer işlerini de takip et deme lüksüne sahip yani hem yasal olarak arada kalmakta var .her birinizin deneyim ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.
 5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  yani o çok sıkıntı bir durum o yüzden işvereninizle bu durumu izah ederek sorumluluklarınızı belirterek ve hazırlayacağınız evrakların zorluğunu, detaylı olacağından bahsederek zaman alan bir iş olduğunu söylemelisiniz. İkisini birden illa yapacaksanız şayet , size tavsiyem , işiniz öyle ortada olmamalı çünkü bu sefer yine yalnız kendi işinizi yaparsınız emin olun buna .Kendiniz haftada atıyorum 2-3 gün sadece iş güvenliği yaparım diye anlaşın bu şekilde ancak işinizi düzgün yapabilirsiniz. Öbür türlü çok sıkıntıya düşersiniz.
 6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Sn.Meslektaşım,
  Öncelikle çalıştığınız sektörün tehlike durumu, işyerinin ve altişverenlerin çalışan sayısı/eğitimi ve üst yönetimin desteği çok önemli.Şu anki işinizin yoğunluğu da önem arzediyor.
  Ben şu anda çalışmakta olduğum hastanede uzmanlık yapmıyorum. Çünkü Teknik Servis ve Biyomedikal işleri ciddi bir şekilde zamanımı alıyor ve yaptığım işin hakkını vermek isterim.
  Büyük bir işletmede çalışıyorsanız sadece Uzmanlık yapın derim.Gözden kaçıracağınız bir nokta sizi hukuki ve vicdani yönden sıkıntıya sokabilir.
 7. haydsert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  çok teşekkür ederim yanıtlarınız ve yardımlarınız için