1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Bir ilk; cam silerken düşüp ölen kadının işverenine ceza

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 3 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    4857 Madde 4 : Aşağıda belirtilen işlerde ve iş ilişkilerinde bu Kanun hükümleri uygulanmaz; e) Ev hizmetlerinde,

Çalıştığı evde camları silerken düşerek ölen Fatma Aldal davasında, ev sahibi ceza aldı. İmece Kadın Sendikası'ndan Kemalbay, bu kararın ev işçilerinin İş Yasası'na girme mücadelesinde bir başlangıç olduğunu söylüyor.

çalıştığı evde camları silerken düşerek ölen Fatma Aldal davasında, ev sahibi S.Ö. “taksirle öldürme” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
    İmece Kadın Sendikası Girişimi’nden Serpil Kemalbay, cezanın yeterli olmadığını ancak “Fatma Aldal’a Adalet” kampanyasıyla ev işçilerinin sorunlarının görünür kılındığını, bundan sonra da ev işçilerinin çalışma koşullarıyla ilgili mücadeleye devam edeceklerini söyledi:
    “Taksirle öldürme cezalarında alt sınır 6 ay, üst sınır 3 yıl. Üst sınıra yakın bir ceza verildi ancak sanık ne yapsaydı 3 yıl verilecekti ben merak ediyorum, çünkü o pencereden daha önce de bir kişi düşmüştü.
    “Ama biz bu davanın Fatma Aldal’a adalet kampanyasının amacına ulaştığını düşünüyoruz. Ev işçilerinin sorunları, yaşadıkları haksızlıklar gözler önüne serildi.
    “Dava dosyasındaki iş müfettişi raporu Fatma Aldal’ın 5510 nolu yasaya göre bir işçi olduğunu söylüyor. Dolayısıyla bu rapora dayanarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Fatma Aldal’ın ailesi için maaş talebinde bulunacağız. İş yasasındaki ayrımcılığın son bulması için mücadelemiz de sürecek.
    “Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ev işçilerine yönelik önümüzdeki dönem bir düzenleme olacağını söyledi. Bu da ‘Fatma Aldal’a Adalet’ kampanyasının sonucu olmuştur.
    “Bundan sonra eminiz ki ev işçilerinin çalışma koşullarıyla ilgili değişiklikler olacak. Bu değişikliklerinin en iyi şekilde olması için çalışmamız lazım. Önümüzdeki dönem ev işçilerini sokağa, mücadeleye, davalarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”
    Aldal'ın avukatı Sevgi Evren de, ev işçilerinin İş Yasası kapsamında değerlendirilmesi için çalışmaya devam edeceklerini belirtti:
    "İş kazaları taksirle yargılanmamalı. Çünkü buna sebebiyet verecek ihmallerin yaşanması, önlemlerin alınmaması taksir değil kasıttır. Bunu gerçekleştirmeyenler de kusursuz sayılmamalıdır. Kamuoyunu bilgilendirmek anlamında bu davanın kamusal bir niteliği oldu. Tabii yapısal bir düzenleme olmadığı için taksirle öldürmeden ceza verilecekti zaten.
    "Bundan sonraki aşama önemli. Yeni muhatabımız Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu. Aldal ailesine ölüm maaşı bağlanması için başvuruda bulunacağız. Aslında bir ilk o zaman olacak. Bir ev işçisi, İş yasası kapsamında değerlendirilmiş olacak." (ÇT)
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Gerçekten de merak ettiğim konulardan birisi bu. Şimdi kanun maddesi ev işlerinde kanun maddesi uygulanmaz diyor. Verilen bir mahkeme kararı ve sonlanmış bir hayat. Evet bu kişi orada çalışıyor. Ama sigortası yok. Geçtiğimiz günlerde bir TV programında ( gazetede okumuş da olabilirim ) bu durumla ilgili;
    işverenin sigorta yapma zorunluluğu ancak tekrar eden düzenli işçi çalıştırma durumunda yapılmalıdır gibi bir şey söylemişti.
    Mesela ben her hafta salı günleri evime temizlik için birisini çağırıyorum. Ona sigorta yaptırmalıyım gibi anladım bunu. Yoksa bir sefere mahsus bir ev işi için sigorta yapılmasına gerek yok demeye getirdi gibi geldi.
    Bu konu hakkında kesin! bilgisi olan var mı acaba?
  3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Temizlik şirketleri üzerinden yürütülen çalışmalarda temizlik işçisi kiralama konumunda oluyor ve sigortasını şirketin ödemesi gerekiyor ancak günlükçülük yapan, kendi hesabına çalışan kadınların sigortalarında bir netlik yok bildiğim kadarıyla. SGK ve maliye bazı ev baskınları yapmış daha önceden neye göre yapmış açıklasa bari. çalışma bakanlığı bu tarz işlerde çalışanların sigorta primlerinin ödenmesi işin bir çalışma başlatmalı başka türlü bu sorun çözülmeyecek gibi. Kadın platformları kendi içlerinde sürekli tartışmalar yürütüyor bu dava da bunun sonucunda gündeme geldi ancak bir sonuç çıkarmı bilemiyorum.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Zaten senin belirttiğin madde işleri karıştırıyor.
    Ev işleri hükmü olmasa, buna benzer bir şey demese, gündelikçi bile olsa o çalışan işçi statüsünde olacak ve her ne sebeple olursa olsun işe başladığı an sigortalı çalışmak zorunda olacak.
    Temizlik şirketleri işi de zaten bildiğimiz taşeron işi. İşi veren kişi şirkete iş verir, şirket bir çalışanını görevlendirir. Dolayısı ile alt işveren üst işveren ilişkisi kuruluyor. Ama bizim halk içerisinde normal olarak gündelikçi dediğimiz kavram hala keşmekeş.
  5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işte gündelikçi çalıştıranlar için prim ödeme kolaylığı gibi alternatifler ortaya konulmalı. bunu yapacak tek kurumda Çalışma bakanlığıdır belki aile ve sosyal güvenlik bakanlığıda bu işe dahil olabilir. bildiğim kadarıyla maddi durumu kötü olup bakılmaya muhtaç ferdi bulunan ailelere bakıcı yardımı veriyor. Bu tarz şeyler olabilir, ancak benim ev temizliğimin parasını devlet niye versin bir de o var. dediğin gibi biraz karışık. kazalanmada ölüm de iş kazası sayılması çok normal başkasına bir iş yaparken oluyor da çalışmaya başlayınca nasıl bildirim yapılacak orası önemli. aynı yere çıkıyoruz yine.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu işin tek çözümü; Ev temizliği işinin şirketler aracılığıyla yapılması.

Sigortasız çalıştırma yasaklanır ve denetlenirse. Bu alanda şirketler yaygınlaşır ve ev temizleten bizlerde bu hizmeti şirketten satın alırız. Çalışanlarda güvenceye kavuşur.
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Borçlar kanunu madde 66 (adam çalıştıranın özen sorumluluğu) yı da unutmamak gerekir.
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Sait bey,

eger her temızve benzer işlerde farklı kısıler gelıyor ise ev sahibinin sigorta ve sorumluluk olmadıgına dair hukuk yorumları okumustum. Sanırım farklı kişiler geldıgınde sorumlu olmuyorsunuz.
  9. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    haftada 1 gün ise aylık 4 günden sigorta yaptırmak gerekiyor.
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu seferde sanıyorum KDV ve vergi çıkıyor. Bunla kimse uğraşmaz. En iyi çözüm bu alanda şirketlerin bu işi yapıyor olması.
  11. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    en iyisi öyle tabi ama bizde evi bırakıp gidiyoruz, kimdir, necidir, tanımadığın birine güvenmek zor.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Şirkete güveneceksiniz. Büyük sitelerde istanbulda zaten şirketler yapıyor. Hatta kırılan vs için tazminat bile alabiliyorsunuz. Rekabet olacak daha iyi şirketler tercih edilecek. Hatta şirket olursa birden çok eleman gelip hızla bitiriyorlar.
  13. bir soru:ev hanımları sgk da isteğe bağlı emeklilik sigortası yaptırıp primlerini kendileri ödeyerek yaş ve süreyi tamamlayarak emekli olabiliyorlar yani evlerinin çalışanı olarak görülüyorlar (kanun nezdinde) bu durumda iş güvenliği ev hanımlarını kapsar mı??
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Mantıken kapsaması gerekir.
    Her eve bir RD ve eğitim yapabiliriz. İyi para bırakır. Tuttum bunu :)
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba yaklaşık 3 aydır işlerin yoğunluğu sebebiyle gündemden baya uzak kaldım böyle bir dava yı da burada okudum mahkeme bu cezayı neye göre hangi kanun maddesine göre veriyor iş kanunu ev hizmetlerini kapsamıyorsa ev sahibi hangi kanuna göre yargılandı ve ceza verildi garip...olayı biraz ayrıntılı düşünürsek tabiki ölen açısından üzülüyor ve sorumlu olan varsa cezalandırılmalı diye düşünüyor insan ama sorumlu olan gerçekten ev sahibi miydi yoksa günah keçisi miydi.sizce bu olayda gerçekten sorumlu ev sahibi mi yoksa iş güvence kapsamından çıkaran ama ayrı bir kanun la bile olsa koruma altına almayan devletimizmi.bana göre ikincisi şimdi eğri oturup doğru konuşalım hepimiz alıyoruz temizlik işçisi eve allah korusun düşünsenize böyle bir şeyin başınıza geldiğini bir kaç arkadşımız temizlik firması falan demiş ama hiç müşteri oldunuzmu onlara bilmem el yakıyorlar:)ayda 2 kez alsak maaşı komple bağışlamamız lazım bu temizlik firmalarına:)
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İstanbulda temizliğe bir kişi alsanızda bizim semt için fiyatı 120 tl. Firmada o fiyata geliyor ve yarım günde bitiriyorlar.
  17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

ceza kanununa ve borclar kanununa göre verilmiştir. İlginç tarafı 1 sgk lı dahi olsa 6331 kapsamında olmasına rağmen sgk lı olarak ev hizmetlerinde calısanlar kapsam dışı tutulmuş. 2004 den beri aynı tutarsızlık devam ediyor Mevzuatlarda bir bütünlük olsaydı şaşardım
  18. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Son Dakika:

"Bugün saat 12.30 - 13.00 arası İstanbul Bostancı Halk Eğitim Merkezi'nin karşısında Kadıköy 14. Noter binası veya bitişiğinden bir ev işçisi kadın arkadaşımız düşerek yaşamını yitirdi...
    İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi"