1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bir kazanın raporlanması ve araşırılması -44-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -44- BİR KAZAYI RAPORLAMA VE ARAŞTIRMA​


  Güzel bir kaza araştırması şu soruları cevaplamaya çalışır:
  • Ne oldu?
  • Ne zaman oldu?
  • Nerede oldu?
  • Kim olayın içindeydi?
  • Neden oldu?
  • Tekrar oluşumu nasıl önlenebilir?
  Tüm kazalar ve nearmissler için bu sorular cevaplandığında, modeler su yüzüne çıkar ve önlenebilir nedenler sıklıkla ortaya çıkarılır. Fakat, araştırma sırasında elde edilen bilgi eksiksiz olmazsa modeler doğru olmayabilir. Olayın direk içerinde olan çalışanlar kadar iş arkadaşlarının gözlemleri de kritik olabilir. Bu aşağıdaki durumlarda yardımcı olur:
  • Araştırma başlamadan evvel herkez kaza hakkında zihinsel ve yazılı notlar yaparsa.
  • Gerçekleri karıştırabileceğinden dolayı, eğer herkez araştırıcıdan once diğer insanlarla konuşmaktan kaçınırsa.
  • Herkez olay hakkındaki tüm soruları mümkün olduğunca doğru cevaplarsa.
  • Herkez araştırmayı ciddi bir şekilde yaparsa-elinizden gelenin en iyisini yapın.
  Bir kaza olduğunda yapılacak ilk şey çalışanın yaralarının tedavi edildiğinden emin olmaktır. Sonraki aşama, kaza civarındaki olayları dikkatli bir şekilde araştırmaktır. Araştırmanın sebebi birini suçlamak olmayıp ne olduğunu öğrenmeye çalışmaktır böylece gelecekteki benzer olaylar önlenebilir. Bunda tüm çalışanlar öenmli bir rol oynar.
  Tüm kazalar rapor edilmeli ve araştırılmalı mıdır? İdeal olarak, sadece kazalar değil nearmiss’ler (ramak kala) de rapor edilmelidir. Nearmiss’lerin çalışılması birinin gerçekten yaralandığı daha ciddi olayların olmasını önlemeye yardımcı olur. Bu araştırmaların daima kapsamlı olmasına gerek yoktur fakat nearmiss kayıtları sıklıkla eğilimi veya düzeltilebilecek tehlikeli durumları gösterir.
  Çok ciddi olaylara en yüksek önem verilecektir. Hastanelik olmayla veya ölümle sonuçlanan bir kaza yaralıyla ilgilenildikten sonra derhal araştırılmalıdır. OSHA ve sigorta personeli için doğru gerçekler dikkatli bir şekilde toplanmalıdır, aynı zamanda çoklu yaralanma veya ölümler de araştırılmalıdır. Fotoğraflar, numuneler ve ölçümler sıklıkla gereklidir.
  Genellikle bunun için eğitilmiş süpervizörler veya personeller gerçek araştırmayı yürütürler. Bununla beraber, tüm çalışanlar kaza önleme prosesinde ve gelecekteki kazaları önlemede önemli bir rol oynarlar. Çalışanlar tüm kazaları ve nearmiss’leri rapor etmenin neden önemli olduğunu anladığında araştırmalarda işbirliğinde bulunduğunda yönetim onların tecrübelerinden ve girdilerinden yararlanır. Çalışanlar, daimi olarak kazaların potansiyel nedenlerine karşı, oluşmasından önce, alarm durumunda olmalıdırlar. Gerçekten birisi zarar görsün veya görmesin tüm güvensiz davranışlar ve durumlar derhal bir üst amire rapor edilmelidir.
  KAZAYI ÖNLEMEK HERKEZİN SORUMLULUĞUDUR!

  REPORTING AND INVESTIGATING AN ACCIDENT
  A
  good accident investigation tries to answer these questions:
  • What happened?
  • When did it happen?
  • Where did it happen?
  • Who was involved?
  • Why did it happen?
  • How can it be prevented from happening again?
  When these questions are answered for all accidents and near misses, patterns often emerge and preventable causes are often discovered. But the patterns may not be true unless information acquired during the investigation is complete and accurate. The observations of co-workers, as well as from employees that were directly involved, can be critical. It helps if everyone will:
  • Make mental or written notes about the accident before the investigation starts.
  • Avoid talking to others before talking to the investigator, since this may confuse the facts.
  • Answer all questions about the incident as accurately as possible.
  • Take the investigation seriously--give it your best.
  The first thing to do when an accident happens, is make sure the worker's injuries are treated. The next step is to carefully investigate the events surrounding the accident. The reason for investigations is not to place blame on anyone, but to learn what happened--so similar incidents can be prevented in the future. All employees play an important role in this.
  Should all accidents be reported and investigated? Ideally, not only accidents, but also near misses should be reported. The study of near misses can help prevent more serious incidents, where someone is actually injured. Such investigations needn't always be extensive, but records of near misses often indicate trends or hazardous conditions that can be corrected.
  Top priority will be given to the most serious events. An accident that results in hospitalization or death must be immediately followed by a thorough investigation, once the injured receive care. Multiple injuries and fatalities are also investigated by OSHA and insurance personnel, so accurate facts must be gathered carefully. Photographs, samples and measurements are often necessary.
  The actual investigation is generally carried out by supervisors or personnel who have been trained for this. Nevertheless, all employees play an important role in the accident prevention process and in preventing future mishaps. Once employees understand why it's important for them to report all accidents and near misses, and to cooperate fully with investigations, management can benefit from their experience and input.
  Employees should be constantly alert to potential causes of accidents--before they happen. All unsafe acts or conditions should be reported to a supervisor immediately, whether or not someone has actually been hurt.
  PREVENTING ACCIDENTS IS EVERYONE'S RESPONSIBILITY!

  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır..
  http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

  Ekli Dosyalar: