1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bir osgb'ye başladık ve ilk görev yerimize gidiyoruz, ne yaparız ne ederiz tecrübelerinizi istiyorum

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Mehmet Ali ATİK tarafından 20 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33610
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    Arkadaşlar nasip olursa yakında bir osgb'ye başlayacağım. Epey konu okuyup az çok öğrenmeye çalıştım bazı şeyleri fakat bilirsiniz ki iş başına geçmeden hiçbirşey tam oturmaz. Kafamda birkaç soru var onları size danışmak istedim.
    Şimdi bize denildi ki falan yer senin sorumluluğunda git görevini yap. Gittik ama ilk önce işe nereden başlanılır; tamam fotoğraflar çekilecek, tehlikeler yazılacak, riskler belirlenecek, kontrol önlemleri vs vs... Fakat şuraya takıldım; Örneğin biz hesapladık ayda bu iş yeri 16 saat isg hizmeti almalı. Bizde bunu haftada 4er saat olarak ayarladık. İlk gittiğimiz gün A'dan Z'ye risk değerlendirmesi adına heryeri gezemedik ne olacak ikinci gidişe mi bırakılacak?
    Bir başka sorum, işletmenin sadece aktif iş yapılan ve depolama olan yeri midir bizi ilgilendiren yoksa ofisinden( patron beyin odası da dahil mi ayrıca:) ) banyolarına kadar mı sorumluluğumuzdur?
    Son olarak Risk değerlendirmesi yapıldı, ağır işler bitti diyelim. Diğer zamanlarda gittiğimizde biz o 4 saati ne ile doldurucaz, eğitim mi, alınan tedbirlerin kontrolü mü vs...? Ve her gittiğimizden yapılan işlemler kayıt altına mı alınacak?
    Şimdilik aklıma gelenler kısaca bunlar tekrar gelirse yazarım.
    Çoğunluk ve bizden çok önce bu işe girmiş ustalar için belki çok çok basit sorulardır fakat takdir edersiniz ki herşeyin acemiliği zordur. Ben emek edip cevap veren herkese şimdiden teşekkür ediyorum.
    Bu konu üzerine özellikle ilk başlama noktasında aklına soru gelen arkadaşlar buraya eklerlerse belki benim gibi cevap arayan arkadaşlara da hazır bir konu forumda bulunmuş olur.
    İyi çalışmalar.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Evet

Öncelikle aldığınız işyerini tanımanız prosesleri iyi bilmeniz gerek. Ummadık taş ciddi manada baş yarıyor. İlk gezmedeki uygunsuzlukları tek tek tespit edin fotoğraflayın. Sonrada işletme körlüğü oluşuyor sıkıntıların farkına çok geç varıyorsunuz. İlk tespitler bence çok önemli.

Çalışma günlerinizi iyi belirleyin. Bunları yazılı halde karşılıklı imzalayın. Zira siz yokken orada belirleyeceğiniz destek elemanı iş güvenliğinden sorumlu olacak. Yetkili birilerini belirleyin ki yaptırım gücü olsun. Teknik müdürler/şefler genelde destek elemanıdırlar.

Herşeyi ama herşeyi yazın imza altına alın. Göz yumduğunuz her vaka ilerleyen zamanlarda size çözülemeyecek sorunlar olarak geri döner. İşveren çok yazıyorsun derse sorumluluklarınızı anlatın ve benim işim tespit ve öneri her dediğimi yapmak zorunda değilsiniz ancak ben her gördüğümü yazmak zorundayım gibi yuvarlak cevaplarla geçiştirin. Tabi bunu iş güvenliğini teferruat gören işverenlere uygulayabilirsiniz. Akabinde bu tarz işverene zamanı geldikçe nabze göre şerbet verin bakın ben yazdım üzerimdeki sorumluluğu attım bunu yapmazsanız top sizde patlar gibi espirili dille anlatın.

Evet. Banyoda biri kayıp düşse bir tarafına birşey olsa sizden bilinir. Risk analizini ona göre hazırlayın.

Evet denetim gözetim devam ediyor.

;)
  3. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33610
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne diyeyim Allah razı olsun, işiniz gücünüz rast gitsin=) Öyle ciddiye alıp yazmışsınız ki kendi işinizmiş gibi çok çok sağolun. Daha çok sorularım olacak inşallah, eklemek isteyenlerden fikir ve tavsiyeleri bekliyorum.