1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bir risk analizi inceledim

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Nurdan Dahi tarafından 7 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Az önce bir risk analizi inceledim, gittiğim bir firmanın şubeleri için yaptırılmış, adını daha önce duyduğum bir osgb ye hazırlatmışlar. Gülmekten öldüm . Yok böyle bir şey. Uzman hanım kızımız 7 kişilik yere revir istemiş. Acil çıkış kapısı yokmuş(öyle belirtmiş) ama kapı dışarı açılmalı demiş, kilitli tutulmasını risk olarak göstermiş(olmayan kapıyı nasıl kilitliyorlarsa) kilitlenmemeli demiş . Ve termini de işboyunca diye vermiş, böyle bir termin var mı sizde de? :D
    Haa birde ölüm riskine kimi yerde 5 kimi yerde 4 kimi yerde 3 vermiş!!!

Şimdi bu firmaya söyleyeceğim bu analizleri tekrar yaptırsınlar böyle analiz olmaz diycem... DİYİM Mİ??
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    söz gümüş ise sükut altındır:cool:
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Uyarmanızda fayda var. Zaten birçok işveren bu işin ciddiyetini sağlam para cezaları yediklerinde anlayacak. Şimdi bi şekilde iş yürüsün mantığı ile hareket ediyorlar...
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sıkıntı o zaten
    bende çok uyardım böyle risk analizleri gördüğümde
    ama işin içinde ticaret ve para olunca beni, işi bana versinler mantığıyla konuştuğumu sandılar bazıları
    ve işi daha iyi bilen mesela bana verecekleri yere aynı şahısa bi soralım bakalım geçerli mi geçersiz mi diye laf salatası yapıyorlar
  5. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21507
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba
    meslektaşlarımızı yermek yerine bilgilendirmemiz gerekdiğini düşünüyorum. İşverene ise eksiklikler değil eklenmesi gereken detayların olduğu için yenilenmesini önermek mantıklı
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yermek se yermektir bunun üstünün kapatılması yanlış
    benim yaptığım bir çalışmayı da başka bir uzman gelip yerebilir zira her raporda bir eksiklik vardır mükemmel diye bir şey olmaz zaten
    ama eksik ile eklenmesi gereken detaylar farklı şeylerdir ki işvereni doğru yönlendireceksek eğer
    yanlışı doğruyu bilmesi lazım
    ctrl c
    ctrl v
    ile yapılan bir iş bizim kalitemizi düşürür yapan kişinin değil
    işveren nasıl olsa sende ctrl c ctrl v yapacaksın der ve emin olun bunu diyorlar
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Aynı şekilde düşünmüyorum. Bu arkadaş bir OSGB ye bağlı çalışıyor ve bir değil pek çok firmaya risk analizi yapıyor . Bizim firmaya ait 10 şubemize analiz yapmış, hepsi de birbirinin aynı. Yaptıran insanlar aradaki farkı bilmiyor bu bir standart zannediyor biz bu işin eğitimini aldık, böyle copy-paste çalışma olur mu.......? Sen bu işi yeni başladığın bir firmada yapmıyorsun ki, revize ede ede en iyisini yapsın. hem ben o arkadaşı nerde bulup bilgilendirecem kendi işim başımdan aşmış. Bu OSGB yaptırdığı analizleri hiç mi incelemez. Paramızı alalım gidelim olmaz bu kadar.
    Ben ki bilen bilir, her soruyu cevaplamaya çalışan bilgiyi paylaşmayı seven biriyim ama kadarına pes... O analizleri yeni baştan yaptıracam ben, o firmaya da o uzmana da anca öyle gelişirler. Bir gün belki teşekkür bile ederler kim bilir :) Yolun başında yanlıştan döndük diye.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Şubat 2014 ---
    Bu arada eklenmesi gereken detay olsa amenna görmemiştir derim ama olmayan şeylerle dolu bu analiz. Ben gidip görmeden bunu söyleyebiliyorsam gidip gördükten sonra neler yazarım bilemiyorum...o_O
  8. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    zaten şu müfettişler biran önce gezse işyerlerini kıymetimiz bilinecek .30 tl yemi yapmış o analizi yoksa ..ya sabır deyip bekliyorum ucuza iş yapmam eninde sonunda herşey açığa çıkacak
  9. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    bunun adı yermek degilki. resmen evrakta sahteciligi ihbar etmektir. eleştirilecek yerecek bişi yok anlattıgınız kadarıyla cünkü ortada bişi yok. şikayet edebiliorsanız onuda yapın bence. milletin parasını alıp heryere brosür gibi acil durum risk değerlendirme dagıtıolar.
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Revir diye ecza dolabını kastetmiştir.
    Acil çıkış kapısı var da mı yok demiş. Yoktur ki, yok demiştir.
    Ölüm riski de belki adamına göredir. Mesela müdür risk altındaysa 5, yardımcısı risk altındaysa 4, diğerleri için de 3 olarak derecelendirmiştir.
    Neyse bu rezaleti birbirimize anlatacağımıza, piyasada karşılaştığımız bu çakma analizler veya ileride sorunlara yol açacak benzeri her türlü saçmalığı fazla uzatmadan listeleyen, işyeri sahiplerinin bu hususlarda bilgilendirilmesi amacıyla dikkat etmeleri gereken noktaları belirten etkili bir yazı yazsak ve forumun binlerce üyesi adına da tüm SMMM odalarına göndersek.

Neden SMMMO derseniz, işverenler muhasebeci ve mali müşavirlerine güvenir. SMMM Odaları üyelerini bilinçlendirirse belki reaksiyon alabiliriz. Bir kaybımız olmaz.
  11. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Neden SMMMO derseniz, işverenler muhasebeci ve mali müşavirlerine güvenir. SMMM Odaları üyelerini bilinçlendirirse belki reaksiyon alabiliriz. Bir kaybımız olmaz.

Bu konuda haklı olmakla birlikte, zaten var olan uygulamadan bahsediyorsunuz sanıyorum. Bu işlerde piyasa yapıcılar maalesef muhasebecilerdir. Muhtemelen söz konusu RD onlar tarafından yapılmış (copy/paste) uygulamalardan biridir. Bu çalışmaların altındaki isimlerin bile çoğunun fake olduğunu düşünüyorum. Bunları ifade etmekten üzgünüm ama ben de bu tip uygulamaya şahit oldum. Bir oto galerisine RD yapılmış 500tl bedel karşılığında, ama içerik palavra. "İlaveten bir o kadar da defter ıvır zıvır kırtasiyesi tutacakmış" diye feveran eden esnaftan dolayı haberdar oldum. Tam tersine aradan bu "muameleci"leri çıkarmak daha faydalı olur sanıyorum. Geçenlerde bu arkadaşların "ağababası" Ali TEZEL" sayesinde kamuoyu nasıl oluşturulurun/manipüle edilirin daniskasını hep birlikte izledik. Bu işi yetki ve sorumluluğu eline alan kurum önderliğinde ikna ve eğitim (ceza ile hizaya getirme devri tamamlanmıştır.) sayesinde bilinç arttırılmalıdır.

Bir de size şunu sormak istiyorum; Münferit olarak bir iş yerine gittiniz ve "Ben .... uzmanı, sarı çizmeli ...ağa". Hani ispatı? Bir Bakanın vatandaşa dediği gibi "yemin et! bir de ters takla at!" Daha işin başında ciddiyetten uzak (bu tarzda karaktere sahip işverenleri kastediyorum elbette, diğerleri müstesna) bir karşılaşma ve sonrada işin içeriğine geçiş. Buna çözüm olarak, Bakanlık; uzmanlarına fil kulağı gibi bir sertifika yanında, basit-pratik, her zaman yanda taşınabilecek (Hatta zorunlu olacak) bir standart kimlik verse daha doğru olmaz mı? Serbest meslek erbaplarından avukat ve gazetecelerin olduğu gibi. Bu şekilde piyasada yapılan bir takım suistimallerin önüne de geçilmiş olur ve ciddiyeti de arttırır kanaatindeyim.
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet bireysel çalışacak olanlar için kimlik lazım.
    SMMM'lere ihtiyacımız var. İşyeri sahibi mevzuattan haberdar olmadığı, okusa bile anlayamayacağı için, onlara soruyor veya onların dürtmesiyle harekete geçiyor. Ayrıca serbest iş güvenliği hizmeti vereceklerin sürekli SMMM'lerle muhatap olarak giriş çıkışlarını yaptırmaları, birçok bilgiyi sormaları gerekmektedir. O yüzden SMMM'ler bizi doğru tanımalı, görevlerimizin ne olduğunu anlamalı, neyi niye sorduğumuzu öğrenmeli.
  13. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşverenin önünde meslektaşınızı küçük düşürmektense, meslektaşınıza mail atıp hatalarını bildirseydiniz , mesleki olarak daha etik olurdu diye düşünüyorum. ..meskek etiğine en çok dikkat etmesi gerekenler biz uzmanlarız....
  14. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne yazık ki ortada öyle bir sorun var ki, aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık. İş verene karşı diğer uzmanı küçük düşürmek, işverenlerin gözünde "Bu uzmanlar bile kendi aralarından anlaşamıyorlar, biri öyle diyor diğeri böyle. sırf para için bu işi başımıza bela ettiler" düşüncesinin hakim olmasına neden oluyor. Diğer taraftan ise, direk uzmanı uyarsanız büyük olasılıkla kulak dahi asmayacaktır. Bunlar piyasanın gerçekleri deyip geçecektir.

Sonu şu ki, bu kültürün oturması için hem işverenlerin, hem de uzmanların bilinçlenmesi ve yapılanların gerekliliğine inanması gerekiyor.
  15. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sen kötü duruma düşersin, "kendi iş almak için meslekdaşını kötülüyor" anlamına gelir, bence hiçbirşey deme, inşallah denetimler artar da o zaman İTK denetçileri gereğini yapar yoksa bu şekilde hatta da kötüye giderek bu İSG konusu "copy paste" ile sürer gider..
  16. Evren TUTUK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha geçen hafta bir A sınıfı iş güvenliği uzmanın 2000 lira maaşla bir OSGB ile anlaştığını öğrendim . Bırak hayatında risk analizini hayatında hiç iş güvenliği ile uğraşmamış insanlar iş güvenliği uzmanı oluyor. Mekanik presle hidrolik pres arasındaki farkı bilmeyen bir kişi preste risk analizi yapamaz. İş güvenliği uzmanı uzmanlaşmak ve yeni teknolojiden haberdar olmalı. Işık bariyeri var mı yok mu değil o ışık bariyere o riske uygun performansta çalışıyor muyu sorgulayan insandır İş güvenliği uzmanı. 6 yıldır sadece pres ve vinçlerde isg uzmanlığı yapıyorum hala öğrendiğim bir çok şey var. umarım bir sonraki aşama işe göre iş güvenliği uzmanı seçmeleri olur Saygılarımla
  17. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Evren TUTUK
    İş güvenliği konusu hemen hemen herkes için yeni. Dolayısıyla herkesin uzmanı olduğu veya hiç anlamadığı konular olması doğal. Örneğin OSGB'ye 2000TL'ye giren arkadaş yaklaşık 10 yıllık iş hayatına sahip olmasına rağmen demek ki kendindeki eksikliği biliyor ki, onu atlatıncaya kadar OSGB'de tecrübe kazanmaya karar vermiştir. Uzmanların çoğu hep matematik, fen, ilim, teknik ile uğraşmışlardır ama bürokratik, hukuksal ve mali konularda az tecrübeli olabilirler. O yüzden 10 yıllık bir mühendis sırf sözleşme, dilekçe, onaylı defter, talimat, yönerge, plan türünden iş güvenliği düzeninin yürümesini sağlayan evrak işlerini öğrenebilmek için bile ücreti düşünmeksizin işe başlıyor olabilir. Tabi şu anda ucuz adama ucuza iş yaptırtan OSGB'lerden öğrenilebilecek tek şey denize düşenin yılana nasıl sarıldığı olabilir.

Şimdi de sizin pres tecrübenizden bahsedelim. Eğer ben iş güvenliğini iyi öğrenip, doğru anladıysam, hiçbir makinada uzman olmamın gerekmemesi lazım. Çünkü bütün makinalar, bütün yapılar, bütün malzemeler fizik, kimya ve biyoloji gibi temel bilimlerinin açıklayabileceği kurallar ile çalışır. Ben risk araştırması yaparken, dengesiz, sabitlenmemiş, geri tepebilecek, parçaları kopup fırlayabilecek, hareketli aksamı ile zarar verebilecek, kullandığı enerjinin kontrol dışına çıkması ile zarar verebilecek, ürettiği ürün veya istenmeyen atıklarla zarar verebilecek, bakım onarım çalışmaları sırasında kazaya yol açabilecek, operatör olmayanın kullanmasıyla zarar verebilecek, vb. bir makinayı kullanmayı, tamir edebilmeyi, onunla üretim yapabilmeyi de bilmem gerekmez.

Karşılaştığım ve bana yabancı bir makinayla yapmam gereken, varsa üreticinin sağladığı kitabı incelemek, yoksa marka model bilgilerinden bu kitaba ulaşmak, o da olmuyorsa, işyerindeki ustadan bilgi istemek ve bu bilgiyi de sınamak, makinada çalışma yapılırken çalışanı izlemek gibi yöntemlerle riskleri saptayabilirim.

Eğer bir makinayı anlayan, tamir edebilen, yenisini dizayn edebilecek mühendisler o makinanın iş güvenliği uzmanı olacak olsaydı, sadece makina ve elektrik-elektronik mühendisleri iş güvenliği uzmanı olabilirdi. Halbuki sadece bu iki mühendislik dalına periyodik kontrol mühendisi olabilme hakkı tanınmıştır.

Siz mekanik presle, hidrolik pres arasındaki farkı biliyorsunuz. Peki çalışanın o gün işe gelirken x hapını içip içmediğini, onun yan etkilerinin baş dönmesi, dikkatsizlik, uyku hali olabileceğini bilebilir miyiz? O halde işyeri hekimleri "İş güvenliğinin en önemli unsuru insandır. Dolayısıyla tıp bilmeyenin iş güvenliği uzmanı olmaması gerekir." deseler haksızsınız diyemeyiz. Demek ki önemli olan sadece bir şeyi çok iyi bilmek değil, temel bilimleri, kanunları, davranış bilimlerini, psikolojiyi, bürokratik işlemleri yeterince bilmektir.

Ayrıca, kimin neyi, ne derecede biliyor olduğu taşıdığı etiketlerden değil, çıkarabildiği işlerden anlaşılır.
  18. halilurkut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nurdan hanım haklısınız piyasada sadece para için kopyala yapıştır risk analizi yapan kişi var. Ama bu arkadaşımızın olmayan acil çıkış kapısı için kilitlenmemeli, dışarıya doğru açılmalı vb. yazdıkları doğrudur. Önlemin alınış şeklini de belirtmek gerekir sonuçta. Bu şuna benziyor. Makine gövde topraklaması olmayan bir makina için sadece topraklama yapılmalıdır mı yazıyorsunuz yoksa makine gövde topraklaması yapılmalı ve periyodik olarak (yılda bir) kontrolleri yapılarak kontrol raporları işyerinde muhafaza edilmelidir mi diyorsunuz. Ya da makine koruyucuları takılmalıdır deyip geçer misiniz. Yoksa koruyucular takılmalı ve personele makine koruyucuları hakkında eğitim verilmeli ve koruyucuların çıkarılmaması konusunda uyarılar yapılmalı mı yazıyoruz. Revir falan saçma ama acil çıkış kapısı ile ilgili olan kısımlar doğrudur. İşveren yaptırsa kapıyı içeri açılsa ve kilitlese sonradan bunu değiştir dediğinizde nasıl tepki verir.

Bunun yanında ölüm riski için kimi yerde 4 kimisinde 5 için şöyle bir durum söz konusudur. Risk analizinin giriş kısmını inceleyin. Bence orada L tipi matriste 5 birden fazla kişinin ölümü ve acil durumlar olarak belirtilmiştir. 4 ise ağır yaralanma ve ölümdür.
  19. halilurkut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birde risk analizi yeniden yaptırılmaz revize edilir öyle diyelim. Unutmayalım ki risk analizi yaşayan bir süreçtir. Eskisini yok saymamak gerekir. Yeniden revize edilmesi daha uygun olur diye düşünüyorum.
  20. Evren TUTUK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O kadar uzun yazışsınız ki okumakta dahi zorlandım siz 2100 tonluk tam otomatik mekanik linkdrive bir presi makinayı üreten firma bilgilerinden öğrenebiliyorsanız bende tıp kitaplarına okuyarak demek ki ameliyata girebilirim . Sizinle polemik yapmak yerine gelin beraber çalışan sahada risk analizi yapalım. Ben mühendis olarak saha da çalışabilirim siz beyaz önlüğünüzü çıkartırsanız Sonsuz saygılarımla
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Şubat 2014 ---