1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bir risk analizi inceledim

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Nurdan Dahi tarafından 7 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    @Kürşat Olcay Kilim Beye sonuna kadar katılıyorum.
    Eğer kendinizi özellikle yıllarca çalıştığınız makinalarda uzman olarak görüyorsanız ( ki birçok durumda bu bir avantajdır) siz kendinize A sınıfı İş Güvenliği uzmanı demek yerine Pres makinaları iş güvenliği uzmanı diyebilirsiniz. Alanınız da belli olur. ( Birçok kez uzman arkadaşlarımızın branşlaşması konusu tartışılmıştır. Bu da sizin avantajınız olabilir)
    Ama siz A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığını benimseyecekseniz, öyle tek alanda tıkılıp kalmak olmuyor. Kimse size betonarme dersinde sınava sokup, değerlendirmenizi ona göre ele almayacak ama temel olarak bir mühendisin bilmesi gerekli olan statik konusuna hakim olmanız gerekmekte. Hatta bir makinada uzman olmanın avantajı olduğu kadar dez avantajı da olabilir. Örneğin siz o makinanın her şeyini en ince ayrıntısına kadar bileceksiniz. Birçok tehlikeli durum ise size çok da önemli gelmeyecektir. ( Siz olaya vakıf olduğunuzdan o kadar da zor ve tehlikeli gelmeyebilir) Oysa o konuya çok da yakın olmayan birisi için en küçük ayrıntı dahi tehlike olarak görünebilir ve her önemsiz tehlike , ayrı bir önlem olarak bize dönüş yapabilir. Bu noktada da faydasını görürüz.
    Sayın @Evren TUTUK
    Sanırım Kürşat beyi sahaya çağırmışsınız. Düelloya davet gibi olmuş. Ben hoş karşılamadım. Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var derler.
    Aynı düelloya bende dahil olabilsem keşke. Yarışacağımız alanı seçmeyi de size bırakabilirdim o zaman. İsterseniz İş Güvenliği, İsterseniz mühendislik, isterseniz yönetim isterseniz de psikoloji. Sorun olmaz. Beyaz yakalık? Grup topluluk şirketinizde tok tabir edilen bir terim maalesef. İnsanları ayrıştırma bakımından güzel bir yöntem. Ama kendi adıma bende cevap vereyim. Ben de beyaz yakayım ama meslek hayatım boyunca , iş elbisesi olarak yağlı tulumdan başka bir elbise giymedim. 1 gün dahi.
    Saygılar.
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    "1 kişi" istediği kadar mesleğinde uzman olsun tek başına risk değerlendirmesi yapmamalıdır. risk değerlendirmesini uzman değil ekip yapmalıdır, ben değil yönetmelik söylüyor. Ben mühendisim herşeyi bilirim anlayışı, İş güvenliği uzmanı tek başına risk değerlendirmesi yapar anlayışı yanlıştır.

"Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir."

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

(3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.

(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

(5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.
  3. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Evren TUTUK
    Makinanın karmaşıklığı, büyüklüğü beni olumsuz etkilemez. Hatta makinanın böyle olması daha da iyi. Çünkü ne kadar kompleks bir makine ise o kadar iş bilen, uzun süreli imalat geçmişi olan ve gerekli kullanım talimatını, eğitimleri, uyarıları da hazırlayıp beraberinde verebilen bir firmanın ürünüdür. (Sanırım bunun gibi bir aletten bahsediyorsunuz)

Diğer fotoğraflar

İş kazalarında insan 1.80 cm yükseklikteki iskeleden düşerek, çivi tabancasından atılıp kontraplak levhayı delip geçen bir çivinin kafasına saplanması, kokusunu alamadığı bir gazla zehirlenmek gibi çok karmaşık olmayan, çok hafife alınabilecek yollarla ölebiliyor.

İş kazaları otomobil fabrikalarından ziyade, kitaptan, nizamdan haberi olmayan işyerlerinde daha sık gerçekleşiyor. Belki de geleceğin iyi uzmanları buralara bakanlardan yetişecektir.
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    preslerle ilgili alınması gereken güvenlik önlemlerini daha önce forumda paylaşmıştık,en tehlikeli makina grubunda kategori 4 e göre önlemler alınmalı dolayısı ile kategori 4 nedir, olması gereken güvenlik mesafeleri nelerdir,makinalarla ilgili alınması gereken güvenlik önlemlerini belirten ilgili standartlar nelerdir,seçilmesi gereken makina koruyucuları nelerdir bunlar çalışarak öğrenilebilinir.Bir işletmede makinaları risk analizi içinde yapıyoruz,aslında makina risk değerlendirmeleri ayrı y
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  7. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Meslektaşınızı işverene söylemek yerine meslektaşınızı e mail ile uyararak tavsiye vermek daha erdemli bir davranış olur. Kendisi de tekrar gözden geçirip bir hata durumu varsa düzeltme yoluna gidecektir. Zaten her uzmanın görüşü ve bakış açısı birbiriyle uyuşması zor bir durumdur . Size göre risk görülmeyebilen bir durum, başkası için görülebilir yada kayda değer bir durum olabilir.Ayrıca arkadaşın olmayan bir kapı için tavsiyeler anlamında oraya notları düşmeside bana göre olumlu bir davranıştır.Çünkü kapının yapılmasından sonra olması gereken durumlar belirtilmiş (kapının dışarıya açılması kilitli olmaması vb ...) verilen değerler ise Risk değerlendirme metoduna göre farklılık gösterir bunuda göz önünde bulundurarak değerlendirme yapınız.Saygılar...
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    makina koruyucularının çıkarılması/devre dışı bırakılması konusu biz buna manupilasyon diyoruz sadece eğitim yeterli mi otomasyon uyguladığınız bir makinada makina koruyusunu operatör manipüle ettiğinde yani devre dışı bıraktığında otomasyon sistemi makinanın bunu algılayarak çalışmasını engelliyor(enerjiyi kesiyor) ama eski makinalarda bu sistemler yok ,makinalara uygulanması lazım ama bazı işletmeler maliyetten kaçıyor,tabi iş kazası sonrası maliyetler (vicdani ve maddi) kat kat fazla oluyor.
  9. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bende benzer olaylarla karşılaştım ama benim tercihimde iş güvenliği uzmanı arkadaşı uyarmak oldu.. O bana ukelaca bir cevap verince mecburen iş verenle durumu paylaştım.. Bizzati kendim tekrar yaptım analizi. Yine aynı şey başıma gelse yine uzman arkadaşımla istişare etmeyi uygun görürüm. Bazen bakış açıları kağıt üzerinden hissedilmediği zamanlar ve durumlar olabiliyor.Bende genelde yangın tüpü olmayan yerlere tüp alın diyorum. Sonrada olmayan tüpün duvarda asılı olması gerektiğini ve yıllık bakımlarının aksatılmaması gerekliliklerini yazıyorum. Olmayan tüpün asılması yada bakımı olurmu olmaz. Bu işletme 1 hafta sonra o tüpü aldığında istif arkasına atıp 3 yıl orda unutursa ne anlamı kaldı o tüpü aldırmanın. Kalkıp bu kişileri 2-3 ayda bir kontrole gidiyorum o zamanda söylenebilir ama söylemek yetmez risk analizlerinize ekler yapmanız gerekir.. Bu gibi durumlar için olan olmayan şeyler üzerinden risk yazılabilir, ben bunda yanlış görmüyorum.. Unutmayın uzmanın görevi görünen risklerin dışında görülmeyen ve uygulamalar sonucu oluşabilecek yeni riskleride işverene bildirmektir. Risk oluşur yada oluşmaz ama ben kendimi yada işvereni daha önemlisi işçiyi neden tehlikeye atayım. Öngörünün sınırı olmadığını ve bunun çok abartılabileceğinin farkındayım.. Öngörülerinizi optimumda tutmakda sizin uzmanlık derecenize kalmış..Tüm yazdıklarım içinde siz derken nurdan hanımı hedef almış değilim uzman arkadaşları kastediyorum..Okuma sabrınız için teşekkürler..
  10. halilurkut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynen Ersin bey eski makinaların bir çoğunda böyle bir önlem olmadığı için bunu uygulamak zor oluyor bende istiyorum böyle şeyler ama maalesef maliyet yüzünden yaptıramıyoruz. Benim demek istediğim aslında önlem alındıktan sonra nasıl alınması gerekir neler yapılması gerekir onları da belirtmeliyiz. İşe yeni başlayan bir arkadaşım burayı okuyunca baya telaşlanmış. Ben yanlış mı yapıyordum. Önlem yokken önlem sonrasından bahsederken diye sordu onun için yazdım.
  11. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Meslektaşımı küçük düşürmek değil amacım, kimseyi küçük düşürdüğüme de düşünmüyorum. Sadece hizmet verdiğim firmaya karşı sorumluluğum var , görmezden gelemezdim. Burda basit bir iki hatadan bahsetmiyoruz yalnız, Okan bey yazdıklarımdan çok rahatsız olmuşsunuz ama inanın o risk analizlerini görseniz hak verirsiniz. İşverenime bu risk analizlerinin revize edilmesinin gerektiğini daha kapsamlı bir analiz yapılmasının yerinde olacağını söyledim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Şubat 2014 ---
    Böyle düşünemez çünkü analizler İstanbul dışındaki 10 şubeye ait. Rica etseler dahi gitmem de yapmam da mümkün değil.
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bu derecelendirmeyi gördüğümde ilk işim oraya bakmak oldu zaten öyle bir durum söz konusu değil maalesef :(
  13. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    de
  14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

eleştirirken içeriği iyi anlayarak eleştirmek lazım içerisinde direk ve olmasa bile olması gereken dolaylı tespitler var.
  15. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Sn Nurdan, sizlerin çalışmalarını da işe yeni başladıgınızda yayınlamıs oldugunuz fikir bilgi edinmek istedıgınız çalısmaları inceleme fırsatını yakalamıs ve eksık ve yanlıslarınızı da görmüştük ama yadırgamadık. Bizler yeni başlayan sizlere nasıl yol göstermişsek sizde yenilere biseyler ogretmenız gerekir.Sizler bu işi 4/4 lük mü yapıyorsunuz ki onlardan iyi şeyler bekliyorsunuz? Sizin yaklaşımız ve tespitleriniz anlamsız.
  16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Benim yaptığım risk analizini bugün inceleseniz yine bir sürü eksik bulursunuz, keşke analiz yapılmış olsaydı ve eksikler olsaydı... Siz beni anlamak istemiyorsunuz. Ben diyorum ki işyerine hiç gidilmemiş 10 analizin onu da birbirinin aynı, copy-paste, benim tepkim buna, yoksa yapsın analizi eksik olsun, ben onu burda zaten dile getirmem.
    saygılar
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
  18. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Atıyorum 90 madde yazdı 70'i hikaye, copy paste, sallama geriye kalan 20 maddeyi işveren yapmış mı? Hadi yapmasını geçtim sizin dışınızda merak edip okuyan var mı? Kusura bakmayın ama böyle işverene böyle risk analizi . 100 tl yaptırmak için uğraşanlar şimdi ağlamasın ben acımıyorum yapanıda tebrik ediyorum