1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel çalışan uzman hakkında yorumum

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Halil İbrahim Pak tarafından 31 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzun zamandan beri araştırıyorum.yazılanların hemen hemen hepsini okuyorum VE şu kanıya vardım:::Bir İsg Uzmanı eğer bireysel çalışacaksa makbuz kesmeye faturaya falan hiç gerek yok.hele hele danışmanlık diye birşey artık HİÇ kalmadı zaten..bireysel çalışacak uzman isterse 50 tane firmaya baksın yapması gereken en önemli şey:: "KISMİ SÜRELİ SÖZLEŞME......."
    Arkadaşlar diyorsunuzki işveren nasıl gider olarak gösterecek?işte böyle.seni bünyesinde çalışıyo göstererek,yani sana kısmi süreli de olsa sigorta yaparak....
    zaten işveren bizi sigortalı yapmak zorunda,bunu yapmazsa isg uzmanı çalıştırdığı söylenemez zaten.isg uzmanı çalıştırmamış olur kanunen.
    e madem sigorta yapıcak işveren bana,ben niye ona fatura kesmeme gerek kalsınki,niye makbuz keseyim de kendimi masrafa sokayımki??
    isteyen kesebilir tabi keser,ama ne gerek var?
    Benim düşüncelerim bunlar.vardığım kanı bu.
    eğer yanlışım varsa düzeltirmisiniz??çünkü ben de sertifikam elime geçti geçicek bu sıralar,bu işi yapmak istiyorum bireysel olarak....
    yanlışım varsa düzeltirseniz çok sevinirim.....saygılar
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Çok doğru tesbitte bulunmuşsunuz tebrik ve teşekkür ediyorum ;)
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bireysellikte bir sorun var hocam nedir biliyomusunuz.şimdi a şirketinde 3 gün ssk primi yatıyo b şirketin 5 gün işte bu ssk primleri ayda 30 günü tamamlamamız gerekiyor.eğer tamamlayamazsak 3 yılın sonunda b sınavına girmek için 3 yılı dolduramıyacağız yanlışmı?
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet...
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şimdi biz a şirketinde isg uzmanı olarak çalışıyoruz ama uzmanı olmadığımız b şirketine risk analizi veya acil eylem planı hazırlıycağız bunun için illaki makbuz veya fatura mı kesmemiz gerekiyor?
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hayır ama isteyebilirler.isteme hakları var..
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yani işveren in isteğine kalmış yasal olarak böyle bir belgeye ihtiyaç yok öylemi?
  8. ferhat322 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fatma hanım sizce nasıl bır çözüm yolu bulunmalıyız
  9. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    değerli meslektaşım öncelikle bu forumun oluşturulması ve hizmet vermesinde emeği geçen her emekçiye çok teşekkür ediyorum inanın gece gündüz burayı okuyorum ve çok şey öğrendim.çünkü bugün yarın belge elimize geçince göreve başlayacağız fakat uygulama konusunda memlekette bakanlıkta dahil olmak üzere kafalar karışık bu sebebten bu forum mesleki bir birliktelik anlamında çok manidar.geçenlerde bir yakınım forum için karanlıkta el ele tutuşmak benzetmesini yaptı ve çok hoşuma gitti bu benzetme gerçekten de bizi tanımlıyor...
    sorunuzun cevabına gelince bu konuda benimde kafam karışık bu işi bireysel yapmak istiyorum fakat yukarıdada okuduğunuz gibi ssk b sınavı için proplem yaratıyor.bieysellikte sorunlardan birisi bu ama iyi tarafı yaptığı işe güvendiğiniz kafa ağrıtmayacak işyeri ni seçebiliyor olmanız.osgb de öyle bir şans yok her önüne gelen ile anlaşma yapılıyor ve buranın sorumluluğu osgb nin sorumluluğunda değil tamamen sizin sorumluluğunuzda riskleri iyi değerlendirmek lazım!birde öyle osgb ler var duyuyorum bunları insan onlarla çalışmayı geç kapısından adım atmaya korkuyor nasıl mı neden mi geçenlerde duyduğumu aynen aktarıyorum bizzat o osgb de çalışıp ayrılan bir hekim anlattı işçilerin portör muayenesinde gelen numuneler çöpe atılıyor analiz edilmeden ve hekim hazır formları düzenliyormuş.şimdi böyle osgb lerde çalıştığınızı düşünebiliyormusunuz yanlış anlaşılmasın osgb lerin hepsini bu kefeye koymak doğru olmaz ama mutlaka işlerini layıkıyla yapan firmalarda var.ama soru şu nasıl güveneceğiz hadi öyle bir iş yerinde görev alıp iş işten geçtkten sonra anlarsak osgb nin ne mal olduğunu bilmiyorum kafamda deli sorular:)
  10. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende bireysel olarak çalışmak istiyorum ama işveren senin sigortan ile uğraşmaz ki osgb den hizmet alır diye düşünüyorum bu sıkıntı da var yani..
  11. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma hanım benim anlamadığım,peki b firması risk analizi ve acil eylemini dışardan yaptırcak ama iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu varki.sadece risk analizi yaptırmak yetmicek.e bu yüzden de iş güvenliği çalıştırcak illaki.hangi uzmanı çalıştırıyosa risk analizini de o yapçak doğal olarak.yani demek istediğim makbuz ve fatura işlerini düşünmeye hiç gerek bile yok bence.gerek kalmayacak.yanlışmıyım?
    buarada inşallah bireysel uzman olarak bu işi yapabilicez.ben de sizin gibi asıl isteğim bu...
  12. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben illaki işverenin osgb yi tercih etceğini düşünmüyorum.aslında osgb ler de çok düşük paraya bu işi yapamıcaklar,yapmıcaklar.netice de onlar da fatura kesçekler.bu iş bedava ya gelcek deil yani.ama işveren dışardan sadece 3-5 gün sigorta yatırarak isg uzmanı da çalıştırabilir
  13. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    elbette çalıştırabilir çalıştıracaktır ama kendi çıkarları doğrultusunda hareket edeceği kesin..
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bence işveren in bireyselimi yoksa osgb yimi tercih eder sorusunda asıl proplem ssk primleri değil bence çünki bireyselde çalışan sayısına göre bir kaç günlük prim yatırıcak ama osgb de de kdv ödüyor orda çok bir far yok ama asıl proplem işveren in osgb tercihinde işyeri hekimi bulma zorluğunu düşünüyor bence beraber çalışabileceğimiz bir hekim bulalım anlaşalım gitsin işyerleriyle haksızmıyım?
  15. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet çok mantıklı söylemişsiniz.işveren sırf işyeri hekimi bulma zorluğundan dolayı osgb yi tercih etmek isteyebilir..hem isg uzmanı hem de işyeri hekimine dışarıdan ayrı ayrı maaş vermek zor gelebilir.ama yanımızda iyi anlaşabileceğimiz bi hekim de bulursak biz de osgb gbi herşeyi kanunen karşılayabiliriz işveren için
  16. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haklısınızda hekim bulmak o kadar kolay değil. zaten işi başından aşkın adamların. Bu işi yaparım diyenlerlede osgb ler çalışıyor. Ama bulunabiliyorsa çok mantıklı dediğiniz.
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet zor haklısınız ama imkansız değil uğraşmaya değer
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    En fazla 10 firmaya bakabiliyoruz, bunu da göz ardı etmeyelim...
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ibrahim bey kaçırdığınız bir nokta var bütün iş yerleri şu anda yasal olarak işg uzmanı ve hekim bulundurmak zorunda değil kademeli olarak yasa yürürlüğe kondu hatırlarsanız ama risk analizi .acil eylem planları ve eğitimleri yaptırmak zorunda..
  20. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bir firmada tam zamanlı uzman olmaz da kısmi süreli çalışıyor olsanızda 3 yıl süresini dolduruyor olursunuz...
    Bunun SGK primi doldurma ile alakası yok
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Haziran 2013 ---
    İlla bir OSGB veya 217 saat kadar firmalara bakacaksınız diye birşey yok.
    Örneğin bir firmanın 20 saat iş güvenliği uzmanına ihtiyacı var.Siz sırf 3 yılı dolduracaksınız diye 20 saat yerine neden tam zamanlı sözleşme imzalayasınız ki.