1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel çalışma hakkı için dava

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Mustafa bozye tarafından 19 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Bugün başbakanlık iletişim merkezine şikayette bulundum, gelen cevaba göre dava açacağım. Benimle aynı fikirdeki arkadaşların da bimer kanalıyla iki dakikalarını ayırarak şikayette bulunmalarını rica ediyorum.

"
    6331 sayılı kanun ve ilgi alt yönetmelikler iş güvenliği uzmanının bireysel çalışma hakkını kısıtlayıcı hükümler içermektedir. 6331 sayılı yasa ve ilo sözleşmesi açıkca bu uzmanların bağımsız şekilde çalışabilmesi gerektiğini içerirken aynı yasadaki kısıtlayıcı maddeler uzmanın yalnızca sigortalı olarak çalışmasını zorunlu hale getiriyor. Vergi kanunu ve gelir idaresi başkanlığınca iş güvenliği uzmanı, açık olarak uzmanlık gerektiren işler kapsamında serbest meslek erbabı olarak tanımlanmış ve halihazırda bu niteliklere sahip bir iş güvenliği uzmanı yasanın gerektirdiği tüm hizmetleri serbest meslek erbabı olarak fatura karşılığında yapamıyor. Uzmanlara sigorta zorunluluğu getirilmesi hem anayasal serbest teşebbüs hakkına hem de ilo sözleşmelerine aykırıdır. Bir uzman osgblerde neredeyse asgari ücrete ve hiç gitmediği işyerlerine kağıt üzerinde hizmet sağlıyor gözükmedir. Ben bir serbest meslek erbabı olarak yasaların bana verdiği yetkiyi ve sahip olduğum uzmanlığı tüm yasal gereklilikleri yerine getirecek şekilde işverenlere fatura karşılığında yapma hakkımın güvence altına alınmasını istiyorum."
  2. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mustafa bey bende bireysel çalışıyorum ve sigortalı olarak bir çok firmaya hizmet veriyorum. Bu durum bizi gelir vergisinden muaf tutuyor. Peki fatura kesmek ne getiri sağlar bize?
  3. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    birincisi işverenler bu durumu anlayamıyorlar. 1 günlük sigorta yatırmayı çoğu kişi anlamsız buluyor. Örneğin;
    • size sigorta yatırılıyor bir firmadan 1 günlük o yattığı gün orada olmanız gerekiyor. Her sigortanız yattığında o gün orada mı oluyorsunuz, olmuyorsunuz,
    • İkincisi aldığınız maaşla ilintili sigorta yatırılınca hayli masraf çıkıyor. Asgari ücret üzerinden çoğu insan bunu gösteriyor,
    • Üçüncüsü firma fatura görmek istiyor. Arkasında bir firma görmek istiyor, yasal olmayan birşey yapıyormuş gibi geliyor işverene bireyselin yaptığı işlem,
    • Dördüncüsü, az tehlikeli yerlere yapılan risk değerlendirmeler bir günlük risk değerlendirmesi için sigortayı anlamsız buluyor. Herkes bir geçerliliği olmamasına rağmen fatura kesiyor. Bunları çoğaltabiliriz.
    Bu günlük, haftalık sigorta tamamen saçmalıktır bence.
  4. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 günlük 1 haftalık sigorta saçmalık filan değildir. Tam tersi işveren rd olsun yada hizmet alıyor olsun kdv ödemektense size 1 günlük yada kaç iş gününe tekabül ediyorsa o süre kadar sigorta yapmayı daha uygun görür. Bunun size yararı vardır. Siz eğer ki tam sigortalı bir işiniz yoksa yada bulamıyorsanız bu şekilde sigorta gününüzüde doldurabilirsiniz yada fazlalık gününüz oluyorsa bu fazlalıkları ssk dan alabilirsiniz. Bireysel çalışan uzmanların fatura kesmesi için en azından home ofis adı altında şirket açması, bunun için kendi adınıza bağkur ödemesi yapması gerekmektedir. Bunu yapınca gelir vergisi, iş yapmasanız dahi her ay ödemek zorundasınız. Ayrıca emeklilikte bağkur üzerinden olur. Bunların hepsi birleşince size faydası olmaz. Gelir gider hesabınızı düzgünce yaparsanız arada uçurumlar olduğunu göreceksiniz. Bende sizin düşündüğünüzün tam tersini düşünüyorum, iyi ki devlet bize her yapacağımız iş için sigortalanma hakkı tanımış ki bundan faydalanalım.
  5. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatih bey sizide şu konuda düzeltmek isterim, birden fazla iş yerinde görev alıyorsanız bu sizi vergiden muaf bırakmaz. 2013 yılı için gelir evrgisi sınırı 26000 tl idi, yani sizin örnek veriyorum 3 iş yerinde aldığınız paradan en çok ücret aldığınızı siz seçerek ayrı tutuyorsunuz, geriye kalan diğer işlerden kazandıkalrınızı yıllık olarak hesaplıyorsunuz. Eğer ki bu ücretler tıoplamı o yılın muafiyetini aşmıyorsa dediğiniz gibi siz vergiden muafsınız ama aşıyorsa bütün kazançlarınız üzerinden vergiye tabii oluyorsunuz. Buna dikkat edin sonra vergi kaçırmaktan dolayı geriye dönük cezaya uğramayın. saygılar..
  6. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Risk analizleri için fatura kesebliyorum, ama eğitim ve diğer hizmetler için sgk kaydı gerekli. Yani işverenle isg katip sözleşmesi.
    Tehlikeli ya da çok tehlikeli işyerlerinde mevcut durumda işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli de zorunlu kılındı. 3 personelin sigorta tutarları neredeyse merdivenaltı bir osgb nin verdiği teklife eşdeğer. Ortada bir fırsat eşitsizliği var; ben osgb kuramadığım için işyerine beni, hekimi ve diğer sağlık personelini sigorta yapacaksın dersem güler bana. Bugün bir işyeri hekimi artık hazır kaşeli raporla çalışıyorsa ve diğer sağlık personelinin ne yaptığı meçhulse verilen hizmet sıfırdır. Osgb uzmanın saatini tam doldurmaya bakar, yani uzman işyerinde bir bardak çay içebileceği sürede hizmet vermiş gözüküyor, buna da paspaslık yapmak denir.

Ancak fatura karşılığı hizmet verebilmem güvence altına alımırsa ben çalıştığım her işyerine tam bir sorumlulukla bağlanmış olurum.

Ayrıca daha masraflı olması konusuna gelince benim devlete ödeyeceğim vergiyi nasıl olur da kazancımdan yüksek çıkartıyorsunuz anlamadım. Ödeyeceğim bağkur primi sonuçta sgk da adıma ödenen bir nevi sigorta primidir.

Kanunlar tamamen çakıştırılmadan hazırlanmış 6331 tamamen sakat bir sistem doğuruyor.

Bakın bir idare cevabına:
    http://www.ozdogrular.com/content/view/22180/176/
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Nisan 2014 ---
    Ayrıca kanunla güvence altına alınmamız durumunda bütün sistemin tertemiz şekilde çalışmaması için tek bir neden kalmıyor. Yeni yönetmelik taslaklarına bakarsanız bakanlığın çözüm bulabilmek adına nelerle uğraştığını, bir de yeni eğitim kurumlarına yetki vererek tehlikesiz sınıfta tüm sorumluluğu işverene yükleme çabası görülmektedir. Kanunun alındığı ve uygulandığı tüm ülkelerde uzmanlar tam bağımsız şekilde çalışıyorlar.
  7. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mustafa bey, demek istediğim şey, bağkurun parasını, aylık gelir vergisini cebizinden vermeyecekmisin? Bunlar size gider değil mi? Örnek veriyorum bir iş yeriyle 1000 tl ye anlaşmanız lazımken bu giderleri çıkarmanız için 1500 tl ye anlaşmanız gerekecek. Ama çalıştığınız yere sigortalı olursanız ve gelir ne bağkur ödemeyecek aynı zamanda tekrar sigortalı olacaksınız. Bu kadar basit bir hesaplama var ortada. Bende bireyselim ve çalıştığım yerlerde sigortalıyım, 30 günden fazla olan sigorta günümün bedelinide sgk dan alacağım. Kim karlı?
  8. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Aylık bağkur primi haricinde (ki bu aylık 390-500 lira arasındadır.)
    Ödeyeceğim vergi %20 dir.

Aylık 3000 tl kazancın halihazırda herhangi bir gider gösterilmemesi durumunda 800-1000 tl aylık vergi gideri

Giderlerin her kalem düşünülerek hesaplanması durumunda ( kira-stopaj+ tüm giderler (yol, ofis, fatura+kırtasiye)
    Bu ücret 600 bandına tekabül ediyor. Ve bağkur priminiz yatmış bulunuyor.

Aylık 3000 tl kazanç, yapılacak eğitim+ firmaların uzmanı olma+ risk değerlendirmeleri göz önüne alındığında bir ayda değil 10 günde sağlanıyor. Ki ben bunu sadece risk değerlendirmesi yaparak kazanıyorum
  9. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kazanıyorsanız ortada sorun olmaması gerekiyor. Önemli olan işinize bağlılığınız ve doğru yapmanızdan geçiyor. Çalışma hayatınızda başarılar ve bol kazançlar.
  10. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Teşekkürler, elbette iş güvenliğinde esas olan işimizi nasıl yaptığımızdır.

Ama ortada osgb lerin tüm kanun getirilerini kağıt üstüne çektiği bir sistem oluşuyor.

Bir iş güvenliği uzmanı tam bağımsız olarak çalışabilmelidir.
  11. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB konusunda size katılıyorum, osgb ler tamamen insan sömüren kuruluşlar olarak kuruldu ve işlerinide yapmıyorlar. Keşke sadece bireysel çalışma esas alınsa.
  12. zeynep_koc İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Katılıyorum bireysel çalışmada esneklik sağlanmalı
  13. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    30 günden fazla yatan sigorta gününün bedelini Sgk dan nasıl alıyoruz.Bende de aynı durum var Yardımcı olabilir misin?
  14. Kahraman Yüce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YÜCE İŞ GÜVENLİĞİ
    Arkadaşlar 2 gün önce ÇSGB Yetkilendirme daire başkanlığını aradım bende bireysel çalışıyorum ve uzmanlık hizmeti verdiğim tüm firmalara serbest meslek makbuzu kesiyorum ve kendi bağkurumu da kendim yatırıyorum . Telefonda görüştüğüm Ali Bey Çalışma Bakanlığı tarafından bir sakınca olmadığını fakat SGK' nın konuya nasıl yaklaşacağını bilmediğini telefonda bana iletti. Yani benim anladığım kadarıyla bireysel olarak serbest meslek makbuzu ile hizmet verilebildiği yönde.
  15. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Kahraman Bey, halihazırda isg katipten sözleşme imzalanabiliyor. Ama içe atama olarak, bunu değiştirlmesi lazım.
  16. Kahraman Yüce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YÜCE İŞ GÜVENLİĞİ
    Bencede katılıyorum size OSGB ler nasıl bakanlığa bireyseller için baskı yapıyorlar ise bence biz bireysellerinde aynı şekilde bakanlığa baskı yapmamız gerekiyor. Onlar bizi istemiyorsa bizde onları istemiyoruz. Bu arada dilekçe örneğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
  17. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    peki eğitimleri nasıl veriyorsunuz? eğitim vermeye yetkili uzmanlar ya kendi bunyesınde yada osgb olacak. serbest meslekm makbuzu ile sigortalısı olmadan verdiğiniz eğitimlerin geçersiz olması sözkonusu
    "
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,"
  18. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Telefonda defalarca 170 ile isggm ile ve çalışma bakanlığıyla görüştüm. Hep muallak konuşuyorlar eğitim konusunda, Kasım Özer ise tutturmuş bir osgb gidiyor, yok makbuzla bu iş olmazmış diye demeç veriyor. Herhangi bir tebliğ yayınlayamıyorlar, resmi isteklere cevapları resmi dille veremiyorlar. Çünkü bir iptal ya da yaptırım durumunda iş mahkemeye gider ve kaybederler kendileri de biliyor. Ben öyle ya da böyle mahkemeye başvuracağım herhangi bir engelleme durumunda, işveren bunu kendi elemanına yaptırabiliyorsa her halükarda uzmanlık gerektiren bir iş söz konusu olduğu için dışarıdan birisine de yaptırabilir, osgb ile çalışan arasında altyapı eşitliği söz konusu değil. Bu tamamen osgb ye zenginleşme ve fırsat eşitsizliğine yönelik bir uygulamadır. İşyerleri,ömuhasebe elemanı çalıştırmak yerine bunu müşavirlerden ve muhasebecilerden temin ediyor. Ancak isg de işverenleri özel bir teşebbüse yönlendirmeyi mecbur kılan ve bunu çalışanın sigortalılık zorunluluğuna sevkeden her madde eşitsizlik içerir. Benim vergimi nasıl ödediğime devlet ne karışır? Üstelik kanunlar açıkca uzman işverenden emir alamaz derken.
  19. sadeist İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bi firm sizin tam gün sgk nzı yatırıyor ise ve sizde oraya sadece sisteme 90 saat girmişseniz bi skıntı olurmu yanlıız firmanın 90 saat girildiği konusunda biilgisi var fakat ben kalan saatleriimi de kullanmak istiyorum bu mumkunmudur
  20. Kahraman Yüce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YÜCE İŞ GÜVENLİĞİ
    Seekan Bey, Mustafa Bey'in de söylediği gibi eğitim konusunda da genel müdürlük veremezsin diyemiyor sadece kem küm ediyor. Kaldıki OSGB de çalışan uzman eğitim verebiliyor ama bireysel çalışan uzman eğitim veremiyor öylemi? He bide bireysel çalışan uzmanın iş güvenliği yüksek lisansının bitmesine sadece 6 ay kalmışken. Sizce hangisi mantıklı? Ben sadece gülüyorum ne yazıkki....