1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel çalışma hakkı için dava

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Mustafa bozye tarafından 19 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Maden Müh.-İş Güv. Uzmanı
    Ben serbest maden müh. Hizmetleri veriyorum. C sınıfı iş guvenligi sertifikasi alinca vergi daireme basvurup meslek ozelligini Maden muhendisi-Is guvenligi uzmani olarak degistirdim. Bastirdigim makbuzlarda ve kasemde de bu ibareler bulunuyor. Bagkurumu da kendim odedigime gore ne sgk'nin ne vergi dairesinin ne de musterimin birsey soyleme hakki yoktur. Fatura kesebilme ozelligi OSGB'lere avantaj sagliyor. Bu yuzden serbest meslek makbuzuyla catir catir is yapabilirsiniz. Ayrica serbest meslek makbuzlarinda bulunan stopaj kesintisi yil sonunda sizin gelir verginizden dusulur. Yani stopaji musteri odedigi icin sizin vergi borclarinizdan mahsup edilir. Mesele yil sonunda sizin veya muhasebecinizin vergi dairenize verecegi bir dilekceye bakar.Bu tur bir faturalandirma hem osgbler hem de hizmet vereceginiz isveren karsisinda elinizi guclendirir. Ayrica isin resmi goruntusu bence bireysel calisan bir uzman icin ayri bir ciddiyet goruntusu olusturuyor.
  2. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    İsggm sitesinde soru cevap kısmında buldum "çalışamaz" ifadelerini. Çıktısını da aldım (Eğer kaldırmazlarsa )

Avukat, dava sonucuna göre ya da doğrudan danıştaya İstanbul bölge idare mahkemesinden dava açılabileceğini söylüyor. Mayıs başında dilekçeyi ve özellikle tüm dayanakları toplayıp açacağız. Zaten sonunda biri açacaktı.
  3. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Mustafa Bey,
    Siz bireysel mükellef (şahıs şirketi) olmak üzere vergi dairesine başvurunuzu yapın. Diploma ve İSG sertifikanızın fotokopilerini ekleyin. Adresi ev adresi olarak gösterirseniz vergi memuru gelmez, yoklama tutulduktan sonra, vergi dairesine gidip tutanağı imzalarsınız, şahıs şirketiniz kurulmuş olur. sonra maliye ile anlaşmalı bir matbaaya gidip, serbest meslek makbuzunuzu bastırırsınız. Dava mava ile uğraşmanıza gerek yok. Devlet iki konuyu önemser:

1-SGK primleri, ki siz zaten başka bir yerde SSK'lı değilseniz otomatikman bağkur'lu olursunuz. Primlerinizi yatırırsınız,olay biter.
    SGK mutlu olur.
    2-Vergi, ki siz zaten belgeli faaliyet yapacağınızdan vergi de tahakkuk eder. Maliye de mutlu olur.

Bunların yanında home-office iseniz adresinizle ve şahsınızla ilgili tüm faturaları gider gösterebilirsiniz (adınıza kayıtlı araç varsa, onu vergi dairesine bildirmek suretiyle, yakıt giderlerinizi de masraf olarak gösterirsiniz.ama meşakkatli iş, tavsiye etmem)

Serbest meslek makbuzlarında %20 Stopaj vardır. Bu vergiyi makbuzu kestiğiniz mükellef öder (muhtasar da denir). Gelir ve gider faturalarınız arasında çok fark yoksa, fazla bir KDV de çıkmaz. Yıl sonunda (bir sonraki yılın nisan ayında) yıllık gelir verginiz hesaplanır, siz de vergi dairenize bir dilekçe ile başvurarak (kendi hallerine bırakırsanız hiç dokunmazlar) yıllık stopaj bedelinin (makbuz kestiklerinizin ödediği) gelir verginizden mahsup edilmesini sağlarsınız.

Bu bahsettiklerim, yıllardan beri serbest meslek erbabı olarak (yılbaşında İş güvenlik uzmanlığını da eklettim) çalışan şahsımın önerileridir.

001.jpg
  4. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Erkan Bey, yazınız için teşekkürler. Ben eğitimleri de fatura karşılığında vereceğim,. Sonuçta "işyerinde görevli" diyor yasa.

Şayet bir yetkili çıkıp, resmi bir işlem yaparsa zaten elimiz güçlü. Uzmanlığımız var, yetkimiz var, yapılan işin faturası var.
  5. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Eğitimleri de verebilirsiniz...Sizi temin ederim kimsenin gıkı çıkmaz...
  6. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Erkan Bey, yazınız için teşekkürler. Gerçekten tane tane okudum ama 150 lira risk analizi görünce sizde mi demeden edemedim :)
  7. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bireysel çalışan arkadaşlar, aylık kazancınız sizi tatmin ediyor mu ?
    Ben bir kamu kurumunda 4C' li olarak çalışıyorum ve maaşım 1600 TL civarı.
    İstifa edip Uzmanlık yapsam hem mutlu olurum hem de daha iyi şartlarda geçinirim diye düşünüyorum.
    Ama burası 90.000 nüfuslu küçük bir şehir, sanayisi de küçük. Pişman olur muyum diye tereddütlerim var.
    Ne dersiniz ?
  8. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
  9. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    :) Tek çalışanı olan küçük bir lokanta. O yüzden böyle bir ücret çıkarttım. Ama aslına bakarsanız risk analizlerinde talep edilen fiyatlar konusunda da pek bilgim yok.
  10. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Salih Bey,önce çevrenizde bir oluşum planlayın.Kimlerle kesin çalışabilirsiniz bir ölçün,biçin.Ödemeleri peşin olarak anlaşmaya çalışın,yoksa sonrasında sıkıntı yaşarsınız.Ben bir eski osgb çalışanı olarak, iyiki bireysel yapmayı tercih etmişim diyorum şuan.Aldığım ücret şuan tatmin ediyor ve zamanımın çoğu bana kalıyor.Bu zamanlarda da ekstra işlerle uğraşabilirsiniz...
  11. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Peki bireysel çalışan bir uzmanın bir işyeri hekimi ile çalışması şart mı ?
    İşveren hekimi ayrı, uzmanı ayrı bulmaktansa beraber çalışan bir igu+iyh ekibini mi tercih ediyor ?
  12. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Aslında en iyisi tanıdığınız bir işyeri hekiminin olması...Benim birkaç işyeri hekimi arkadaşım olduğu için işverene direk olarak İSG Uzm.+İyeri hekimi braberiz diye gidiyorum. Makbule geçiyor. İşveren her ikisiyle de ayrı ayrı uğraşmak istemiyor
  13. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Tabiki daha avantajlı işyeri hekimi ile çalışmak.İşyeri hekimi tercihini aile hekimliği yapan ve 30 saat işyeri hekimliği yapan hekimlerden yapabilirsin..Ben şuan öyle çalışıyorum ve 2 işyeri hekimi var benimle çalışan...Sen yeterki yönlendirmeni ve işini doğru yap.Mutlaka kazanıyorsun;)
  14. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Alo 170 internet sitesinden bir görüntü: çatır çatır fatura keserim biri bir şey derse de alın derim: o değil de bunlar neyin kafasını yaşıyorlar osgb yi araya sıkıştırmışlar gene. Ayrıca bimer e yaptığım başvuru için telefonla aradılar "fatura konusunda sorun yok" dediler. Yazılı bildirim ya da mail istedim bakalım

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      145,7 KB
      Görüntüleme:
      98
  15. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

Bireysel çalışma ile ilgili açılan konular mevcut fakat kimi eski kiminin içeriği farklı. Bireysel çalışmak isteyen arkadaşlar var, çalışan arkadaşlar da var. Birbirimize destek olup OSGB siz bu işi nasıl yaparız ve Bireysel çalışmanın önünü nasıl açabiliriz ya da önündeki engelleri nasıl aşabiliriz.

1. Bu işi Danışmanlık Firması adı altında ve Serbest Meslek Makbuzu kullanarak yapanlar var. Katipten sözleşmeleri yapıp İSG ile ilgili hizmeti verip sigortaya gerek yok, ben kazandığım paranın vergisini ödüyorum, faturamı kesiyorum diyorlar. Cezai durum olursa dava açmayı düşünenler bile var.

2. Firmasız çalışıp hizmet verdiği yerde gereği kadar ssk sı yatan fatura kesmeyen arkadaşlarda var.

3. Firma kurmadan, sigorta yaptırmadan hizmeti verip başka bir danışmanlık firmasından fatura kesenler de var. Sonuçta işveren gider olarak göstereceği faturaya bakıyor.

4. Birde sadece eğitim verileceği zaman ssk yaptıranlar var.

5. Katibi Sgk ile bağlantılı hale getireceklermiş. fuarda böyle bir konuşma geçmiş. Bilgisi olan varsa bizi aydınlatırsa sevinirim.

6. Herkesin ayrı firma kurmasına da gerek yok. Örneğin ben İst. And. yakasındayım. Kuracağım Danışmanlık firması diğer uzman arkadaşlarla fatura kesme konusunda ortak da kullanılabilinir. benim kuracağım firma adına ve kendi ismine kartvizit bastırıp hem firma adını kullanır, firmayı da kullanır masrafı verilir faturada keser. hizmet de verir. böyle bir oluşum mu yapsak. Tabii bunun artıları eksileri nelerdir konuşmak lazım.

Olması gereken anladığım kadarıyla ;

Kısmi zamanlı iş sözleşmesi, Katipten sözleşme, Çalışan sayısının gerektirdiği süre kadar uzman, dr ve hemşire için aldığı ücret üzerinden aylık ssk. Böyle olursa sıkıntı olmaz. Ama bu zor iş. İşverenler pek yanaşmaz. Hele birde ucuzcu OSGB ler varken.

İşverenler karşısında bir firma görmek isterler, Bununla birlikte yapılan ödemeler için fatura talebinde bulunabilirler.

Fatura kesip sigorta yaptırmadan hizmet verilse bu sefer işverenin sigortasız çalışan istihdam etmesinden sebep cezai durum oluşabilir. Bu bizi pek bağlamaz ama etik olmaz.

Bir OSGB ile fatura için anlaşsak bu seferde OSGB çalışanı olmamız gerekeceğinden sağlık OSGB de sigortalı olmamız gerekecek.

Hemen hemen çoğu uzmanın kendi çapında elinde işleri mevcut. Bunları OSGB ye komisyon karşılığı verilse sağlık Güvenlik Birimi">OSGB lerle iş yapılmaz.

Benim aile hekimi olan arkadaşlarım mevcut. Elimde hazır bekleyen işlerde var. Bir şahış firması kurup, (XXXX İSG Danışmanlık Hizmetleri ) Kartvizit, Broşür bastırıp piyasaya girmeyi düşünüyorum. Sigorta konusunda bilgilendirme yaparım, yapmazlarsa da ısrar etmem diye düşünüyorum.

Evet değerli uzman ve hekim arkadaşlar düşüncelerim bunlar. OSGB siz bu işi nasıl yaparız. Bireysel çalışmanın önünü nasıl açarız. Bireysel çalışanlar varsa çalışma şekillerini, yaptığı işlemleri vs ; çalışmayı düşünenler varsa da fikirlerini yazabilirler mi ?

Teşekkürler.
  16. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Valla çok ilginç şeyler çıkacak bir kaç güne,
    Hekim ve diğer sağlık peroneli probemini aşmanın birkaç yolunu buldum. Bireysel olarak nasıl çalışılacağı kısmını hallettim, dediğim gibi ufak tefek sorunlar gene de var ama özellikle istanbul da bireysel çalışan uzman ve hekim topluluğu adı altında iş paylaşımı yapacağım bir platform kurmanın son aşamasındayım. Sağa sola dilekçe yağdırdım cevaplara göre adım atıyorum. Emre bey ve diğer bireysel çalışmak isteyen özellikle uzman arkadaşlar iletişime geçerlerse onlarla da beraber çalışmak isterim.
  17. Tayfun Evren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91975
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bireysel çalışma yaparken serbest meslek makbuzu yada fatura kesmenin maliye ve vergilendirme açısından bir mahzuru yok ancak durum 6331 md/6-a ya aykırı. Aşağıda kopyaladığım maddeye göre iş güvenliği hizmeti ancak bir çalışan (yani o işyerinde sigortalı biri), bir OSGB yada işveren tarafından verilebilir.

İş
    sağlığı ve güvenliği hizmetleri

MADDE 6

(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a)
    Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanların arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde,tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

Yine yukarıda Sn.Mustafa Bozye'nin eklediği bilgidede Alo170 in bu konuya verdiği yanıt aynı yönde.