1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği hizmetinde devlet desteği nasıl oluyor?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve uzmanist tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. uzmanist İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar;
    10 kişinin altında işçi çalıştıran çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde biliyorsunuz devlet desteği sağlanacak.(Gerçi bu desteğin nasıl sağlanacağını hala anlamış değilim bilen varsa anlatabilirse çok sevinirim)
    Benim asıl öğrenmek istediğim devlet bu desteği işyeri sadece OSGB veya TSM ile çalıştığında mı sağlıyor.Bireysel uzman ile çalıştığında bu destekten faydalanabilir mi işveren?
  2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    OSGB'lere destek sağlanıyor. Bildiğim kadarıyla serbest çalışanlar için destek sağlanmıyor.
  3. uzmanist İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İsyerinde sigorrtalı olacaz sonuçta. SGK ya yatan ücreti gider olarak gösterdikten sonra bi sıkıntı olmaz diye düşünüyorum
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İlgili konu aydınlatır biraz olsun tıkla
  5. Fatma Gül ES İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    16594
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın @uzmanist ;

    Birkaç gün önce çalıştığım işyeri için ben de bu konuyu araştırdım. 170 (Çalışma Ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi) no'lu telefonu arayarak yardım almaya çalıştım ve tam olarak sizin sorduğunuz soruyu sordum; destek her türlü hizmet alımı için geçerli midir diye. Telefondaki vatandaş bana yönetmelikte, destek sağlanırken hizmet alımı ile ilgili herhangi bir farkın göz önüne alınmayacağını söyledi. Desteğin nasıl sağlanacağını sorduğumda da yönetmeliğin (İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik) 5. maddesini harfi harfine okudu sağolsun. :)
  6. uzmanist İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani işveren ile yapacağımız kısmi süreli sözleşme örneğini ve diğer gerekli bilgileri bir dilekçe ile SGK ya göndermemiz yeterli olacak öyle mi?
  7. Aykut İNCE İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sartların tamamını sağlayan işyerleri ister bireysel ister OSgB farketmez destek alabiliyor. Ücretsiz hizmetten doğal olarak birsey alamıyor :)
  8. uzmanist İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ücretsiz hizmet diye bişey yok sanırım işverenler için.Sağlanan destekte çok komik.2 çalışanı olan tehlikeli bir yer için yapılan hesaplama sonucu 30 tl çıkıyor :)
  9. Aykut İNCE İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet hesaplama dogrudur. Daha fazlasını beklemiyordum ki zaten. O fiyat işte isg nin piyasasının Bakanlıkça öngörülen fiyatıdır. Ücretsiz derken TSM leri kastediyoruz. Bide aile Hekimleri var. Ben mesela dört gözle o düzenlemenin yayınlanmasını bekliyorum :)
  10. uzmanist İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani 10 kişinin altindaki isteyen işverenler Tsm den ücretsiz alabilir mi bu hizmeti. Bu durumda kimae osgb yada bireysel uzmanlarla çalışmak istemez ki
  11. Tülay Ataç İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    20658
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,bugün bakanlık ile tam da üzerinde konuştuğunuz konu ile ilgili görüştüm.Maalesef ,işyeri bireysel isg uzmanı ile çalışmayı tercih ederse bahsedilen destekten faydalanamıyor.Zaten çıkan rakamlar hakikaten vahim.Bana göre bakanlık iş güvenliği ile bütün planlarını osgb'ler üzerine tasarlamış.Beni de asıl endişelendiren bu tutum.
  12. uzmanist İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ama nasıl olur ya yasal olmayan bi durum yok ki ortada.sonucta sigortali olacaz işyerinde. Alo 170 dekilerin birisinin dediği diğerinin dedigiyle örtüşmuyor çoğu zaman
  13. T.Ulus İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bakanlıktan sormuş olsanız bile, yönetmeliğin söylediği farklıdır.

    Destek hizmetinin alınacağı kişi, kurum veya kuruluşlar

    MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca hizmet sunucusundan alır.


    Hizmet sunucusu tanımı madde 3b'de yapılmış:

    b) Hizmet sunucusu: İş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek üzere Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi, kurum veya kuruluşları,

    Açıklamak gerekirse yalnız OSGB'ler ya TSM'ler değil, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş kişiler yani bireysel çalışan İş Güvenliği Uzmanları, İş Hekimleri ve Diğer Sağlık Personeli'de bu kapsamdadır.

    Destek alma hakkına sahip işveren ne yapacak: Yalnızca SGK'ya destek almak için müracaat edecek. Bir de aylık prim ve hizmet bildirgelerini yasal süresi içerisinde verecek. (Yükümlülük Maddesi - Madde 8)

    Madde 6 - (1)'e göre
    Genel Müdürlük sözleşme yapan ve ödeme kapsamında olan işyerlerinin dördüncü maddede belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde tespit edilmesini sağlamak amacıyla Kuruma İSG-KATİP’e erişim yetkisi sağlar.

    Yani SGK destek almak için müracaat eden işverenin İSG hizmeti için sözleşme yapıp, yapmadığını İSG-Katip'ten kendi kontrol edecek. Burada hizmetin bireysel İG uzmanından, ya da OSGB'den alınmış olmaz fark etmez.

    Yönetmelikte ayrıca destek ödemesinin üçer aylık dönemler halinde ve dönemi takip eden ikinci ayın sonunda yapılacağı söyleniyor.

    Yani tehlikeli sınıfta 9 kişi çalıştıran bir işyeri Ocak - Mart 2014 dönemi için (9 çalışan x 3 ay x 15 TL (15 TL yeni 1071 TL'lik asgari ücretin %1,4'dür)) 405 TL desteğe hak kazanıp, bunu 31.05.2014'te ödemesi gereken SGK priminden mahsup ettirebilecektir.

    Mahsup ya da iade işleminin ne şekilde olacağı ve uygulamanın nasıl yapılacağı konusu da SGK tarafından belirlenecek olup, daha sonra açıklanacaktır. (Madde - 6 (4))

    Benim yönetmeliği okuduğumda anladığım budur ama başkalarının da fikirlerini duymak isterim.
  14. uzmanist İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşte aradığım cevap bu. Ağzına sağlık hocam yönetmelik herseyi açıkça belirtmiş. Sadece okumasını bilmek gerekiyor sanırım
  15. Aykut İNCE İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşımız özetledi. TSM lerde uzman yok denecek kadar. Eğer böyle dewam ederse bireysel uzmanlar çalışabilir. Ben tüm gorustugum firmalara doktor için TSM ye başvuruyorum.
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

    • Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yönetmelikte sizin bahsettiğiniz durumun bir kaynağı yok bizim için kıstas resmi gazetedr 170 deki adamın ne dediği çok ta önemli değil

    ilgili yönetmelik maddesi:
    MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca hizmet sunucusundan alır.
    diyor kimmiş bu hizmet sunucusu hemen bakalım

    MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

    (2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

    (3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.



    ben burda hizmet sunucusu osgb dir cümlesini göremedim:)