1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kanun 2 kişi çalışan tehlikeli bir yerde ayda 16 dk çalışmalısın diyor. 1,1,14 itibarı ile. sizin mantığınız ile 16 dk da patlar. söyledikleriniz yanlış demiyorum. kanun böyle diyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Aralık 2013 ---
    5 çalışanı olan az tehlikeli ve RD ile ACEP yaptırma zorunluluğu olan bir işyerin de çalışanlara eğitim verilmeli midir? Verilecekse sigorta yapılmalı mıdır?
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eğitimi iptal etmezler. Etmeleri için bir yasal dayanak yok. 1 tam gün o işyeriyle sözleşmeli olun. Patrona maliyeti 15 tl itiraz etmezler.
  3. Tuğçe Yaydırgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    30751
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben şuanda çalıştığım iş yerinde 35 saat sözleşme yapıyorum zaten isg katip atamasından öyle çıkıyor. gidip sgk dan 30 gün full mu yatırılcak. kanunlar belli kişisel yorumları katınca iş karışıyor 4 gün sigorta yatırılması yeterli bu senin kısmi süreli sözleşmen demek oluyor zaten.
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İlginç bendeki mevzuat "Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika." diyor. Yani uzmanın 2 çalışan için ayda 16'dakikadan fazla çalışması gerekiyorsa çalışacak diye anlaşılıyor. Tabi bendeki hatalı hazırlanmış olabilir. Saygı duyarım. "En az" ifadesi acaba herkesin elindeki mevzuatta var mı yoksa ben mi hatalı olana denk gelmişim?

Bir eğitim planı yapalım. İki senede bir 12 saat (720 dk) eğitim vermek gerekiyor. 720 dk/ 24 ay = 30 dk. Çalışanların eğitimini aylara bölseniz bile 30 dk ediyor.
  5. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yönetmelikte sana en az süre diye belirtiyor yani 2x8=16 yı istersen ayda 1 saat giderek kapatabilirsin, ben kısmi süreli iş sözleşmelerini en az 1 saat olarak yaptırıyorum, bu şekilde hem saat ücretini sabitler hemde zamanınızı uygun şekilde kullanırsınız..
  6. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kanun 2 calisanin varsa yilda sekiz saat yap bu isi diyor.
  7. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim Serkan Bey
  8. Halime Bağcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93030
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar sanırım bu konu baya tartışıldı uzmanın eğitim veremeyeceği yönünde. Genelde 2 günde gelip o ortamı bilmeyen uzmanın eğitim veremeyeceğini eğitimin iptal olacağını söylüyorsunuz. Fakat bu eğitimi uzman vermezse OSGB verecek. Peki onlar nasıl yapacak. Kendi uzmanlarını o işyeri için görevlendirip 1 ay orada çalıştırıp sonrada bunlara eğitimi şu şekilde veririz deyip bir çalışma mı yapacaklar... Ezberledikleri hazır birkaç slayt ve ders notlarını yine C sınıfı bir uzman gönderip anlattırıp belge imzalayıp verecekler. Acaba iş müfettişleri onların eğitimi nasıl verdiğini kontrol edebiliyorlar mı ? Resmen uzmanları OSGB ye bağımlı hale getiriyorlar...
  9. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osgbler de bir kişiyi 4-5 yere gönderebiliyorlar. iş yükü maksimum oluyor, kalite bireyselden çok daha düşük.
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok güzel bir noktaya parmak bastınız halime hanım, burdan yola çıkabilir olmaz diyen arkadaşlar, bunun yanında zaten eğitim iş yerinin içeriğine göre konuları ayarlanıyor, bunuda anlamıyorlar hala.. adı isg temel eğitimi ama içeriği iş yerine göre eğitim konularından tek tek seçilerek yapılıyor..
  11. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım,şahıs firmamı açtım;2013 yılı içinde az tehlikeli,tehlikeli ,2014 yılı itibariyle sadece az tehlikeli işyerlerinin risk analizlerini,acil durum eylem planlarını yapıyorum.ayrıca düzenli çalışma için anlaşma yaptığım firmalarda var(İSG KATİP ÜZERİNDEN).yaptığım risk analizleri sonrasında serbest meslek makbuzu veriyorum.İŞVERENE SADECE RİSK ANALİZİ+ACİL DURUM EYLEM PLANI İÇİN isg katip üzerindeN , örneğin az tehlikeli sınıfın risk analizi için sözleşme yapıp,1 günlük sigortamı yatırTmıyorum(risk analizi için,düzenli çalışma başlamamış),zaten bütün bunları yapmaya işveren çok yanaşmayacağı için şahıs firması kurdum,aldığım ücrete istinaden serbest meslek makbuzu kesiyorum.HIMMM BİDE EĞİTİM İÇİNDE Bİ OSGB FİRMASIYLA EĞİTİM SÖZLEŞMESİ İMZALADIM,O ,OSGB ÜZERİNDEN SERTİFİKA DÜZENLİYORUM ve eğitim sözleşmesine istinaden sigortamı 5 gün gibi yatırıyorum.
    durum ise şöyle bugün itibarıyle,kafam çok karışık;
    2-3 gün önce tesadüfen bir A sınıfı uzman risk analizi-acil durum eylem planı için isg katip üzerinden 1 günlükte olsa sözleşme yapmadan bu analizleri çıkartamazsın,serbest meslek makbuzu kesemezsin dedi.önce isgüm ü aradım,mevzuat bölümüyle konuştum:söylenen serbest meslek makbuzunu bilmiyoruz dediler ama az tehlikeli sınıfta olsa (düzenli çalışma başlamamış)isg katipten girilmeli,1 günün sonundada sözleşme bozulmalı dendi.170 i aradım anlattım çalışma şeklimi doğru gibi ama biz bi yazı yazalım 3 gün içinde dönüş olacaktır,takip no.falan verdiler bugün geri dönüşle aradılar.onlarda aynı şeyi söyledi,dayanak olarakta iş güvenliği uzmanı çalışma usul ve esasları yönetmeliğini gösterdiler ,serbest makbuz kesilerek hiç bir işlem yapılamaz,yapılan risk analizleri teftiş olduğunda yine işverene ceza kesilmesini engellemez dediler.bende baktım iş güvenliği uzmanı görev,yetki,çalışma usullerine böyle bir madde,ibare göremedim.bu yönetmelik son değiştiğinde işveren osgblerden veya çalışanları arasında gerekli niteliklere sahip personelden iş sağlığı ve güvenliği hizmetini alır,ibaresi yazısını okuyunca dedim serbest uzman çalışamıcak mı diye yine aynı metot 170 i,isgüm ü ara onlarda serbest çalışmayla ilgili bir durum yok,çalışamaz denmiyor dediler.
    çelişki 1.ben mevzuatta serbest meslek makbuzu kesilemez göremiyor,
    çelişki 2.170,isgüm böyle diyor,ama ben şahıs firmamı açmadan önce böyle denmiyordu,
    çelişki 3.emekli iş müfettişi,iş yeri hekimi,eğitim aldığım kurumla konuşuyorum onlar tehlikeli sınıflarda olmaz düzenli çalışma başladı,az tehlikelilerde serbest meslek makbuzu kesebilirsin diyo,
    çelişki 4.ben hangisine göre çalışayım şirketimi kapatıp,osgb sömürüsüne mi gireyim?
    çelişki 5.bu mevzuat direk osgb lere rand sağlamak amacıylamı çıkarıldı,
    SERBEST ÇALIŞAN ARKADAŞLAR NE DİYOSUNUZ ÇALIŞMA ŞEKLİMİZ YANLIŞ MI?
  12. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    eğitim ve danışmanlık şirketi altında fatura çıkartabiliyosunuz. Şirket olduğu için homeofis olarak bir yeri adres göstermelisiniz. Akabinde risk analizi acil eylem planı hazırlayıp işverenlere verebilir ve fatura kesebilirsiniz. Eğitim aşamasında ise bireysel olarak yapacaksanız o işyeri sizi sigortalı göstermesi gerek isgkatipten karşılıklı sözleşme yapmanız gerek ve işyeri hekimi sağlık personeli hizmeti içinde osgbden yardım alabilirsiniz kısmı olarak..
  13. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Belkis Hanım,

Çalışma şeklinizi boş yere zorlaştırmışsınız. Yukarıda saydıklarınızdan eğitim kurumunun söylediği seçenek doğru olandır.

Sizin de belirttiğiniz gibi işveren İSG hizmetleri için ya OSGB'den hizmet alacaktır, ya da bireysel uzman çalıştıracaktır.Eğer bireysel İGU çalıştıracaksa bu kişiyi kendi çalışanları arasında gerekli niteliklere sahip personelden seçecektir. Bunun dışında işverenin kendisinin gerekli niteliklere haiz olması diye bir yol daha var ama onu şimdilik konumuz dışında bırakalım.

Sizin bireysel verdiğiniz hizmet için yapılacak olan az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta farklı olacaktır.

Tehlikeli sınıf:
    Ancak işyerinin kendi elemanı olarak çalışabilirsiniz, o da firmanın sigortalı elemanı olduğunuzda olur. Firma çalışma sürenize uygun olarak en az bir gün sigortalı göstermek zorundadır. Sigortalı olduğunuzda da artık serbest meslek makbuzu kesmenize gerek kalmaz, çünkü olay zaten resmiyete dönmüştür.

Az tehlikeli sınıf: Az tehlikeli sınıfta İGU çalıştırma yükümlülüğü henüz başlamadığından burada işveren iki yol seçebilir.
    a) Sizi işyerinde sigortalı göstererek bu hizmeti alabilir, bu durumda serbest meslek makbuzu kesmenize gerek yoktur, işveren size resmi maaş ödeyecektir.
    b) Siz danışman olarak dışarıdan risk değerlendirmesini yapıp serbest meslek makbuzu karşılığı ödemenizi alırsınız.

Yukarıda belirttiğim gibi hem tehlikeli hem de az tehlikeli sınıfta işverenin sigortalı elemanı olarak çalışma imkanı vardır. Bu da sizi KDV Beyannamesi, Muhtasar beyanname, geçici vergi beyannamesi, gelir vergisi beyannamesi, bağkur, muhasebeci masrafı gibi pek çok sorumluluktan kurtaracaktır. Tavsiyem en kısa sürede şahıs şirketinizi kapatıp, vergi dairesinden kaydınızı sildirmenizdir.

Ayrıca işverenin yanında sigortalı çalıştığınızda, uzmanlık alanınız olan eğitimleri kendiniz verebilirsiniz, OSGB'den hizmet almanıza gerek yoktur.
  14. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB ler bile az tehlikeli yerlerin RD çalışmalarında katipten sözleşme yapmıyor. yapıyorlarsa da ben rastlamadım. 1 gün ssk yeterli.
  15. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben durumumu çok karışık anlattım galiba,şöyle ki;
    -zaten düzenli çalışmaya başladığım tehlikeli sınıflarda isg katip üzerinden sözleşme yapıp,sigortamı istiyorum bunda sorun yok.
    -sorun şurda ben sertifikamı mayıs 2013 de aldım,kendi adıma çalışmak istedim ve o tarihlerde yani 2013 de sadece işyerleri risk analizlerini yapmak zorundaydılar biliyorsunuz,işverenin beni bir günlük sigortalı yapması falan 1-2 çalışanı olan işyerleri için uğraşılacak durum değildi halada degil(işverenler için)buna istinaden yapmış olduğum risk analizlerini teslim sonrasında aldığım ücreti serbest meslek makbuzuyla gösterdim,makbuzda risk analiz+acil durum eylem planı için ödeme yapıldığı açık,zaten şahıs firmamda iş sağlığı ve güvenliği üzerine sertifikam ile açtım.halende az tehlikeli sınıfların risk analizlerini bu şekilde yapıyorum.ama örneğin 20-25 çalışanı olan bir konfeksiyon atölyesi(az tehlikeli)eğitimde istiyor,bu eğitim olayını nasıl çözeriz diye araştırma yaptım,(isgüm,170)bir osgb firmasıyla eğitim sözleşmesi imzalamamın yeterli olduğu osgb firmasınca söylendi ve kendi sigortamıda bu firma üzerinde ayrıca 5-6 günlük ödüyorum.
    -ancak bugün edindiğim bilgiler risk analizlerinin 2013 yılı içinde tüm sınıflar 2014 yılı içinde az tehlikeli sınıflarda yapıldıkdıktan sonra serbest meslek makbuzu kesilemez şeklinde.aksi de var ama risk analizi içinde 1 günlük isg katip üzerinden sözleşme yap-boz,1 günlük sigorta yaptır şeklinde,serbest meslek makbuzu kesemezsin deniyor.kesersin diyen emekli iş müfettişleri,eğitmenlerde var.
    -ya sadece risk analizi için serbest meslek makbuzu kesemezsin nekadar doğru?
    bakanlığamı yazıcam bilmiyorum artık...ve üstüne üstlük şuana kadar düzenli çalışma başlamamış işyerlerine serbest meslek makbuz karşılığı yapılmış risk analizlerinin işverene cezai işlem uygulanmasını engellemez çünkü serbest meslek makbuzu ile kesilen analiz kabul değilmiş aynen 170 de benim adıma yazılan dilekçeye cevaben bakanlık yetkilileri demiş bunu bugün konuştum.
    bu beni kaosa sürükler ben şuana kadar 300 den fazla az tehlikeli-tehlikeli işyeri risk analizini hep bu şekilde yaptım,bu işverenler ceza yememek için kendileride yapabilirken uzaman yapsın dediler ama yinede ceza yerlerse beni topa koyarlar.
    ama işin ilgiinci ben şirketi açmadan önce serbest meslek makbuzu ile çalışma yapabildiğimi ama eğitim için isg katipten sözleşme ve bir günlük sigortamın yatması gerektiğini bugün bana böyle çalışamazsın diyen mercilerden öğrenmiştim.zaten 1 günlük sigortamı yatıran işyerlerine ben serbest meslek makbuzu kesmem ki,makbuzun maksadı işveren dışarıdan hizmet almış bir ücret ödenmiş,bu hizmeti ve verilen ücretin neye istinaden olduğunu göstermek.
    -yani şu durumda yapılan bu çelişkili açıklamalar doğrultusunda düzenli çalışma için demiyorum sadece az tehlikeli sınıfların risk analizleri sonrasında serbest meslek makbuzu kesemezmiyim?illa isg katip sözleşme yap-boz 1 günlük sigorta mı olmalı?
    ozman ise serbest çalışmayalım direk osgbye yok gözükür ki düzenli çalışmayıda alır fatura kesiyor,risk analizleride yine fatura kesiyor...nedir ya bakanlardan birinin oğlu osgb zincirimi kurdu ,osgblere bukadar rand sağlamak mantıksız,ayrıca piyasada bu kadar çok iş güvenliği uzmanı varken hangi biri hangi osgb de kaç paraya çalışsın...yazık
  16. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hııı şuda var evet,sadece risk analizi için (az tehlikeli sınıflarda)isg katip üzerinden sözleşme 1 günlük yap-boz ve sözleşmeye istinaden 1 günlük sigorta yatır teklifimi kabul edenlerde ol ama inanın 2 veya 3 işveren.ben zaten bunun için şahıs firması(home ofis) ve serbest meslek makbuzu + osgb ile eğitim sözleşmesi yoluna gittim,ama ısrarla söylüyorum bugün bana serbest meslek makbuzu kesrek risk analizi hazırlayamazsın diyen 170 ve isgüm ben firmamı kurmadan böyle böyle çalışabileceğimi söyemişti.risk analizleri sonarsında serbest meslek mabuzu keserek,ben firmanda vergimi herşeyimi dört dörtlük yapıyorum,aldığım ücreti belgelendiriyorum,firmam sertifikamla bu işi yapmak üzerine açıldı,şimdi bana risk analizi dahi olsa serbest meslek,fatura kesmezsin deniliyor.düzenli çalışmada zaten isg katip-sigorta istiyorum yapılıyor,ayrıca serbest meslek makbuzu tabiki kesmiyorum,hem işveren serbest meslek makbuzunu ,fatura gibi kullanamaz ayrıca sigortam yatırılıyorken niye keseyim,aldığım ücretin verilen hizmetin şekli şemali SGK ya işleniyor zaten.derdim risk analizlerinde serbest meslek makbuzu kesemediğimi bugün öğrenmiş olmam,ben bunların hangi dediğine inancam.....
  17. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Anladığım kadarıyla bakanlık serbest meslek makbuzu ile Risk Değerlendirme yapılmasını istemiyor. Bunun mantıklı açıklaması ancak şöyle olabilir. Ben bakanlıkta olsam ve az tehlikeli sınıfta hangi firmaların Risk Değerlendirmesi yaptığını takip etmek istesem, az tehlikeli sınıfta hangi firmaların yap-boz şeklinde sözleşme yaptığını takip ederdim.
    Ama bildiğiniz gibi şu anda İGU ve İH çalıştırma zorunluluğu olmayan 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta bir işyerinin işvereni risk değerlendirmesi yaptırırken ekibinde İGU bulundurmak zorunda değil, hatta bu konu 21 Aralık C sınıfı sınavında soruldu. (A kitapçığı 20. Soru)
    Bu yüzden şahsi fikrim eğer risk değerlendirme ekibinde İGU bulunuyorsa, İGU kazancını serbest meslek makbuzu ile belgeleyebilmeli. Bunun mümkün olmadığını söyleyen herhangi bir yönetmelik ya da tebliğ de yok. Yine şahsi fikrim, işveren serbest meslek makbuzu ile yapılan risk değerlenmesi sayılmaz diye ceza yerse sulh ceza mahkemesinde bu davayı kazanır. Her ne kadar 170 aksini iddia ediyorsa da...
    Bütün bunları söyledikten sonra ben kendim yaptığım risk değerlendirmelerinde sigorta yap-boz yöntemini tercih ediyorum. Ne olur ne olmaz diye.:)
    Sizin için çözüm: Eski risk değerlendirmesi yaptığınız firmaların risk değerlendirmelerini yenileyin ve firmalara bir günlük sigorta yaptırtın ve ISG-katipten sözleşme yapın. Firma da risk değerlendirme yenileme süresi altı - sekiz ay uzayacağı için memnun olacaktır. Ayrıca ileriye yönelik güven ilişkisini tazelemiş olacaksınız.
  18. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isgüm mevzuattan görüştüğüm bayan siz söyleyince hatırladım,bu hizmeti takip için isg-katip sözleşme olması gerektiğini söylemişti ,bu yine sıkıntı peki işverenin veya eczacılar odası,diş hekimleri odası vb.kendi analizini hazırlayanlar 2013 yılı için takip edilmeyecekler mi hadi eczacılar,diş hekimleri tehlikeli sınıf şimdi zaten düzenliye geçti peki buların 2013 yılı içinde yaptığı analizler yine 2014 yılı içinde hala işverenin (az tehlikeli)kendi yaptığı analizler ne olacak,takip olmayacak mı.bide benim açımdanda olmalıymış gün sayımla bir üst sınıfa yükselmem için belki b ve a sınıfına ihtiyaç dolayısıyla bu yönelendirme belki....!
    teşekkür ederim şu çok mantıklı az tehlikeli sınıflarda uzman aranmıyor ama uzman varsada bir ücret alması ve bunu dışarıdan verilen hizmet şeklinde serbest meslek makbuzuyla göstermesi çok normal.
    ben zaten nerde yazıyo bu serbest meslek makbuzu,fatura vb.diye sorduğumda bulamadılar,kendilerine önce böyle bir yazı geldiğini söylediler bende bu yazı sizi mi bu işi yapan bizlerimi bilgilendiriyor nerde dedim yok dediler sonra duymuştuma döndü,yazılan dilekçeye verilen cevapta yapamazsın dendi,kim verdi bu cevabı dediğimde bakanlık yetkilileri söylendi.bu durum beni telaşlandırdı.
    bakalım hayırlısı,ben baya stres yaptım biraz sakin kafayla mantığa oturturum galiba,bide yarın ankarada bakanlık ile görüşecek hocam var ondan cevap alim.
    risk analizi yaptığım işverenlerime dönemem,hangi birine döneyim çooookkkk...
    ama cevabınız çok makul..tekrar teşekkürler...bekleyelim,görelim...
  19. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Belkıs hn.
    Panik yapmayın,eğitim dışındaki tüm çalışmalarınıza fatura kesebilirsiniz. OSGB ile kısmi anlaşarakta eğitimleri verirsiniz.Kim bulandırdıysa kafanızı ciddiye almayın.

Bu arada benim takıldığım konu ise Mayıs 2013 te sınava girip 300 risk analizini bu zamana kadar nasıl başardınız?!
  20. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok fazla malimüşavir,muhasebeci ve geniş çevresi olan arkadaşlarım var bide istanbulda olmanın işyeri bulma konusundaki ayrıcalığı...:)