1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yanlış anladınız ,nasıl buldunuz o kadar işyerini diye sormadım, bir buçuk yıl içinde 300 risk analizi yapmak ilgimi çekti.
    Neyse konuyu dağıtmayayım,sonuç ; takmayın siz herkesin konuştuğuna
  2. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır,şundan şüphe dahi duyulmasını istemem bukadar çok analizin düzensiz,doğru olmadığının düşünülmesi bunu hissettim,şöyle günlük yaklaşık 12 saatlik mesai ile çalışıyorum çok ciddi söylüyorum ve işyerlerine hep referans ile gittim.ayrıca yapı olarak çok pinpirikliyimdir bu makbuz olayındanda anlaşılacağı üzre sormadığım kişi,mevci kalmadı şu 3-4 gün içinde, analizlerimlede aynı titizlikle çalıştım.ama çok büyük yerler çok yapmadım bu 300 içerisinden 10 dan fazla çalışanı olan en fazla 50 yer vardır.zaten çok tehlikeli sınıflara cesaret edemedim.az tehlikeli ve tehlikeli sınıflar bu sayı içinde.
    çok teşekkür ederim Tuğba hanım,şu isgüm ve 170 harici herhesten olumlu cevap aldım,yarında ankaradan bi arkadaş direk bakanlığa soracak o zaman içim daha çok rahatlayacak...
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    ben anlamadım sıkıntıyı..bilgi var ise tektir ve açıktır.
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Belkıs Hanım, Yaptığınız risk değerlendirmelerinden birini buraya ekleyebilir misiniz? Ben inceleyip fikrimi söylemek istiyorum.

Mayıs ayında sınav geçenler İSİG tüzüğünden sorumlu idi. Ancak Haziran ayında tüzüğün müfredattan çıkarıldığı yarım ağızla, net olmayan bir şekilde söylendi. Sizin bu kadar kısa zamanda eski kalmış bilgilerinizi yeni yönetmeliklere göre adapte edip, 8 ay içinde pazar günleri de dahil edildiğinde 240 gün çalışıp 300 RD yapmanızda bir sıkıntı hissediyorum. İşverenlerin başına iş açılabileceğini de düşünüyorum.

Ya da belki çok yoğun çalıştınız ve bu size 100 yerine 300 gibi göründü.
  5. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    önce serbest makbuzu ise risk analizi(az tehlikeli sınıf 2014 için) yaparsın deniyor sonra yapamazsın deniyor.isgüm ,170 yapamazsın diyor,eski iş müfettişleri,eğitmenler ,serbest çalışan uzmanlar yaparsın diyor yine yaklaşık 1 yıl önce isgüm ve 170 de yaparsın diyordu.hangisi?yönetmelik yok,tebliğ yok,hiç bişi yok ne olduda yapamazsına döndü isgüm ve 170 tarafından?
  6. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    risk analizini çalışmasını işyerinin patronu da yapar, referansı da hazırlar..uzman yapar yapamaz söz konusu zaten değil..
  7. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kapak ve son sayfa işveren imazasını sonradan ekliyorum....nasıl hesap etmek isteseniz siz bilirsiniz;yaptığım analizleri tek tek saymadım 300 değilse olsun 200 yaptığımın arkasındayım....

Ekli Dosyalar:

8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ben 45 m2 lik unlu mamuller atölyesi için 4 saat tehlike analizinde bulundum, kontrol listelerine notlar ekledim ve bu 3.üncü gün halen daha yazıyorum irdeliyorum aman bir hata eksik kaçırmayayım diye..hatta 5 saat önceki akşam kafama takılan bir durum oldu yine gittim bir bakayım dedim..bu kadar kolay mıydı..
  9. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bianegro bey yaptığım örnek bir analizi ekledim,sıkıntı var mı?dahada ekleyebilirim sorun değil!sizin 5 saatte yapmanız herkezin analizleri aynı sürede yapabiliyor olması anlamına gelmez,ayrıca mevzuatıda yakından takip ediyorum,çevremde bu konuda hergün resmi gazeteyi ben okumasamda okuyup bak isg hakkında bişiler var diye yönlendiren insanlarda var,ayrıca güncel mevzuatı takip ettiğim birçok site var,sektörüne bağlı olarak evet bende yeri geliyor tam bir günümü ayırdığımda oluyor ama yeri geliyor tehlike sınıfına ve yapılan işe bağlı olarak bir günde 3 -4 analiz çıkardığımda oluyor.sabah namazıyla kalkın sizde yaparsınız.....
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
  11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sıkıntı var da, forumda konuyla ilgili bir başlık vardı onu bulamadım.
    Aynı şiddet için birden fazla değer atamışsınız.

matris sıra no 10 elektrik çarpması-birden çok ölümde şiddet 3 olur mu?
    matris sıra no 11 elektrik çarpması-birden çok ölümde şiddet 3 olur mu?
    matris sıra no 12 elektrik çarpması-birden çok ölümde şiddet 2 olur mu?

Ölüm deyince 4, çoklu ölüm deyince 5 şiddet verilmeli
  12. belkıs türkkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haklısınız,bu durum şöyle oldu;bu benim tarihindede anlayacağınız üzre şu iki -üç gün önce yaptığım bir analiz ve matris tablosunda ilk kullanıgımda 15 orta seviye tehlikeydi(çalışma kitabımda)sonra eklediğim dosya formatında ve incelediğim (internetten)15 yüksek seviyeye denk düşürüldü,bundan kaynaklı bir sorun bende risk değerlerini 5*4=20 şeklinden 5*3=15 e düşürmek istiyince gözden kaçırmışım teşekkür ederim;işveren cumaya dosyayı istediği için teslim etmemiştim hemen düzelteyim,başka?
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ben zaten bu verileri direk pes geçtim, diğer verileri kurcalıyordum fakat düzensiz özensiz hazırdan kurma gibi..ilgili kişinin işverenin risk analiz dökümanındaki olası riskli durumları, önerileri ve tavsiyeleri anlayabileceği kıvamda hazırlamamız ve düzenlememiz gerekir..
  14. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    UYGUNSUZLUK GİDERME FAALİYET PLANI
    No 1
    kişisel koruyucu donanım teslim formu imzalatılarak verilmelidir.eldiven,maske,iş önlüğü(elbisesi) vb.

Temizlik kimyasalı deyince deterjan anlıyorum. Bu bazen seyreltik asitler de olabiliyor.
    Temizlikte kullanılan eldiven, iş elbisesi ve basit önlük KKD değildir.

No 2 . İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü ifadesi yer alıyor. Tavsiyeniz teknik olarak geçerli ama Tüzük işaret edilmemeli.

Risk değerlendirmesinin yenilenmesi
    - İşyerinde, iş, yer, el, çalışma yöntemi değişikliği olduğunda,

6331 sayılı kanun
    MADDE 38 –
    (1) Bu Kanunun;

a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;

1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,

siz 01.01.2016 yazmışsınız.

• işyeri AZ TEHLİKE sınıfta yer almakta olup,düzenli olarak işyeri hekimi-iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli ile çalışma yükümlüğü 01.01.2016 tarihinde başlayacaktır.
    ----------------------------------------------------------------------------

Sanırım genelde aynı tip işyerlerine gittiğiniz için eliniz pratikleşmiş. Öncekilerden yararlanarak hızlıca RD yapabiliyorsunuz. İlk başta şüphelendiğim gibi kötü çıkmadı. Her bir işyerine gidilerek hazırlanmış.

Tavsiye: RD'yi okurken belki 100'den fazla yazım hatası gözüme çarptı. Çünkü Word otomatik olarak yazım denetimi yaparak hatalı olabilecek kelimelerin altını kırmızı ile çizmektedir. Bu özelliği kullanırsanız yazılarınızda bu basit hatalar da olmayacaktır.
  15. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Belkıs hanım rd de tehlikleri ve önlemleri aynı sayfa içerisinde belirtirseniz işverenin takip etmesi ve uygulaması kolay olur. Yanlış anlamayın ama sizinki o kadar karışık ki işverenin direkt olarak gözü kararır bunun sonucu nerde diye.. Benden size tavsiye dediğim şekilde yapmanız, ayrıca tehlikeli durum ve önleyici faaliyetleride renklendirme yapmamışssınız, örnek olduğu için mi yoksa bu şekilde mi veriyorsunuz bilmiyorum ama onuda atlamayın, diğer arkadaşlarında dediği gibi elektrik çarpması gibi çok önemli durumların şiddeti 4-5 ten aşağı olmaz.. bu tarz konulara dikkat edin, umarım önceki rd leriniz kapıdan dönmezde işverenlerle başınız ağrımasın..
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Kürşat Bey, eksiğim var ise düzeltmek için soruyorum.
    Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında yönetmelik
    MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yer alan işyerlerini kapsar.

(2) Bu Yönetmelik, aşağıda belirtilen kişisel koruyucu donanımları kapsamaz.

a) Özel olarak çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak üzere yapılmamış sıradan iş elbiseleri ve üniformalar,

b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetlerinde kullandıkları ekipman,

c) Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı gibi kamu düzeninin sağlanmasına yönelik kurumların faaliyetlerinde kullandıkları kişisel koruyucular,

ç) Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular,

d) Spor ekipmanı,

e) Nefsi müdafaayı veya caydırmayı hedefleyen ekipman,

f) Riskleri ve istenmeyen durumları saptayan ve ikaz eden taşınabilir cihazlar.

olarak kullanılamayacak yerleri belirlemiş. Acaba bu itirazınızı neye istinaden yaptınız? Temizlik çalışanlarının kullandığı önlük, eldiven ve iş elbisesini koruma amacı ile değil de 2. fıkranın a bendine göre değerlendirdiğiniz için mi böyle bir açıklama yaptınız?
  17. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlike bertaraf edilemediği taktirde en son çare olarak kullanılan koruyucu ekipmanlara kkd denir, bu cümleden yola çıkarsak temizlik maddeleri içinde cildin zarar görmemesi için kullanılan eldiven, önlük, elbise hatta koruyucu krem dahi kkd dir. Sanırım kürşad beyin aklını karıştıran bazı düşünceleri var.

18. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Sait Aktaş Sizin alıntı yaptığınız KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK dışında bir KKD yönetmeliği daha var.

Resmi Gazete Tarihi: 29.11.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26361

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM YÖNETMELİĞİ

Ek – 1

Bu Yönetmelik Kapsamına Girmeyen Kişisel Koruyucu Donanımların Listesi

1) Özellikle, güvenlik güçleri ve ordu mensuplarının veya kanun ve düzenin korunmasında görevli kişilerin kullanımı için tasarlanmış ve üretilmiş miğfer, kalkan gibi benzeri kişisel koruyucu donanımlar.

2) Nefsi müdafaa için üretilen bayıltıcı spreyler, kişisel saldırıya karşı caydırıcı silahlar ve benzeri KKD’ler.

3) Aşağıda belirtilen etkenlere karşı kişisel kullanım için tasarlanmış ve üretilmiş KKD’ler;

a) Başlık, mevsimlik giysi ve ayakkabı gibi olumsuz atmosferik koşullarda kullanılanlar,

b) Bulaşık eldivenleri gibi su ve ıslanmada kullanılanlar,

c) Eldiven gibi ısıya karşı kullanılanlar,

4) Uçak veya deniz araçlarında, kişilerin kurtarma ve korunması amacıyla imal edilen ve sürekli kullanılmayanlar,

5) İki veya üç tekerlekli motorlu araç sürücüleri için başlıklar ve göz siperleri

Aslında yanlış ifade etmiş oluyorum.
    Kapsam

MADDE 2 – (2) Piyasaya arz, malların serbest dolaşımı ve güvenlik açısından bu Yönetmeliğin hedeflediği aynı amaçlar için çıkarılmış başka bir Yönetmeliğin kapsamında olan Kişisel Koruyucu Donanımlar ve ek-1 de belirtilen ürünler bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

Ama KKD tabiri yine bazılarında kullanılıyormuş. Yönetmelikten öyle görünüyor. Aklımda yanlış kalmış.
    Fakat sırf insanın canını ve sağlığını koruyor diye KKD ifadesini kullanacaksak, KKD olmayan ne kadar az ürün kalıyor geriye. Mesela tekli koltuk, ayakta kalıp ergonomik sorunlar yaşamamızı engelleyen KKD midir?
  19. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kürşat bey anladığım siz bu maddelere takılmışsınız ama yanlış düşünüyorsunuz, burda elleri soğuktan yada ıslanmaktan korumak için eldiveni kkd olarak kullanılamayacağını söylemek istiyor. Temizlik için kimyasallara karşı eldiven, önlük vb. donanımların bununla alakası yok.
  20. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    KKD satışı yapan işyerlerinin herhangi birinin web sitesindeki ürünler arasından bana adi bulaşık eldivenini gösterirseniz durumu kabul etmem gerekecektir.
    Risk değerlendirmesinin hazırlandığı Mali müşavir ofisinde kullanılan eldivenin deterjan, çamaşır suyu ve su dışındaki maddelere karşı kullanılmayacak, marketin sattığı adi bulaşık eldiveninden başka bir eldiven türü olduğunu zannetmiyorum. Bulaşık eldivenine de KKD diyesim gelmiyor.