1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    @Kürşat Olcay Kilim bey.
    Beni yanlış anlamayınız. Hatanızı aramıyorum. Çok değerli ve güzel çalışmalarınız var ve benden tecrübeli olduğunuz aşikar. Sizden alabileceğim derslere bakıyorum samimiyetle. Bunu hata aramak niyeti ile sormadım kesinlikle. Onu bilmenizi isterim. Benim de bir yanım mevzuata dayanarak temizlik işlerinde kullanılan eldivenlerin de KKD kapsamına alınabileceği yönünde. Sonuçta bulaşık yıkamak için eldivenler her markette kolaylıkla bulunabiliyor ve KKD tüccarı da ticari olarak bu ürünü diğer ürünlerle satamayacağını düşünerekten satmıyor olabilir.
    Kısacası mevzuata göre eldiven de KKD kapsamındadır diyebiliyorum ben. ( Sonuçta deterjanların da kimyasal olduğunu söyleyebiliyoruz kolaylıkla, ve bunları satan hiçbir market de bize bunların MSDS'lerini vermiyor.
    (Yine de içime düşen kurttan kurtulmak için gemi mutfağından aldığım eldiven içerisinde CE işareti de aradığımı söylesem iyi olur. :D )
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Acaba bu tanımı nereye dayanarak verdiniz?
    Eğer mevzuatta bu tarz bir ifade yer alıyorsa Kürşat beyin tekli koltuk örneği de olmuyor. Giyilip takılmıyor nede olsa...
  3. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Sait Aktaş Bey,
    Biber gazı, silahlar ve kalkan da giyilmiyor ve elde taşınıyor. Her KKD'yi giymek zorunlu değil. Ben de koltuğumu ev içinde taşıyorum, olmadı altıma bağladım diyelim. KKD olur mu?
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İç çamaşırımıza kadar pek çok sıradan eşyayı içine alarak KKD kavramını oldukça genişletmeyi başardığınızı varsayalım. O halde iş müfettişinin teftişi, sorgulaması sonucu iki çay bardağını eldivensiz yıkayan bir çalışanla ilgili işyerine ceza uygulaması gerektiğini de savunuyor olmalısınız. Yani işyerinde cam çay bardağı varsa mutlaka bulaşık eldiveni de olacak yoksa cezasını uygulayacak.

Mali müşavirlik ofisindeki bulaşık yıkama işlemini iş güvenliğinin bu kadar merkezine oturttuğumuza göre, İş güvenliğindeki diğer prensipleri de hatırlamakta fayda var.

Kanun 6331 - MADDE 5 – (1) İşverenin yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde aşağıdaki ilkeler göz önünde bulundurulur:
    a) Risklerden kaçınmak.
    b) Kaçınılması mümkün olmayan riskleri analiz etmek.
    c) Risklerle kaynağında mücadele etmek.
    ç) İşin kişilere uygun hale getirilmesi için işyerlerinin tasarımı ile iş ekipmanı, çalışma şekli ve üretim metotlarının seçiminde özen göstermek, özellikle tekdüze çalışma ve üretim temposunun sağlık ve güvenliğe olumsuz etkilerini önlemek, önlenemiyor ise en aza indirmek.
    d) Teknik gelişmelere uyum sağlamak.
    e) Tehlikeli olanı, tehlikesiz veya daha az tehlikeli olanla değiştirmek.
    f) Teknoloji, iş organizasyonu, çalışma şartları, sosyal ilişkiler ve çalışma ortamı ile ilgili faktörlerin etkilerini kapsayan tutarlı ve genel bir önleme politikası geliştirmek.
    g) Toplu korunma tedbirlerine, kişisel korunma tedbirlerine göre öncelik vermek.
    ğ) Çalışanlara uygun talimatlar vermek.

Bulaşık eldiveni sizlerin deyimiyle KKD ise ve kişisel korunma önlemlerinden önce risklerden kaçınma, kaynağında mücadele etme, toplu korunma, önlemlerini düşünmemiz gerektiğine göre, mali müşavir beye sırasıyla çay içilmemesini, içilecekse, bulaşık makinası almasını tavsiye etmemiz gerekecektir.

Sulandıracaksak işi, Ben de sulandırırım.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Burada xekeru 'nun verdiği açıklamanın temelini araştırmaya çalışıyorum. Onun verdiği tanımlama tam olarak da onu söylüyor. Ergonomiden bahsederken, koltuğunuzu kendi altınıza bağlamayı düşünüyorsanız zaten size söylenecek şey kalmamış demektir. Bu arada verdiğiniz örnekte de emniyet ve kolluk kuvvetlerinin kullandıkları aletler olduğundan zaten kapsam dışındadır.

İşi sulandırmak maksadında olmadığımı, hatanızı aramadığımı, kendimde çelişkiye düştüğüm noktaları , paylaşımlarına değer verdiğim bir meslektaşım ile danışarak çelişkilerimden kurtulma yoluna gitmeye çalıştım ve siz işi sulandırmaya çektiniz. Bu duruma samimi olarak üzüldüm.
    Allah aşkına benim söylediklerimde mevzuata aykırı neresi var? Pratikte kullanılmıyor olması, size göre pratik gelmemesi nedeni ile mevzuatta belirtilmemiş bir konuyu bu kadar değiştirmeye girer mi? Ben konunun başında sadece yönetmeliğin hangi maddesine dayanarak KKD değil dediğinizi merak ediyorum. Konu bu kadar basit.
  6. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Sait Aktaş
    Önce methiyeler sıralayıp, ardından fikir alışverişi yapmak üzere soru sorduğunuz bir kişiye, değerlendirme butonlarını kullanarak rahatsız edici değerlendirmesi vermeniz samimiyetsizliğinizi ortaya koymaktadır. Yönetici seçmekte özen göstermeyen bu forumda, son gönderim budur.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Söylediklerimin, yaptıklarımın ve dediklerimin arkasındayım.
    Birşey sorulunca işinize gelmeyince karşısındakini küçümseyen kişi gerektiği değerlendirmeleri alır. Alınmasın bundan.
    Ezbere şakşakçılık yapmam da ben zaten. Tekrar ediyorum. Forumdaki paylaşımlarınızdan birşeyler biliyorsunuz izlenimi edindirdiniz . Samimi olarak konunun mevzuatla ilişkisini soruyorum. Ama insanlarımızda ben hatalıyım, sizin dediğiniz daha doğrudur kalıbı olmayınca , söylediklerini de geri alamıyor ve karşısındakini aşağılamaya çalışıyor. Oysa amacımın konuyu sulandırmak olmadığını siz de iyi biliyorsunuz. ( tabi eğer siz gerçekten de bu işi benim düşündüğüm gibi hakkı ile yapıyorsanız )
    Size bu cevabınızdan dolayı Rahatsız Edici mesaj olarak bildirimde bulunuyorum. Bu da zorunuza gidiyor.
    Sonra tekrar soruyorum. Mevzuatta benim göremediğim, sizin gördüğünüz durum nedir sizi buna düşündüren diyorum ki burada da sizin mesleğinize övgüde bulunuyorum. Ama siz yine cevap vermek yerine kaçıp rahatsız edici değerlendirmemden rahatsız oluyorsunuz. Anlaşıldı. Cevabınız yok.
    Son mesajınız madem, yazık olmuş. Keşke son mesaj soruma bir cevap olsaydı. Neyse. Artık Faydalı diye değerlendirdiğim mesajlarınıza bakarım.
    saygılar...
  8. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Büyütmeye gerek yok dostlar... Lütfen...
  9. kelam İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    2014 yılı rehberlik yılı ilan edildi. Ceza değil uyarı gelecek. Uyarı alan işveren eksiklerini tamamlayacak. Bence esas sorun risk analizi yapılan bir işyerinde kaza yaşanması anında ortaya çıkacaktır. Yapılan risk analizinin(yükümlülük öncesi yapılan) uzman için bağlayıcı yönünün bulunması daha korkutucu. Neden mi? risk analizindeki kırmızı puanlı riskleri tespit eden uzman bu risklere sırtını dönemez. Uzmanın şekli ve mesleki sorumluluğu vardır. Bakanlıktan sertifika almış bir uzman hakimin gözünde iş güvenliği hizmeti veren kişidir. Kanunun tanımladığı mesleki sorumluluğu taşır. Bu sorumluluğu yerine getirmemesi bir kaza ve ölüme sebebiyet vermiş ise (hayati tehlike taşıyan risklerle ilgili sorumluluğunu yerine getirmemişse) hapis cezası ile yargılanabilir.Hayati tehlike bulunan riskler için uzmanın geri dönüş yapma sorumluluğu düzeltme ve kontrol faaliyeti yapıp yapmadığı kendisine sorulabilir. Uzmanın şekli sorumluluğu ise bakanlığın müfettişleri ile ilgili bir durumdurKanunda iki kritik kavram var. 1. İş güvenliği hizmetleri (mesleki sorumluluk) 2. Risk analizinde uzman bulunup bulunmaması(şekli sorumluluk) işverenin risk analizinde uzman bulundurması kendi riskini azaltır, uzmana mesleki sorumluluk yükler.

Risk analizi ile mesleki sorumluluk alan uzman bir kere daha düşünsün.
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  11. busra kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    daha önce konuşuldu mu bilmiyorum ama benim risk analizi ile ilgili bi kaç sorum var,
    1.risk analizi için iş yeri hekimi zorunlu mu?
    2.risk analizi sonucunda iş veren düzenlemeleri yapmazsa bunun bize sonucu ne olur,şahsen iş veren beni çağırmazsa ben gidip bi daha kontrol etmem,döf'ü uygulayıp uygulamadığını nerden bilicem?
  12. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 - Hekim zorunlu değil
    2 - Rd yaptığınız işyeri devamlı çalışacağınız bir yer ise zaten kontrol etmelisiniz, eğer ki sadece rd yapacağınız ve bir daha yüzünü görmeyeceğiniz bir yer ise mecburiyetiniz yok, neden derseniz sizin oradaki göreviniz zaten rd yi yapmak, bunun için 1 günlük iş sözleşmesi ve sigorta yapılıyor iş bitincede iptali grçekleşiyor yani sorumluluğunuz bitiyor. İşverenin görevi nedir? eksikliklerin tespit edilmesi ve bunların düzeltilmesi. Düzeltmezse ne olur? Müfettiş kontrolünde idari para cezasını öder..

Ayrıca sizi neden çağırsın ki!! siz zaten rd de iş yerinde olan eksiklikleri ve nasıl önlem alacağınızı belirtmişsiniz. İşveren bunları uygulasın, uyguladıktan sonra olup olmadığının kontrolü için çağırırsa kırmazsınız ve kontrol edebilirsiniz.
  13. busra kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki tüm bunlar nerede yazıyo,kulakdan dolma bir sürü bilgi var ancak yönetmelikte ki bazı mad.'lerle çelişiyo,risk değerlendirme yönetmeliği 6.maddede ekipten bahsediyo ve bu ekipte işyeri hekimi var.yanlış anlaşılması bi iş var ve ben bu yüzden başım yansın istemiyorum.
  14. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Madde 6 bölüm 3 te
    .. illa ki bütün saydıkları olması gerekmiyor.. Oradaki ekip kurma mantığı rd yapacak olan uzmana bilgilendirme açısından yardımcı olunması içindir, ben şuana kadar rd yapan bir iş yeri hekimi ne gördüm nede duydum..
  15. busra kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bana sanaki o mad. kimin hangi işi yapacağını işveren ya da işveren tarafından belirlenen bir kişi tarafından yapılır demek istiyor gibi.ne biçin yönetmelik bu ya her yere çekiliyor.umarım sizin dediğiniz gibidir.
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    xeskeru bey..bir firmaya ait iki farklı mevkilerde işyeri (pastane) için çalışma yapıyorum..x pastanesinde 2 çalışan mevcut bunlardan birtanesi resmen demirbaş gibi, ikinci pastanede ise 3 çalışan mevcut.. güzel bir ekip kurmayı hedefliyoruz..risk değerlendirme çalışmalarımıza başladık dökümante ettik fakat alınması gereken tedbirlerde hepberaberiz ilgileniyorum..yalnız bu acil durum planlamada bu bahsettiğim demirbaş arkadaşı, her iki pastane için destek elemanı pozisyonunda gösterebilir miyiz, çok yetenekli hamarat..mümkün mü bu..adam çünkü yönetici gibi her iki pastaneye de uğruyor sabahları y de akşamdan sonra x te..sonuçta aynı firma..anladıysanız eğer nasıl bir düzenleme yapabiliriz, extra fikirleriniz var mıdır?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2014 ---
    kurul kurulma pozisyonunda bulunan işyerlerinde oluşması gereken risk değerlendirme ekibinden bahsediyor..çünkü kurul kurulma pozisyonunda bulunan 50+ işyerlerinde zaten doktoru da insan kaynakları da çalışan temsilci yahut temsilcileri de bulunacağından otomatikman risk değerlendirme ekibi fazlalaşıyor
  17. busra kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakanlığın yayıynlağı risk değerlendirme örneğindede iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin yanına (varsa) yazılmış sanırım sizin dediğiniz gibi.çok teşekkürler.
  18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    fakat mantığa ters değil mi..yangınla mücadele eğitimi olan kişinin o işyerinde bulunacak kişi olması gerekiyor, evet doğru bu..şimdi öteki pastane de yangın çıksa bu adam yetişemez..
  19. busra kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizin sorununuzun cevabıda bence olabilir,çünkü sürekli iş yerinde bulunacak bi kişi olmasını gerektiren bi mad. yok. bu eğitimleri alan kişi şoför de olabilir.
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    nerede yazıyor..ufak tefek konular kafa karıştırıyor..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2014 ---
    ç) Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi....özel olarak diyor..şoför gitsin arabayı sürsün..