1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o kişi 2 farklı yerde çalışıyor olamaz o yüzden dediğinizin mümkün olması zor, zaten düşünün x pastanesinde çalışıyorsa o iş yerine kayıtlı işçidir, diğer iş yerinde çalışıyor görünmeden oranın ekibinde bulunması olmaz.
  2. busra kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    asli görevi şoförlük olup iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilip uygun donanım ve yeterli eğitime sahip olabilir pekala. tabiki tercih edilen bir durum olmaz bu ama olmaması için bir sebepte yok.kolay gelsin.
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    evet biliyorum bunu, fakat kişi patronun kuzeni ve çalışan pozisyonunda ve sigortası işliyor ve bayağı bir zorladı beni, gündüzleri oradayım akşamları buradayım beni destekçi yap diye tutturdu..bir de rizeli çenesi durmuyor düşünün artık..neyse bakarız artık bi çaresi çıkar..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2014 ---
    anladım tamam bu konuların muhalefeti temiz zarar..gerek yok..işyerinde çalışan kişi kimse yetki ver sertifikasını almasını sağla oldu bitti..
  4. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    demek istediğinizi zaten anladım ama şu var az önce bahsettiğim konuda o iş yerinde sigortası görünüyorsa o iş yerinde görev alabilir dedim, bu demek oluyor ki diğer iş yerinde sigortası olmadan çalıştığı için zaten sıkıntılı bir durum var, ayrıca oranın sigortalı elemanı olmadığından Allah korusun başına bir kaza gelse gerisini siz düşünün. işverenin kaç tane iş yeri olursa olsun işçisi hangi şubede çalışıyor görünüyorsa orada sorumluluk alır, diğeri sıkıntı yaratabilir. sektör tehlike açısından zor değil ama olmaz olmaz dememekte fayda var, iyi akşamlar müsadenizle..
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    sağolun..artık ikna ederim..size de hayırlı akşamlar..
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Talha Taflıoğlu bey @Kürşat Olcay Kilim arkadaşımız yönetim içinde olmasını çok istediğim bir kişiydi.Çalışmaları ve değerlendirmeleri önemli idi.Bu arkadaşımızı yönetim içinde görmek isterdim.Fakat biraz kırgınlık oluşmuş ben her iki arkadaşım adına sizlerden özür dilerim.
  7. Yusuf C. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar merhabalar bana acilen tek çalısanı olan bir iş yeri icin acil durum eylem planı lazım elinde örnek olan var mı ?
  8. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    belkis hanım tebrik ederim sizi bende sizin gibi çalışıyorum osgblere köle olmaktansa bu şekilde çalışmak daha şerefli bence...
  9. zamzam23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaş gayet temiz konuşuyor. dediklerine aynen katılıyorum.
  10. zamzam23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki isg katip üzerinden yapılan sözleşme, kısmi süreli sözleşme midir? ekstra bir kısmi sözleşme yapmak gerekir mi?
  11. aysegul yanik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar
    Acil birkaç sorum var sizlere,
    Danışmanlık veren bir firmada tam zamanlı sgklı çalışıp risk değerlendirmesi yapabilir miyim?
    Danışmanlık faturası mı kesiyoruz?
    Aynı zamanda birkaç işyerinin isg uzmanlığını yapabilir miyim danışmanlık firması üzerinden, yoksa isg uzmanlığı yaptığım yerde mi SGK lı olmam gerekiyor?
    O zaman danışmanlık firmasında 20 gün diğer firmalaarda 1 er gün SGK lı mı olmalı?
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Risk değerlendirmesi yapmak için ne OSGB de ne de hizmet verdiğiniz işyerinde sigortalı olmak zorunda değilsiniz, eğitim vermek için ikisinden birinde sigortalı olmanız gerekiyor. Sigortalı olduğunuzda o işyerinin çalışanı olduğunuzdan fatura kesmeniz anlamsız/gereksiz.
    Tam zamanlı (180 saat) çalışıyorsanız +37 saat daha hakkınız var, çalıştığınız yer onaylarsa başka yerlere 37 saat daha hizmet verebilir siniz. Bir yerde tam zamanlı çalışırken, başka yerlerde de (kısmi süreli) sigortalı olabilirsiniz.
    Danışmanlık veren firmadan kastınız nedir ? OSGB mi ?
  13. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Danışmanlık firmasında oldugunuz için Az tehlikeli işlerde yürürlülük tarihine kadar RD yapabilirsiniz.
    Mali açıdan Vergi kutsaldır faturalandırmalısınız.
    Danısmanlık fırmasında tam zamanlı calısıyorsanız geriye kalan zamanınızı (37 sa) hizmet alacak işyerinde bulundugunuz gün kadar sigortalı göstermek sartıyla uzmanlık yapabilirsiniz.
    iki tarafta da kısmı çalısma ile bireysel olarak dısardan yapabilirsiniz yapabilirsiniz.
  14. aysegul yanik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Salih Bey ve Ali Bey teşekkürler.
    Danışmanlık firması OSGB değil, gayrimenkul yatırım taah. ve danışmanlık firması.
    Tanıdığım bir arkadaşımın ben kendimi orada 30 gün sigortalı yapıp, RD yapmayı düşündüm.
    Hatta birkaç firmayada İSG uzmanlık yapsam diyorum ama bu başlangıç sürecini bir türlü algılayamadım
    Kısacası ben freelance olarak yapmayı ama çalışacağım firmaları sgk ile uğraştırmamak için ben kendi sgk ödemeyi ve danışmanlık faturası kesmeyi düşündüm doğru mudur?
    Yada sizlerin bu konuda doğur düşünceniz nedir.
  15. tanju kavaklı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yazdıklarınızı okudum ve söylemek istediklerinizi anladım bu ülkede kanun açığı ile kural içi boşluk ile doldurulmayacak hiçbir şey yoktur. kısmi süreli iş sözleşmesinde belirli maddeler vardır ve kanunda iş sözleşmelerinde taraflar kendi aralarında koşullar da belirleyebilir.... yani kısaca eğer yıllık eğitim planı oluşturup bunu uzmanın takip etmesi hususun da müfettişler hassasiyet gösteriyorsa sözleşmenize bir ufak madde ekleyin ve tıpkı parttime çalışanlarda olduğu gibi ihtiyaç olduğunda çağrılabileceğinizi ve bu süreçler için de çalışma saatlerinizin tutarının ödeneceğini ve sigorta priminin yatırılması hususun da bir müşavir yardımıyla madde ekleyin bu hususta da işvereni bilgilendirin bence de hiç bir sıkıntı olmaz akabinde.... neticede hepimiz fiili ehliyet sahibiyiz yasal olarak sözleşme yapabilme hürriyetine sahibiz ve bir makbuz şartı da olmadığına göre yönetmelikte. bu husus ek maddelerce çözülebilir. tabi yine de ince bir hassasiyet oluşturulmalı... sözleşme usülleriyle ilgili bir araştırma yapılabilir...
  16. tanju kavaklı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yazdım ama kısmi süreli iş sözleşmesi esaslarını da okumak gerek tam olarak neyi ifade ediyor ona göre bu tarz uygulamalar anlamlı olur yoksa ara madde felanla kurtaramayız.:)
  17. Emre Bayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Herkese merhaba,

13 sayfayıda iyice okudum. Mayıs'taki sınava hazırlanıyorum. Elimden geldiğince haftasonları bireysel yapmaya çalışacağım. Kursta da sürekli dile getirdiğim bir konu var. Sizlerle de paylaşmak isterim. Bakanlığın pek çok konuda altyapı açığı var. Genel olarak bu iş çok gereklidir. İstihdam yaratmasının yanı sıra ciddi anlamda iş kazalarının önüne geçeceğini de düşünüyorum. Ayrıca istatistiklerin daha verimli grafikler çizeceğine de eminim. Gelelim sıkıntının kaynağına..
    A sınıfı uzman sayısı bir sınav ile 10 kart artıyor(kynk: okuduğum bu 13 sayfanı içinde csgb nin sunumları var). Keza diğer sınıflarda aynı şekilde. Bunların hepsi iş te bulur, onda da sıkıntı yok(iş bulamayan kendinde arasın problemi,sistemi iş bulamıyorum diye kötülemesin herkes). Sistemin eleştirilmesi gereken en önemli nokta STANDARDİZASYON dur. CSGB kendini merdiven altı şirketler gibi yapıyor. En basit örneği; herkes kendi kafasına göre hazırladığı taslak ile RD yapıyor. Bu kadar aciz misin CSGB? Kurumsallığı senden öğrenemeyeceksek kimden öğreneceğiz? Bütün taslakların DÖKÜMAN NUMARALARI ile senin tarafından verilmesi gerekiyor. Sen ne yapıyorsun peki; peynir ile domatesi veriyorsun, isteyen ekmeğin arasına koyuyor, isteyen simitin arasına koyuyor, kimisi de direk ağzına atıyor. Bakanlığa bu konunun aktarılıp ivedi şekilde aksiyon alması gerekmektedir.

BİZİM ŞAHSİ İNSİYATİF İLE ÇALIŞMAMIZ GEREKEN TEK DURUM "ÇALIŞMA ORTAMI GÖZETİMİ ve MÜFETTİŞLE OLAN BEŞERİ İLİŞKİLERİMİZ"DİR.

Bunun dışında bizim kafamızı boşuna yorma CSGB, bu işi nasıl yapacağımızı kurumsal ağızla bize söyle, şeffaf ve net ol. Bizde işimize bakalım.

Herkese saygılar.
  18. SAVAŞ CAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65846
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Emre Bayar, tespitleriniz çok doğru. Standardizasyon olmadan bu işin yapılması ileri de birçok hukiki sürecin işleyeceği anlamına geliyor ki, bu hepimiz için risk oluşturuyor.
  19. bluee48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba ozel bır kurumda üretim mühendisiyim..iş güvenliği uzmanlığı sertifikasını aldım..şimdi dışarıda ki başka bir firmaya risk analizi yapabilirmiyim..bunun için bir prosedür varmı?
  20. fundasakal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar deneyimli uzmanların bilgisine ihtiyacım var;
    1)ben az tehlikeli bir sınıfta 1-2 çalışanı olan iş yerlerine risk analizi, adp ve eğitim vermek için anlaştım.ben bireysel çalışıyorum firma yada OSGB de değilim işyeriyle isg katip üzerinden sözleşme imzaladım.ancak şunu düşünüyorum benim sigorta primim için muhasebecileriyle görüşüp sözleşme yaptığımız tarihdemi primimi yatırmasını söyleyecez. bu işleyiş nasıl olacak bilgilendirirmisiniz?
    2)isg katipteki sözleşme de aylık çalışma saati kısmına çalışan sayısına göremi saati belirleyip yazacaz.
    3)risk değerlendirmesinde az tehlikeli bir işyeri için ,hekim imzası şartmı?

cevaplandırabilirseniz sevinirim? tşk.