1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı hizmetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve İbrahim Şenol tarafından 8 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. xekeru İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  1 - Muhasebeci o ay için işlemi yapar diğer aya sgk sistemine yansır.
  2 - İş yerindeki sigortalı çalışan sayısı sgk kayıtlaarında kaç kişi olarak gösteriliyorsa isgkatip te sizin için min çalışma saati otomatik yazar.
  3 - hayır yoktur.
 2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Aklımın erdiği kadarı ile;
  Siz SGK'lı çalışan bir üretim mühendisisiniz. Sizin aynı ay içinde başka bir işyerinde SGK'lı olmanıza yasal bir engel yok diye biliyorum.
  Kendi işyerinizde görevli olduğunuz süreler dışında başka bir işyeri ile sözleşme yapıp, o iş yerinde rd yaptığınız süre kadar sigortalı olursunuz. Böylece rd yaptığınız yerin çalışanı olduğunuzdan fatura kesmenize falan gerek kalmaz.
 3. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22683
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  8 aydır bir fabrikada tam zamanlı olarak çalışmaktayım. Ben bir şey yaptıramıyorum arkadaşlar işverene. Her yer güllük gülistanlıkta bende mi sorun var ? Çalıştığım yer tehlikeli sınıf. Öyle şeylere şahit oluyorum ki işveren yazma bunları diye zorluyor ve hiç birşeyin olduğu yok. Ve gerçekten bu işten sıkılmaya başladım. Bütün gün boş boş dolanıp oturuyorum. Bende mi sorun var diye düşünmeye başladım yoksa benim gibi olanlarda var mı aynı sıkıntıları yaşayan ben bunu merak ediyorum. Düzenli olarak yaptığımız bir kurul oda laylaylom geçiyor. Onu risk analizine yazma bunu yazma. Adam baret takmaz tutanak tutarsın işçiyi atmaz eleman zor buluyoruz kalifiye eleman bu der. Ama lafa gelince biz iş güvenliği yapıyoruz. Benim gibi dertli olan var mı ? Ben bu işi bırakmayı düşünüyorum. Bu iş profesyonel kamulaşmış firmalarda yapılır ancak böyle geri kafalı insanlarla olacak iş değil.. Patlama noktasındayım artık !!!!
 4. buket kani İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  114557
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  @fundasakal sigortanızı yapmalılar sözleşme yapıldı gunden itibaren hata bir gün önce falan bu sizin yararınıza bn birseysel çalısıyorum sözleşmeden 1 gün önce sigortm yapıldı ve sonras da isg katipten sözlesme ... ayda kac gun gıtmenız gereklı ise o kadarlık sigorta yapılmalıdır. RİSK DEG. her turlu hekim imzası sart her yer için gecerli sizin yararınıza...
 5. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Bence sizinle aynı sorunları yaşayan bir çok uzman var.
  Eğer tespit ve önerilerinizi tutanak haline getirmedi iseniz, onaylı deftere yazmadıysanız sizin tespitlerinizi ciddiye almayan işveren, müfettiş geldiğinde bunlar niye yok dediğinde topu size atmaktan çekinmeyecektir. Müfettişte haliyle size "sen ne yaptın burada" kardeşim diyecektir. Sizde elinizde yazılı bir belge yoksa afallayıp kalacaksınız.
  Tüm olumsuzlukları ve eksikleri onaylı deftere yazdınız, kurul toplantısında tutanak haline getirdiniz ve işveren tüm bunlara rağmen umursamadı varsayalım, bakanlığa şikayet etmeniz gerekecek. Bu da sizi işinizden edecekse İGU sözleşmenizi sonlandırmanız ilerde alacağınız cezalar ve ağır yaptırımların önüne geçecek tek yol gibi görünüyor.
 6. xekeru İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iş yerine yapılacak risk analizinde hekim imzası şart değildir, lütfen yanlış yönlendirmeyelim..
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Nisan 2014 ---
  Syn Salih ŞENER inde belirttiği gibi gördüğünüz her türlü uygunsuzluğu risk analizinde belirtin, işveren düzenleme yapmadığı taktirde tespit öneri defterine detaylı olarak anlatarak işleyin, çok tehlikeli bir durum söz konusu olmadıkça bakanlığa şikayet etmeyin ve en önemlsiide arkadaşımnda dediği gibi işveren sizi işten çıkartsada alacağınız ceza ve vicdan azabından önemli olmayacaktır. Kanunlar ve yönetmelikler ne diyorsa siz ona uyun gerisini işveren düşünsün. Sonuçta sizin gördüğünüz her türlü eksikliği gidermek zorunluluğu var.
 7. erdal salkaya İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  funda hanım merhaba;
  5510 sosyal sigortalar kanunu na göre sigortasz işçi çalıştırmak yasaktır.kayna burası alınarak isg katip üzerinden firmalarlasözleşme yaptığınız an itibari ile çalışma süreniz nekadar ise o süre zarfında her ay sözleşme yaptığınız firma sizi sigortalı göstermek durumundadır.çünki o tarih itibari ile firmanın bordrolü çalışanı sıfatındasınız.bu sigortalılık süreside en az ayda 1 gündür.saatlik sigortalama işlemi sgk nın sisteminde bulunmamaktadır.

  isg katip aylık çalışmasüresini kendisi hesaplamaktadır.min çalışma süresinin altında bir değer girişi yaparsanız sistem otomatik olarak hata vermektedir.ve uyarı linki ekrana çıkmaktadır

  risk değerlendirmesinde az tehlikeli bir iş yeri için hekim imzasına gerek yoktur.yasal zorunluluk risk değerlendirme ekibi ile bu işlemin yapılmasıdır.hekim çalıştırma zorunluluğu olmayan işletmeler için bu şart mevzubahis değildir.

  iyi çalışmalar dilerim
  t.mak.müh Erdal Salkaya.
  a sınıfı iş güv.uzmanı
  mail : erdal.salkaya@kanunidenetim.com
 8. bluee48 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaslar değişen yonetmelikleri nasıl takip ediyorsunuz?yogun oldugum ıcın her zaman takıp edemıyorum bıldıgınız bır sıte varmı ?
 9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Şu an zaten o sitedesiniz ...
 10. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Öncelikle risk analizi yapmak için isg katip üzerinden sözleşme yapmanıza gerek yok. Ancak aylık olarak o iş yerine gidip hizmet vermeye devam edecekseniz isg katip üzerinden sözleşme yapın. Sadece risk analizi için isg katipten sözleşme yapmanıza gerek yok. Hatta sigortalı olmanıza bile isg açısından gerek yok. Ancak işin içinde eğitimde olduğu iin eğitim verebilmek için o iş yerinin personeli olmanız gerekir yada osgb olacaksınız. Siz ilk yolu seçip 1 günlük sigorta olarak işe giriş çıkışınız yapılacak. O gün tarihine uygun olarak risk analizi ve eğitimlerin tarihlerini yazacaksınız. Yaptığınız sınav ve yoklama kağıdı tarihlerinide aynı tarih yazmayı unutmayın. Risk analizinde iş yeri hekimi imzası şartı yoktur... İsg katip saati kendisi altta belirtir . ve siz çalışılacak kısma aşağıda belirtilenden daha az yazamazsınız.üstünü yazmak size kalmıştır.
 11. CeydaDöner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  35147
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Deha Mağazacılık
  Sözleşmeyi nasıl yaptığını öğrenebilirmiyim acaba? Aynı şekilde bende 4 çalışanı olan bir yer ile anlaştım fakat işyeri sahibi e-bildirge nosu fln bilmem ben dedi, muhasebecilerini aradım e-bilgirge için kullanıcı no, şifre ,işyeri şifresi olmak üzere üç numara verdi. Belki SGK' dan İSGKATİP'e yönlendirme vardır dedim ancak yokmuş.İşverenin TC.'si ve e-devlet devlet şifresiyle girince de sisteme kaydınız bulunmamaktadır diye bir uyarı ile karşılaşıyorum. Ne yapabilirim sizce?
 12. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  E-bildirge şifresi senin de deneme yoluyla öğrendiğin gibi isg katipte bir işe yaramaz. E-bildirge kimin adına kayıtlı ise o kişinin tc kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle isg katipe giriş yapıyorsunuz. Bazı güncellemeler yapılmadıysa şifre yeni alındıysa yada e-bildirge yeni tanımlandıysa bazende hiç bir neden olmaksızın sisteme giriş yetkiniz yoktur der. Bu isg katipte firmanın yada firma yetkilisinin bilgileri uyuşmadığının göstergesidir. Siz güncelle yi tıklarsanız size 3 iş günü içinde tekrar deneyin der. Bu arada sizin başvurunuz alınır ve 3 günde e-bildirge sahibi ile şirketin uyuöluluğuna bakılıp sisteme tanıtılır. Bu bazen 3 günde bitmez. O taktirde bu işlemleri ve güncellemeleri 2-3 defa tekrar etmeniz gerekebilir siz sık sık girip güncelle deyin.Kısa zamanda çözülecektir. Benim karşılaştığım maksimum süre bugüne kadar 10 günü geçmedi.
 13. CeydaDöner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  35147
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Deha Mağazacılık
  Öncelikle teşekkür ederim.Ama sanırım benim uğraşmam gereken kısım muhasebeci çünkü onun TC.'si ile e-bildirgeye kayıtlı.Anlaştığı belki de komisyon aldığı bir uzman var benim işi yokuşa sürmeye çalışıyor.Çünkü bugün görüştüm biz daha önce de yaptık böyle işler gerekmedi falan dedi. Sanırım sistemle değil insanlarla uğraşmam gerekecek.
 14. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İşimiz sistemlerle değilinsanlarla zaten. İş güvenliği temel amacı insanı korumak ve eğitmek değilmi.. Bence yılmayın..Olmadı ofislerine gidin kendi e-devlet şifresiyle girsin ve firmalar içinden sizin anlaştığınız firmaya girişinizi yapsın..Sıkıntıyı aşmanızı ümid ederim. iyi çalışmalar
 15. yavuz yamak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba arkadaşlar. C sınıfı uzmanım
  İSG ile alakası olmayan bir firmada tam zamanlı çalışmaktayım. Çalıştığım yerin sahibinin az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta 100 den fazla firma portföyü var ve bu firmaların risk analizlerini benim yapmamı istiyor.
  İşi çalıştığım firma üzerinden faturalandırma şansım varmı ???
  daha doğrusu bu kadar çok firmaya en az masrafla ve olabilidiğince yasal yolla nasıl hizmet verebilirim bilmiyorum.
  birisi tüm bu süreci basitçe anlatabilirse sevinirim.